Sağlığınız için #evdekalın.

Gönderen Konu: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 888950 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bilecik

Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #7980 : 17 Aralık 2019, 18:18:44 »
Kolonicilik yayılmaya başladı. Önce portekiz, şimdi kastilya benimsedi. Osmanlı olarak bir şekilde Tunus'tan toprak alsam ülkemde yayılmasına katkı sağlar mı? Yoksa sadece o toprak parçasında yayılır da genele etkisi çok mu düşük olur?

Ayrıca venedik bende. Tüccar göndermeden de buradan gelir elde edebilir miyim? Yoksa tüccarlardan birini gönderip topla mı demeliyim?
venedik'in sende olması güzel bir gelişim :thumbup:
benim bildiğim eğer en çok yüzdeliğe sahipsen oradaki karı sen alıyorsun.ama collect dersen biraz daha fazla alıyorsun diye biliyorum.enstituler içinse sana tavsiyem ispanyadan afrikaya çok az geçiyor enstituler.bir şehre devolopment bas.koloniciğin yayılmasını bekle.ama bana sorarsan enstituler fazlada zaman almıyor istanbul a gelmesi.bence bekle ya da dev bas

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: CaisuEu4

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7981 : 17 Aralık 2019, 18:45:08 »
Peki venedikte mi dev basmak gerek yoksa başkent olduğu için İstanbul mu?

Çevrimdışı bilecik

« Yanıtla #7982 : 17 Aralık 2019, 20:35:30 »
Peki venedikte mi dev basmak gerek yoksa başkent olduğu için İstanbul mu?
merkezi bir yer seçmek daha iyi olur eşit yayılması için ,birde dev basarken altta "Colonialism +%6 gibi bir şey yazıyor orada enstitünün ne kadar
artacağıyla ilgili.ama unutma ne kadar devi yüksek yere dev basarsan o kadar adm dip veya mil puanı harcarsın.

bu yüzden eğer her yere en yakın il istanbul sa istanbul a bas :popcorn:

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7983 : 17 Aralık 2019, 21:42:46 »
core meselesi nasıl olmalı peki? İlk oyunum ve aldığım her yeri core yapıyorum. Anladığım kadarıyla geliri arttırıyor ancak bunun fiyat/performans oranı nedir? Her yeri core yapmalı mıyız? Bu sefer de teknoloji ve fikirlerde geri kalmaya başlıyorum.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: bilecik

Çevrimdışı bilecik

« Yanıtla #7984 : 18 Aralık 2019, 00:00:37 »
core meselesi nasıl olmalı peki? İlk oyunum ve aldığım her yeri core yapıyorum. Anladığım kadarıyla geliri arttırıyor ancak bunun fiyat/performans oranı nedir? Her yeri core yapmalı mıyız? Bu sefer de teknoloji ve fikirlerde geri kalmaya başlıyorum.
fetih ve teknoloji zamanlarını iyi ayarla.örneğin ben 3 ülkeye savaş açıp kazandıktan sonra agresif expansionumun azalması ve teknolojiyi geliştirmek için lale devri ilan ediyorum birnevi.sanada öneririm.

bu arada sen hangi altbaşlıkta genellikle yazıyorsun .eski bir üyesin ama pek göremedim.
İyi akşamlar Kırmızı..

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7985 : 18 Aralık 2019, 01:18:14 »
Genelde şu an olduğu gibi oyuna yeni başladığımda sorular için geliyorum foruma. Önce victoria 2, sonra ck2, şimdi de eu 4. Hoi4'e de başladım ama bikaç saat oynadım pek sarmadı. Rehber okuyorum, cevabı bulamadıysam soru cevap başlığına. Böyle böyle öğreniyorum. Ck2 öğrenirken burası daha aktifti ama kimse kalmamış.

