Gönderen Konu: Ordu hakkında  (Okunma sayısı 1081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Grimmjow

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
Ordu hakkında
« : 20 Eylül 2016, 14:21:51 »
Ordular hakkında bilgi almak istiyorum. Genelde 15-8-10 gibi aynı oranda artan ordular basıyorum fakat ordu hakkında hiç bir bilgim yok. İdeal savunma veya saldırı orduları nasıl olmalıdır? Fikir verebilir misiniz?

Çevrimdışı lithium26

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ordu hakkında
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2016, 14:56:19 »
Atlı sayısı çift olacak genelde 4 basıyorum ama devlet olarak calavry combat abilty bonusuna sahipsem bu rakam 6-8'e de çıkabilir. Topu 10'a tamamlamak kuşatma bonusunu almak için oldukça önemli bir olay ama erken dönemde ekonomini zorlar. Ben ilk çıktığında her orduma 4 tane basıyorum sonra kademeli olarak ekliyorum. Onun dışında gerisini 12-16 arasında piyade basıyorum. Piyadenin fazla olması zararlı değil. Ekonomi olarak iyiysende her ordunda 2-4 arasında paralı piyade bulundurursan mp sıkıntısı çekmezsin.

Çevrimdışı Grimmjow

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2016, 15:24:31 »
Genelde savaşlarda kaybettiğimi veya ucu ucuna kazandığımı fark ettim. Piyade, atlı ve topçu sayısı ordumda sırasıyla 58-40-48. İdeal ordu nasıl olmalı sizce? Atlıdan çıkarıp piyade eklersem savaşlardaki etkinliğim artar mı? Birde Fransa nasıl olduysa himayeme girmiş. Sanırım kralı öldüğü için öyle oldu. Oyunda yeni olduğum için tam hakim değilim olaylara. Bu adamı nasıl himayemden çıkartabilirim  ;D Savaşlarda gıcıklığına ordusunu yollamıyor ve benden üstün olduğu içinde huzursuzlar.
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2016, 15:32:41 Gönderen: Grimmjow »

Çevrimdışı TheHuscarl

• Yeni Çeri
  • *
  • Nasud Dede <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2016, 17:12:38 »
Genelde savaşlarda kaybettiğimi veya ucu ucuna kazandığımı fark ettim. Piyade, atlı ve topçu sayısı ordumda sırasıyla 58-40-48. İdeal ordu nasıl olmalı sizce? Atlıdan çıkarıp piyade eklersem savaşlardaki etkinliğim artar mı? Birde Fransa nasıl olduysa himayeme girmiş. Sanırım kralı öldüğü için öyle oldu. Oyunda yeni olduğum için tam hakim değilim olaylara. Bu adamı nasıl himayemden çıkartabilirim  ;D Savaşlarda gıcıklığına ordusunu yollamıyor ve benden üstün olduğu içinde huzursuzlar.
(aç/kapa)
Atlı sayısı çift olsun ama piyade sayısını geçmesin yani atlıları kıs topa gelicek olursak ekonomin iyiyse top sayısı piyadeye yakın veya az bir bir miktar fazla olabilir idealarına dikkat etmelisin fransaya gelirsek evliliğin vardır kralı ölmüştür otomatik olarak himayene giriyor yani personal uniona giriyor bunu iptal edemiyorsun bildiğim kadarıyla prestige vererekte huzursuzluğunu azaltabilirsin

Çevrimdışı Grimmjow

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2016, 21:14:05 »
Tavsiyene uyup atlıdan kısıp biraz daha topçu sayımı arttırmayı deniycem ama 60 vs 60 lik ordularla Avusturya'yı hala alamıyorum ona sinirim birazcık bozuldu. Birde Fransa konusunu ne yapıcam akıl verebilir misiniz? Sürekli müttefiklerimin gücünden faydalanarak büyüdüm bu şekilde bu kadar güçlendim ama Fransa artık bana trip atıyor sanki. Savaşlarda ordularını sadece sınırlarında tutuyor.

Çevrimdışı TheHuscarl

• Yeni Çeri
  • *
  • Nasud Dede <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2016, 21:21:29 »
Tavsiyene uyup atlıdan kısıp biraz daha topçu sayımı arttırmayı deniycem ama 60 vs 60 lik ordularla Avusturya'yı hala alamıyorum ona sinirim birazcık bozuldu. Birde Fransa konusunu ne yapıcam akıl verebilir misiniz? Sürekli müttefiklerimin gücünden faydalanarak büyüdüm bu şekilde bu kadar güçlendim ama Fransa artık bana trip atıyor sanki. Savaşlarda ordularını sadece sınırlarında tutuyor.
Teknoloji ve idea farkı varsa avusturyayı alamaman normal yanılmıyosam avusturyanın national idealarında inf combat ability ya da army morale olması lazımdı

Çevrimdışı Grimmjow

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2016, 21:24:29 »
Onu bilmiyordum demek o yüzden savaşlarda bu kadar zorlanıyorum. Bilgi için teşekkür ederim artık arkamı sağlamlaştırıp Avusturya'yı temizlemem lazım. Cumhuriyete geçtim hala Fransa himayemde. Kraliyet evlilikleri artık olmadığı için çıkar diye düşünüyordum ama yok. 50 sene sırtımda taşıycam. Saatli bomba gibi devlet patlasa savaşı açsa duramam karşısında  ;D

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2016, 19:28:44 »
Topu 10'a tamamlamak kuşatma bonusunu almak için oldukça önemli bir olay ama erken dönemde ekonomini zorlar.

Bir hatırlatma kuşatma bonusu alabilmek için kale seviyesi başına 5 top koymak gerekir, erken dönem dediğin gibi +2'lik kalelere 10 birim topçu yeterken (başkentler +3 olduğu 15 gerek ama gereksiz masraf) her kale seviyesinde bonusu alabilmek için top sayısının 5'er 5'er artması lazım. Yani 6 seviyelik bir kaleyi hızlıca alabilmek için 30 tane top getirilmeli.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2016, 19:44:31 »
Orduda en önemli olay generaldir, senin generallerin kötü. Avusturya'nın muhtmelen 14-15 piplik generalleri vardır o tarihte.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"