Gönderen Konu: Europa Universalis IV Kaç Puan ???  (Okunma sayısı 17310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaymak Pürüzü

• Sipahi
  • *
  • Gördüğüm illegal durumları rapor ediyorum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Europa Universalis IV Kaç Puan ???
« Yanıtla #40 : 15 Ağustos 2013, 16:39:07 »

Diplomasi nasıl gelişmemiş? Savaş sisteminde ki mantıksızlık nedir?

Ben Eu3'ten sonra diplomaside trade özelliği olmasını isterdim. Total War'daki sistem gibi. Şunu yap yoksa saldırırım gibi emirler verebilmeyi, şununla savaşı bırak şu kadar altın, şuna saldır şu kadar altın gibi özellikler olmasını isterdim. Sanırım hala bir şehiri alabilmek için para teklif edemiyoruz. Ya da şehire şehir takas edemiyoruz. Trade özelliği diplomasinin en önemli özelliği olmalıydı bence. Onun dışında pek de geliştiğini düşünmüyorum.

Savaş sistemindeki mantıksızlık, Wien'i kuşatıp iki bölge alıp çıkmak. Geçen oyundan pek farkı yok.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 15 Ağustos 2013, 16:40:13 »
Awake fanboyluğa başladı. :P

Çevrimdışı Franz

« Yanıtla #42 : 15 Ağustos 2013, 16:45:11 »
Bölüm moderatörü normaldir.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 15 Ağustos 2013, 16:48:40 »
Bence de puanlar biraz fazla etkili (özellikle yönetim puanları) ama abarttığınız kadar kötü değil oyun.

Puanlar üzerinde bizim hiçbir kontrolümüz yok, yani puanları kazanmamız şansımıza bağlı. Kaybetmemiz de öyle, mesela istikrar 1 puan bile düşse çok büyük etkisi oluyor. Bu puanlar ne kadar güzel fikir olsa da oyuna entegresi biraz daha geliştirilmeli, hükümdarın etkisi gereğinden çok fazla, bu da düşürülmeli. Diğer saydığım sorunlar da ufak şeyler, ileride bunların düzeltileceğini ve özellikle dlc'ler ile oyunun çok daha güzel olacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı Awake

• Sekban
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 15 Ağustos 2013, 16:50:23 »
Ben Eu3'ten sonra diplomaside trade özelliği olmasını isterdim. Total War'daki sistem gibi. Şunu yap yoksa saldırırım gibi emirler verebilmeyi, şununla savaşı bırak şu kadar altın, şuna saldır şu kadar altın gibi özellikler olmasını isterdim. Sanırım hala bir şehiri alabilmek için para teklif edemiyoruz. Ya da şehire şehir takas edemiyoruz. Trade özelliği diplomasinin en önemli özelliği olmalıydı bence. Onun dışında pek de geliştiğini düşünmüyorum.

Savaş sistemindeki mantıksızlık, Wien'i kuşatıp iki bölge alıp çıkmak. Geçen oyundan pek farkı yok.

Zorla barış yaptırma seçeneği var aslında. Şehrini satabiliyorsun, ama satın almayı isteyemiyorsun, AI Ukrayna'nın Bohemya'ya şehir sattığını gördüm. Ticaretin ise ayrı bir sistem olması bence daha iyi. Diplomasi yerine direk askeri gücümüzü (gemilerimizi) kullanıyoruz. Diplomasi kısmında ki en önemli yenilikse opinion tarzı diplomasi. Onlar seni ne kadar severse sevsin senin onlara karşı opinionun düşükse ittifak olamıyorsunuz mesela. Müslümanlar Hristiyanlarla ittifak kurabiliyor. Sürüyle güzel değişiklik var aslında diplomaside. Biraz keşfetmek gerek.

Oyunu 2 dakika oynayıp bırakmış kişilere karşı Cihad başlattım. EU III'ün grafiklerini güzelleştirip koysalar daha çok beğenecek insanlar var. :P

Bölüm moderatörü normaldir.

Sen gidip Torchlight oynasana karşim.

Bence de puanlar biraz fazla etkili (özellikle yönetim puanları) ama abarttığınız kadar kötü değil oyun.