Çevrimdışı bilecik

« Yanıtla #7986 : 18 Aralık 2019, 17:10:15 »
Genelde şu an olduğu gibi oyuna yeni başladığımda sorular için geliyorum foruma. Önce victoria 2, sonra ck2, şimdi de eu 4. Hoi4'e de başladım ama bikaç saat oynadım pek sarmadı. Rehber okuyorum, cevabı bulamadıysam soru cevap başlığına. Böyle böyle öğreniyorum. Ck2 öğrenirken burası daha aktifti ama kimse kalmamış.
maalesef üyeler çok ama yazan cok az

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7987 : 19 Aralık 2019, 23:03:30 »

Çoklayıcılar tarafından ticaret gücüm eksi yiyor. Nedir bu çoklayıcılar? Nasıl engellerim?

Ayrıca "kaşif hazır" uyarısı alıyorum. 3 ağır gemi hazır. 1 kolonistim de var. Neden keşif görevi çıkmıyor? Yalnızca ticareti koru görevi var göre yerinde. Eksik olan nedir? Keşif idealarından 3ü bitti, tamamlamadım. O yüzden mi?

« Son Düzenleme: 20 Aralık 2019, 01:43:14 Gönderen: Kırmızı »

Çevrimdışı Furkan 65

« Yanıtla #7988 : 20 Aralık 2019, 07:07:33 »
El derado Dlc'si yoksa gemileri manuel olarak yönetmek zorundasın.
"Ben senin için bir kere ölmeyi değil
Yaşayarak her gün ölmeyi seçtim
Senin aşkın bir kere ölmeyi hak edecek kadar küçük değil ki..."

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7989 : 20 Aralık 2019, 19:23:50 »
Peki koloni için gönderiyorum. 100-200 gün neyse bekliyorum ve toprak benimmiş gibi renkleniyor. Bundan sonra başka yeri mi kolonileştirmeye yollamalıyım yoksa orada kalsa daha mı hızlı doluyor? Orada durmasının bir manası yok heralde, istatistiğe etki eden bi yön göremedim.

Çevrimdışı bilecik

« Yanıtla #7990 : 20 Aralık 2019, 19:33:50 »
Peki koloni için gönderiyorum. 100-200 gün neyse bekliyorum ve toprak benimmiş gibi renkleniyor. Bundan sonra başka yeri mi kolonileştirmeye yollamalıyım yoksa orada kalsa daha mı hızlı doluyor? Orada durmasının bir manası yok heralde, istatistiğe etki eden bi yön göremedim.
orası renkleniyor ama oradan max. verimi alamazsin.koloni süreci denen bir şey var.koloni yavaş yavaş doluyor bitince kolonisti baska yere yonlendirebilirsin .bitmeden olmaz

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7991 : 20 Aralık 2019, 21:37:54 »
max verim derken? Daha mı yavaş kolonileşir yoksa üretimi, ticari değeri falan mı düşer? Ayrıca belli bir üründe lider olunca bonuslar veriliyormuş. Hangi üründe kaçıncı sırada olduğumu takip edebilir miyim?

Çevrimdışı bilecik

« Yanıtla #7992 : 20 Aralık 2019, 22:08:40 »
max verim derken? Daha mı yavaş kolonileşir yoksa üretimi, ticari değeri falan mı düşer? Ayrıca belli bir üründe lider olunca bonuslar veriliyormuş. Hangi üründe kaçıncı sırada olduğumu takip edebilir miyim?
oyunda her şey toprak değil oyunu harita boyamaca olarak oynamak yanlış olur.sen koloni attığında kolonicilik süresi başlıyor.ama oradan sana bu süre bitene kadar para vs gelmiyor.ek olarak kolonicilik için her ay bir koloni için ortalama 2 ducat ödüyorsun

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7993 : 20 Aralık 2019, 22:20:17 »
evet farkettim 16 dukat yiyor şimdiden. Katlanarak artıyor heralde. Afrika'da altını olan ülkelerin yanına attım, mali'den aldım bile altın bölgelerini.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2019, 22:20:45 Gönderen: Kırmızı »

