Gönderen Konu: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi  (Okunma sayısı 17362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Probang

• Paşa
  • *
  • Red Ale
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV ile Tarih Öğreniyorum Köşesi
« Yanıtla #20 : 05 Eylül 2016, 01:41:58 »
Hat piyadesi ne ola ki?

Bir de silahlar o zamanlar savunma mı saldırı amaçlı mı kullanılıyordu?
https://en.wikipedia.org/wiki/Line_infantry
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 05 Eylül 2016, 01:54:02 »
Eyv knk :)

Çevrimdışı Baris

• Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 05 Eylül 2016, 02:25:53 »
Hat piyadesi döneme göre savunma amaçlı kullanılabilir. Yürüyüş kolu (Column formation) daha çok yakın muharebe esaslı. Tabi bunlar tam bir şablon değil.
Bir örnek. Rus iç savaşı sırasında propaganda gereği Kazak komutanı Semyon Budyonni'nin hafif süvari alayları 'Şok' (ağır hücum süvari) rolüne soyunduruldu. Fakat bunun olası başarısı kendi komutanları tarafından bile inandırıcı olamadı. Çeka tarafından hedef olmamak için en ufak güçlükte mağlup olmamak adına geri çekilmeye razı idiler.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 02:28:08 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
  • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 05 Eylül 2016, 03:11:13 »
Bence şu mantık. Mustafa Kemal de Top Yekün savaşı ortaya attı. Anlatabildim mi ?

Osman paşa da ruslara karşı siper savaşını buldu ve kullanarak üstün geldi kardeş :D Ayrıca topyekün savaşı ilk uygulayan ülke fransanın jacobin iktidarıdır. Sen kalk o kadar iç savaş ihtilal geçir 50 bin kişinin kanını akıt (ki bu oran bizim zamanımıza göre en az 1 milyondur) halkın bu kadar sivil kalsın ve bir de 19. yüzyıl başında 20 yıl sonra rusyaya yürü. Buna anca çocuklar inanır.

Harp tarihi, geliştirilen silahlardan ziyade söz konusu silahların bir doktrin çerçevesinde nasıl kullanıldığını inceler. Tanklar uzun zamandır bilinmesine, geliştirilmesine ve Fransızlar tarafından çokça bulundurulmasına rağmen bir doktrinin parçası haline getirilmemiş yalnızca yararlı bir araç olarak görülmüş. Tankları taktik ve stratejik savaş doktrinlerinin merkezine koyan Almanlar ise bu silahlardan fevkalade faydalanmış. Gustaf'ı deha yapan da bu.

O dönem ordular 10 saf derinliğinde düzen alırken, Gustaf bunu 6 safa indiriyor. O dönemin piyade tüfeklerini reload etmek bir hayli yavaş olduğundan bu sorunu sıkı talimle çözüyor. Bizzat erlerinin talimine katılıp onlara nasıl düzen alıp ateş edeceklerini gösteriyor. Bırakın 17. asrı günümüz standartlarını bile kıskandıracak bir talim düzeni var. Adam işi o kadar ilerletmiş ki askerlerini her durumda kullabilmek adına piyade, süvari ve topçu eğitimlerini herkese aldırıyor ve askerler dönüşümlü olarak her sınıfta hizmet veriyor. Gustaf için, iki asır boyunca muharebenin temel düzeni olacak olan hat piyadesinin mucididir desek abartmış olmayız.

Bir orduyu bu seviyede eğitmek pek kolay bir iş olmasa gerek. En azından kesinlikle sancı yaratacaktır. Askerler öldükçe yeni alımlar yapmak gerekecektir ordu eğitmek zorlaşacaktır vs. Çok savaş olursa böyle bir düzende ayvayı yedin valla. Bir ordu herşeyden önce(tabii ki silah kullanmayı bilecek şekilde) kolay takviye edilebilir olmalı. Ya insanın militan olacak ya da eninde sonunda böyle bir düzende çuvallarsın.

