Gönderen Konu: EU3: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II  (Okunma sayısı 12074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

 • Crazy Horse Archer
 • Paşa
 • *
 • İleti: 5829
 • Baba kaçar.
  • Profili Görüntüle
EU3: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« : 18 Nisan 2010, 15:59:29 »
Ordu Kurulumu

Oyunun başlarında (1500’e kadar) şehirlerinizin supply limitleri düşük olacağından küçük çaplı ordular kurun. kuracağınız orduların büyüklüğü yıllar ilerdedikçe artacaktır ancak hiçbir şart altında 20 birimden fazla askeri aynı orduda bulundurmayın. İdeal miktar ise 12-15 arasıdır.

Batı, doğu ve osmanlı teknoloji gruplarından bir devletle oynuyorsanız süvari oranını düşük tutun. Özellikle yeni tip ateş gücüne sahip süvariler çıkana kadar süvari sayınızı mümkün olduğunca az tutun. Ayrıca süvarilerin piyadelerden yaklaşık iki kat daha pahalı olduklarını ve maaşlarının da yine aynı şekilde 2 kat daha fazla olduğunu unutmayın. Bütçenize fazladan yük bindirmeyin.

Süvari/piyade oranını aşağıdaki örneklerde olduğu gibi yapabilirsiniz:
3/9, 3/12, 4/8, 2/10 vs…

16. yy’dan itibaren topların çıkmasıyla ordunuzda top bulundurabilirsiniz. Ayrıca ordularınızın büyüklüğünü de artırabilirsiniz. Ancak eğer coğrafi anlamda büyük bir ülkeye hükmediyorsanız çok sayıda ufak ordu daha çok işinizi görecektir.

Çok fazla top üretmeyin. Toplar aşırı pahalıdır. Henüz 16. yy’da her orduda 1 tane top yeterlidir. Yıllar ilerledikçe şehirlerin tahkimat seviyeleri (fort level) artacağından top sayısını artırmanızda fayda var. Çünkü toplar, şehirlerin daha çabuk düşmesini sağlar.

16. ve 17. yy boyunca kullanabileceğiniz ordular aşağıdaki örneklerdeki gibi olabilir:

süvari/piyade/top;

2/12/1, 3/11/1, 2/11/2, 3/13/2, 4/14/2 vs…


Ülkenizin toplam askeri gücünü belirlerken dikkat edeceğiniz noktalar land force limit, manpower ve gelir durumunuzdur.

Teorik olarak istediğiniz kadar ordu bulundurabilirsiniz ancak land force limitin üzerine çıktığınızda ekstra maaş ödersiniz. Bu da bütçenizde büyük delikler açar.

Toplam asker sayınız manpower ile de bağlantılı olmalıdır. Eğer yeterli insan kaynağınız yoksa büyük bir orduyu savaşlar sırasında takviye edemezsiniz ve manpower çok çabuk tükenir. bu da bir savaşı uzun süre devam ettirmenize engel olur ve yenilgi kaçınılmaz hale gelir. Kesin bir şey söylemek zor olsa da ortalama olarak her bin manpower için bin asker beslemeniz sıkıntı yaratmayacaktır.

Ancak en önemli şey bütçedir. Manpower ve force limit rakamları iyi görünse de sağlam bir bütçe olmadıktan sonra bir orduyu beslemek oldukça zordur. Bütçenizin limitlerini aşarsanız açık verirsiniz. Ve klasik bir davranış olarak açıklarınızı kapatmak için gelirlerinizi hazineye aktarırsınız (treasury çubuğu). Bu, teknolojilere yaptığınız yatırımları azaltır. Ayrıca enflasyonu artırdıığınız için stabilite de dahil olmak üzere herşeyin maliyetni artırmış olursunuz. Dolayısıyla bütçe limitleriniz dahilinde ordu beslemelisiniz.