Puanlar üzerinde bizim hiçbir kontrolümüz yok, yani puanları kazanmamız şansımıza bağlı. Kaybetmemiz de öyle, mesela istikrar 1 puan bile düşse çok büyük etkisi oluyor. Bu puanlar ne kadar güzel fikir olsa da oyuna entegresi biraz daha geliştirilmeli, hükümdarın etkisi gereğinden çok fazla, bu da düşürülmeli. Diğer saydığım sorunlar da ufak şeyler, ileride bunların düzeltileceğini ve özellikle dlc'ler ile oyunun çok daha güzel olacağını düşünüyorum.

+1444

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #45 : 15 Ağustos 2013, 16:59:52 »
Demo üzerinden puanım 7. Hiç EU3 oymamamış olsaydım bu oyun 9 alırdı. Fakat en azından 'slider'lardan kurtulmaları iyi olmuş. Bana göre bu seri biraz daha CK'2 ile yakınlaşma sağlamalı artık en azından EU'5 çıkana kadar ek paketlerle bu yola girilmeli.

Metacritic'in şu an baz aldığı oyun inceleme siteleri genel manada strateji oyunları inceleyen siteler değil. Bana kalırsa tarafsızlığını yitirmişler. Bu puanlar sanırım oyunun az hatalı çıkması ve Paradox firmasının çıkarttığı bir oyun olması sebebiyle yüksek verilmiş.

Wargamer gibi strateji oyunları üzerine olan forumlardan bilgi edinmek ve bu manada tecrübeli oyuncuların attığı mesajları okumak daha objektif fikir verebilir. Bu manada bu oyun beğenilmiş. Oyun inceleme sitesi olarak James Allen'in yazılarını öneririm. Piyasadaki çoğu strateji oyunları hakkından incelemeleri var.

http://www.outofeight.info/
http://www.youtube.com/watch?v=o0BTN2mVWBo#at=24

Çevrimdışı Belirsiz

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 15 Ağustos 2013, 17:01:45 »
en fazla 7, o da en fazla.

Çevrimdışı Snykdel

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 15 Ağustos 2013, 17:12:15 »
Nasıl yakışmıyor? Ülkelerin tarihsel başarımları ulusal fikirlere aktarılmış. Her ülkenin kendine has özelliklerinin olması sağlanmış.

Teknoloji sistemi de gayet normal, bütçenin direk teknolojiye aktarılması yerine -pardon bu çok gerçekçiydi(!)- ülkenin diplomatik, yönetimsel veya askeri gücünü kullanarak teknoloji araştırıyorsun. Birine emir verip 10 yılda istediğimiz şeyi araştırmasını sağlamak yerine 10 yıl diplomatik gücünün yükselmesini bekliyorsun.

Lütfen, puanlar üzerine kurulu bir oyun sana ne kadar gerçekçi geliyor ? En azından puanların kullanımını daha gerçekçi yapabilirlermiş.

^^

« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 17:36:04 Gönderen: Hurshid Pasha »

Çevrimdışı Awake

• Sekban
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 15 Ağustos 2013, 17:24:31 »
Oyunun dengeli olması gerektiğini ve geçmişte teknolojik inovasyonların belli bir düzene oturmamış halde olduğunu bilmek lazım önce. Şans eseri ortaya çıkmış onlarca icat veya yaklaşan savaşlara, kıtlıklara, hastalıklara karşı ülkelere bağlı olmayan kişilerce üstünde çalışılmış icatlar var. 1500lerde İspanya'nın dört bir yanında devlet yardımı ile çalışan bilim adamları olduğunu düşünmek abesle iştigal zaten. Yapılabilecek en gerçekçi ve en "dengeli" sistem buydu.

Sadece biraz daha üstünde çalışılması gerek, mesela askeri güç, hükümdarın özelliklerinin yanında yapılan savaşlarla da artabilmeli.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 17:30:33 Gönderen: Awake »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 15 Ağustos 2013, 17:26:07 »
Piyasada oynarken canımın sıkılmadığı nadir oyunlardan bir tanesi olmaya hak kazandı bu yüzden 9,3 veriyorum.

