Gönderen Konu: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 836255 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PANZER IV

Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #7920 : 13 Nisan 2019, 10:15:30 »
You can not vassalize countries more than 100 total development.   Diyor. Bu olay nedir nasıl çözülür. Anlayamadım. Development in olayı nedir? İlk defa karşıma çıkıyor. Vassal yapmak için nasıl çözüm getirmeliyim?

Çevrimdışı bbjx

« Yanıtla #7921 : 13 Nisan 2019, 17:00:07 »
You can not vassalize countries more than 100 total development.   Diyor. Bu olay nedir nasıl çözülür. Anlayamadım. Development in olayı nedir? İlk defa karşıma çıkıyor. Vassal yapmak için nasıl çözüm getirmeliyim?

100 Development sahibi bir ülkeyi barışçıl yollardan vassal haline getirmeniz aşırı zordur.Savaş yapmanız gerek.

Çevrimdışı PANZER IV

« Yanıtla #7922 : 13 Nisan 2019, 21:41:02 »
Birde daha ufak bir ülke var onda ise HRE üyesi değilim diye -67 gibi bir değer birde o ülkenin ticareti benimki ile bir ilişkiden -50 gibi bir değer geliyor. Sonuçta vassal butonu aktif olsa bile olasılık çok düşük kalıyor vassal olmuyor. Bunu nasıl hallediyoruz?

Çevrimdışı PANZER IV

« Yanıtla #7923 : 15 Nisan 2019, 11:53:31 »
Birde daha ufak bir ülke var onda ise HRE üyesi değilim diye -67 gibi bir değer birde o ülkenin ticareti benimki ile bir ilişkiden -50 gibi bir değer geliyor. Sonuçta vassal butonu aktif olsa bile olasılık çok düşük kalıyor vassal olmuyor. Bunu nasıl hallediyoruz?
Bir çözümü yok mu bunun?

Çevrimdışı TitanBey™

« Yanıtla #7924 : 15 Nisan 2019, 17:39:29 »
Bir çözümü yok mu bunun?

İlişkilerin - olmasının historical sebepleri olabilir, kendi ülkenizi ve ilişkinin düşük olduğu ülkeyi yazar mısınız?

Çevrimdışı PANZER IV

« Yanıtla #7925 : 16 Nisan 2019, 00:05:31 »
İlişkilerin - olmasının historical sebepleri olabilir, kendi ülkenizi ve ilişkinin düşük olduğu ülkeyi yazar mısınız?

Ben Prusya yım Bremen ile yaşadım birde Makleburg (Rostock un olduğu bölgede ) muydu ismini tam yazamamış olabilirim. İkiside ufacık beylikler idi.

Bu arada cumhuriyet oldum sene 1735 Parlamento var. Nasıl kullanıldığı hakkında hiç tecrübem yok ilk defa yaşıyorum. 1744 te ise bir terslik olmazsa German nation gereksinimini tamamlıyorum.

İki defa cermen beylikleri bana karşı birleşti. Hepsi bir araya toplanıp büyük bir ordu kurdular. Bölgelerim işgal edildi manpower bitti ama yıkılmaddım. Gafil avlaya avlaya çatışmaları kazandım.

Çevrimdışı TitanBey™

« Yanıtla #7926 : 17 Nisan 2019, 14:27:25 »
Reform Savaşları'nda din farklılığından dolayı ilişki -'lerde,

Cumhuriyet hakkında ise:

Cumhuriyet | Seçimler

Her seferinde aynı kişi başkan seçilirse -2.5 cumhuriyet geleneği (republican tradition) alınıyor. Seçilen kişi ise tüm skillerde +1 alıyor. (Askeri,Yönetim,Diplomasi)

Cumhuriyet | Kültürel

+%10 Yerel Vergi (Local Tax Modifier)
+%10 Yerel Askeri Güç (Local Manpower Modifier)
+%5 Denizci Gücü (Local Sailors Modifier)
-0.5 Ulusal Huzursuzluk (National Unrest)

Cumhuriyet | Cumhuriyet Geleneği (Republican Tradition)

Yeni kurulmuş cumhuriyet hükümetleri 100 cumhuriyet geleneği ile başlar.
Pluatrik ve Oligarşik cumhuriyet hükümetleri ise 50 cumhuriyet geleneği ile başlar.

Cumhuriyet geleneği ise aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi etki eder:

(aç/kapa)

Cumhuriyet | Monarşi'ye Geçiş

Monarşi'ye geçmek için öncelikle Rights of Man eklentisi bulunmak zorundadır.
Ayrıca Res Publica aktif olursa daha kolay geçiş yaparsınız, öncelikle söylemem gerekiyor ki monarşiye geçiş için en az 50 yıl cumhuriyet olarak bulunmanız gerekiyor, daha sonrasında hükümet ekranından yönetimi değiştirebiliyorsunuz.
Monarşi'ye geçişin etkileri:

Cumhuriyet geleneği sıfırlanır.

Not: +50 cumhuriyet geleneği olmadan monarşi hükümetine geçilemez.

Kısa bir şekilde açıkladım, Paradox Wiki / Republic sayfasından biraz alarak Türkçe'ye çevirdim, eğer daha fazla merak ediyorsan yazabilirsin. Cumhuriyetlerin yönetim biçimlerini de çevirebilirim. İstek olursa detaylı bir rehber yapabilirim.

Ben Prusya yım Bremen ile yaşadım birde Makleburg (Rostock un olduğu bölgede ) muydu ismini tam yazamamış olabilirim. İkiside ufacık beylikler idi.

Bu arada cumhuriyet oldum sene 1735 Parlamento var. Nasıl kullanıldığı hakkında hiç tecrübem yok ilk defa yaşıyorum. 1744 te ise bir terslik olmazsa German nation gereksinimini tamamlıyorum.

İki defa cermen beylikleri bana karşı birleşti. Hepsi bir araya toplanıp büyük bir ordu kurdular. Bölgelerim işgal edildi manpower bitti ama yıkılmaddım. Gafil avlaya avlaya çatışmaları kazandım.

Çevrimdışı PANZER IV

« Yanıtla #7927 : 17 Nisan 2019, 21:35:30 »
Çok güzel açıklamışsın teşekkür ederim. Almanya oldum fakat cumhuriyet puanı sıfır yükseltemedim bayadır.  Yine ufak devletler birleşip hepsi bana savaş açtı. Koalisyon a takılıyorum desenm değil genelde kaçıyorum ondan. Benim başka devletlerde savaşımın ortasında bana savaş açıyorlar. Ama ben artık baya bi güçlüyüm yenemezler heralde.

Çevrimdışı TitanBey™

« Yanıtla #7928 : 17 Nisan 2019, 23:26:38 »
Koalisyon ve PU almadan seni etkisiz hale getirmeleri imkansız, agresifliği yükseltmemeye bak.

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #7929 : 08 Temmuz 2019, 05:26:30 »
Japonya oyunumda 1660lardayım bu tarihlerde kayıt alırken crash yiyorum.  Bu tarihlere kadar olmamıştı neden olabilir?

Çevrimdışı erdem13

« Yanıtla #7930 : 08 Temmuz 2019, 09:44:08 »
Şu an devlet yönetim şeklim ottoman government, government reform sekmesindeki tier 2'den bir şey seçsem ottoman government'ı kaybeder miyim?

Çevrimdışı bbjx

« Yanıtla #7931 : 08 Temmuz 2019, 11:01:43 »
Kaybetmezsiniz. Ottoman Goverment Tier 1 reformdur. Tier 2 reformdan sonra da Tier 3 reform alınca önceki kalacaktır. Ayrıca dilediğiniz zaman aynı tierler içerisinde değişiklik yapabilirsiniz sadece corruption verir.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer!
  • Onursal Üye
  • İmperium
  • *
  • Beğenildi: 40 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
« Yanıtla #7932 : 11 Temmuz 2019, 16:30:08 »
Force limiti aşmanın ne gibi zararları vardır ?

Çevrimdışı CaisuEu4

« Yanıtla #7933 : 11 Temmuz 2019, 16:48:38 »
Ekonomik olarak çok gelir kaybedersin.

Çevrimdışı erdem13

« Yanıtla #7934 : 11 Temmuz 2019, 23:49:10 »
Force limiti aşmanın ne gibi zararları vardır ?

sadece ekonomik zararı var orduya daha fazla maaş ödüyorsun ve force limiti aştığın için normal maaşlardan birkaç kat daha fazla oluyor. tam hesabını bilmiyorum ama mesela 50k askere full ücret verdiğinde aylık 20 altın gidiyorsa force limiti 20k asker miktarında aşarsan orduların aylık maaşı 40 altını bulabilir. dediğim gibi tam hesabı bu olmayabilir ama fikir vermesi için söylüyorum. giderlerin çok katlanacak.

ancak senin 50k düşmanının 70k askeri varsa ve müttefiğin yoksa 20k asker basman daha mantıklı olacaktır. fazladan 20k askerle giderlerin artar, hatta aylık gelirin eksiye bile inebilir ama bence gerekirse borç al ve savaşı en kısa sürede bitir. çünkü 50 vs 70'te hem şansın pek yok hem de şansın olsa bile savaşın süresi uzar. savaşın süresinin uzaması demek hem para kaybı hem de bir de üstüne savaşı kaybedersen, başta 20k asker besleyip kaybedeceklerinden daha fazlasını kaybetmiş olacaksın.

ben böyle durumlarda bir süreliğine para kaybetmeyi ama savaşı kazanmayı seçiyorum. çünkü aylık kazancını azaltmayı ve borç almayı göze alıp fazladan 20k fazladan asker beslersen savaşı kısa sürede galip olarak bitirebilirsin ki bu uzun vadede kazançlı çıkman anlamına gelir. borçlarını da ödersin barış zamanında.

• Achtung,Panzer!
  • Onursal Üye
  • İmperium
  • *
« Yanıtla #7935 : 14 Temmuz 2019, 00:51:30 »
Cevaplar için teşekkür ederim. Peki Force limit nasıl arttırılabilir ?

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #7936 : 14 Temmuz 2019, 18:12:57 »
Asker alımla ilgili binalar var bina başı 1 limit artırıyor. İleride 2 birim artıranı çıkıyor. Ama bu pahalı ve zahmetli bir yöntem. İkincisi şehirlerindeki askeri gelişmişlik sayısını artırmak. Yine bu da askeri puanını harcadığın için pahalı bir yöntem. üçüncüsü ve en verimlisi askeri idealar ile yapmak. Quantity idea'nın sonunda %50 artırıyor. Ofansif ideada da %20. İkisini birden aldığında %70 artış şansın olur. Bunun yanında policylerle de artırma şansın var sanırım ama onda emin değilim. Bir de limit artıran advisor var ama bu geçici bir çözüm. kalıcı olması için ideaları kullanın.

Çevrimdışı erdem13

« Yanıtla #7937 : 14 Temmuz 2019, 19:51:13 »
Asker alımla ilgili binalar var bina başı 1 limit artırıyor. İleride 2 birim artıranı çıkıyor. Ama bu pahalı ve zahmetli bir yöntem. İkincisi şehirlerindeki askeri gelişmişlik sayısını artırmak. Yine bu da askeri puanını harcadığın için pahalı bir yöntem. üçüncüsü ve en verimlisi askeri idealar ile yapmak. Quantity idea'nın sonunda %50 artırıyor. Ofansif ideada da %20. İkisini birden aldığında %70 artış şansın olur. Bunun yanında policylerle de artırma şansın var sanırım ama onda emin değilim. Bir de limit artıran advisor var ama bu geçici bir çözüm. kalıcı olması için ideaları kullanın.

+

bazı policy'ler force limiti yükseltiyor (%10-15 gibi bir şey olması lazım) hangi policy'nin nasıl çıkacağını görmek için idea seçme ekranına girip askeri ideaların isimlerinin üzerinden başka bir idea ile birleşince hangi policy'leri verdiğini görebilirsin

Economic Idea + Quantity Idea = -%10 DEV Cost, +%10 Land Force Limit veriyor diğer idealarda nasıldır bilmiyorum
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2019, 19:51:38 Gönderen: erdem13 »

• Achtung,Panzer!
  • Onursal Üye
  • İmperium
  • *
« Yanıtla #7938 : 16 Temmuz 2019, 00:31:28 »
Teşekkürler arkadaşlar. Rönesans vb. şeylerde geri kalmamak için şehirlere development bastığım zaman teknolojik olarak geri kalıyorum. Bu durumu nasıl dengeleyebilirim ? Yoksa teknolojilerde biraz geri kalmak göz ardı edilebilir mi ? 

Çevrimdışı erdem13

« Yanıtla #7939 : 17 Temmuz 2019, 00:34:06 »
Teşekkürler arkadaşlar. Rönesans vb. şeylerde geri kalmamak için şehirlere development bastığım zaman teknolojik olarak geri kalıyorum. Bu durumu nasıl dengeleyebilirim ? Yoksa teknolojilerde biraz geri kalmak göz ardı edilebilir mi ?

Öncelikle DEV cost'larını düşürmen gerekiyor, şunları yapabilirsin:

DEV basmadan önce şehrin bulunduğu eyaletin edict'lerinden DEV cost'u düşüren edict'i seç,

merchant loyalty'i %60'ın üzerine taşı,

economic+quantity idea bitince -%10 dev cost poliçesi gelecek,

hangi devleti oynuyorsun bilmiyorum ama örneğin osmanlıda istanbul hem başkent hem de deniz kenarında ticaret merkezi olduğu için limanını 3. seviye yapınca dev cost'u da azalıyor,

50 yıl sürecek olan altın çağını 1505'te başlat ki hem 1500 hem de 1550 enstitülerini açarken dev cost'una indirim gelsin
(1600 global ticaret enstitüsünü kendi ülkende çıkarma şansın çok yüksek o yüzden altın çağı 1500-1550 enstitülerinde kullan bence)

**global ticaret enstitüsünü kendinde çıkarman için
(aç/kapa)

eğer müslüman bir devletle oynuyorsan invite scholar seçeneği ile maliki mezhebini seçersen o da dev cost'u azaltır, hıristiyanlarda bu özellik var mı bilmiyorum

enstitün şehrinde aktif hale gelince state edict sekmesinden enstitü yayma hızını arttıran edict'i seç, ayrıca stability'ni 3'te tut daha hızlı yayılır

enstitüleri direkt çıktığı gibi almaya çalışma, örneğin 1500 enstitüsünü 1505'ten sonra açmaya başla, enstitüde geç kalmak teknoloji maliyetini yükseltiyor ama bence %10'a kadar çok da umursanacak kadar bir yükselme olmuyor, örneğin normali 400 puansa enstitüde 10 yıl geç kalıp teknoloji açarsan fazladan 40 puan ödüyorsun bence çok da yüksek değil, yani enstitüde 10 yıl gerideyken çok ihtiyacın varsa ordu teknolojisini yükseltebilirsin (yönetim ve diplomasi teknolojilerinin pek aciliyetleri olmuyor, önceliğin ordu teknolojisi olsun)

ama yine de enstitü çıktıktan en geç 15-20 yıl sonra enstitüyü benimsemiş olman iyi olur, sonrasında zarar vermeye başlar çünkü.

özetle enstitüyü enstitü çıkış tarihinden sonraki 5-15 yıl arasında aç ve bu süre içerisinde askeri teknolojini yükseltmeye devam et, dev cost'ları olabildiğince düşür ki zararın da olabildiğince az olsun
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2019, 01:15:16 Gönderen: erdem13 »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: bbjx

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.