İstihbarat herşey değildir ama çok şeydir

Savaş öncesi yapacağınız hazırlıklardan bir tanesi de karşı taraftan istihbarat edinmektir. Öyle ki düşmanınızın hamlelerini görebilmek size büyük bir manevra kabiliyeti sağlayacaktır. Bunun için düşman başkentine casus yollayıp “Infiltrate Administration” demeniz yeterli. Yalnız dikkat! Eğer düşman casusunuzu yakalarsa ya da sizin yaptığınızı öğrenirse ilişkiler zedelenecektir. Ayrıca karşı tarafa da casus belli vermiş olacaksınız. Bu durumda elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

ve işte koca fransa gözümüzün önünde:


Savaş Açmak!

Bir devletin amacı ne pahasına olursa olsun genişlemek değildir. Önceden belirlenmiş bir politikası olmalıdır. Eğer bu genişleme politikası ise nereye doğru genişleneceği önceden planlanmalıdır.

Genişlemenin amacı hem ekonomik hem de nüfus anlamında büyümektir. Bu ihtiyaca karşılık verecek yerlerde genişlemeye bakın. Fethedeceğiniz şehirlerin bilgi sayfalarını mutlaka kontrol edin. Yine bu şehirlerin coğrafi konumları ve dini durumlarına da ayrıca dikkat edin. Ne pahasına olursa olsun genişleyen bir devlet elbet çökecektir. Savaşlar onu yıkmasa bile isyanlarla parçalanır.

Casus Belli mi?

Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi ne pahasına olursa olsun genişleme politikası izlemek uzun vadede iyi sonuçlar vermez. Bunun incelik isteyen bir strateji oyunu olduğunu unutmamak gerekir. Her savaşınız için bir savaş sebebiniz olmalı. Yoksa da kendiniz yaratmalısınız.

Müttefik savaşları çoğu oyuncu için genişlemek adına önmeli bir fırsat gibi görünür. Ancak bu şekilde girdiğiniz savaşlarda şehir başına 4 infamy aldığınızı unutmayın ve aldığınız şehirlerin buna değip değmediğini sorgulayın. Genişlemek için daima savaş açan siz olun.

Bunun dışında veraset, din ve ticaret savaşları da yapabilirsiniz. Bu tür savaşları toprak kazanmak için ir fırsat olarak görmeyin. Savaşın amacı ne ise ona göre müzakere edin.

Yani kısacası “casus belli” lerinizi iyi okuyun. Amacı önceden belli savaşlar yaptığınızı unutmayın. Fazlasını almaya kalkar ya da amacınızdan saparsanız infamy’nin başınıza büyük bir bela olacağını unutmayın.
Yerlerinizi Koruyun!

Savaşmak demek karşınızdaki ordulara gözünüz kapalı saldırmak demek değildir. Bunun incelik isteyen bir strateji oyunu olduğunu söylemiştik. Savaşmanın karşı eyalete sağ tıklayıp orduyu hareket ettirmek olduğunu ve her şeyi bu şekilde elde edebileceğinizi sanmayın.

Savaşı açan siz bile olsanız karşı tarafın hamlelerini bekleyin. Unutmayın ki savunma yapan her zaman daha avantajlıdır. Oyun içinde yapacağınız hamleler ile savaşların mekanını belirlemeye çalışın. Kendi evnizde savaşmaya çalışın. Bu şekilde düşman orduları savaş dışı kayıplarla (açlık, hastalık…) uğraşırken sizin ordunuz kayıp vermez.

