Gönderen Konu: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi  (Okunma sayısı 19101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

Ynt: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« Yanıtla #60 : 05 Ekim 2016, 21:24:17 »
Tam tersine küpesiz ve sakallı olduğu (zaten sakalsız olması akla hiç yatkın değil) konusunda neredeyse görüş birliği var. Küpe takıyor diyenler menkıbelerle tarih anlatanlar.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2016, 21:24:46 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı serdengecti1

« Yanıtla #61 : 05 Ekim 2016, 21:37:02 »
Ben senelerdir osmanlı tarihini araştıran biri olarak ilk defa senden duyuyorum sakallı olduğunu.Kendisi yıllarca yeniçeri ocagında kalmış birisi ve kendisini tahta çıkaran yeniçerilerdir.Kendisinide bir yeniçeri saymıştır.Dolayısıyla sakalı yoktur.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #62 : 05 Ekim 2016, 21:58:32 »
Ben senelerdir osmanlı tarihini araştıran biri olarak ilk defa senden duyuyorum sakallı olduğunu.Kendisi yıllarca yeniçeri ocagında kalmış birisi ve kendisini tahta çıkaran yeniçerilerdir.Kendisinide bir yeniçeri saymıştır.Dolayısıyla sakalı yoktur.

Ben de bir yerde ölmesine yakın iken Yanındaki Hasan Can'ın sakallarını kesip bir yerde muhafaza ettiğini okumuştum. Belki ölümüne yakın olabilir. Ama küpe taktığı kesin gibi birşey bence. Sonuç olarak ortak kanı bu yönde. Ve bir çok onu gören de küpesi olduğunu söylüyor. Her ne kadar Yavuzu baba katletmek suçundan sevmesem de sonuç olarak Fatihi görebilmeye eren bir zatı alem.  8|

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 06 Ekim 2016, 08:19:13 »
Küpe taktığı falan yok,baba katletmek?

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #64 : 06 Ekim 2016, 09:59:44 »
https://www.youtube.com/watch?v=gYFVIdx6NcE

tam bölümü izleyenler görüntüyüde bulabilir dinleyin.
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 06 Ekim 2016, 14:50:58 »
Hiçbirimi takmamış yoksa sadece Yavuzmu?
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Nureddin Mahmud Zengi

• Azab
  • *
  • Und du Deutsches volk,sieg Heil!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 06 Ekim 2016, 16:12:06 »
Arkadaş size tarih öğreteni çok merak ettim..Ne demek Selim Han babasını katletti!Alevi safsatalarını millete tarih diye yutturmayın!
Und du Deutches volk,Sieg Heil!

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 06 Ekim 2016, 16:17:01 »
Adam bunu yazmak için üye olmuş ;D

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #68 : 06 Ekim 2016, 16:59:25 »
Baba katletmek falan yok.3 şehzadeden ilk 1.Selim Trabzondan Kırıma gidip Rumelide sancak isteme bahanesiyle Kırım Hanının ve Yeniçerilerin desteğini aldı(askeri başarılarından dolayı(nitekim 8 yılda yaptıkları ortada...))

Sonra Şehzade Korkudda izinsiz Manisaya yürüdü.
Şehzade Ahmet ise 1.Selim ve Şehzade Korkutun ölümü için izin istemiş(Beyazid-i Veli kabul etmemiş)

Nitekim taht kavgasından galip ayrılıp sultanlığını ilan ettikten sonra Beyazid Han Dimetokaya ikamet etmek için giderken Edirne sırtlarında ölmüştür.
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı GoldenPunch

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 06 Ekim 2016, 17:17:22 »
Tarihin kesinlikle istediğiniz gibi fantezilerinizdeki gibi olduğunu düşünüp etrafa fantazilerinizi satmayın bunu Osmanlıcı muhafazakarda yapıyor türkçü ateistte şu bilinmeleli tarih kimsenin ideolojik yada şahsi tatmin için çarpıtabileceği bir alan değildir.....

