Sağlığınız için #evdekalın.

Gönderen Konu: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 889009 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı slmsiz

• Stajyer
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #8020 : 13 Nisan 2020, 03:01:58 »
-Oyunun otomatik Steam güncellemelerini kapatma şansım var mı? Savelerimi kaybediyorum güncelleme geldikçe.
-Son sürüm için Extended Timeline nerden bulurum?

Çevrimdışı Túrin Turambar

• Lord of CKII
  • Genel Moderatör
  • Yrd. Doçent Doktor
  • *
  • Beğenildi: 82 kere
  • Kronoloji, Aptallar tarihi.
    • Paradoxfan
« Yanıtla #8021 : 13 Nisan 2020, 04:48:29 »
Steam'da oyunun eski versiyonlarından oynayabiliyorsun.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2020, 10:46:12 Gönderen: Liquido »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: bilecik

Çevrimdışı slmsiz

• Stajyer
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
« Yanıtla #8022 : 18 Nisan 2020, 15:29:35 »
Hangisine cevaptı bu?

Çevrimdışı Túrin Turambar

• Lord of CKII
  • Genel Moderatör
  • Yrd. Doçent Doktor
  • *
  • Beğenildi: 82 kere
  • Kronoloji, Aptallar tarihi.
    • Paradoxfan
« Yanıtla #8023 : 18 Nisan 2020, 16:08:42 »
Steam'de güncellemeleri kapatmana gerek yok.
-Oyunun otomatik Steam güncellemelerini kapatma şansım var mı? Savelerimi kaybediyorum güncelleme geldikçe.
Buna.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: slmsiz

Çevrimdışı korkusalan

• Başhekim
  • *
  • Beğenildi: 33 kere
  • Ulusum ulusların en büyüğüdür! Türk oğlu Türk'üm b
« Yanıtla #8024 : 18 Nisan 2020, 20:07:45 »
İyi günler eu4 oynarken oyundan atıyor. Buna nasıl çözüm buluruz? Orjinal oyun değil.
yarın 18.40 gibi hatırlatırsan(özelden)soruna bakabilirim
Ulusum ulusların en büyüğüdür! Türk oğlu Türk'üm ben.

Çevrimdışı mdrs95

« Yanıtla #8025 : 12 Haziran 2020, 03:22:27 »
Selamlar
(1.29.3 oyun versiyonum)

Osm. ile 1600lerin başındayım, sanırım ticaret şirketleri üzerinden toprak satın alma gibi bir şey varmış. Bu mekaniğin ne şekilde işlediğini bilmiyorum, yani ticaret harita modunda dogudaki tic. nokt. baktıgımda normal standart bir ticaret nokt. sayfası açılıyor, toprak satın alma gibi bir şey bulamadım. hATTA forumda izlediğim bir videoda birisi osm. ile önce hind. taraflarında cok ciddi bir genişleme göstetiyor, ticaretten epey para kazanıyordu. Toprak baglantısı olmadan o kadar erken o denli büyümeyi nasıl gercekleştiriyorlar.?

Çevrimdışı mdrs95

« Yanıtla #8026 : 12 Haziran 2020, 03:51:20 »
+1 İlave sorum olacaktı. Askeri binalardan 'baraka' inşasında +300, 400 vs gibi azami insan sayısında katkı saglayacaını gösteriyor. bu rakam aylık insan artıs hızını etkiler mi yani artış hızıyla mı ilgili yoksa ulasılabilecek maksimum asker sayısına mı katkı saglıyor sadece. benim osmn. ile yogun savaslarımdan ötürü insan sayım zaten dogru düzgün hiç artmıyor. su anda 1600 baslarındayım 2.000 civarı aylık asker geliri var, bekleyen nüfus da 10k civarında. maks. 300k gibi bir rakam vardı sanırım bende zaten asker hiç birikmediği için bugune dek sadece istanbulda bastım, pek bir artıs da gözlemleyemedim. bilmiyorum tr yamasından dolayı mı yanlıs yorumluyuorum yoksa, barakalar sadece maksimum asker sayısını arttırmaktan mı  ibaret?