Kendi evinizde savaşıyorsanız düşmanın daha fazla kayıp vermesine neden olacak araziler seçin. Dağlık, tepelik, çöl ve nehir geçişleri olan araziler bunun için idealdir. Eğer siz düşman topraklarında savaşıyorsanız bırakın üstünüze gelsinler.
yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi osmanlı ordusuyla nile eyaletinde savunma yapıyorum. Karşı taraftaki fas ordusunun başında general olmasına rağmen savunma yaptığım için karşı taraf çöl etkisinden (-4), nehir geçişinden de (-1) dezavantaj almakta. Şans ise onlardan yana. Onların şans etkisi 8 iken benimki 0.

yukarıdaki resim de başka bir savaştan. Sok etkisi yüksek askerlerden kurulu ordum karşı tarafın 9 şans etkisine rağmen aşırı üstün geliyor.bu da başka bir ordu. Yüksek teknolojiye sahip askerlerim ateş gücü üstünlüğünü ele geçirmiş durumda. Dağlık bir arazide savaştığım için (-4) dezavantaj alsalar da karşı tarafı hezimete uğratıyorlar. 4 gün süren savaştan sonra düşman tamamen yok ediliyor.

Kill Them All!  

Bir ülkeyle çarpıştığınızda ilk amacınız kesinlikle karşı tarafın ordusunu tamamen yok etmektir. Bu düşman şehirlerinin rahatça işgal edilmesini sağlayacağı gibi karşı tarafın barış için size yalvarmasına neden olacaktır.

Ancak büyük bir ülke ile savaştaysanız ya da denizden çıkarma yapacaksanız bir köprü başı elde etmenizde fayda var. Bu durumda en azından bir şehri işgal etmeye çalışmak ilk amacınız olmalı.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu iş için çok büyük ordular kurmayın. Aksi halde ordunuz açlıktan kırılır. Şehirlerin supply limit oranlarına dikkat etmelisiniz.

İşte 45 bin kişilik bir ordunun 2 ay sonraki hali:

tam 7 bin kayıp! Henüz savaşın başlarında bunları hissetmezsiniz ama uzun bir savaşta kafanızı duvarlara vurursunuz. 2 ayda 7 bin kayıp veren bir orduya 129 bin manpower ne kadar yeter dersiniz?

Bunun yerine daha ufak ordular kurarak “assault” yapmaya çalışın


assault yaparken piyade sayınız, top durumunuz, düşman garnizonun sayısı ve her iki tarafın moralleri büyük önem arzeder. Şartlar sizin lehineyse beklemeden assault yapın.

Dikkat! Assault yaparken ay sonlarını bekleyin. Eğer şehri alacağınızdan emin değilseniz  ayın bitmesine bir-iki hafta kala assault yapmaya çalışın. Eğer şehri alamazsanız morali sıfırlanmış olan ordunuzun düşman tarafından bir anda yok edildiğine şahit olabilirsiniz. Bu da sizin bütün planlarınızı bozar. Sabırlı olun, vakit gelecektir.

Assault yapmak yerine ordunuzu ufak gruplara ayırarak düşman şehirlerine dağıtabilir ve kuşatma altında tutabilirsiniz. bir süre sonra şehirde yiyecek ve su sıkıntısı başlayacaktır. Biraz daha beklerseniz morali bozulan düşman kaçmaya başlayacaktır. Duvarlarda gedik açıldığı an (walls breached) hücuma kalkabilirsiniz.


Yeterli sayıda piyadeniz varsa şehir düşer. Eğer çok az kuvvetiniz varsa şehir düşene kadar öylece bekleyin ve ordunuzu kesinlikle kımıldatmayın. En fazla 12 ay sonra şehir düşecektir.


Bunlara dikkat!
yukarıda gördüğünüz resimde ordumuzun ağırlığı 7.7. şehrin supply limiti ise 6. bu durumda ordumuzdan her ay %1.7 oranında azalma olacak demektir. Ordu mevcudunun altında yazan %1.7 rakamı bunu ifade eder. Eğer bu rakam yeşil ise meraklanmayın. Kendi topraklarınızda olduğunuz için azalma olmayacaktır. Sarı ve kırmızıya döndüğü an endişe edebilirsiniz.

