Gönderen Konu: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 845336 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mithrandil

• Filozof
  • *
  • Paralel Admin 2 B or N 2 B
Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #180 : 25 Kasım 2013, 03:13:52 »
sağ ol taktik için
Paralel Admin

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #181 : 25 Kasım 2013, 03:24:44 »
İmparator olmak için üye olmak gerekmiyor ama, değil mi? Bir sonraki oyunumda Osmanlı ile KRC'yi kurmayı düşünüyorum da :) .
Osmanlı ile HRE kuramazsın bildiğim kadarıyla. İmparator seçilebilmek için üye olmak gerekmiyor ama üye olmamak ciddi dezavantaj.

Bir ülkeyi diplomatik yollar ile sömürgem yapabilir miyim? Yaparsam nasıl yapıcam?
Ülkenin küçük olması, vergi açısından senle karşılaştırıldığında belli bir oranı geçmiyor olması ve ilişkinizin 190 dan ileride olması lazım. Genişlemek için en basit yöntem düşman devletten küçük devletleri özgürleştirip "Released in peace" bonusuyla beraber kolayca 190'a getirip diplomatik olarak vassal etmektir. Burada önemli husus vergi yani base tax geliri.

Çevrimdışı unonimus

« Yanıtla #182 : 25 Kasım 2013, 03:30:50 »
Osmanlı ile HRE kuramazsın bildiğim kadarıyla. İmparator seçilebilmek için üye olmak gerekmiyor ama üye olmamak ciddi dezavantaj.

Elektörleri vassal yapsam?

Çevrimdışı mithrandil

• Filozof
  • *
  • Paralel Admin 2 B or N 2 B
« Yanıtla #183 : 25 Kasım 2013, 04:26:09 »
HRE kurman için katolik olman lazım.
Paralel Admin

Çevrimdışı Apol10

• Filozof
  • *
« Yanıtla #184 : 25 Kasım 2013, 09:13:19 »
İyi günler arkadaşlar, Monarşi ile yönetilen devletlerde cumhuriyete geçişin sadece devrim yoluyla olabileceğini okumuştum bir yerde doğrumudur?

Osmanlı oyunumda Legitimacy 0'a düştüğünde ülkenin heryerinde cumhuriyet yanlısı isyanlar patlak vermişti, ve stability bölümünde bu isyancılarla asla anlaşma yapamayacağım yazılıydı, yönetimi ele geçirebilmeleri için 80 vilayetti ele geçirmeleri gerekiyormuş sanırım, bende isyanları bastırmıştım, sonunda bir event gelmişti, padişahımızın öldürülüp ülkede yeni bir yönetim Bürokratik Despotizm kurulmasını seçtim, devamında ise Demokrasiye geçebildim...

Bu eventi tetikleyen şeyler nelerdir? ayrıca cumhuriyete geçişin en kolay yöntemi nedir?

Çevrimdışı Apsihinx

• Kaptan
  • *
« Yanıtla #185 : 25 Kasım 2013, 20:46:33 »
Eskiden vardı şimdi de var mı bilmiyorum ama yanılmıyorsam cumhuriyet olan bir devlete  savaş açıp barış kısmında cumhuriyete geçebiliyordun.

Çevrimdışı barkardes

« Yanıtla #186 : 25 Kasım 2013, 20:58:10 »
Westphalia'yı kurmam mı avantajlı,yoksa Almanya'yı mı?
Westphalia'yı kurunca Almanya'yı kurabilir miyim?
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2013, 20:59:24 Gönderen: barkardes »

Çevrimdışı ilker338

• Kaptan
  • *
  • Bilgi güçtür.
« Yanıtla #187 : 28 Kasım 2013, 05:52:25 »
Herhangi bir yer almamama rağmen ülkeler aynı anda koalisyona giriyorlar karşımda. Sadece asker bastım savaş için hazırlık olsun diye. Bu etkiler mi ? Ya da sınırlarına asker koymam etkiler mi ? Koalisyona ney sebep olur ?
Victoria II ve Europe Universalis 3 teki büyük imparatorluklardan sonra sıra Hearts of Iron 3 te. Europe Universalis IV ün çıkmasıyla birlikte sıra tekrar EU4 te. Crusader Kings II de iyiymiş.

Çevrimdışı Apol10

• Filozof
  • *
« Yanıtla #188 : 28 Kasım 2013, 08:39:52 »
Herhangi bir yer almamama rağmen ülkeler aynı anda koalisyona giriyorlar karşımda. Sadece asker bastım savaş için hazırlık olsun diye. Bu etkiler mi ? Ya da sınırlarına asker koymam etkiler mi ? Koalisyona ney sebep olur ?

ülkelerin seninle olan ilişkileri, etkilidir, diplomatic rep, eksilerdeyse çoğu ülkeyle ilişkilerin düşmeye başlar belli bir seviyeden sonra sana karşı koalisyona katılırlar...

