Gönderen Konu: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?  (Okunma sayısı 35592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Berkeekici6

Vilayet bölme getirmek isterdim.
Eğer kendilerini tanımış olsaydınız, Türklere hayran olurdunuz.
-Napoléon Bonaparte

Çevrimiçi TitanBey™

• Moderatör
  • Mülkiyetçi
  • *
  • Beğenildi: 12 kere
  • Grafik Tasarımcı, EU4 Modderı ve Role-player
Askerlerimizi müttefik, vasal yada kendi topraklarımızda yenileceğimizi bile bile düşmanın karşısına çıkıp dağılmak yerine kalenin içine sokma eklerdim, böylece ordu kayıp vermez. Kale kuşatılınca garnizona katılır.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2019, 14:57:06 Gönderen: TitanBey™ »

Çevrimdışı battle4royal

bu oyunda en ama en olması gereken toplum(pop) sistemidir. Bir şehrin tek ırk tek din'den olması tek tıkla dönüştürülebilmesi saçmalıktır.

Çevrimdışı zikkfirid

Bence oyunun en büyük eksikliği coğrafi keşiflerle ticaret yollarının doğudan batıya kaymasının oyunda hiç hissedilmemesidir. Bilindiği gibi amerika kıtasının keşfi ile muazzam miktarda sömürü malları batı avrupaya aktı. Akabinde doğu ticaret yolları eski önemini kaybetti. Özellikle akdeniz bölgesi bir daha eski ticari gücüne asla erişemedi. Venedikliler Cenovalılar ve tabiki Osmanlılar için bu sonun başlangıcı idi. Ayrıca güney amerikadan gelen muazzam miktarda gümüş, Avrupanın satın alma paritesini çok çok yükseklere taşıdı. Yeni gelen bir nevi sıcak para, Avrupa ekonomisini uçurmuş, hammadde ve ara mal da dahil olmak üzere tüketim mallarına olan talebi fırlatmıştır. Bu hem zenginlik hemde fiyat artışı demektir. Bunlar oyunda hiç hissedilmiyor. Bu durum osmanlılar için başlı başına bir dlc konusu olmalıdır. Osmanlı zirvesinde iken ekonomik çöküşü yaşadı. Akabinde tımar sistemi çöktü ve zor ekonomik şartlar ile bozulan sosyal yapıda Celali isyanlarına kadar giden süreci tetikledi. Bunlar oyunda yok (isyan hariç).

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: battle4royal

Çevrimdışı eu4 amelesi

• Misyoner
  • *
  • Mükemmeliyetçilik önemli
oyunda celali isyanı varmı

Çevrimdışı CaisuEu4

Sistemim:Rx 560,i5 3470,4 GB Ram,1 TB HDD+500 GB HDD,120 GB SSD

Çevrimdışı II. Mahmud

Eklemek çıkartmak değil de, ben daha çok isyanların azalmasını isterdim. Akkoyunluyla tüm Orta Doğu İran ve Doğu Osmanlı'yı alıyorum. İlk aldığım devlet olan Trabzon hala isyan ediyor. İsyanlar azalsın ama büyük olsun ve her ülke en fazla 1-2 kez isyan etsin. Çok bilgim yok bu konu hakkında gerçi ama.

Çevrimdışı CaisuEu4

Eklemek çıkartmak değil de, ben daha çok isyanların azalmasını isterdim. Akkoyunluyla tüm Orta Doğu İran ve Doğu Osmanlı'yı alıyorum. İlk aldığım devlet olan Trabzon hala isyan ediyor. İsyanlar azalsın ama büyük olsun ve her ülke en fazla 1-2 kez isyan etsin. Çok bilgim yok bu konu hakkında gerçi ama.
biraz özerklik ver istikrarı az tutarsan çıkmaz.

Çevrimdışı II. Mahmud

biraz özerklik ver istikrarı az tutarsan çıkmaz.
,

Hocam özerkliği verince de güçsüz devletsek ekonomi zorlanıyor doğru değil mi ? Ecdat falansan problem yok tabi. Kara Koyunlu bölgesinde 5 farklı din var mesela. Misyoner gücü de yok. Eziyet oluyor valla.

Çevrimdışı CaisuEu4

,

Hocam özerkliği verince de güçsüz devletsek ekonomi zorlanıyor doğru değil mi ? Ecdat falansan problem yok tabi. Kara Koyunlu bölgesinde 5 farklı din var mesela. Misyoner gücü de yok. Eziyet oluyor valla.
Hocam Kara koyunlarda kaleleri yıkarsan özerklik verirsen isyan çıkmıyor ilerleyen çok aşırı güçlü olsan bile humanist idea alırsan isyan çıkmaz.

