Gönderen Konu: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 845041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı glous1903

• Misyoner
  • *
Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #200 : 30 Kasım 2013, 00:33:30 »
aynı problem bende de var ve çok sinir bozucu. 1603 yılındayım military tech olarak ben 13 iken avusturya 15. Quantity offensive ve quality gibi askeri ideaların birçoğunu tamamladım. Fakat yine de adamların 20 binlik ordusu benim tam moralli 75 binlik ordumu yeniyor.Kumandanım da oldukça iyi, savaş başlar başlamaz ordunun morali birden bire düşüyor,neden kaynaklanıyor bilmiyorum. Coğrafyayla da alakası yok adamlar beni karada, suda, her yerde yeniyor. Caps aldım ama nasıl eklenicek bilmiyorum.

Çevrimdışı mahoin12

• Mülkiyetçi
  • *
« Yanıtla #201 : 01 Aralık 2013, 13:29:16 »
claim throne tam olarak nasıl oluyor?

Çevrimdışı ilker338

• Kaptan
  • *
  • Bilgi güçtür.
« Yanıtla #202 : 01 Aralık 2013, 20:16:52 »
Arkadaşlar bir ülkeye olan görüşlerimizi nasıl arttırabiliriz. Dostluk teklif edeceğim fakat -10 görüşe sahip olduğum için teklif edemiyorum.
Victoria II ve Europe Universalis 3 teki büyük imparatorluklardan sonra sıra Hearts of Iron 3 te. Europe Universalis IV ün çıkmasıyla birlikte sıra tekrar EU4 te. Crusader Kings II de iyiymiş.

Çevrimdışı ilker338

• Kaptan
  • *
  • Bilgi güçtür.
« Yanıtla #203 : 02 Aralık 2013, 00:40:01 »
Şehirler birer birer şii oluyor. Bunun sebebi nedir ?
Victoria II ve Europe Universalis 3 teki büyük imparatorluklardan sonra sıra Hearts of Iron 3 te. Europe Universalis IV ün çıkmasıyla birlikte sıra tekrar EU4 te. Crusader Kings II de iyiymiş.

Çevrimdışı unonimus

« Yanıtla #204 : 02 Aralık 2013, 00:52:16 »
Piety diplerdeyse normal.

Çevrimdışı ilker338

• Kaptan
  • *
  • Bilgi güçtür.
« Yanıtla #205 : 02 Aralık 2013, 01:14:12 »
%73

Çevrimdışı Darknight250

• Kaptan
  • *
« Yanıtla #206 : 02 Aralık 2013, 19:31:39 »
Arkadaşlar bir ülkeye olan görüşlerimizi nasıl arttırabiliriz. Dostluk teklif edeceğim fakat -10 görüşe sahip olduğum için teklif edemiyorum.
Arkdaşım diplomasi seçeneğinde istedeğin ülke hangisiyse seçersin ve 4.yani relations actions seçeneğine tıkla açılan yeni bölümden ımprove relationsu seç bu yere tıkladıktan sonra diplomatın sen geri çağırana ya da ilk baştaki ilişkinden +100 olana kadar geri dönmez.Yani eğer sen çağırmazsan veya -10 luk ilişki 100 artana +90 olana kadar gelmez.İlişkini bu şekilde arttırabilirsin.Veya o ülkeye hediye gönderebilirsin ama benim tavsiyem diplomat kullanman

Çevrimdışı glous1903

• Misyoner
  • *
« Yanıtla #207 : 03 Aralık 2013, 13:58:05 »
Eu3 de farklı dinden olan vassallarımızı annexation yapamıyorduk, bu kural hala geçerli mi, başka türlü annex yapbilme imkanımız var mı? Bir de annexation yapamıyorsak Osmanlı'da balkanlarda vassal ülkeler oluşturmak gene de mantıklı mıdır ?

Çevrimdışı aphrodi

• Asker
  • *
« Yanıtla #208 : 06 Aralık 2013, 15:48:26 »
Ülke topraklarımı genişlettim özellikle Afrika'da kolonilerim oldu. Sorum şu ben o Afrika'daki topraklarımı bana bağlı ama kendi kendini yöneten devlete çevirebilir miyim?

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #209 : 06 Aralık 2013, 18:43:56 »
Evet çevirebilirsin.

Çevrimdışı barkardes

« Yanıtla #210 : 06 Aralık 2013, 18:52:59 »
Eu3 de farklı dinden olan vassallarımızı annexation yapamıyorduk, bu kural hala geçerli mi, başka türlü annex yapbilme imkanımız var mı? Bir de annexation yapamıyorsak Osmanlı'da balkanlarda vassal ülkeler oluşturmak gene de mantıklı mıdır ?
Bunda annexleyebiliyorsun.Bence tek bir vassalın olsun ve her kazandığın toprağı ona ver.Böylece core yapmak için adminstrative puan harcamazsın.En sonunda da annex yaparsın.