Çevrimdışı unonimus

• Ağır Süvari
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 15 Ağustos 2013, 17:30:23 »
@Awake:

Aslında en gerçekçi sistem CK2'ninkiydi; çünkü "bilim dedigin öyle basılınca olmaz" :P .

Tırnak içi Paticik'ten alıntıdır.

Çevrimdışı Awake

• Sekban
  • *
  • Smyrna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 15 Ağustos 2013, 17:33:56 »
@Awake:

Aslında en gerçekçi sistem CK2'ninkiydi; çünkü "bilim dedigin öyle basılınca olmaz" :P .

Tırnak içi Paticik'ten alıntıdır.

CK 2'nin son DLC'si ile birlikte değişti oda. Yine kendiliğinden sürekli gelişiyor, ama direk geliştirmek için teknoloji puanı da var. O sistem EU IV'ün teknoloji sistemine uygulansa daha güzel olabilirdi haklısın. Fakat CK 2'nin ne kadar dengeli bir oyun olduğu da tartışılır.

Çevrimdışı Probang

« Yanıtla #52 : 15 Ağustos 2013, 17:37:16 »
Oyun gerek grafikler (siyasi harita hariç) gerek oynanış bakımından canlanmış güzel olmuş. Fakat getirdikleri şu powerlar ve hükümdar özelliklerini beğenmedim. Oyunun kontrolü bizim elimizden çıkmış o kadar emeği bir hükümdar mahvedebiliyor.

Eu3 ek paketlerle eksiklerini kapatmıştı Eu4'te DLC'ler ile bu eksikleri kapatacaktır. Her ne kadar oyuna 7 vermek istesemde beni ilgilendiren multiplayer olduğu için 8 veriyorum. Multiye gelen yeniliklerle çok daha güzel, rahat oyunlar çıkacaktır.

8/10

« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 17:37:57 Gönderen: Swarm »
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #53 : 15 Ağustos 2013, 17:43:36 »
Vilayetlerin kültürünü değiştirmek çok kolay. Siz değiştiriyor musunuz bilmiyorum ancak ben kabul edilmemiş kültürlerin tümünü dönüştürüyorum:

Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı unonimus

• Ağır Süvari
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 15 Ağustos 2013, 17:46:39 »
O bayağı büyük bir sorun evet; ama bence o bölgenin isyan etme riski kültür/din değiştirmeye kalkışırken 10-20 artsa veya süre 3-4 katına çıkarılsa çözülür.

Edit: Bir aşağıdaki mesaja göre düzenlendi.

Edit 2 : İsyan riskinin arttığını biliyorum, benim dediğim ondan çok daha fazla bir risk olması.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 21:45:22 Gönderen: unonimus »

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #55 : 15 Ağustos 2013, 17:48:38 »
Süre ve maliyet base tax'a göre değişiyor. Batı Avrupa'da bunu yapmak daha zor olabilir, çünkü base tax değerleri yüksek.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2013, 17:48:47 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Stuka

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 15 Ağustos 2013, 17:50:29 »
8.5/10

Puanlar fazla etkili olabilir ama EU4'ün ilk haliyle EU3'ün son halini karşılaştırdığınızı unutmayın.İleride dengeleyeceklerdir.Ben yine de beğendim.

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #57 : 15 Ağustos 2013, 18:00:12 »
Zaten isyan riski yükseliyor o tür harekata kalkışınca.

Çevrimdışı turkos

« Yanıtla #58 : 15 Ağustos 2013, 18:02:10 »
7.4 veriyorum ben. Ama oyuna alıştıkça ve dlcler, güncellemeler geldikçe yükselir bu puanım.

Çevrimdışı Snykdel

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 15 Ağustos 2013, 18:02:52 »
8.5/10

Puanlar fazla etkili olabilir ama EU4'ün ilk haliyle EU3'ün son halini karşılaştırdığınızı unutmayın.İleride dengeleyeceklerdir.Ben yine de beğendim.

Puanları daha değişken ve kazanılması için daha farklı etkenler olsa daha iyi olurdu. Tabiki önümüzdeki patchler ve DLC'lere bakacağız.