Çevrimdışı erdem13

Bence advisor sistemi daha detaylı olmalı, DANIŞMANLIK isminin hakkını vermeli. Mesela diplomat bir advisor aldığımızda çok nadir de olsa birkaç yılda bir bize "şu ülkeyle müttefiklik kurabiliriz, şu iki ülke yakınlaşıyor biz de ... gibi hamleler yapabiliriz" tarzında öneriler getirebilir veya bu danışmanlık işini parayla, monark puanıyla vs. yapabiliriz.

Şu an oyunda ara ara gelen eventlarla bu söylediğime yakın şeyler olabiliyor mesela trade eff. advisor'ı bazen yeni bir öneri getirdiğinde iki seçenekten biri onu advisor'lıktan atmak oluyor diğeri de önerisini kabul etmemiz ve trade eff. +%10 gibi bir bonus vermesi olabiliyor. Bunu daha da geliştirmeliler bence özellikle diplomasi alanında başka ülkelerin ne yaptıklarını, kimin kimle nasıl ilişki geliştirdiğini takip etmek gerçekten zorlaşabiliyor, bu noktada advisor'lar gelişmeleri takip edebilirler ve bize rapor getirebilirler. Bu hem oyuna yeni bir derinlik katar hem de tarihi açıdan oyunu gerçeğe yaklaştırır. Sonuçta padişahlar krallar da öyle her şeyden dakikası dakikasına haberdar insanlar değillerdi, birçok danışmanları bulunuyordu yanlarında, 15 yaşındayken de 60 yaşındayken de.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2019, 23:41:05 Gönderen: erdem13 »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: CaisuEu4

Çevrimdışı II. Mahmud

Bence advisor sistemi daha detaylı olmalı, DANIŞMANLIK isminin hakkını vermeli. Mesela diplomat bir advisor aldığımızda çok nadir de olsa birkaç yılda bir bize "şu ülkeyle müttefiklik kurabiliriz, şu iki ülke yakınlaşıyor biz de ... gibi hamleler yapabiliriz" tarzında öneriler getirebilir veya bu danışmanlık işini parayla, monark puanıyla vs. yapabiliriz.

Şu an oyunda ara ara gelen eventlarla bu söylediğime yakın şeyler olabiliyor mesela trade eff. advisor'ı bazen yeni bir öneri getirdiğinde iki seçenekten biri onu advisor'lıktan atmak oluyor diğeri de önerisini kabul etmemiz ve trade eff. +%10 gibi bir bonus vermesi olabiliyor. Bunu daha da geliştirmeliler bence özellikle diplomasi alanında başka ülkelerin ne yaptıklarını, kimin kimle nasıl ilişki geliştirdiğini takip etmek gerçekten zorlaşabiliyor, bu noktada advisor'lar gelişmeleri takip edebilirler ve bize rapor getirebilirler. Bu hem oyuna yeni bir derinlik katar hem de tarihi açıdan oyunu gerçeğe yaklaştırır. Sonuçta padişahlar krallar da öyle her şeyden dakikası dakikasına haberdar insanlar değillerdi, birçok danışmanları bulunuyordu yanlarında, 15 yaşındayken de 60 yaşındayken de.

Hocam advisorler dış politikaya karışmamalı bence. Ama geliştirilmeye çok açık bir kısım. Advisorler mesela iç karışıklıklarda etkili olabilirler.

Çevrimdışı Sauron

Hocam advisorler dış politikaya karışmamalı bence. Ama geliştirilmeye çok açık bir kısım. Advisorler mesela iç karışıklıklarda etkili olabilirler.

Ülkenin diniyle örtüşmeyen bir danışman alırsanız, örnek olarak ülkeniz sünni ama siz katolik bir danışman aldınız sünnilerin isyan eventleriyle ve isyan riskleriyle karşı karşıya kalırsınız. İç karışıklık çözmüyorlar ama iç karışıklık çıkmasına sebep olabiliyorlar  rlywrd*

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: battle4royal

Çevrimdışı Furkan 65

Ülkenin diniyle örtüşmeyen bir danışman alırsanız, örnek olarak ülkeniz sünni ama siz katolik bir danışman aldınız sünnilerin isyan eventleriyle ve isyan riskleriyle karşı karşıya kalırsınız. İç karışıklık çözmüyorlar ama iç karışıklık çıkmasına sebep olabiliyorlar  rlywrd*
Bunun olması mantıklı aslında.
"عمري ما دقت حنان في حياتي زى حنانك
ولا حبيت يا حبيبي حياتي الا عشانك"
"يا حبيبي لو راح عمري
انا... انا... انا مندمش"

Çevrimdışı Sauron

Bunun olması mantıklı aslında.

Mantıklı veya mantıksız olmasına birşey demiyorum, arkadaş danışmanların iç karışıklıklarda etkili olabileceklerinden bahsetmiş bende zaten iç karışıklığa neden olduklarını yazdım.

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.