Gönderen Konu: EUIV - Oyunun Yapımcısı olsaydın Ne Eklemek/Çıkarmak İsterdin?  (Okunma sayısı 28694 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FlorianGeyer

Boğaza sahip ülkelere boğaz açıp kapama mantığı gelmeli

Örneğin osmanlı İstanbul boğazına sahip Rusya rakibi rusyaya boğaz yasağı vb bir diplomatik seçenekle rusyanın oradan geçmesi engellenmeli be nedenle de Rusya savaş sebebi kazanmalı ya yasağı kaldırma yada boğazları alma
Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Gerçek önder, savaşmadan kazanan önderdir.

SUN TZU

Hindistan:Çin seni başını alırım
Çin:Sen Sikkim'in başını alırsın

Çevrimdışı CaisuEu4

Teknonoji Düzenlenmeli ve Teknonojiye güce eğitime paraya yapılmalı.

Çevrimdışı kerem1249

• Hedefinden asla sapma
  • Yönetici
  • Kral
  • *
  • Beğenildi: 155 kere
  • Eşsiz gözlerin, senden başkası yok benim için.
    • Profili Görüntüle
    • Kerem1249 Blogu
Katılıyorum.
Boğaza sahip ülkelere boğaz açıp kapama mantığı gelmeli

Örneğin osmanlı İstanbul boğazına sahip Rusya rakibi rusyaya boğaz yasağı vb bir diplomatik seçenekle rusyanın oradan geçmesi engellenmeli be nedenle de Rusya savaş sebebi kazanmalı ya yasağı kaldırma yada boğazları alma

Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Çevrimdışı Elessar

Gücünüz yetiyorsa donanmanızla durdurun kardeşim. :)
Vesselam.

Çevrimdışı Muhibbi

• Soylu
  • *
  • Özbek
    • Profili Görüntüle
Kazak milletini oyundan kaldırırdım. Tarihte de olduğu gibi oraları Özbek yapardım eğer Özbek devleti kötü giderse event gelir devlet bölünür ve Kazakistan kurulur Kazaklar oluşurdu.
Âvâzeyi bu 'âleme Dâvûd gibi sal
Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

Kazak milletini oyundan kaldırırdım. Tarihte de olduğu gibi oraları Özbek yapardım eğer Özbek devleti kötü giderse event gelir devlet bölünür ve Kazakistan kurulur Kazaklar oluşurdu.
Bunun mantığı neymiş merak ettim. Kazak hanlığının kuruluş tarihi 1465 yıkılış tarihi 1847. Hangi tarihten bahsediyorsunuz merak ettim. özbek hanlığı denen hanlık ise o bu tarihte şeybaniler diye geçiyor ve kazak hanlığı ile sadece sınır konşuluğu var. şeybanilerden sonra buhara hanlığı kuruluyor. kazak hanlığı ise olduğu yerde duruyor. yani bu dediğinin gerçeklikle uzaktan yakından alakası yok.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Muhibbi

• Soylu
  • *
  • Özbek
    • Profili Görüntüle
Bunun mantığı neymiş merak ettim. Kazak hanlığının kuruluş tarihi 1465 yıkılış tarihi 1847. Hangi tarihten bahsediyorsunuz merak ettim. özbek hanlığı denen hanlık ise o bu tarihte şeybaniler diye geçiyor ve kazak hanlığı ile sadece sınır konşuluğu var. şeybanilerden sonra buhara hanlığı kuruluyor. kazak hanlığı ise olduğu yerde duruyor. yani bu dediğinin gerçeklikle uzaktan yakından alakası yok.

Wikipediada Şeybani devletinin tarihinde böyle yazıyor. Şeybani devleti zayıflayınca bazı aşiretler kuzeye göçtü.
Zamanla bunlara kazak dendi.
Ben de bunu doğru kabul ederek oyunda böyle bir tarihi değişikliğin olması gerektiğini düşundüm.

Bu da kaynak.

https://www.tarihtarih.com/?Syf=26&Syz=380497&/Kazak-Hanlığı-/-Yrd.-Doç.-Dr.-Ferhat-Tamir-

Burada yazdıği gibi demek istediğim kazak milleti daha önce yoktu değil Özbeklerle yaşadıkları ve bağımsız olmadıkları zaman bu millete de Özbek adı verilirdi.