Hat piyadesi ne ola ki?

Bir de silahlar o zamanlar savunma mı saldırı amaçlı mı kullanılıyordu?

Hat piyadesi piyadelerin hizalanıp aynı hizzada aynı anda ateş eden piyadelere denir diye biliyorum. Yani kardeş başını çıkartanı vuruyorlar herhalde ;D ;D ;D
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 03:17:42 Gönderen: Altheir33 »
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 05 Eylül 2016, 03:13:00 »
Osman paşa da ruslara karşı siper savaşını buldu ve kullanarak üstün geldi kardeş :D Ayrıca topyekün savaşı ilk uygulayan ülke fransadır. Sen kalk o kadar iç savaş ihtilal geçir 50 bin kişinin kanını akıt (ki bu oran bizim zamanımıza göre en az 1 milyondur) halkın bu kadar sivil kalsın ve bir de 19. yüzyıl başında 20 yıl sonra rusyaya yürü. Buna anca çocuklar inanır.

Bugün en azından bu gece Anti Kemaistlerle kapışmaya niyetim yok :(

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 05 Eylül 2016, 03:19:25 »
Cidden ama bende topyekün savaşı Atatürk bulmadı diye biliyorum...

Çevrimdışı Norse

• Müsellem
  • *
  • Sons of Odin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 05 Eylül 2016, 20:44:14 »
Almanlar neden bilim ve sanayide bu kadar ileri seviyede üniversiteleri bu kadar iyi eu4'den de biliyoruz.

Küçük Alman prenslikleri hepsi üniversite yarışına girdiler ve rönesans döneminde en elit üniversiteye sahip olmak istediler. Çok sayıda Alman prensliği olduğu içinde Almanya çok sayıda elit üniversiteye sahip oldu.

Kaynak Celal Şengör

https://www.youtube.com/?hl=tr&gl=TR
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2016, 20:45:30 Gönderen: Norse »

Çevrimdışı Rapper

• forever_ducale
  • Global Moderatör
  • *
    • Profili Görüntüle
    • İletişim
« Yanıtla #27 : 05 Eylül 2016, 21:21:34 »
Google açtım hat piyadesi diye arattım, tek bir sonuç bulamadım nasıl bir ülke la bura :S

Çevrimdışı steallaris

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 05 Eylül 2016, 21:36:28 »
Bende bulamamistim hep ingilicce :P

Çevrimdışı jax61

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Eylül 2016, 00:16:47 »
hat piyadelerinin bir örneğini empire totalwar oynayın ya da napoleon. orda gayet iyi görebilirsiniz. en sevdiğim savaş tarzı :) mel gibsonun patriot filmini de izleyebilirsiniz.

mesela şu sahneyi..

https://www.youtube.com/watch?v=dyn9NWYCQos
oyunu oynamak nasıl öğrenilir ? çok oynuyorum ama bir türlü öğrenemedim şu oyunu.

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 06 Eylül 2016, 01:22:13 »
Bugün en azından bu gece Anti Kemaistlerle kapışmaya niyetim yok :(

Bu anti kemalistlik değil kardeşim bu tarihi bir gerçek. Kanıtları ve delilleri ile. Bizim ders kitaplarımız herşeyi o yaptı dese de, araştıran böyle olmadığını görür. Paşa da ciddi bir fransız aşığı olduğu için, pek tabii ki bu fikri de ordan aldığı ayan beyan belli oluyor.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2016, 01:24:47 Gönderen: Altheir33 »

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Moderatör
  • *
  • EU4 Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 06 Eylül 2016, 01:27:15 »
Lütfen konunun özüne dönelim  tbrk*

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 06 Eylül 2016, 01:29:03 »
Amacım siyaset yapmak değil :D

Neyse işte o zaman bu büyük gustav 100 yıllık isveç efsanesinin başlamasının yegane sebebi heralde :D

Çevrimdışı Herr Marschall

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Eylül 2016, 04:51:09 »
Adam işi o kadar ilerletmiş ki askerlerini her durumda kullabilmek adına piyade, süvari ve topçu eğitimlerini herkese aldırıyor ve askerler dönüşümlü olarak her sınıfta hizmet veriyor.
Bunu İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu doğru düzgün yapamıyor.

