Gönderen Konu: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi  (Okunma sayısı 19101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nerde bu devlet

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« Yanıtla #80 : 18 Ekim 2016, 22:26:02 »
Takipteyim

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #81 : 23 Ekim 2016, 13:35:34 »
Belki yeri değil ama yardımcı olursanız bir bilgi öğrenmiş olacağım.Ben ygs hazırlanan bir öğrenciyim aşağıdaki soruyu eu4den düşünerek e şıkkını işaretledim lakin cevap a imiş.Benim bildiğim yüzyıl savaşları öncesinde fransa ingilterenin pu'su altındaydı.Savaşı kazanınca pu'dan çıktı ve yönetim şekli değişmiş oldu.Yanlışımı düzeltirseniz sevinirim.
(aç/kapa)

Çevrimdışı xxmodz

• Yeni Çeri
  • *
  • Europa Universalis IV
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 23 Ekim 2016, 13:50:25 »
Belki yeri değil ama yardımcı olursanız bir bilgi öğrenmiş olacağım.Ben ygs hazırlanan bir öğrenciyim aşağıdaki soruyu eu4den düşünerek e şıkkını işaretledim lakin cevap a imiş.Benim bildiğim yüzyıl savaşları öncesinde fransa ingilterenin pu'su altındaydı.Savaşı kazanınca pu'dan çıktı ve yönetim şekli değişmiş oldu.Yanlışımı düzeltirseniz sevinirim.
(aç/kapa)

Ben asla PU altına girmedi diye biliyorum. Bildiğim kadarıyla İngiltere sürekli oraları işgal ediyordu yani aynı sömürge mantığı. Sonra hak iddaa etme durumları ortaya çıkınca yani burası bizim havalarına girince İngiltere zaten o zaman yüzyıl savaşları patladı. Doğal olarak iki ülkeninde ekonomiler pert oldu 116 yıl savaş dile kolay. Pert oldu ama adamlar sürekli askeri yatırım yaptıkları için askeriyede level atladılar tabi. :D Fakat yönetim şekillerinde bir değişme olmadı. Fransa'nın sadece merkezi otorite kuvvetlendi.

Yanlışım varsa daha bilgili birisi düzeltsin beni. Çünkü hatrımda böyle kalmış.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 13:51:46 Gönderen: xxmodz »

Çevrimdışı ang0ra

• Yeni Çeri
  • *
  • "Patriota,Libertas"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 23 Ekim 2016, 13:56:57 »
Yüzyıl savaşlarının nedeni İngiltere'nin claim throne butonuna basıp savaş açmasıydı .Başlangıç evet Pu ama başarısız oldu diye biliyorum ben de :D

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 23 Ekim 2016, 14:30:21 »
Fem değil mi o? xd

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #85 : 23 Ekim 2016, 14:32:20 »
Hayır PU oldu. Yani tek bir kral altında birleştikleri zaman. Lakin ondan sonra Normandların ve Kuzeyden Gelen İskandinav tehdidi ile PU gevşedi ve Kralın ölümü üzerine de bozuldu. Ondan sonraki gelen kral oğlu ise tüm bu kötü olaylara rağmen Fransa için Tekrar Pu savaşı açtı ve sonucunu biliyorsunuz zaten. Ben de bu şekilde biliyorum.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #86 : 23 Ekim 2016, 15:03:02 »
Savaşın nedeni Fransa tahtıydı ama Fransa hiçbir zaman PU olmadı. Sorunun kökleri taa Fatih William'ın İngiltere'yi istilasına dayanır. William, Fransa Kralı'na bağlı bir düktü fakat bir krallığı fethedince Fransız kralıyla aynı statüye yükseldi. Akrabalık ilişkileri sebebiyle İngiliz ve Fransız monarşileri arasındaki bağ uzun süre devam etti.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 23 Ekim 2016, 15:10:33 »
CKII'de uzun süre anlamadığım ve gıcık olduğum olay buydu işte, nasıl bir derebeyi Kraldan izinsiz gidip başka devlete savaş açıp toprak alıyor anlamıyordum oyunda :) Kralın derebeyleri üzerindeki otoritesi sıfır herhalde diyordum...

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 23 Ekim 2016, 15:29:07 »
CKII'de uzun süre anlamadığım ve gıcık olduğum olay buydu işte, nasıl bir derebeyi Kraldan izinsiz gidip başka devlete savaş açıp toprak alıyor anlamıyordum oyunda :) Kralın derebeyleri üzerindeki otoritesi sıfır herhalde diyordum...

Al benden de  o kadar.Bizim mantigimiz EU4`e alismis.

Çevrimdışı strateggy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 23 Ekim 2016, 15:41:56 »
Vikings dizisini izleyen bilir. Ragnar'ın kardeşi Rollo, Fransız kralıyla antlaşma yaparak hem kızıyla evlenir hem de Normandiya bölgesini yönetir ve korur. -Spoiler olabilir fakat tarihi bilgi- Fatih William Rollo'nun soyundan gelen birisi. Yani Normandiyalılar (Köken North-Man) İngiltere'yi istila ederler. Normandiya derebeyiyle Fransız kralının durumu diğer derebey-kral ilişkilerinden farklı.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 15:45:34 Gönderen: strateggy »

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #90 : 23 Ekim 2016, 16:47:06 »
Fem değil mi o? xd

Yasak kaynak değilmiş artık. Hükümet matbaaları onların içerisindeki 'Gizli İdeolojik Bilgileri' kaldırıp aynı yayın evi altında tekrardan piyasaya sürüyorlarmış.