Yani nasıl ki eskiden tüm Türkler Orta Asya'da yaşıyordu ve hepsi tek milletti. İşte Kazak Hanlığı kurulmadan önce de Özbek ve Kazaklar öyle.
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2018, 00:29:48 Gönderen: Muhibbi »
Âvâzeyi bu 'âleme Dâvûd gibi sal
Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş

Çevrimdışı Bumin

İltica-göç sistemi. Misal Arabistan'a Portekizliler saldırıyor, yenilen bölge halkı çevredeki ırk ve dindaşlarının bölgelerine gidiyor diye event gelir, alırsın almazsın, alırsan yozlaşma ya da belli oranda mali debuff yiyeceksin ama senin manpower'ın artacak falan... Çok güzel dinamikler yedirilebilir. Şu fotoyu atmıştım Steam'e biri Paradox bunu görse DLC çıkartırlar falan demişti  ;D

Çevrimdışı erdem13

İltica-göç sistemi. Misal Arabistan'a Portekizliler saldırıyor, yenilen bölge halkı çevredeki ırk ve dindaşlarının bölgelerine gidiyor diye event gelir, alırsın almazsın, alırsan yozlaşma ya da belli oranda mali debuff yiyeceksin ama senin manpower'ın artacak falan... Çok güzel dinamikler yedirilebilir. Şu fotoyu atmıştım Steam'e biri Paradox bunu görse DLC çıkartırlar falan demişti  ;D

(aç/kapa)

fotoğraf efsane  ;D  fakat tarihsel gerçekçilik açısından sıkıntılı bir durum. oyunun geçtiği tarihlerde, bugün Suriyelilerin Türkiye'ye ve diğer ülkelere yaptıkları göç gibi bir göç söz konusu değil. Modern zamanlara ait bir durum. Daha çok hanedan üyeleri göç edebiliyor o dönem, bunu koyabilirler oyuna.

Halk karnı tok olduğu ve dinine dokunulmadığı sürece göç etmiyor. Etse de öyle günümüzdeki gibi ciddi sorunlar çıkartacak nitelikte göçler yok.

Türklerin Orta Asya'dan göçü diyeceksiniz belki ama orada sistematik ve planlı bir durum söz konusu ve başlarında bir LİDER ile göç ediyorlar. Göç ettikleri yeri savaşarak kendilerine yurt yapma düşüncesi var bu da aslında bir bakıma oyunda var bazen komşu ülkelerden isyancılar gelip bizim topraklarımızda isyanlarına devam edebiliyorlar.

Halkın göç etmesi oyunun tarihsel gerçekçiliğini bozacaktır fakat hanedan göçü getirebilirler, buna uygun casus belli'ler de gelebilir
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

Çevrimdışı bbjx

fotoğraf efsane  ;D  fakat tarihsel gerçekçilik açısından sıkıntılı bir durum. oyunun geçtiği tarihlerde, bugün Suriyelilerin Türkiye'ye ve diğer ülkelere yaptıkları göç gibi bir göç söz konusu değil. Modern zamanlara ait bir durum. Daha çok hanedan üyeleri göç edebiliyor o dönem, bunu koyabilirler oyuna.

Halk karnı tok olduğu ve dinine dokunulmadığı sürece göç etmiyor. Etse de öyle günümüzdeki gibi ciddi sorunlar çıkartacak nitelikte göçler yok.

Türklerin Orta Asya'dan göçü diyeceksiniz belki ama orada sistematik ve planlı bir durum söz konusu ve başlarında bir LİDER ile göç ediyorlar. Göç ettikleri yeri savaşarak kendilerine yurt yapma düşüncesi var bu da aslında bir bakıma oyunda var bazen komşu ülkelerden isyancılar gelip bizim topraklarımızda isyanlarına devam edebiliyorlar.

Halkın göç etmesi oyunun tarihsel gerçekçiliğini bozacaktır fakat hanedan göçü getirebilirler, buna uygun casus belli'ler de gelebilir

Göç olayına gönüllülük esasına dayalı bakmamak lazım,bir çok millet ya da topluluk göç ettirilmek zorunda bırakıldı.Buna göç değil sürgün demek daha doğru olur.Örneğin 1492 yılında İber Yarımadası'ndan kovulan Yahudiler gibi,ya da hepimizin aşina olduğu Ermeni Tehciri gibi.Dolayısıyla göç ya da sürgün sistem tarihte bazen bu şekillerde yer almıştır.Hatta çağ açıp çağ kapatan Kavimler Göçü'nü bile örnek verebiliriz.Kitlesel hareketler her zaman büyük şeylerin değişime yol açar.İyi ya da kötü.Bunu EU4'e bağlamak gerekirse bakalım bu sürgün/göç sistemi oyuna gelince nelerle karşılaşacağız.
Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız,
Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti,
Cehennemler kudursa, ölmez nigâhbanıyız.

