Gönderen Konu: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi  (Okunma sayısı 19145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« : 04 Eylül 2016, 17:17:30 »

I. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - GUSTAVUS ADOLPHUS

Gustaf Adolf (1594-1632), ülkesini süper güç haline getiren İsveç kralı.  Gustav Adolf, ekonomik, askeri ve bürokratik reformlarla ülkesine çağ atlatmış ve erken modern dönemde İsveç'in Kuzey'deki dominasyonunun altyapısını hazırlamıştır. Tarihte "Büyük" ünvanıyla anılan tek İsveç Kralıdır.

Gustaf kendi döneminde popüler olan tercio'yu bırakıp ateşgücünü ve manevra esnekliğini artıran daha kısa formasyonlara yönelmiş ve geliştirdiği hafif sahra topçuluğuyla piyadelerine müthiş bir ateş üstünlüğü sağlamıştır. Dönemin, manevraya imkan tanımayan defansif tercio düzeninin aksine kendi formasyonu çok daha ofansifti ve bu sayede savaş alanlarında her zaman insiyatifi eline almayı bildi. Bu taktikler sonraki krallara da miras kalmış, mesela Demirbaş Şarl'ın ultra-agresif tutumuna zemin hazırlamıştır. Napolyon gibi askeri bir deha bile Gustaf üzerinde çalışmış ve kendisini "Modern savaş sanatının babası" olarak tanımlamıştır.

Gustaf bütün bu reformları bürokrasiye verdiği önem sayesinde tamamlayabilmiştir. 17. yüzyılın başı gibi erken bir tarihte ülkeyi modern bürokrasiyle tanıştırmış, toprak yönetimi sayesinde nüfus sayımları yaptırmış ve daha etkili bir vergi toplama ve askere alma düzeni getirmiştir. Bütün bu reformlar küçük İsveç'in kendi boyutlarını aşarak süper güç olmasının önünü açmıştır.

Tahta çıktığında babasından kalan üç savaş vardı. Danimarka ile Baltık Denizi Hakimiyeti için girilen Kalmar Savaşı'nda Danimarka başlangıçta üstün olsa da İsveç'i mağlup edemedi ve bu savaşta İsveç toprak kaybı yaşamadı. Rusya'nın fetret devri diyebileceğimiz bir dönemde bundan faydalanmak için girilen savaş ise Stolbovo Antlaşmasıyla sona erdi. Bu antlaşmaya göre Rusya'nın baltık çıkışları kapandı. Önemli topraklar kazanan İsveç, Baltık'taki en büyük güç oldu. Polonya ile girilen savaş ise Livonya'nın kazanılmasıyla sonuçlandı. İsveç daha sonra Otuz Yıl Savaşları'na protestanların haklarını korumak için katıldı. İsveç'in amacı Almanya'daki statükoyu ve protestan devletleri korumaktı. İsveç açılışı Breitenfeld ile yaparak katoliklere umulmadık bir yenilgi yaşattı. Leh Nehri Muharebesi İsveç'in sahadaki üstünlüğünü pekiştirdi. İsveç politik kazanımlar için sahada da kazanmak zorundaydı. Bunun için sürekli savaşmak zorundaydı. Gustaf Almanya'nın içlerine kadar ilerledi. Başlangıçta 4 bin civarında olan askeri gücünü zamanla çoğunluğu Alman olmak üzere 183 bin kişilik bir kuvvete ulaştırdı.

Gustaf, 1632 yılında Lützen Muharebesinde vurularak öldü. Ölümünün ardından İsveç meclisi Gustaf'ı "Büyük" ünvanıyla onurlandırdı. Gustaf'ın meşru bir oğlu olmadığı için taht kızı Kristina'ya kaldı. Kristina hiç evlenmedi. Polonya'daki temsilcileri de ölünce hanedan yok oldu. İsveç tahtı Wittelsbach hanedanının bir koluna kaldı.

Gustaf'ın ölümünün ardından İsveç'in sınırları:

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2017, 18:53:13 Gönderen: Gregory »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı PashaZade

Ynt: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2016, 17:34:26 »
Yararlı.

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2016, 17:47:18 »
sabitlendi devamını bekliyoruz  tbrk*

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2016, 17:50:25 »
Yararlı ve güzel konu,devamını bekliyorum. :)
Güçlü yöneticinin arkasında her daima güçlü ordu,güçlü halk ve güçlü hainler vardır.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2016, 18:06:21 »
Konuya isteyen herkes katkı yapabilir.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2016, 18:07:40 »
Bu aralar Annibala çok fazla sempatim oluştu. Onu böyle bir kucaklamak istiyorum  8|

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2016, 18:08:05 »
Karakter resimlerini aynı zamanda wallpaper olarak kullanabilirsiniz. Uzun zamandır istenilen EUIV yükleme ekranındaki resimleri foruma konu açıp sadece düz resim olarak koymak yerine, döneme damgasını vurmuş resimdeki kişiler hakkında bilgiler veren eğitici bir konu olmasını istedik. Konu tarih olunca akla ilk gelen forum üyelerinden Annibal'da ricamızı kırmadı, kendisine teşekkür ederiz :)
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2016, 18:08:39 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2016, 18:17:04 »
takip

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2016, 18:56:16 »
Fikir çok iyi,bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #9 : 04 Eylül 2016, 19:30:13 »
Siz bi düz koysanıza şunları sonra tarihe bakarız  :wiseguy: :wiseguy:
Kronoloji, Aptallar tarihi.

Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programımız, Cumhuriyet Halk Partisi programıdır. Bunun kapsadığı prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydınlatıcı ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz.

[KAYNAK]

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Eylül 2016, 20:03:36 »
Owww süper konu
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #11 : 04 Eylül 2016, 20:20:39 »
Fikir olarak çok güzel bir fikir ve içerikte fikir kadar güzel. Tek sıkıntı wikipediye yönlendirilen linklerin türkçe dil seçeneği olmaması.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #12 : 04 Eylül 2016, 20:22:54 »
Fikir olarak çok güzel bir fikir ve içerikte fikir kadar güzel. Tek sıkıntı wikipediye yönlendirilen linklerin türkçe dil seçeneği olmaması.

Bazı maddelerde Türkçe seçeneği var. Bu tamamen Vikipedi ile alakalı olduğu içün birşey demedim.

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Eylül 2016, 20:53:34 »
I. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - GUSTAVUS ADOLPHUS

Gine de bir fatih sultan mehmet etmez ama bu adam da büyük işler başarmış, tebrik edilmesi gerekir. Herhalde aynı zamanda bir bilim adamıymış. Bu adamı da öğrendiğimiz iyi oldu. Bu adam yeni bir silah felan mı geliştirdi, "geliştirdiği yeni formasyon" demişsin, herhalde hem silah hem de yeni bir tabur savaşı tekniğini kastettin.

Not: Eu4te Olan Gustavian infantry bu adamın geliştirdiği düzenden ilham alınmış.
« Son Düzenleme: 04 Eylül 2016, 20:54:31 Gönderen: Altheir33 »
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 04 Eylül 2016, 20:55:22 »

Ohoo sen iste Annibal 1 sayfa Spanish Tercio tarihi anlatır. Tabi bence  :wiseguy:

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #15 : 04 Eylül 2016, 20:56:39 »
Gine de bir fatih sultan mehmet etmez ama bu adam da büyük işler başarmış, tebrik edilmesi gerekir. Herhalde aynı zamanda bir bilim adamıymış. Bu adamı da öğrendiğimiz iyi oldu. Bu adam yeni bir silah felan mı geliştirdi, "geliştirdiği yeni formasyon" demişsin, herhalde hem silah hem de yeni bir tabur savaşı tekniğini kastettin.

Not: Eu4te Olan Gustavian infantry bu adamın geliştirdiği düzenden ilham alınmış.

Bence şu mantık. Mustafa Kemal de Top Yekün savaşı ortaya attı. Anlatabildim mi ?

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #16 : 04 Eylül 2016, 21:43:54 »
Güzel bir bölüm olmuş. 1631'de İsveç ve koalisyon güçlerinin ilgilenenler için Almanya'daki OOB'si:

(aç/kapa)

1631 zaferinin protestanlar için önemi büyüktür.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #17 : 04 Eylül 2016, 23:55:48 »

Harp tarihi, geliştirilen silahlardan ziyade söz konusu silahların bir doktrin çerçevesinde nasıl kullanıldığını inceler. Tanklar uzun zamandır bilinmesine, geliştirilmesine ve Fransızlar tarafından çokça bulundurulmasına rağmen bir doktrinin parçası haline getirilmemiş yalnızca yararlı bir araç olarak görülmüş. Tankları taktik ve stratejik savaş doktrinlerinin merkezine koyan Almanlar ise bu silahlardan fevkalade faydalanmış. Gustaf'ı deha yapan da bu.

O dönem ordular 10 saf derinliğinde düzen alırken, Gustaf bunu 6 safa indiriyor. O dönemin piyade tüfeklerini reload etmek bir hayli yavaş olduğundan bu sorunu sıkı talimle çözüyor. Bizzat erlerinin talimine katılıp onlara nasıl düzen alıp ateş edeceklerini gösteriyor. Bırakın 17. asrı günümüz standartlarını bile kıskandıracak bir talim düzeni var. Adam işi o kadar ilerletmiş ki askerlerini her durumda kullabilmek adına piyade, süvari ve topçu eğitimlerini herkese aldırıyor ve askerler dönüşümlü olarak her sınıfta hizmet veriyor. Gustaf için, iki asır boyunca muharebenin temel düzeni olacak olan hat piyadesinin mucididir desek abartmış olmayız.

Çevrimdışı Probang

« Yanıtla #18 : 05 Eylül 2016, 01:32:42 »
Rezervasyon.
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 05 Eylül 2016, 01:40:43 »
Hat piyadesi ne ola ki?

Bir de silahlar o zamanlar savunma mı saldırı amaçlı mı kullanılıyordu?
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 01:41:32 Gönderen: steallaris »