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #91 : 23 Ekim 2016, 18:37:06 »
Yasak kaynak değilmiş artık. Hükümet matbaaları onların içerisindeki 'Gizli İdeolojik Bilgileri' kaldırıp aynı yayın evi altında tekrardan piyasaya sürüyorlarmış.
3 sene önce hediye etmişlerdi öyle duruyordu bu ay çözmeye başladım.Hayatım boyunca kullandığım tek fem kitabıdır zaten bu.Biz solcuların fetöyle alakası yoktur o yüzden np diyorum

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #92 : 23 Ekim 2016, 19:10:39 »
Solcu derken ? Komün mü Sosyalist mi ?

Çevrimdışı strateggy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 23 Ekim 2016, 19:23:08 »
Aynı zaten ikisi de. Komünizm Sosyalizmin bir üst evresi. Kendine sosyalist diyen örgütler ile komünist diyen örgütlerin eylem tarzları farklı. Bende Sosyalistim.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 19:24:10 Gönderen: strateggy »

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #94 : 23 Ekim 2016, 19:41:09 »
Aynı zaten ikisi de. Komünizm Sosyalizmin bir üst evresi. Kendine sosyalist diyen örgütler ile komünist diyen örgütlerin eylem tarzları farklı. Bende Sosyalistim.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #95 : 23 Ekim 2016, 20:13:02 »

Bence aynı değil. Ya da kafamda öyle bitiyor. Ben NAZİ Sempatizanı birisiyim lakin Sosyalistleri severken Komünistlerden haz almıyorum. Madem ikiside aynı şeyse problem bende mi oluyor ? Ya da Ne

zaman Troçki ve Lenin üstadların dedikleri şeyler Stalin'inkilerle uyuştu ?  :thumbsdown:

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #96 : 23 Ekim 2016, 20:16:51 »
Bence aynı değil. Ya da kafamda öyle bitiyor. Ben NAZİ Sempatizanı birisiyim lakin Sosyalistleri severken Komünistlerden haz almıyorum. Madem ikiside aynı şeyse problem bende mi oluyor ? Ya da Ne

zaman Troçki ve Lenin üstadların dedikleri şeyler Stalin'inkilerle uyuştu ?  :thumbsdown:
Sen bir nasyonal SOSYALİSTsin ;) Ama biz senin gibi ırkçı değil biraz daha hümanizm yanlısıyız.
Sosyalizm komünizm benzer şeyler.Hükümet kadın filminde şu örnek vardı çokta hoşuma gitmişti.Senin iki inegin var diyelim.Sosyalizm bir ineğini alır ihtiyacı olana verir.Komünizm senin iki ineğini alır sana süt verir.Faşizm senin iki ineğini alır sana süt satar  ;D
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 20:21:49 Gönderen: serdengecti1 »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 23 Ekim 2016, 20:30:32 »
Hayvan Çiftliğinden değil miydi bu ya? :) Yada Sosyalizmin Alfabesinden?

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #98 : 23 Ekim 2016, 21:19:31 »
(aç/kapa)

PU olunca yönetim şekli değişmiyor ki...Polonya Kralının kralı olmayan Macaristan Krallığını puya alması.Almadan önce Macaristan krallıktı.PU bozuldu Macaristan gene krallık.Avusturya ilhakına kadar...

Yani pu kralı olmayan bir krallığın başka kral tarafından yönetilmesi.

Edit:Nasyonel Sosyalizm avrupa totaliter(dikdatorvari) rejimleri oluşturmuştur.
Almanya--->Hitler
İtalya--->Mussolini
İspanya--->Franco
Bana kalırsa sempati duyulacak hiçbir yanı yoktur.İnsan fıtratına en uygun yönetim biçimi cumhuriyettir.İstediğini seçersin yada seçilirsin...

Komünizm sosyalizm odur şudur yalan.Bizim derhal makine üretip patent almamız gerek.Yemişim sağı solu...

Dünyaya satabileceğin otomobilin,telefonun,televizyonun yok...

Çalış üret sonra konuşuruz komünizmi...
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 21:30:32 Gönderen: Ügüt »
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı strateggy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 23 Ekim 2016, 21:24:29 »

Nazi birisi nasıl Lenin ve Troçki'ye üstad der anlamadım. Bu arada Nazilere Sosyalistler ve Komünistler pek sevimli gelmiyordu. Çalışma kampları ve gaz odalarında öldürülüyorlardı. Sanırım ne Naziliğin (ucube bir ideoloji) ne Sosyalizmin/Komünizmin ne olduğundan haberin var. Bu konuda kitaplar okumalısın. Stalin ile Lenin ve Troçki'nin görüşleri ise çok farklı.

Gregory 2 dediğin kitabı da okudum böyle bir şey geçmiyor. Sosyalizmin ile Komünizmin ayrımı bence bu cümlede net anlatılıyor.

Sosyalizmin Alfabesi adlı kitaptan gelsin.

Herkesten yeteneğine göre, herkese emeği kadar. (sosyalizm)
Herkesten yeteneğine göre, herkese gereksinmesi kadar. (komünizm)