Gönderen Konu: EU3: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - I  (Okunma sayısı 17974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

EU3: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - I
« : 17 Nisan 2010, 14:15:45 »
EU3 oynarken yeni başlayanların en büyük sıkıntısı savaşlarda yaşanan yenilgilerdir. Pek çoğunuz "ordum kalabalık olmasına rağmen yeniliyor" tarzında şikayetlerde bulunmuşsunuzdur. Bu konuda savaş stratejilerinden ve ordu kurulumundan bazı temel bilgiler ve tiyolar öğreneceksiniz.

1- General

Bir ordu için en temel şey generaldir. generalsiz ordu çobansız koyun sürüsü gibidir. ne kadar kalabalık olursanız olun karşınızdaki çok iyi bir general olmasa bile yenilirsiniz. yenseniz bile verdiğiniz kayıplar muazzam boyutlara ulaşır. çünkü generaller ordunun koordineli saldırmasını ve savunma yapmasını sağlar.

Yetenekli generaller yetiştirebilmek için army tradition yani ordu geleneğinizin yüksek olması lazım. bunun için de çok savaş yapmalısınız. bunu artırmak için ek olarak danışman tutabilir, idea ve kültürel faaliyetlerden yararlanabilirsiniz.

tradition ne kadar yüksek olursa generalinizin özellikleri de o kadar iyi olur. generalinizn özellikleri şu formüle göre belirlenir:

( tradition/5 - 2 ) = ( Fire + Shock + Maneuver + Siege )

yani bu durumda bir generalin özelliği maksimum 18 olacaktır.

resimdeki generale bakın:

ve generalimizin başarıları:

bu da başka bir general:

2- Teknoloji

Teknoloji seviyesi arttıkça ordunuzun yeni asker tiplerine kavuşur. bunun yanında fazladan moral kazanır. ayrıca üst seviye kaleleri de inşaa edebilirsiniz. bu da ülkenizin savunmasını artırır. bunun için teknoloji sekmesindeki land technology kısmını geliştirmeniz gerekir.

Teknoloji seviyeniz arttıkça resimde gördüğünüz gibi yeni asker tipleri çıkacaktır. teknolojinizi diğer ülkelerden daha hızlı geliştirdiğiniz takdirde askeri açıdan büyük avantaj yakalarsınız.

3- Moral

savaşlardaki en belirleyici unsurlardan biri moraldir. daha çok moral daha çok dayanıklılık demektir. bu durum kötü giden bir savaşı bile bazen çevirmenize olanak sağlar.

ordunuzun moralini oluşturan bileşenleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

morali yüksek bir ordu için geliştirmeniz gereken idea aşağıdaki ideadır. ordunuz +1.00 moral verir.

defender of faith, 500 düka harcayarak 24 ay boyunca ordunuza fazladan 0.50 moral kazandırmanızı sağlar.

ilk resimde de gördüğünüz gibi moral bileşenlerini alt alta topladığımızda 5.49 yapıyor. 1520 gibi bir tarihte Osmanlı ile ulaştığımız son nokta. işte ordumuzun morali:

İsterseniz danışman tutmak vasıtasıyla ordunuzun moralini artırabilirsiniz. Bunun için grand captain türünde bir danışmana ihtiyacınız var. 6. seviye bir danışman, ordunuzun moraline 0.30 katkı yapar ki bu azımsanmayacak bir miktardır. ancak army traditionun yüksek olması gerekiyor

bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli husus prestij puanıdır. bu puan oyun içinde neredeyse her şeyi etkilediği gibi ordu moralini de etkiler. prestij puanının ordu moraline katkısını şu şekilde bulabilirsiniz;

(prestige/2)

eksi prestige, ordunuza eksi moral katar. dolayısıyla prestij düşürücü olaylardan uzak kalmaya çalışın.