Kısa ve öz olmuş. Döneme dair kitap film belgesel?

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 06 Eylül 2016, 09:27:20 »
Hat Piyadesi Empire Total War da var,Ben severim kendilerini.
Güçlü yöneticinin arkasında her daima güçlü ordu,güçlü halk ve güçlü hainler vardır.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 06 Eylül 2016, 18:50:15 »
Yeni bölüm ne zaman gelecek ve kim olacak  ???  :popcorn:
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2016, 18:51:25 Gönderen: Patlıcan »
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Altheir33

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 08 Eylül 2016, 03:42:30 »
Otto Von Bismarck olsa güzel olur aslında. Vic2 döneminde yaşamasına rağmen Bence akıllı bir siyasetçi. Hatta bir siyasetçiler yüzyılı olan 19. yüzyılın en iyi siyasetçilerinden biri. O yüzden öğrenmek isterim.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 08 Eylül 2016, 12:03:26 »
bismarck eu4'de yok ama onun victoria 2 konusunda yapılması lazım. ben güneş kralı istiyorum aydınlanalım biraz.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 29 Eylül 2016, 21:25:16 »
Kimse paylaşmamış mı hayret?

https://www.youtube.com/v/FH9yjmmAE3k&fs=1&wmode=transparent

Konu çok güzel düşünülmüş devamı gelir umarım.  &)

Çevrimdışı Ügüt

• Sipahi
  • *
  • Türke Kafa Tutanın Tutulacak Kafası Kalmaz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 29 Eylül 2016, 21:49:51 »
II. BÖLÜM: TARİHİ KARAKTERLER - CATHERINE THE GREAT (II. KATERINA)

Çariçe İmparatoriçe veya Büyük Katerina...

Doğum:2 Mayıs 1729
Tahta Çıkış:9 Temmuz 1762
Ölüm:17 Kasım 1796

Genişleme Politikası:

II. Katerina'nın çariçeliği döneminde Rusya batısı ve güneyindeki 518.000 km²'lik bir alanı topraklarına katmayı başardı. Bu genişleme Lehistan ve Osmanlı İmparatorluğundan alınan topraklar sayesinde oldu. Novorusya, Kırım, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Kurşas (Letonya) Rusya'nın topraklarına katıldı. Lehistan'ın parçalanarak Rusya, Prusya ve Avusturya arasında paylaşılmasına öncülük etti. II. Katerina 1796 yılında öldüğünde Lehistan diye bir ülke artık ortada kalmamıştı. Ancak 123 yıl sonra I. Dünya Savaşı'nın bitmesinden sonra Polonya tekrar bağımsızlığını kazanabildi.

Osmanlı-Rus İlişkileri:

Döneminde 3 Osmanlı Padişahı görmüştür(III.Mustafa,I.Abdülhamit,III.Selim)
1768-1774 savaşının başında Osmanlı tahtında III.Mustafa olmasına karşın savaşı bitirmek I.Abdülhamit'e düşmüştür.1774 senesinde tahta geçen Abdülhamit Küçük Kaynarca Anlaşması ile Kırım'ın bağımsızlığı tanınmış Osmanlı geniş topraklar kaybetmiştir.Nitekim 9 yıl sonra 2.Katerina 1783'te Rusyanın Kırımı ilhakını duyurdu.

Nitekim II.Abdülhamit bu durumu kabullenememiş ve 1787-1792 savaşını başlatmıştır.Savaşın sonunda Yaş anlaşmasıyla ilk defa Müslüman Osmanlı toprağı Hristiyanlara bırakılmış oldu.

Öldüğünde Rus Çarlığının sınırları:

« Son Düzenleme: 25 Ekim 2016, 11:36:21 Gönderen: Gregory »
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK