Gönderen Konu: Neden ordum çok güçsüz ?  (Okunma sayısı 430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lutchean

  • Diplomat
  • *
  • İleti: 38
  • Wollen nicht lügen und wollen nicht schwindeln.
Neden ordum çok güçsüz ?
« : 28 Aralık 2018, 01:06:46 »
Hangi ülkeyle oynarsam oynayayım bir türlü ordum güçlü hale gelemiyorum. Ordu düzenime bakıyorum, komutanıma bakıyorum, moralime bakıyorum, army traditiona, idea vs. bakıyorum normalde benim üstün olmam gerekirken ağır bir şekilde oyunun ortasında ordum yeniliyor.
 :wall:
 

Çevrimdışı bbjx

Ynt: Neden ordum çok güçsüz ?
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2018, 09:39:06 »
Ordunun güçlü olması savaşı kazanacağın anlamına gelmez,savaştığın bölge ve koşullar da savaşın gidişatını değiştirir.Tarihin en büyük 2 hatasını düşünecek olursak;
 Avrupa'yı kasıp kavuran Napolyon,Ruslarla savaşa giriştiğinde üstün disiplin ve ekipmanına rağmen savaşı kaybetmiştir.Peki neden ? Öncelikle Ruslar savaşta karşılarına çıkarlarsa yenileceklerini biliyorlardı.Geri çekilerek ve arkalarında yiyecek olan tarla ambar vb ne varsa yakarak bunlardan Napolyon'un istifade edememesini sağlar.Kış gelince iyice bitap düşen Fransızlar yenilir.Basitçe anlatmak gerekirse bu tarihte yapılan ve radikal değişikliklere sebep olan 1. hatadır(şahsi fikrim)
2. hata ise yine benzer hataya düşen Adolf Hitler'dir.Bu örneği pek fazla açıklamaya gerek yok.6'aydan fazla ömür biçilmeyen Sovyetlere saldırıya başlayan Hitler,kışın ağır koşullarıyla yavaşlar,sonrasında saldırgan konumdan savunmacı konuma düşer ve gerilemeye başlar vbvb.


Yani konuya gelecek olursak, sen savaşı nerede yapıyorsun.Saldırgan mısın savunan mısın ? Ordu kompozisyonun karşıya göre nasıl.Bir çok etken sana savaşı kaybettirebilir.


Okuman gereken 3 konu var Gregory tarafından yazılmış,ben oyuna başladığımda savaş nasıl yapılır buradan öğrenmiştim.Okumanı tavsiye ederim.Özellikle 3.sü yani muharebe konusu.10k ordum var şu 8k düşmanı bir ezeyim diyip dağda bayırda saldırırsan arada bir de nehir falan varsa vah haline.Bunlara dikkat etmeden büyük kayıplar veriliyor oyunda.Bu yüzden mutlaka oku ne işime yarayacak deme.

EUIV - Savaş Rehberi | Bölüm 1: Askeri Liderler


EUIV - Savaş Rehberi | Bölüm 2: Askeri Gelenek


EUIV - Savaş Rehberi | Bölüm 3: Muharebe
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.