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #8027 : 12 Haziran 2020, 13:08:33 »

Selamlar(1.29.3 oyun versiyonum)Osm. ile 1600lerin başındayım, sanırım ticaret şirketleri üzerinden toprak satın alma gibi bir şey varmış. Bu mekaniğin ne şekilde işlediğini bilmiyorum, yani ticaret harita modunda dogudaki tic. nokt. baktıgımda normal standart bir ticaret nokt. sayfası açılıyor, toprak satın alma gibi bir şey bulamadım. hATTA forumda izlediğim bir videoda birisi osm. ile önce hind. taraflarında cok ciddi bir genişleme göstetiyor, ticaretten epey para kazanıyordu. Toprak baglantısı olmadan o kadar erken o denli büyümeyi nasıl gercekleştiriyorlar.?

Evet öyle bir özellik var ekonomi sekmesinde charter company diye bir özellik var bir devlet ile sınırsan zaten yada seni tehdit olarak görüyorsa vermiyorlar. bu şekilde işliyor o mekanik aynı şekilde ticaret noktalarına sahip olmak yada olan bölgeleri güçlendirmek, ticaret gemisi göndermek, flagshipin içerisinde ticaret bonusları ve bonus hareket hızı olması gemi liderinin manevra yeteneği yada direk bu gelirini doğrudan katlayabileceğin advisor yada en basitinden ticaret ideası yada her tür ticaret bonusu veren idea ile ticaretini güçlendirebilirsin. kurduğun ticaret şirketlerinin güçlenmendirmen durumunda onlarda tüccar veriyorlar ve gene şirket sekmesinden üretimi arttırıcı binalarda basabiliyorsun. Küçük bir bilgi daha, eğer şirket kurmak istiyorsan o bölgenin state olmaması lazım. O gelirler içinde bir den fazla ticaret rotasını kontrol etmen lazım endonezyadanda getirebilirsin oradaki tüm ticaretleride basraya yada aden körfezinden iskenderiyyeye oradanda istanbul ve venediğe aktarıp parayı kırabilirsin.

+1 İlave sorum olacaktı. Askeri binalardan 'baraka' inşasında +300, 400 vs gibi azami insan sayısında katkı saglayacaını gösteriyor. bu rakam aylık insan artıs hızını etkiler mi yani artış hızıyla mı ilgili yoksa ulasılabilecek maksimum asker sayısına mı katkı saglıyor sadece. benim osmn. ile yogun savaslarımdan ötürü insan sayım zaten dogru düzgün hiç artmıyor. su anda 1600 baslarındayım 2.000 civarı aylık asker geliri var, bekleyen nüfus da 10k civarında. maks. 300k gibi bir rakam vardı sanırım bende zaten asker hiç birikmediği için bugune dek sadece istanbulda bastım, pek bir artıs da gözlemleyemedim. bilmiyorum tr yamasından dolayı mı yanlıs yorumluyuorum yoksa, barakalar sadece maksimum asker sayısını arttırmaktan mı  ibaret?

Manpower maksimum miktarına göre de arttığı için verdiği manpower limitini arttırması sonucunda her türlü artıyor zaten ama o toprak  içinde yüzde 50 daha fazla manpower artışı veriyor eğer bunu upgradelersen yüzde 100 veriyor fazladan. Bu arada barakalar maksimum askeri arttırmıyor onun için ayrı bir build var ve quantity idea grubunu almanı öneririm 2. yada ilk olarak. Manpowerın 4 kat artar eğer bu grubu bitirebilirsen artış hızında 2 kat artar bu yüzden ideayı almaya seçebilirsin çok iyi kontrol edemiyorsan manpowerını.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2020, 13:10:57 Gönderen: Dutchy »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Furkan 65, mdrs95

Çevrimdışı mdrs95

« Yanıtla #8028 : 13 Haziran 2020, 05:41:52 »
Teşekkür ederim. Bina adı, Kışla imiş.
Ekonomi sayfasında öyle birşey göremedim.
[size=0px]''ekonomi sekmesinde charter company diye bir özellik''[/size]
1
[size=0px]https://hizliresim.com/kEitGg[/size]

2 https://hizliresim.com/9Y1NSj

[size=0px]İlaveten bir sorum daha olacaktı. İsp. ile savaştayım. Kara bağlantım olmadığı ve bir deniz mesafesinden fazla uzaklıkta olmasına rağmen, aşağıdaki bölgeleri seçebiliyor olmama şaşırdım. Bu nasıl mümkün oluyor.[/size]

3
[/size]https://hizliresim.com/1pitTo
[size=0px]

4. eski ekran görüntülerimden. bir soru daha aklıma geldi, onu da ekleyeyim:
[/size]https://hizliresim.com/N8ht2T

[size=0px]
uzun yıllardan beri son 60 yıldır falan oyunda kendime rakip bulamıyorum. Bundan dolayı, güç yansıması elde edemiyorum . +50 güç yansıması ile gelen +1 id.dipt. askr. puan bonusundan mahrum kalıyorum. Uzun zamandır canımı çok sıkıyor bu mesele. Çünkü padişahların özelleri rezalet, üstelik 50 prestij karşılığı yeni varis özelliği kullansam bile bazen daha da kötüsü çıkıyor. Neyse.