Çevrimdışı erdem13

Göç olayına gönüllülük esasına dayalı bakmamak lazım,bir çok millet ya da topluluk göç ettirilmek zorunda bırakıldı.Buna göç değil sürgün demek daha doğru olur.Örneğin 1492 yılında İber Yarımadası'ndan kovulan Yahudiler gibi,ya da hepimizin aşina olduğu Ermeni Tehciri gibi.Dolayısıyla göç ya da sürgün sistem tarihte bazen bu şekillerde yer almıştır.Hatta çağ açıp çağ kapatan Kavimler Göçü'nü bile örnek verebiliriz.Kitlesel hareketler her zaman büyük şeylerin değişime yol açar.İyi ya da kötü.Bunu EU4'e bağlamak gerekirse bakalım bu sürgün/göç sistemi oyuna gelince nelerle karşılaşacağız.

1492 sürgünü oyunda zaten event olarak geliyor, belki başka göçler de event olarak getirilebilir ama Ermeni Tehciri 1915'te yaşandı oyunun kapsamı dışında kalıyor. Hem Ermenilerden önce bir de Macar Mültecileri var 1848'de. O da oyunun kapsamı dışında bir olay. 1444-1821 arasında yaşanan 1492 sürgünü gibi olaylar varsa (var mı bilmiyorum belki vardır) onlar eklenebilir event olarak

Çevrimdışı Bumin

iskan diye bir şey var yahu :) tarihin her dönemi için gideri olan bir içerik bu dediğim.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Liquido

Çevrimdışı erdem13

iskan diye bir şey var yahu :) tarihin her dönemi için gideri olan bir içerik bu dediğim.

İskan zaten var ki oyunda, change culture tam olarak iskan politikasıdır :)  Ama iskanı devlet zorla yapar, iltica ise devlet zoruyla olmaz kendiliğinden olur. Tehcir ve hicret arasında böyle bir fark var.

Ayrıca bu göç meselesinden önce nüfusla ilgili oyunda asıl eksik olan şey şehirlerin tek tip kültüre ve dine sahip olmaları. Göçten önce onu yapsınlar. İstanbul decision ile 1 gecede %100 ortodoksluktan %100 sünniliğe geçiyor  ;D 

Şehirlerin nüfusları oranlı olursa belki bu göç meselesi de getirilebilir mesela 1444 yılında Osmanlı ile oynarken komşu ülke Bizans'ta bir iç savaş çıktığında bizim Kocaeli gibi Bizans'a sınır eyaletlerimize Bizans'tan mülteci gelebilir ve Kocaeli'nin kültürü %90 Türk %10 Yunan olabilir vs.

Veya savaş yaşayan bir ülkedeki nüfus bir süreliğine bizim topraklarımıza gelir sınır eyaletlerimizde nüfus oranı değişir sonra savaş bittiğinde geri dönerler vs.

Ama bunu da öyle sınır kapılarını aç kapa event'ı şeklinde yapmaları doğru olmaz. Kendiliğinden olmalı. Çünkü oyunun geçtiği tarihlerin büyük bir bölümünde günümüz modern anlamında "devlet sınırı" diye bir şey yok. Sınırlar yol geçen hanı. Hangi kapıyı açıp kapayacaksın?  ;D

EU 3'ten beri yaklaşık 6 yıldır her platformda bunu söylüyorum bu forumda da belki kaçıncı deyişimdir şu tek tip kültür ve din kalkmalı artık  ;D 
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2018, 00:00:44 Gönderen: erdem13 »

Çevrimdışı bbjx

İskan zaten var ki oyunda, change culture tam olarak iskan politikasıdır :)  Ama iskanı devlet zorla yapar, iltica ise devlet zoruyla olmaz kendiliğinden olur. Tehcir ve hicret arasında böyle bir fark var.

Ayrıca bu göç meselesinden önce nüfusla ilgili oyunda asıl eksik olan şey şehirlerin tek tip kültüre ve dine sahip olmaları. Göçten önce onu yapsınlar. İstanbul decision ile 1 gecede %100 ortodoksluktan %100 sünniliğe geçiyor  ;D 

Şehirlerin nüfusları oranlı olursa belki bu göç meselesi de getirilebilir mesela 1444 yılında Osmanlı ile oynarken komşu ülke Bizans'ta bir iç savaş çıktığında bizim Kocaeli gibi Bizans'a sınır eyaletlerimize Bizans'tan mülteci gelebilir ve Kocaeli'nin kültürü %90 Türk %10 Yunan olabilir vs.

Veya savaş yaşayan bir ülkedeki nüfus bir süreliğine bizim topraklarımıza gelir sınır eyaletlerimizde nüfus oranı değişir sonra savaş bittiğinde geri dönerler vs.

