Gönderen Konu: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 761028 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bbjx

Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #7940 : 03 Ekim 2018, 23:34:48 »
1.27 update'inden sonra,tekrar bir güncelleme gelmiş sanırım,içeriği nedir bilen var mı?1 ekimde 1.27'ye güncellendiğine eminim çünkü.
Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız,
Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti,
Cehennemler kudursa, ölmez nigâhbanıyız.

Çevrimdışı basar_

« Yanıtla #7941 : 06 Ekim 2018, 12:09:41 »
1.27 update'inden sonra,tekrar bir güncelleme gelmiş sanırım,içeriği nedir bilen var mı?1 ekimde 1.27'ye güncellendiğine eminim çünkü.

Venedik'e gelen yaşlı hükümdarları düzelttiler, ve bunun gibi 2-3 bug giderildi.

Çevrimdışı RawWrath

« Yanıtla #7942 : 06 Ekim 2018, 13:53:29 »
Arkadaşlar oyuna yeni başladım para biriktirdim kolay kuşatılmasın diye her yere kale diktim garnizon için ama gider arttı sürekli para gidiyo eksilere düşüyor bilmiyordum böyle olacağını nasıl düzene sokabilirim? Gelir 30 gider -70 ordu bakmını düşürmekte fayda etmiyor bu sefer gider -23 oluyor
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2018, 13:56:21 Gönderen: RawWrath »

Çevrimdışı burock06

« Yanıtla #7943 : 06 Ekim 2018, 17:43:19 »
Arkadaşlar oyuna yeni başladım para biriktirdim kolay kuşatılmasın diye her yere kale diktim garnizon için ama gider arttı sürekli para gidiyo eksilere düşüyor bilmiyordum böyle olacağını nasıl düzene sokabilirim? Gelir 30 gider -70 ordu bakmını düşürmekte fayda etmiyor bu sefer gider -23 oluyor

Gereksiz, iç bölgelerdeki kaleleri yık. Şehre tıklayınca yapılı binalar gözükür, oradan yık.Dünyanin parasını çar çur ettin, tiz kelleni vurdurmak gerek.

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #7944 : 06 Ekim 2018, 17:44:08 »
Bence kalelere hiç gerek yok ama siz bilirsiniz.  :)
Vesselam.

Çevrimdışı RawWrath

« Yanıtla #7945 : 06 Ekim 2018, 18:43:36 »
Gereksiz, iç bölgelerdeki kaleleri yık. Şehre tıklayınca yapılı binalar gözükür, oradan yık.Dünyanin parasını çar çur ettin, tiz kelleni vurdurmak gerek.
hocam yıkmayı anlamadım en sonunda devre dışı bırakmayı öğrendim ekonomi düzeldi biraz olsun

Çevrimdışı burock06

« Yanıtla #7946 : 06 Ekim 2018, 20:32:31 »
Şehre tıkla, çıkan menunun sağ orta yerinde bi çıkıntı var. Orayı tıklayınca şehirdeki yapıları görürsün. ordaki kale resminin üzerinde x var, ona basarak kaleyi yıkarsin.

Kale bakımını kapatsan bile, kalenin gideri oluyor. Askeriye bölümünde, örümcek ağıyla resmedilen yerden sadece bakım parasını kapatirsin, yikarsan bütün masraflarından kurtulursun.

Şöyle düşün; birinde 1000 kişilik askeri birliği o kalede besliyosun, bakımı kapatınca sadece cif, omo, su, elektrik parası ödüyosun. Kaleyi yıktığında bulaşık deterjanı masrafınından da kurtuluyosun.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: RawWrath

Çevrimdışı RawWrath

« Yanıtla #7947 : 06 Ekim 2018, 21:06:40 »
Şehre tıkla, çıkan menunun sağ orta yerinde bi çıkıntı var. Orayı tıklayınca şehirdeki yapıları görürsün. ordaki kale resminin üzerinde x var, ona basarak kaleyi yıkarsin.

Kale bakımını kapatsan bile, kalenin gideri oluyor. Askeriye bölümünde, örümcek ağıyla resmedilen yerden sadece bakım parasını kapatirsin, yikarsan bütün masraflarından kurtulursun.

Şöyle düşün; birinde 1000 kişilik askeri birliği o kalede besliyosun, bakımı kapatınca sadece cif, omo, su, elektrik parası ödüyosun. Kaleyi yıktığında bulaşık deterjanı masrafınından da kurtuluyosun.
Anladım teşekkür ederim yardım için.

Çevrimdışı RawWrath

« Yanıtla #7948 : 06 Ekim 2018, 23:23:51 »

Hocam çok teşekkür ederim ya kaleler kapalı halde denge de +0.70 dukat kazanıyordum aylık şimdi kaleleri yıktım +25 dukat kazanıyorum teşekkür ederim tekrar.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: burock06

Çevrimdışı RoadWarriror

• Community Manager
  • Yönetici
  • *
  • Beğenildi: 62 kere
  • Bütün insanlar dünyadaki denizler gibi kardeşlerdi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7949 : 07 Ekim 2018, 10:20:42 »
Oyunda sürekli isyan çıkıyor. İsyan bastırmaya çalışıyorum, ama devamlı artıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim hile ya da başka bir yöntemle?

Çevrimdışı Vickz

« Yanıtla #7950 : 08 Ekim 2018, 13:40:13 »
Oyunda sürekli isyan çıkıyor. İsyan bastırmaya çalışıyorum, ama devamlı artıyor. Bunu nasıl engelleyebilirim hile ya da başka bir yöntemle?
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-isyanlarla-basa-cikmak

Çevrimdışı burock06

« Yanıtla #7951 : 08 Ekim 2018, 14:31:49 »

Aşırı genişlemenin fln görüldüğü yerde isyan risklerini görürsün . Askeri puan karşılığında isyan riakini düşür. Sonra bastığın kadar mil puanı ekle kendine.

Sürekli bunla uğrasmayım, dersen;

00_static_modifier dosyasını txt olarak aç.

Over_extension başlığının altındaki
Revolt_risk satırının değerini sıfır "0" yap.
Global_unrest satırını 0,001 yap

Aynı sayfadaki nationalism başlığındaki

Local_unrest satırını da 0,1 gibi bi değer yap.

Bu ikisi aşırı genişlemin ve milliyetçiliğin isyan sebebini engellemeye yarar.

Savaş yorgunluğu da isyana sebep olmasın, dersen;

War_exhaustion başlığındaki
Global_unrest değerini de sıfıra yakın bi değer yap.

Bu ayarlamalar, öteki devletlerde de bu nedenlerle isyan çıkmasını engellemiş olacak. Yani sadece sizde diil, dünyadaki isyanları da azaltacak. O yüzden tam da hile diil, mod. Lol.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

« Yanıtla #7952 : 14 Ekim 2018, 00:45:33 »
Hard modda ironman oynuyorum İngiltere ile. Oyun başı maine eventi geldi direk savaşa girip fransayı pu ya düşürdüm. görevi alıp direk iskoçyayı vasalladım zaman kaybetmeden. Britanyayı diplamatic olarak kurdum puan harcamadan. Sonrasında castile aragon ve naplesi pu ya düşürdü. sonrasında ispanya kuruldu ve vârissiz öldü kralları ne hitmekse portekizle savaşa girdik ispanya için sonra onuda P.U ya aldım. Anglican dini geldi o dine geçtim. anglophile başarımı için tüm görevleri yapın diyor. sıkıntı şurda Hre ile ilgili görevler sıkıntılı. 3 tane electoru ya vasalla yada imparator olman için sana oy versin diyor. anglicana geçince oylamada bana oy vermiyorlar. westphalia peacede olmuyor çoğu zaman din savaşında. Benim arkadaş hre yi dağıtabilirsen görevler tamamlanır diyor. Hre yi nasıl dağıtacam bilgisi olan varsa yazsın. koşullara göre imparator dahil bütün electörlerin başkentlerini kontrol etmem gerekiyor savaşta. protestan olunca hre lideri olup imparator olup hreyi dağıtabilirim aslında ama anglican olarak yapmak için ne yapılmalı. sorum bu
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2018, 00:46:41 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı bbjx

« Yanıtla #7953 : 14 Ekim 2018, 01:37:21 »
HRE dağıtma mevzusu şöyle,7 adet elektör var diyelim 1-2-3-4-5-6-7 devlet isimleri olsun.Hepsiyle aynı anda savaşta olman gerekiyor ve başkentlerini işgal etmiş olman gerekiyor.Tabi HRE imparatoru bu 7sinden biriyse böyle.Eğer avusturya gibi elektör olmayan bir devlet imparatorsa artı olarak onu da aynı duruma sokman gerek.Sonrasında sağ alttan HRE butonundan dismante HRE ikonu aktif olduğunu göreceksin.Basınca hayırlı uğurlu olsun Avrupa artık kolay lokma.

2. olarak,religious war için league'ler açıldığında HRE imparatoru her zaman katolik tarafında olur,karşı tarafta ise askeri gücü en yüksek olan ülke (bu osmanlı bile olabiliyor diye biliyorum) lider olur.Dolayısıyla sen şayet anglikan olarak HRE imparatoru karşısında olursan ve en büyük askeri güç isen sen lider olacaksın ve imparatora karşı CB elde edeceksin.Savaş açtığında kayıtsız şartsız liglere katılan herkes savaşa girecek.

Bu savaşa katılıp katılmamak senin elinde sonuçta kazandırırsan bi nevi avrupada istikrar sağlanacak.Benim önerim bu savaşa hiç bulaşma,öyle yapmanı öneririm;

Zaten büyük bir güçsün,Fransa'nın doğusunda ve ya hollanda bölgesinde bir elektör kaldıysa bunlara savaş aç ve vassal olarak al.Diğer türlü çok fazla zaman kaybedersin tabi imparator olmak gibi bir niyetin yoksa.Eğer varsa savaş fakat HRE'nin dini anglikan oluyor mu bilmiyorum.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

« Yanıtla #7954 : 14 Ekim 2018, 10:44:37 »
HRE dağıtma mevzusu şöyle,7 adet elektör var diyelim 1-2-3-4-5-6-7 devlet isimleri olsun.Hepsiyle aynı anda savaşta olman gerekiyor ve başkentlerini işgal etmiş olman gerekiyor.Tabi HRE imparatoru bu 7sinden biriyse böyle.Eğer avusturya gibi elektör olmayan bir devlet imparatorsa artı olarak onu da aynı duruma sokman gerek.Sonrasında sağ alttan HRE butonundan dismante HRE ikonu aktif olduğunu göreceksin.Basınca hayırlı uğurlu olsun Avrupa artık kolay lokma.

2. olarak,religious war için league'ler açıldığında HRE imparatoru her zaman katolik tarafında olur,karşı tarafta ise askeri gücü en yüksek olan ülke (bu osmanlı bile olabiliyor diye biliyorum) lider olur.Dolayısıyla sen şayet anglikan olarak HRE imparatoru karşısında olursan ve en büyük askeri güç isen sen lider olacaksın ve imparatora karşı CB elde edeceksin.Savaş açtığında kayıtsız şartsız liglere katılan herkes savaşa girecek.

Bu savaşa katılıp katılmamak senin elinde sonuçta kazandırırsan bi nevi avrupada istikrar sağlanacak.Benim önerim bu savaşa hiç bulaşma,öyle yapmanı öneririm;

Zaten büyük bir güçsün,Fransa'nın doğusunda ve ya hollanda bölgesinde bir elektör kaldıysa bunlara savaş aç ve vassal olarak al.Diğer türlü çok fazla zaman kaybedersin tabi imparator olmak gibi bir niyetin yoksa.Eğer varsa savaş fakat HRE'nin dini anglikan oluyor mu bilmiyorum.
Yalnız savaş lideri olmak için protestan olunması gerekiyor diye biliyorum. protestan olanlar içinden en güçlüsü savaş lideri oluyor. 3 tane devleti vasalladım. sonraki görevde hre imparatoru olunması isteniyor. şuan hre Katolik olarak kaldı. sıkıntı şu ben anglicanım. 3 electör vasalım olmasına rağmen bana oy vermiyor din yüzünden. westplania barışı olmadı din savaşında ne yazıkki.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı bbjx

« Yanıtla #7955 : 14 Ekim 2018, 11:01:10 »
Ben osman ile savaş lideri olmuştum diye hatırlıyorum yanlış da hatırlıyo olabilirim kusura bakma.
Vassalın dinini değiştirmeye zorlayabilirsin. Liberty desire alır ama çözersin prestij harcayarak azaltıp.

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7956 : 17 Ekim 2018, 22:59:37 »
Fransa ile oynarken fransız ihtilalini yapıp devrimci fransa olabilmek için ne gerekiyor? Bir eventle mi oluyor bu yoksa bir felaket senaryosuyla mı?

Çevrimdışı bbjx

« Yanıtla #7957 : 17 Ekim 2018, 23:25:26 »
Fransa ile oynarken fransız ihtilalini yapıp devrimci fransa olabilmek için ne gerekiyor? Bir eventle mi oluyor bu yoksa bir felaket senaryosuyla mı?

Revolution çağında olman,monarşi olman en az 30 şehrin olması ve bir devletin pu'sunda olmaman gibi başlıca gereksinimler gerekiyor.Eğer bunlar varsa şu durumların en az birine sahipsen;
-istikrar 0dan olmalı
-50'den fazla borca girilmiş olmalı
-enflasyon %10 seviyesinden fazla,
-savaş yorgunluğu 10'dan fazla
-prestij 0'dan az

bir disaster başlıyor ve bu disaster %100 olunca event gelmeye başlıyor.Bu disasterin artmasına ve azalmasına sebep olan durumlar ise şu şekilde;

+1.0%0'dan az prestij
+1.0%en az 5 olan savaş yorgunluğu
+0.5%en az 10 fakat 25ten az borç
+1.0%en az 25 borç
+2.0%iflas edilmesi durumunda

Bunlar artmasına sebep olanlar,azalması ise stability en az 3 ise ve ya başka bir disaster ortaya çıktıysa revolution disasterinin ilerlemesi duruyor.

%100 olur olmaz bir event geliyor 3 stability kaybediyorsun ve ülkenin rastgele bir kalesinde isyancılar kontrol sağlıyor ve aynı zamanda başkenti de işgal etmeye başlıyorlar.

Bu durumun sonucu olarak ülke +10 unrest ve %10 daha fazla stability yükseltme maliyeti etkisine sahip oluyor.

rebeller başkentini kontrol etmeye devam edip başarılı olduğu takdirde sonrasında gelen bir eventle yönetim biçimi değişiyor ve ülke ismin de revolutionary france olarak değişiyor.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2018, 23:28:36 Gönderen: bbjx »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.