Çevrimdışı aphrodi

• Asker
  • *
« Yanıtla #211 : 07 Aralık 2013, 08:43:21 »
Evet çevirebilirsin.

peki nasıl yapıyoruz bu işlemi açıklayabilir misin?

Çevrimdışı Darknight250

• Kaptan
  • *
« Yanıtla #212 : 07 Aralık 2013, 11:46:50 »
peki nasıl yapıyoruz bu işlemi açıklayabilir misin?

Sergiu herhalde vassal uretmekten bahsetti eger diplomasi bolumunde kendini secersen savasta degilsen create vassal yapabilirsin.Fakat o bolgede herhangi yokolan veya hic var olmayan ulkenin hakki olmasi gerekir.

Çevrimdışı aphrodi

• Asker
  • *
« Yanıtla #213 : 07 Aralık 2013, 12:01:22 »
Sergiu herhalde vassal uretmekten bahsetti eger diplomasi bolumunde kendini secersen savasta degilsen create vassal yapabilirsin.Fakat o bolgede herhangi yokolan veya hic var olmayan ulkenin hakki olmasi gerekir.

Teşekkür ederim

Çevrimdışı barkardes

« Yanıtla #214 : 07 Aralık 2013, 13:25:59 »
Morali etkileyen faktörler neler?
Hindistan'la İspanya'ya karşı savunma savaşı yapıyordum.Savaş başlarken moralim adamın çeyreği kadar.Ordu maaşları sonuna kadar açık.Askeri teknolojide 1 fark var.İdea'lar o kadar abartmış olabilir mi?

Çevrimdışı Börklüce

• Kral
  • *
« Yanıtla #215 : 07 Aralık 2013, 13:48:42 »
Morali %10 arttıran danışman olsa, bir fark olan teknolojinin etkisi de +1 moral olsa, prestiji ve askeri geleneği de yüksek olsa, %25 arttıran ideayı da seçmiş olsa tamam zaten. :) Şu anda muharebelerde en önemli eleman olan moral yüksekse diğerlerinin etkisini hissetmezsiniz bile, o kadar önemli yani moral, ki bence bu kadar uçuk fark olması hiç iyi değil.

Çevrimdışı Apsihinx

• Kaptan
  • *
« Yanıtla #216 : 07 Aralık 2013, 14:17:22 »
Ve yanlış hatırlamıyorsam saldıran tarafa + moral bonusu geliodu biraz.

Çevrimdışı Sesostris

• Mandate
  • *
« Yanıtla #217 : 07 Aralık 2013, 17:32:59 »
-Koalisyonların kurulmasına sebep olan şey agressive expansion mı yoksa overextension mı? OE ise, o zaman ae bir tek ilişkilerimi düşürüyor?
-Savaşlarda aşamaların önemi shock ve fire idi bildiğim kadarıyla. Birinci gün shock, ikinci gün fire gibi bir şey. Bu shock ve fire lar nasıl etkiler savaşı? Birde hem askerlerde hem de generalde var bunlar. Nasıl oluyor, birbiriyle toplanıyor mu? İşlem nedir yani? Ayrıca bazı idealar general shock falan veriyor bunlar direkman generalin yeteneğine mi ekleniyor yoksa savaş sırası mı ortaya çıkıyor?

Çevrimdışı krall1

• Mülkiyetçi
  • *
« Yanıtla #218 : 07 Aralık 2013, 21:28:01 »
Arkadaşlar şimdi oyunda osmanlıyım ve 15. diplomatik puana geçtim ama bunun yanında yeni gemiler de açıldı. Problemim şu ki, elimde 200e yakın gemi var hepsini tek tek mi yenilemem lazım? bunları aynı ordudaki gibi otomatik olarak yenileyemez miyiz?
"You always were an unruly child. I adored that about you."

Çevrimdışı Gandalf

• Kaptan
  • *
« Yanıtla #219 : 07 Aralık 2013, 21:43:43 »
Arkadaşlar şimdi oyunda osmanlıyım ve 15. diplomatik puana geçtim ama bunun yanında yeni gemiler de açıldı. Problemim şu ki, elimde 200e yakın gemi var hepsini tek tek mi yenilemem lazım? bunları aynı ordudaki gibi otomatik olarak yenileyemez miyiz?

Hayır.Yani sence gemiyi upgrade etme şansı varmı gerçek hayatta? Hepsini tek tek yeniliceksin  yada eski sürüm kalcaklar.

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.