Gönderen Konu: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi  (Okunma sayısı 17363 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« Yanıtla #40 : 29 Eylül 2016, 22:32:06 »
Meşhur Yekaterina bu mi yoksa civilizationdaki fıstık mı?   :-[  :-[
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 29 Eylül 2016, 22:55:39 »

Evet Yekaterina
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 29 Eylül 2016, 23:42:48 »
Kendüleri Alyaskaya gidmişti sanırsam ? Tarih bilgisi sıfır. (Not Fransa ve Özellikle Rusya Tarihi hakkında pek bir bilgim yok.)

Çevrimdışı Ralpakin

• Stellaris
  • Sipahi
  • *
  • You Know Nothing Jon Snow.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 01 Ekim 2016, 09:35:59 »
Kandırıldık dostum  ;D

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 03 Ekim 2016, 19:10:37 »
III. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - V. CHARLES (ŞARLKEN)

Doğum: 1500
Ölüm: 1558
Hanedan: Habsburg

1500 yılında Habsburg Hollanda'sında dünyaya geldi. V. Karl -ya da Türkçede daha iyi bildiğimiz adıyla Şarlken- oyunda erken dönemdeki en güçlü hükümdarlardan biridir. Çocukluğu Hollanda’da geçmiştir. Anadili Fransızcadır. Flamancası akıcıdır, sonraları ilahi dil olarak tanımladığı İspanyolcayı da öğrenmiştir. İmparator seçilene kadar akıcı bir Almancası yoktu. Meşhur “Tanrıyla İspanyolca, kadınlarla İtalyanca, erkeklerle Fransızca, atımla Almanca konuşurum” vecizesi kendisine atfedilir. İspanyolca din etkisinden dolayı ilahi dil, Fransızca diplomasi dili, İtalyanca aşk ve dolayısıyla metresiyle konuştuğu dil ve Almanca ordusunun çoğunluğunu oluşturan Almanlara emir vermek için kullanılan kaba bir dil olarak düşünülebilir. Çocukluğu sırasında daha sonra yıllarca savaşacağı Fransa Kralı Fransuva’nın kızlarıyla nişanlandırıldı fakat kızlar daha küçük yaşta öldü.

1506’da babasından Habsburg Hollandası'nı miras aldı. 1515-1523 arasında Hollanda’daki isyanları bastırdı. Hollanda’daki 17 vilayet onun döneminde ilk kez birleşti ve 1549’da çıkardığı bir fermanla Hollanda’yı tek bir yasal birim haline getirdi. 1516’da II. Ferdinand’ın ölümüyle Kastilya ve Aragon tahtları kendisine miras kaldı ve kanuni kraliçe olan annesiyle birlikte krallıkları yönetti. İki farklı monark olması Kastilya meclisi için sıkıntı yaratıyordu, dahası meclis bir yabancının kral olmasını da istemiyordu bunun için ideal olmasa da annesi Joanna’nın hükümdarlığı daha çok kabul görüyor, Şarlken’in meşruiyeti sorgulanıyordu. Neticede meclis, İspanyolca öğrenmesi, yabancılara bakanlık vermemesi ve ülke dışına değerli metal çıkarmaması şartıyla Şarlken’in hükümdarlığını tanıdı. Şarlken Aragon meclisini de ikna edip Aragon Kralı olarak kabul edildi.

Krallıklar arasındaki yasal ve geneleneksel farklılıklar Şarlken’e tepki ve isyanların doğmasına neden oldu. Bunun temel sebebi ağır vergiler, yüksek mevkilere Flamanların atanması ve Şarlken’in otoriter yönetimiydi. Dedesi Maximilian’ın ölümünden sonra Habsburg monarşisi de kendisine miras kaldı ve 1519’da Kutsal Roma İmparatoru seçildi. 1521’de Avusturya Arşidüklüğü’nü kardeşi Ferdinand’a bıraksa da imparator ünvanını kullanmayı sürdürdü. Oyunda da HRE dışından imparator olarak oynanılabilen tek karakter kendisidir.

Fransa Kralı Fransuva’ya karşı VIII. Henry’nin desteğini sağlamak üzere teyzesi Katalina’nın (Catherine of Aragon) girişimleriyle İngiltere’yi ziyaret etti. Bu ittifak başarılı oldu ve Fransızları İtalya’dan atmayı başardı. 1524’te Navarra’yı ilhak etti. 1525’te Pavia Muharebesi’nde Fransuva’yı esir alıp ordusunu yok etti.