Alttaki bilgi yazılarını okuyarak ordumuzda neler olacağını da öğrenebilirsiniz. Örneğin bu ordumuza gelecek ay 217 kişilik takviye birliği katılacakmış. Yani ordumuz tamamen eksiksiz hale gelecek.

sağ altta gördüğünüz “detach siege” butonu bulunduğunuz şehri kuşatmak için gerekli bir piyade birliğini ana ordudan ayıracaktır. Şehirleri bekleyerek düşürmek istiyorsanız bu şekilde hızlıca “detach siege” yaparak ilerleyebilirsiniz.


Scorch the Land (Toprakları ateşe ver) seçeneği işgal altındayken ordunun bulunduğu şehri yakmasını sağlar. Bunun yararı işgale gelen yabancı kuvvetlerin açlıktan dolayı büyük kayıp vermelerini sağlamaktır. Ancak 2 yıl boyuunca şehrinizin geliri  resimde de göreceğiniz üzere inanılmaz düşer. Zor durumlarınızda kullanınız.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2011, 16:54:39 Gönderen: Sercan »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Kodazot

 • Usta Yazar
 • Paşa
 • *
 • İleti: 9486
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2010, 16:33:28 »
güzel bir paylaşım...
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Ömer

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 13066
  • Profili Görüntüle
  • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2010, 16:48:11 »
Gayet yeterli, 2. rehber de böylece çıkmış oldu.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Emperor

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1573
 • The Mad Baron
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2010, 16:51:01 »
Çok güzel olmuş, iyi bilgiler veriyor...
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı 1. İsmail

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 428
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2010, 17:19:40 »
Çok güzel olmuş, iyi bilgiler veriyor...
Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - III gelicek mi

Çevrimdışı Velandor

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1123
  • Profili Görüntüle
  • Divan-ı Harp
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2010, 17:21:22 »
Süper olmuş. Sağ ol annibal.
"Mat şaşırmamıştı. Büyük olasılıkla, Işık'ın ilk insanı yaptığı ve o insanın ilk kuralı belirlediği gün, bir başkası da o kuralı ihlal etmenin yolunu bulmuştu. Elayne gibi insanlar kendi işlerine gelen kurallar icat ediyordu. Mat gibi insanlar da, aptal kurallara uymamanın bir yolunu buluyordu."
Towers of Midnight, Wheel of Time 13

Çevrimdışı Annibal

 • Crazy Horse Archer
 • Paşa
 • *
 • İleti: 5829
 • Baba kaçar.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #6 : 18 Nisan 2010, 18:30:38 »
Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - III gelicek mi

hayır ama bundan sonra yönetim, diplomasi ve ekonomi ile ilgili rehberler gelecek.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Morimoto

 • Nizam-ı Cedid
 • *
 • İleti: 2947
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2010, 18:41:42 »
Ekonomi ile ilgili rehberi bekliyorum :)

Çevrimdışı Annibal

 • Crazy Horse Archer
 • Paşa
 • *
 • İleti: 5829
 • Baba kaçar.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #8 : 18 Nisan 2010, 18:47:40 »
ben seni oyunda ekonomist diye biliyordum :)
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Velandor

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1123
  • Profili Görüntüle
  • Divan-ı Harp
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #9 : 18 Nisan 2010, 21:37:18 »
Oyunun tamamını anlatacaksın yani :P
"Mat şaşırmamıştı. Büyük olasılıkla, Işık'ın ilk insanı yaptığı ve o insanın ilk kuralı belirlediği gün, bir başkası da o kuralı ihlal etmenin yolunu bulmuştu. Elayne gibi insanlar kendi işlerine gelen kurallar icat ediyordu. Mat gibi insanlar da, aptal kurallara uymamanın bir yolunu buluyordu."
Towers of Midnight, Wheel of Time 13

Çevrimdışı Annibal

 • Crazy Horse Archer
 • Paşa
 • *
 • İleti: 5829
 • Baba kaçar.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #10 : 18 Nisan 2010, 21:50:23 »
anlactağız ki öğrenilsin. multi yapıyoruz sanki ömer ile ikimiz oynuyoruz. rakibimiz olmuyor.
single playerda zorlananlar ve yeni başlayanlar için de önemli birer kaynak olur
« Son Düzenleme: 19 Nisan 2010, 17:22:54 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı zulmetefza

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 374
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #11 : 19 Nisan 2010, 00:23:19 »
Çok iyi oldu bu. Sağol.