Yazdıkça aklıma sorular düşüyor, bir şey daha eklemek istiyorum. Aşırı şekilde komutan(general) kaybı yasıyorum. ben ordu gelişsin diye bir sürekli eğitim yaptırmaya çalışıyorum. En iyi komutanlarım sürekli, ''top atışı sırasında kafasına top isabet etti, onu kafasız gömdüler.'' abartısız söylüyorum şu ana kadar bu şekilde en az 30 generalim ölmüştür. oyun sürümünden kaynaklı bir bug mu bilemiyorum ama bunu da akıl sır erdiremedim.

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #8029 : 13 Haziran 2020, 13:19:37 »
öncelikle diplomasi sekmelerinden ekonomik olanından bahsetmiştim biraz yanlış anlamışsın ama bulursun diplomasi sekmelerinden hediye göndermenin olduğu seçeneklerde var.
2. sorun core coreation menzili diye bir şey var bu diplomasi teknolojisinde ilerledikçe artan bir olay belli bir süre sonra dünyanın öbür ucundaki şehirleri bile alabiliyorsun oyunun başında da yapılabiliyor ispanya coreları eğer italyada bir üssün varsa.
3. soru için yapılabilecek bir şey yok bu durumda ülken çok güçlü demek oluyor. ama bu kötü bir şey değil danışmanlarını +5 yapabilirsin ekonomini geliştirirsen bence ticaret gelirin biraz az sebebi iste tüccarının sadece 3 tane olması aşırı yetersiz 1616 da çoğu yerde hakimsin ve tebriz aden hindistan genoa ticaret mevkilerinde tüccar bulundurman gerekiyor bir yer zaten ana ticaret bölgesiyse tüccar koymana gerek yok istanbul için mesela sadece +3 gibi bir gelir sağlarlar tüccarlar ana ticaret merkezin olduğu için zaten topluyorsun oradaki geliri.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: mdrs95

Çevrimdışı mdrs95

« Yanıtla #8030 : 14 Haziran 2020, 11:16:22 »
Bütün bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Genelde siz yardımcı oluyorsunuz... 3 tüccarım var, 1 tüccar zaten şafi alimleriyle geliyor zaten. toplama yapmıyorum. İskenderiye, Kırım, Pers ten aktarma yapıyorum. Sırasıyla, Hümanist, Nitelik (ingilizce kalite diye geçiyor sanırım), İdari, Casusluk fikirlerini açtım. Casusluk yerine Etkileme (vasal ilh. mal. düşüren fikir) açmadığıma pişman oldum ama, bütün ülkeler karşı casusluk yaptığından claim atmak çok uzun sürüyordu %50 hız için almıştım. Şimdi sırasıyla saldırı, yenilik, savunma, ticaret almayı düşünüyorum. Yani ticaret fikri henüz olmadığından 3 tüccarım var sadece. Bu da toprak bütünlüğüm. Yorum, tavsiye alabilir miyim @Dutchy

edit: toprak satın alma mekaniğini çözdüm. ama aşırı pahalı, değer mi o kadar paraya bir vilayet, bilemiyorum. Bu işin espirisi ne, o kadar para harcasam bana ne kazandıracak?

https://hizliresim.com/xe0UNM

https://hizliresim.com/JCoUkG
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2020, 11:57:16 Gönderen: mdrs95 »