Fransuva esir düşünce annesi Louise, kral naibi olarak yönetimi devraldı ve oğlunu kurtarma çalışmalarına başladı. Bu amaçla Osmanlı padişahı Muhteşem Süleyman’a bir heyet yolladı. Jean Frangipani başkanlığındaki heyet başarılı bir diplomasiyle Osmanlı-Fransa ittifakının ilk adımlarını attı. Sultan Süleyman, Şarlken’e gönderdiği ültimatomla Fransuva’nın serbest bırakılmasını talep etti. Talebi karşılanmayınca Macaristan’ı fethetti.

Şarlken Fransuva’ya ağır bir anlaşma metnini imzalatmaya çabalarken Papa VII. Clement’in ve Venedik’in talepleriyle karşılaştı. Yeni Papa, imparatorun büyüyen etkisinden çekiniyordu. Talepleri, Fransızlardan alınan Milan’ın, gerçek sahibi olan Sforza hanedanına verilmesiydi. Fransuva sonunda Madrid Antlaşması’yla Hollanda ve İtalya’daki hak iddiasından vazgeçip Burgonya’yı Şarlken’e teslim etmeyi kabul etti. Fransuva serbest kaldıktan sonra Papa’nın girişimleriyle yeni bir Anti-Habsburg ittifakı kuruldu. Madrid Antlaşması’yla hiçbir şey kazanamadığı için kızgın olan İngiltere Kralı VIII. Henry de ittifaka katıldı. Henry’nin bir diğer amacı da Katalina’yı boşamaktı. Şarlken boşanma konusunda Papa’yı engellemek için 1527 yılında Roma’yı yağmaladı. Bunun üzerine Henry Katolik kilisesinden ayrılarak Anglikan kilisesini kurdu. Savaş 1529’da bittiğinde Fransuva yalnızca Burgonya’yı (Burgogne ve Charolais civarı) kurtarabildi.

1529’da Viyana Türklerin eline düşmekten son anda kurtuldu. 1535’de Tunus fethedildi. 1538’de ise İspanya ve İtalyan müttefiklerinin donanması Preveze’de ağır bir yenilgiye uğradı. Bu tarihten sonra Akdeniz’de Osmanlı üstünlüğü tartışmasız hale geldi. 1535’te Fransa ile yeniden savaş başladı. Fransuva İspanya’dan bir şey alamasa da Şarlken’in müttefiki olan Savoy’u ilhak etmeyi başardı. 1542’de savaş yeniden başladığında Fransız-Osmanlı ortak donanması Nice’i ele geçirdi. Bu sefer sırasında Osmanlı donanması İspanya’nın İtalya’daki kıyılarına büyük zarar verdi. Şarlken’in Safevilerle ittifak kurup Osmanlılara ikinci bir cephe açma çabaları ise aradaki büyük coğrafi mesafeden ötürü pratikte yararlı olamadı.

Şarlken’in dönemindeki önemli gelişmelerden biri de reform hareketleridir. Martin Luther’in çabaları, 1531’de Alman prenslikleri arasında Protestan birliğinin kurulması ve bu birliğe Fransa, Osmanlı gibi yabancı güçlerin destek vermesi Şarlken için işleri zorlaştırdı fakat kendisi İspanya’daki meselelerle uğraştığından bu meseleleri kardeşi Avusturya Arşidükü Ferdinand’a bıraktı. 1545’te ise Karşı reformasyonu başlatarak Protestanlığı bitirmeye çalıştı. Protestanları Mühlberg Muharebesi’nde mutlak yenigliye uğratsa da karşı reformasyon çabaları yeterli olamadı.

1556’da İspanya tahtından ve İmparatorluk tacından kendi isteğiyle feragat ederek bir manastıra kapandı. Şiddetli bir gut hastalığına yakalanan Şarlken, 1558’de sıtmadan öldü. En önemli fiziksel özelliği devasa çenesi olan imparator, Osmanlılar tarafından hiçbir zaman imparator olarak kabul edilmedi ve iki adet aşağılayıcı antlaşmayla Muhteşem Süleyman’ın imparatorluğunu kabul etmek zorunda kaldı.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 16:17:18 Gönderen: Gregory »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 03 Ekim 2016, 21:06:02 »
Bir ara şu kitabı almıştım ama okumaya fırsat olmadı şimdi kim bilir nerde.

Yalnız ben Charles olsam bende tahtı bırakırdım. Adamın hükümranlığı süresince yaşamadığı şey kalmamış.