Çevrimdışı bilecik

« Yanıtla #7994 : 21 Aralık 2019, 17:12:54 »
evet farkettim 16 dukat yiyor şimdiden. Katlanarak artıyor heralde. Afrika'da altını olan ülkelerin yanına attım, mali'den aldım bile altın bölgelerini.
kanka katlanarak artma diye bir şey yok.ekonomi sekmesinde colonial ... diye yaziyor onun yanina bak kaç dukat.

birde fetihle alinan topraklar icin ek para verilmez.maliden aldigin topraklarin ekonomiye zararı yoktur.sadece boş bir topraga koloni atarsan giderler artar.birde bir ekran görüntüsü at bakalım

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7995 : 22 Aralık 2019, 01:19:23 »
(aç/kapa)

(aç/kapa)

İlk oyunumdu, şimdi yeni oyuna başlıyorum. Bu sefer keşif fikrini almayacağım, koloniye biraz geç başlasam da olur. Memlük'ü fethetmede geç kaldım, oraya daha çok odaklanırım.

Ayrıca savaş için birden fazla iddia üretmeye gerek var mı? Toprakları alırken iddiamız varsa daha mı az puan harcıyoruz?

Çevrimdışı bilecik

« Yanıtla #7996 : 22 Aralık 2019, 01:40:57 »
(aç/kapa)

(aç/kapa)

İlk oyunumdu, şimdi yeni oyuna başlıyorum. Bu sefer keşif fikrini almayacağım, koloniye biraz geç başlasam da olur. Memlük'ü fethetmede geç kaldım, oraya daha çok odaklanırım.

Ayrıca savaş için birden fazla iddia üretmeye gerek var mı? Toprakları alırken iddiamız varsa daha mı az puan harcıyoruz?
ilk icin guzel tebrikler.dedigin gibi dger iddian varsa daha az puanla alabiliyorsun

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7997 : 26 Aralık 2019, 22:42:04 »
Bina inşa ederken ne kadar katkı sağlayacağı neye göre belirleniyor? Mesela fabrika inşa ediyorum, kimi yerde 0.62 iken kimi yerde 0.30 oluyor, niye böyle? Neyle alakalı?

Çevrimdışı bilecik

« Yanıtla #7998 : 27 Aralık 2019, 17:20:38 »
Bina inşa ederken ne kadar katkı sağlayacağı neye göre belirleniyor? Mesela fabrika inşa ediyorum, kimi yerde 0.62 iken kimi yerde 0.30 oluyor, niye böyle? Neyle alakalı?
development

Çevrimdışı Kırmızı

« Yanıtla #7999 : 28 Aralık 2019, 21:18:51 »
teknolojide ileride olunca mesela %70 pahalılaşıyor. Pahalı olmasını görmezden gelip teknolojide mi ilerlemek gerek yoksa puanları şehir gelişiminde mi harcamak gerek?

EUIV için Roma İmparatorluğu

Başlatan Shirayuki

Yanıt: 20
Gösterim: 3305
Son İleti 13 Ağustos 2013, 14:57:37
Gönderen: Shirayuki
EUIV Yeni Timelapse

Başlatan Mülayim

Yanıt: 7
Gösterim: 3678
Son İleti 13 Ağustos 2013, 19:37:18
Gönderen: ErkutErdem
EUIV - İmparatorluğunuzu Yollayın!

Başlatan Bersun

Yanıt: 12402
Gösterim: 1620826
Son İleti 03 Mayıs 2020, 22:54:11
Gönderen: Dutchy
EUIV - Osmanlınızı Yollayın!

Başlatan Delete®

Yanıt: 2960
Gösterim: 291451
Son İleti 24 Mayıs 2020, 11:47:57
Gönderen: korkusalan
EUIV Bandicam Sorun

Başlatan Gecko

Yanıt: 0
Gösterim: 768
Son İleti 14 Ağustos 2013, 01:05:01
Gönderen: Gecko
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.