4- Disiplin

Disiplinin ordunun karşı tarafa verdiği hasar oranıdır. bunu şu şekilde açıklayabiliriz: normal şartlarda disiplin %100'dür. bu orta noktadır. yani ordunuzun %100 verimle karşı tarafa hasar verdiği manasına gelir. disiplinin %125 olması demek fazladan %25 vuruş gücü demektir. aynı şekilde %90'lık bir disiplin de %10 daha az vuruş gücü manasına gelir.

disiplini yüksek tutmak için politika sekmesinde land-naval kısımını land'e doğru kaydırın. bunun dışında Espirit d'Corps ideası disiplini %25 artırır. ancak bunun için kara teknolojisinin 53 olması gerekir. yani ancak oyunun sonlarına doğru geliştirebilirsiniz.

yine danışman tutmak vasıtasıyla disiplini artırabilirsiniz.

5- Sayı Üstünlüğü

sayı üstünlüğü genel olarak karşı tarafın çözülmesinde etkilidir. ancak ordunuzu pervasızca şişirmeyin. ordunuzun büyüklüğünü belirleyecek şeyler şehirlerin supply limitleri ve ortalama bir isyanı bastıracak ordu büyüklüğü olmalıdır. bunun yanında coğrafi büyüklüğünüzü de gözardı etmeyin. çok geniş bir ülkede tek bir ordu yeterli olmayabilir. bunun yerine ordularınızı kolordulara ayırın ve ülkenizin sınırlarına, stratejik noktalara ve isyan riski yüksek bölgelere yerleştirin.

supply limiti 15 olan bir şehre 40 bin kişilik bir ordu ile saldırmak orayı çabucak almanızı sağlayabilir. ancak bir kaç ayda adamlarınızın yarısını açlığa kurban verirsiniz. bu, aynı zamanda War Exhaustion yani Savaş Yorgunluğunu da artırır. bu da isyan riskinin artması demektir. uzun sürecek savaşlarda kesinlikle bu "insan dalgası" yönteminden kaçının. bunun yerine daha ufak ama profosyonel ordular tercih edin.

6- Coğrafya

savaşlarda genel olarak savunan taraf daha üstündür. eğer ki savunulan bölge dağlık ise bu savunma üstünlüğü daha da artar. o yüzden dağlık ve tepelik yerlere gözünüz kapalı saldırmayan. çok üstün ordular bile böyle yerlerde yenilebilir.

ova, step ve tarım arazisi olan yerlerde ise saldırı yapmak daha kolaydır. coğrafik durumdan özellikle süvariler etkilenir. dağlık bir bölgeye süvarilerle saldırmak neredeyse sıfır etki yaparken aynı orduyla step ya da ova arazide saldırmak çok daha avantajlıdır.

7- Süvari/Piyade Oranı

müslüman ülkelerde ordudaki süvari oranı %80 e ulaşabilirken, geri kalan pek çok teknoloji gurubunda bu oran %50'dir. bunun anlamı %50'yi geçtiğinizde süvarilerinizin bir kısmı etkisiz kalacak demektir. örneğin batı teknoloji gurubundaki bir ülke ile 9 süvari + 8 piyadeden oluşan bir ordu kurarsanız bir süvariniz etkisiz kalacaktır. bu orana dikkat ediniz. tamamen piyadelerden kurulu bir ordu oluşturabilirsiniz ancak tamamen süvarilerden kurulu bir orduyu kesinlikle oluşturmayın!
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2011, 16:54:49 Gönderen: Sercan »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: Savaş Stratejileri ve Ordu Düzeni - I
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2010, 14:23:53 »
Çok iyi bir rehber oldu, teşekkürler.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı -Osmanlı-

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2010, 14:30:16 »
İşime yarayacak , teşekkürler.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2010, 14:44:06 »
Çok güzel olmuş. Birde şeyi ekleyebiliriz yenilgiye uğramış ve kaçan orduları süvarilerden oluşan bir orduyla hemen yakalayıp imha etme şansımız var bu da işe yarar bir taktik benim için.
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2010, 14:49:28 »
full süvari ile  büyük başarılar kazanmışlığım vardır fakat hızlı hızlı kaleleri alıp savaşı bitirmek istiyorsanız piyade ağırlıklı bir ordu daha yararlıdır...
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2010, 14:51:38 »
Çok güzel olmuş. Birde şeyi ekleyebiliriz yenilgiye uğramış ve kaçan orduları süvarilerden oluşan bir orduyla hemen yakalayıp imha etme şansımız var bu da işe yarar bir taktik benim için.