Bu arada Common Sense ilk açıklandığında V. Charles'ın kulaklarını çenesini bayağı bir çınlatmıştık :)
http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=46079.msg812320#msg812320
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2016, 23:17:34 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 03 Ekim 2016, 22:47:40 »
beyler paşa haklıymış adam gerçekten mesih  :J

Osmanlı'yı sallamıyorlar, sallasalar İstanbul görev ile alındıktan sonra yönetim biçimi İmparatorluk olurdu Sultanlık değil.

dedi ve oldu.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 03 Ekim 2016, 23:01:28 »
Bütün Common Sense konusunu mu okudun naptın da buldun onu ;D

Edit: Pardon verdiğim linkin 1 sayfa gerisindeymiş :S
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2016, 23:02:36 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 03 Ekim 2016, 23:07:59 »
beyler paşa haklıymış adam gerçekten mesih  :J

dedi ve oldu.

Haksız olduğum şeyler azdır da anlayan ve değerlendiren yok :D

Mesihimizi tekrardan tebrike diyoruz ozman. :P  evil* evil* evil*

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 05 Ekim 2016, 14:21:58 »
İtalyan Savaşlarına bakarken, savaşı Şarlken'in kazanması üzerine yapılan şu resmi gördüm. Süleyman'a şalvar giydirmeyi yada kıyafetini azıcık uzun yapmayı unutmuşlar ;D
Soldan sağa, Sultan Süleyman, Papa VII. Clement, I. Fransuva, V. Şarlken, Cleves Dükü, Saksonya Dükü ve Hesse Prensi (Landgrave).

« Son Düzenleme: 05 Ekim 2016, 18:02:02 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 05 Ekim 2016, 14:39:35 »
Şarlken: Kesiyim mi lan topunuzu! ;D

Çevrimdışı Warwars

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Such forum much theme many mods wow
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 05 Ekim 2016, 17:52:41 »
Süleyman çok kısa olmuş gerçekde de o kadar kısa mıydı ?

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 05 Ekim 2016, 18:29:35 »
Süleyman çok kısa olmuş gerçekde de o kadar kısa mıydı ?

Papa topuklu giyiyordur ya da bu resmi çizen adamın gözü kördür.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 05 Ekim 2016, 20:06:12 »
Süleyman dışındakiler deve gibi çizilmiş.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 05 Ekim 2016, 20:13:57 »
Süleyman dışındakiler deve gibi çizilmiş.

Osmanlılara karşı bir antipatikleştirme operasyonu olabilir diyecem de Hristiyanlardan ve Müslümüanlardan Osmanlıyı seven var mı ? (Endonezya Adaları Hariç)

Çevrimdışı Gök Börü

• Sipahi
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 05 Ekim 2016, 20:31:22 »
Pakistan,irlanda sever bizi.

Çevrimdışı serdengecti1

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 05 Ekim 2016, 20:33:05 »
Ben şahsen en soldakini yavuz sultana benzettim.Pos bıyıklı ve sakalsız belki küpeside vardır.Onun sağındakini ise süleymana benzettim.
(aç/kapa)
Bu süleyman
Edit=Evet küpeside var en soldaki bildiğin yavuz sultan selim yahu
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2016, 20:35:01 Gönderen: serdengecti1 »

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 05 Ekim 2016, 20:47:21 »
Gençlerin nitelik ve nicelik konularında bocalamarı normal. 13 sene evvel üniversitede okur iken padişah boyu posu çok konu olmuştu.  8|

Çevrimdışı Annibal

• Crazy Horse Archer
  • Paşa
  • *
  • Baba kaçar.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 05 Ekim 2016, 21:15:03 »
Ben şahsen en soldakini yavuz sultana benzettim.Pos bıyıklı ve sakalsız belki küpeside vardır.Onun sağındakini ise süleymana benzettim.
Edit=Evet küpeside var en soldaki bildiğin yavuz sultan selim yahu
Yavuz Sultan Selim'in küpesi yok yalnız. O meşhur portre Yavuz'a ait değil.

Çevrimdışı serdengecti1

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 05 Ekim 2016, 21:22:11 »
Yavuz Sultan Selim'in küpesi yok yalnız. O meşhur portre Yavuz'a ait değil.
Orası tartışılır.Çünkü küpe taktığını savunan birçok tarihçi var.Yalnız sakalsız ve pos bıyıklı olduğu çogunluk tarafından kabul edilir.