Ama bunu da öyle sınır kapılarını aç kapa event'ı şeklinde yapmaları doğru olmaz. Kendiliğinden olmalı. Çünkü oyunun geçtiği tarihlerin büyük bir bölümünde günümüz modern anlamında "devlet sınırı" diye bir şey yok. Sınırlar yol geçen hanı. Hangi kapıyı açıp kapayacaksın?  ;D

EU 3'ten beri yaklaşık 6 yıldır her platformda bunu söylüyorum bu forumda da belki kaçıncı deyişimdir şu tek tip kültür ve din kalkmalı artık  ;D

Hocam yalnız bu demografi özelliğini oyuna getirmek aşırı derecede yorucu bir uğraş olacaktır.4000 adetten fazla bölgenin kültürel ve dini demografisini çıkarmak ve bunu ayrı ayrı veri olarak oyuna girmek aynı zamanda sürekli değişecek şekilde ilişkilendirmek..Yani ne bileyim Fog of War kapalıyken tüm dünyanın birbiriyle aynı anda savaşması gibi bir işlemci kasması sorunu gibi aşırı sistemsel yorulmalara sebep olacağını düşünüyorum.Fikir her ne kadar güzel de olsa,bir gecede din ve kültür değişimini öngörmesi daha makul geliyor açıkçası ben böyle bir detayı oyun içerisinde görmekten ve bununla da uğraşmaktan pek haz etmezdim ne yalan söyleyeyim.

Çevrimdışı Elessar

Hocam yalnız bu demografi özelliğini oyuna getirmek aşırı derecede yorucu bir uğraş olacaktır.4000 adetten fazla bölgenin kültürel ve dini demografisini çıkarmak ve bunu ayrı ayrı veri olarak oyuna girmek aynı zamanda sürekli değişecek şekilde ilişkilendirmek..Yani ne bileyim Fog of War kapalıyken tüm dünyanın birbiriyle aynı anda savaşması gibi bir işlemci kasması sorunu gibi aşırı sistemsel yorulmalara sebep olacağını düşünüyorum.Fikir her ne kadar güzel de olsa,bir gecede din ve kültür değişimini öngörmesi daha makul geliyor açıkçası ben böyle bir detayı oyun içerisinde görmekten ve bununla da uğraşmaktan pek haz etmezdim ne yalan söyleyeyim.

Bu çok zor olur dediğin mekanik direkt olarak Victoria 2'de var.
Tıkla
Vesselam.

Çevrimdışı bbjx

Bu çok zor olur dediğin mekanik direkt olarak Victoria 2'de var.
Tıkla

Victoria II ve EUIV mekaniksel açıdan benzerlik gösterebilir fakat aynı oyun değiller.Victoria II de olması EU4'te olması gerektiğini göstermez bence.Söylediğim gibi böyle bir mekanikle uğraşmak EU4 gibi bir oyunda gerekli olmayacaktır.Victoria II'nin geçtiği dönemde etnik demografinin öneminden bahsetmek gayet doğaldır.Fakat yeni yeni uyanan bu milliyetçilik akımının 1400'lü yıllarda pek de bir önemi yoktu.İnsanları birbirine bağlayan etnisite değil daha çok dindi.Westphalia ile ulus devletin,Fransız devrimi ile de milliyetçiliğin öneminin artmasıyla birlikte güçlenen milliyetçilik akımlarıyla ortaya çıkan etnik çatışmalar bence EU4'e değil,Victoria II 'ye yakışıyor.Bu yüzden bu mekaniği belirli bir dönemde etkin kılmayı tercih etmek yerine (örneğin Westphalia'dan oyun sonuna kadar etkili olacağını düşünürsek) Victoria II gibi halihazırda konusu o dönemi içine alan bir oyunda bulunması daha yerindedir diye düşünmekteyim.Vesselam.

Çevrimdışı Elessar

Alıntı

Dinler de aynı şekilde oluyor? O zaman bu demografik yapı dinler için eklensin?
Vesselam.

Çevrimdışı erdem13

Dinler de aynı şekilde oluyor? O zaman bu demografik yapı dinler için eklensin?

Tamam ben de aynısını söyledim zaten %100 Sünni şehirler yerine %50 sünni %50 ortodoks şehirler görelim  ;D

Çevrimdışı Elessar

Senin söylediğini saygıdeğer editöre karşı savundum zaten.  :)
Vesselam.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: erdem13

Çevrimdışı yunafani

Vilayet ve territory sayısı değil de kaç km2 lik alana sahip olduğumu görmek isterdim.

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.