Not:klasik küpe muhabbetinine çok bulaşmadan

Yavuz Sultan Selim: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Nakka%C5%9F_Selim.jpg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Yavuz_Selim.jpg
Şah ismail:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Shah_Ismail_I.jpg

Gördüğünüz gibi ikiside küpe takmıyor klasik şehir efsanesi 12 dilimli kızılbaş sarığı dolayısıyla resimde ki Selim Han olamaz kara pala bıyık ve sert yüz yapısı sebebiyle şah ismail de olamaz.....
Birde Sultan Selim Baba katili filan olabilir ama Şah ismailde boş değildir kendisi ana katilidir tarihte kimse tertemiz değil bu biline....

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #70 : 06 Ekim 2016, 18:22:48 »
Tamam artık bu konuyu kapatalım. Şarlken'den Yavuz'un küpesine nasıl geliniyor anlamıyorum.

Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi konu herkesin katkısına açık. İlla hükümdarları tanıtacaksınız diye bir olay da yok. Oyunda geçen ne varsa tarihsel bağlamını burada yazabilirsiniz. Bu oyundaki bir devlet olabilir, bookmark olabilir, event olabilir vs...

Maksat, oyunda geçen şeyleri öğrenmek ve öğretmek.

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #71 : 06 Ekim 2016, 18:32:31 »
Arkadaş size tarih öğreteni çok merak ettim..Ne demek Selim Han babasını katletti!Alevi safsatalarını millete tarih diye yutturmayın!

Konu kapansın da Millet beni alevi olarak tanımasın gençler ben Caferiyim. Yanlış yerlere çekmeyin bir de o ünlemi çok kullanma olay çıkarma.  :popcorn:

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 06 Ekim 2016, 19:09:12 »
Ben niye küpeye takıldığını anlamıyorum okumuş etmiş adamların. Hadi tarih spesifik olarak sosyal tarih bilmeyen konuşsun küpeyi de, zaten modernite öncesini şimdiki gibi düşünmek sevdası nereden geliyor? Küpe takmak o gün erkekler için yüzük takmak ya da bulgur yemek gibi tabii bir şey. Bu gerizekalı ecdadçılar sanıyor ki kurun-ı vusta 20.yüzyıl dünyası gibiydi. Al işte en basitinden en popüler dizimiz Muhteşem'e bak, saçlar facia. Ulan biriniz de numune de olsa bir tepe perçemi bıraksın da o devri izlediğimizi hissedelim. Hepsinin saçı alabros mübareklerin. Allah belanızı vermesin.

Sinirlendim.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2016, 19:09:29 Gönderen: HadjiNazmi »

Çevrimdışı PashaZade

« Yanıtla #73 : 06 Ekim 2016, 19:22:05 »
Tamam artık bu konuyu kapatalım. Şarlken'den Yavuz'un küpesine nasıl geliniyor anlamıyorum.

Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi konu herkesin katkısına açık. İlla hükümdarları tanıtacaksınız diye bir olay da yok. Oyunda geçen ne varsa tarihsel bağlamını burada yazabilirsiniz. Bu oyundaki bir devlet olabilir, bookmark olabilir, event olabilir vs...

Maksat, oyunda geçen şeyleri öğrenmek ve öğretmek.

Advisor da oluyor değil mi Annnibal bey ?

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #74 : 06 Ekim 2016, 20:07:29 »
Herşey olur.

Çevrimdışı Ügüt

« Yanıtla #75 : 14 Ekim 2016, 20:24:43 »
Ne olmuş Küpe taktıysa takmadıysa  Yavuz
Ne olmuş Müslüman ise Müslüman değil ise Mustafa Kemal

Asıl sorun halkımızın insanların neler yaptığına değil de onların ne olduğunu konuşmak...

Arkadaş Yavuzun 8 senede yaptıklarına bak...
Arkadaş Atatürkün her savaşı kaybetmeye başlayan ülkede neler yaptıklarına bak...
Vakit Gelmedi mi?

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 14 Ekim 2016, 20:27:51 »
arkadaş haklı.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #77 : 14 Ekim 2016, 21:14:42 »
Bu arada yeni yamayla gelen enstitülerden de güzel malzeme çıkar.

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 14 Ekim 2016, 21:17:51 »
Konunun takipçisiyim daha sık yazılar olsa tadından yenmez.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 15 Ekim 2016, 02:07:21 »
Konunun takipçisiyim daha sık yazılar olsa tadından yenmez.