Çevrimdışı mithrandil

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1038
 • Paralel Admin 2 B or N 2 B
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #12 : 19 Nisan 2010, 17:22:13 »
Sitedeki rehberler çok başarılı ben çok beğeniyorum eline sağlık.
Paralel Admin

Çevrimdışı Ertürkhan

 • Nizam-ı Cedid
 • *
 • İleti: 2557
 • Yesil
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #13 : 02 Mayıs 2010, 21:19:40 »
piyadenin daha ucuz olduğunu (maaş olarak) bilmiyordum.Bak oyun başında iyi bir ekonomik taktik olur bu.Teşekkürler ve nice bilgiler için.  ;)
Taht Oyunları Hanedanları;

Stark Hanedanı: Kış geliyor.                                       Lannister Hanedanı : Beni kükrerken duy.
Kamuoyu Hanedanı: Medya kadar temiz.               Tyrell Hanedanı: Güçlenerek büyür.
Baratheon Hanedanı: Gazap bizimdir.                          Arryn Hanedanı: Onur kadar yüksek.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bir ilim talebesi ilim tahsil etmekteyken ölüm ve ecel gelse, vefât etse şehiddir.

Çevrimdışı Kül Tigin

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 980
 • Pyrrhic Victory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #14 : 19 Haziran 2010, 17:17:10 »
annibal 3 rehberini de okudum, oyuna tekrar başlayacağımdan çok yararlı oldu. Sağol.

Çevrimdışı Annibal

 • Crazy Horse Archer
 • Paşa
 • *
 • İleti: 5829
 • Baba kaçar.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #15 : 19 Haziran 2010, 17:30:50 »
Eyvallah.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Anatole France

 • Nizam-ı Cedid
 • *
 • İleti: 2813
 • Macht geht vor Recht
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #16 : 19 Haziran 2010, 17:44:46 »
Okudum rehberlerinin hepsini. Çok iyi açıklamışsın herşeyi. Yeni bir oyun açayım en iyisi.  ;D Bayağı bir aptallık yapıyormuşum.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Destroyer

 • Paşa
 • *
 • İleti: 5990
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #17 : 27 Haziran 2010, 17:54:16 »
rehber çok iyi olmuş teşekkür
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Janberk

 • Müsellem
 • *
 • İleti: 87
 • Alexander; "Son of a God"
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #18 : 07 Temmuz 2010, 01:30:00 »
vay be.ben yokken neler dönmüş...

ekstradan,scorch the land butonunu kullanmaktan pek korkmamanızı öneriyorum.eğer ülkeniz oldukça büyükse hiç çekinmeden sınırdaki topraklarınızı yakın.eğer savaş uzarsa başka sınır komşularınız da size savaş açabilir,bu da sizi daha kötü bir duruma(osmanlıyla oynarken hem tüm doğu avrupayla hem de ırakla savaşmak kadar gıcık bir şey yaşamadım) sokar.


Çevrimdışı shl_61

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 116
  • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - II
« Yanıtla #19 : 23 Ağustos 2010, 10:06:14 »
Konu hortlatmak gibi olmasın fakat eline sağlık.Benim sorum -multide de sormuştum gerçi- donanma konusunda  düşünüyorsunuz?Okyanus ile deniz arasındaki fark nasıl?Gemi çeşitliliği nasıl?Ben kendi adıma hız ve top değerlerini eşit tutmaya çalışıp ortak çarpan mantığı ile donanma kuruyor(d)um.