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #8031 : 14 Haziran 2020, 19:15:48 »
İdea sıralamasında ilk olarak din ideası gidersen hem dininden olmayanlara savaş hakkın doğar hemde toprakları daha ucuza ana yurt yapabilirsin böylelikle ne humaniste nede casusluk ideasına ihtiyaç kalmaz.Sonrasında askeri idea açarsan 2. olarak quality(kalite) quantity(Çoğunluk) veya ofansif idea açman daha iyi olur duruma göre gidersin. 3. olarakta tavsiyem trade açmandır çünkü trade açınca gelirin çok daha fazla artacaktır. ve daha fazla tüccarlarla erkenden güçleniceksin. Toprak satın alma işini zaten sınırın olduğu için satmıyorlar. daha zayıf 3 topraklı devletlere teklif yap bunların önemli ticaret merkezlerine yakınlığına dikkat ederek alman gerek. Ozaman daha az para vererek daha rahatlayabilirsin hindistanda donanma kur basra körfezinden ve ticarete başla şehirleri aldıysan şirket kurarak gelirini arttırabilirsin ticaretten gelen. Tüccar koymayıda unutma ama tüccarın az hemen ticaret alırsan gelirin 3 4 katına çıkar hindistan ticareti ile.

Çevrimdışı CaisuEu4

« Yanıtla #8032 : 14 Haziran 2020, 23:31:29 »
@mdrs95 Çok güzel oyunlar olmuş dostum,Bende yakında oynucam ss atarım.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: mdrs95

Çevrimdışı kuzzokort

• Doktor
  • *
  • Yeni üye oldum.
« Yanıtla #8033 : 21 Haziran 2020, 20:24:28 »
Multide başarım oluyor mu? Oluyorsa en zor başarılarımlar için vericem arkadaşa ecdadı. Köle gibi kullancam dev devleti
Dalarım ona buna
Asarim imfamyi degil umrumda
Isgal eder binbir devlet beni, kalirim dona kala
Gitti tüm emek b*kuma
Tükiriyim boyle oyunun avradına
Kuzzokort etti sen etme evlat
Olursun helak

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #8034 : 23 Haziran 2020, 12:51:15 »
Multide başarım oluyor mu? Oluyorsa en zor başarılarımlar için vericem arkadaşa ecdadı. Köle gibi kullancam dev devleti
Olmuyor maalesef :(

Çevrimdışı Victoria3ü Bekliyen Adam

• Öğrenci
  • *
  • Yeni üye oldum.
« Yanıtla #8035 : 26 Haziran 2020, 12:25:24 »
Nasıl favor kasabilirim? Çok yavaş artıyor, bunu hızlandırmam lazım. Kırk yılda bir müttefik geliyor anca.

Çevrimdışı SameTR

• Uzman Doktor
  • *
  • Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur
« Yanıtla #8036 : 02 Temmuz 2020, 11:23:47 »
Nasıl favor kasabilirim? Çok yavaş artıyor, bunu hızlandırmam lazım. Kırk yılda bir müttefik geliyor anca.

Müttefik olduğun ülkenin savaşlarına katılıp elinden geldiğince çok savaşıp kale alarak favor kasabilirsin.Katıldığın bu savaşlardan toprak isteme, işgal ettiğin toprakları müttefiğine teslim et.
Sanma şahım   herkesi sen    sadıkhane      yar olur

Herkesi sen   dostum sandın  belki ol      ağyar olur

Sadıkhane     belki ol       alemde        dildar olur

Yar olur      ağyar olur     dildar olur   serdar olur.

Çevrimdışı utkucan7

« Yanıtla #8037 : 04 Temmuz 2020, 18:40:54 »
Yeni HRE'de rein in italy seçeneğini seçtim. Ulusal kararlardan görevi tamamlamak için ne yapmalıyım ? Tüm İtalya toprakları zaten hre toprağı görevi neden tamamlayamıyorum ?

EUIV için Roma İmparatorluğu

Başlatan Shirayuki

Yanıt: 20
Gösterim: 3305
Son İleti 13 Ağustos 2013, 14:57:37
Gönderen: Shirayuki
EUIV Yeni Timelapse

Başlatan Mülayim

Yanıt: 7
Gösterim: 3679
Son İleti 13 Ağustos 2013, 19:37:18
Gönderen: ErkutErdem
EUIV - İmparatorluğunuzu Yollayın!

Başlatan Bersun

Yanıt: 12402
Gösterim: 1620905
Son İleti 03 Mayıs 2020, 22:54:11
Gönderen: Dutchy
EUIV - Osmanlınızı Yollayın!

Başlatan Delete®

Yanıt: 2960
Gösterim: 291473
Son İleti 24 Mayıs 2020, 11:47:57
Gönderen: korkusalan
EUIV Bandicam Sorun

Başlatan Gecko

Yanıt: 0
Gösterim: 768
Son İleti 14 Ağustos 2013, 01:05:01
Gönderen: Gecko
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.