Gönderen Konu: EUIV - İtiraflarınız  (Okunma sayısı 43700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MelaRossa

  • Kaptan
  • *
  • İleti: 529
  • The Emperor
Ynt: EUIV - İtiraflarınız
« Yanıtla #60 : 05 Ocak 2017, 20:01:56 »
Çok güzel noktaya değinmişsin, Rusların amacı Ortodoksları ve Slavları tek çatı altında toplamaktı. Aslında Osmanlı Devleti'nin de genel politikası Müslümanları (veya en azından Sünnileri) ve Türkleri tek çatı altında toplamak olsaydı iki devlet beraber hareket edebilirlerdi. Ancak Osmanlı'nın amacı Türk/Müslüman olmayan bölgeleri Türkleştirmek/Müslümanlaştırmak yani Gaza ve Cihat. Çok temel bir  ayrılık var aslında Osmanlı ve Rusya arasında. Ama 1918'den sonra Türkiye'nin Gaza ve Cihat politikasından Türk ve Müslüman bölgelere odaklanılmasına dönmesi sebebiyle Türkiye ve Rusya bugün daha kolay birlikte hareket edebiliyorlar.

Keşke zamanında Ruslar Ortodoks-Slav birliği yerine Almanya ve İskandinavya'ya yönelik bir Slav-Ortodoks genişlemesi hedefleselerdi ;D Slavlar ve Ortodokslar zaten memnunlardı Osmanlı yönetiminden. Biz Slavları onlar da Tatarları memnun ederlerdi birlikte Avrupa'nın bir ucundan girip diğer ucundan çıkardık ;D


Valla o mesaj da çok klişe olacak diye değinmedim ama işin ekonomik boyutu da var hani şu sıcak denizlere inme olayı :D

Osmanlı'nın olduğu bölgeler ticari açıdan zengin ve tam sömürmelik yerlerdi. Bir İstanbul olsun, Kahire olsun. Yani Osmanlı tamam hacılar alın balkanlar İstanbul ve Ege falan hep sizin olsun deseler kalanlara da çökerlerdi emin ol. Kaldı ki bir şey değişmiş değil Rusya hala daha bölgede hakim olmaya çalışıyor. Tabi artık sistem değişti. Ülkeler kaynak elde etmek için illa fetih yapmak zorunda değil onun yerine darbe yapmak, şirketler aracılığıyla kaynakları sömürmek, dış politikada etki altına almaya çalışmak vs vs.
Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.