Çevrimdışı ilker338

• Kaptan
  • *
  • Bilgi güçtür.
« Yanıtla #189 : 28 Kasım 2013, 22:15:52 »
ülkelerin seninle olan ilişkileri, etkilidir, diplomatic rep, eksilerdeyse çoğu ülkeyle ilişkilerin düşmeye başlar belli bir seviyeden sonra sana karşı koalisyona katılırlar...

Diplomatik repin ideal seviyesi nedir ? Resimdeki yeterli midir ?

Victoria II ve Europe Universalis 3 teki büyük imparatorluklardan sonra sıra Hearts of Iron 3 te. Europe Universalis IV ün çıkmasıyla birlikte sıra tekrar EU4 te. Crusader Kings II de iyiymiş.

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • İmperium
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
« Yanıtla #190 : 29 Kasım 2013, 14:51:00 »
Diplomatic Rep duruma göre değişir ama Osmanlı olarak zaten Diplomatik+Yayılmacı fikirleri alman iyi olacağı için arada kaynatıp rahat rahat 10'un üstüne çıkartırsın.

Çevrimdışı Apol10

• Filozof
  • *
« Yanıtla #191 : 29 Kasım 2013, 15:39:23 »
Şuan için yeterlidir, ama sen genişledikçe o aynı seviyede kalmaz sürekli değişir.

Çevrimdışı barkardes

« Yanıtla #192 : 29 Kasım 2013, 20:33:13 »
Moskova ile oynuyorum.İsveç 12.000 ordu ile 24.000 kişilik orduyu nasıl yendi?Daha oyun başlayalı 30 yıl geçmedi.Yani idealar diyeceksiniz,teknoloji diyeceksiniz,onun için daha erken.Ben de idea aldım ama bu kadar fark yaratacak şey nasıl oldu?

Çevrimdışı menars

• Kaptan
  • *
« Yanıtla #193 : 29 Kasım 2013, 20:55:40 »
Liderler epey fark yaratıyor.Banada aynısı oldu.İyi lider çıkarmaya bak.

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #194 : 29 Kasım 2013, 21:19:42 »
Bir ülkenin tahtında hak iddia ediyoruz, hak iddia etmek için dolayısıyla RM'mizin olması gerekiyor, hanedanımızın da aynı olduğunu düşünelim dolayısıyla CB de kazanıyoruz.

Savaş ilan ederken RM den ötürü -1 stability alınıyor. Papalığın yöneticisi olduğum için diplomatik yollarla -1 stability almaksızın o RM 'yi bozabilirim. O RM'yi bozarsam taht iddia hakkım realitede absürt bir durumda kalacak, sizce claim a throne yaptıktan sonra RM bozarsak CB kaybeder miyiz?

- Denedim gitmiyormuş.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2013, 21:29:34 Gönderen: Darkrad »

Çevrimdışı Snykdel

• İmperium
  • *
« Yanıtla #195 : 29 Kasım 2013, 21:29:18 »
Moskova ile oynuyorum.İsveç 12.000 ordu ile 24.000 kişilik orduyu nasıl yendi?Daha oyun başlayalı 30 yıl geçmedi.Yani idealar diyeceksiniz,teknoloji diyeceksiniz,onun için daha erken.Ben de idea aldım ama bu kadar fark yaratacak şey nasıl oldu?

Savunma ve saldırı yaptığın yerin durumu, lider özellikleri fark yaratır. Dinlerinin koruyucusudur belkide...
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2013, 21:29:56 Gönderen: Hurshid Pasha »

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #196 : 29 Kasım 2013, 21:30:16 »
O olay %90 yer şekilleri ile ilgilidir. Nehir geçip dağa çıkmışsın gibi varsayarsa oyun değil 24 30k ordu da yeniliyor.

Çevrimdışı barkardes

« Yanıtla #197 : 29 Kasım 2013, 22:12:30 »
O olay %90 yer şekilleri ile ilgilidir. Nehir geçip dağa çıkmışsın gibi varsayarsa oyun değil 24 30k ordu da yeniliyor.
Savunma yaparken,generalim daha iyiyken ve ordum 2 katıyken yine kaybettim.Military tactics'ten 0.3,Disiplinden %5 fark var.

Çevrimdışı Darkrad

• İmperium
  • *
    • Strategyturk
« Yanıtla #198 : 29 Kasım 2013, 22:18:13 »
Adamlar barutlu silahlar mı kullanıyor?

Çevrimdışı barkardes

« Yanıtla #199 : 29 Kasım 2013, 22:33:12 »
O savaş yapılırken yıl 1470'lerde falandı.1480'lere geldim,şu anda da Hansa'nın ordusuna yeniliyorum.Sorun benim ordumda.
Baruta daha geçmedi kimse.
Edit:Teknolojide geri kalmışım.Ama 1470'lerde de o kadar geri değildim.Neyse halletmeye çalışırım bir şekilde.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2013, 22:39:40 Gönderen: barkardes »

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.