daha ayrıntılı bilgileri ikinci bölümde anlatacağım.

full süvari ile  büyük başarılar kazanmışlığım vardır fakat hızlı hızlı kaleleri alıp savaşı bitirmek istiyorsanız piyade ağırlıklı bir ordu daha yararlıdır...

full süvarili ordular eskide kaldı. artık o tür ordular kurmanın bir anlamı yok.
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2010, 14:51:58 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı kwlf

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Nisan 2010, 15:02:59 »
Annibalin 7. baslikta belirttigi gibi suvari ordulari mazide kaldi.
Toplar ve siege ozelligi olan generaller kalelerin alinmasinda ciddi bicimde kolaylik sagliyorlar.Yalniz toplar ordularin hareketini yavaslatiyor, dusman ordusunu kovalayacaklar buna dikkat etmeli.

Bu arada rehber cok iyi olmus  :)
Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Nisan 2010, 15:45:16 »
60 k süvari birliği ile 3 kat fazla orduyu yendiğimi hatırlıyorum...
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #8 : 17 Nisan 2010, 15:45:51 »
60 k süvari birliği ile 3 kat fazla orduyu yendiğimi hatırlıyorum...
Bu dediğin mazide kaldı diyorlar işte :D
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Velandor

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Divan-ı Harp
« Yanıtla #9 : 17 Nisan 2010, 16:26:06 »
Disiplini bilmiyordum.
Peki siz ordularınızı nasıl kuruyorsunuz?
Ben erken dönemde(1500'e kadar) yarıya yarı süvari-piyade oranında koyuyorum(Genelde 5 cav-5 inf). Toplar çıktıktan sonra 5 cav-8 inf-2 top yapıyorum. Supply limit arttıkçada artıyor bu oran.
"Mat şaşırmamıştı. Büyük olasılıkla, Işık'ın ilk insanı yaptığı ve o insanın ilk kuralı belirlediği gün, bir başkası da o kuralı ihlal etmenin yolunu bulmuştu. Elayne gibi insanlar kendi işlerine gelen kurallar icat ediyordu. Mat gibi insanlar da, aptal kurallara uymamanın bir yolunu buluyordu."
Towers of Midnight, Wheel of Time 13

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Nisan 2010, 16:37:49 »
29 mart yamasından yendim gerçi 15 nisan yaması çıktı ama çokda eski sayılmaz...  ;D
Legend Of Kodazot
I come in revenge

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 17 Nisan 2010, 16:40:58 »
Ben, önceleri 25 bin kişilik ordularla geziyordum ama birisi bana daha da azaltmamı söyledi denedim şimdi 12 bin yetiyor.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #12 : 17 Nisan 2010, 17:46:41 »
29 mart yamasından yendim gerçi 15 nisan yaması çıktı ama çokda eski sayılmaz...  ;D

normal şartlarda yenemezsin. ama karşındaki düşman çok zayıfsa yenmen normal.

Çevrimdışı Jay-Jay Okocha

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Nisan 2010, 17:53:16 »
piyade\suvari olayını bilmiyordum saol
birde 1800lere geldiğimizde orduda ne kadar suvari bulundurmalıyız?
Çevrenizden 3-5 kız bulun da getirin şu foruma

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Nisan 2010, 17:57:38 »
onlardan tek üstün tarafım generallerimdi...
Legend Of Kodazot
I come in revenge

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 17 Nisan 2010, 18:07:59 »
piyade\suvari olayını bilmiyordum saol
birde 1800lere geldiğimizde orduda ne kadar suvari bulundurmalıyız?

moral yüksek olsun standartların 3- veya 4 sayı yüksek olsun yeter.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Nisan 2010, 21:42:04 »
ordumu 12 piyade 4 süvari ile donatmayı şeçiyorum açıkcası

Çevrimdışı Morimoto

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Nisan 2010, 00:25:29 »
10 Piyade 0 Süvari :D

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 18 Nisan 2010, 00:26:33 »
savaştan önce ordumun sayısını 3 katına çıkartıp onları üstün olan sayısal gücümle eziyorum  ;D...
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Morimoto

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Nisan 2010, 00:27:33 »
Savaşlar bitince ordunuzdaki tüm askerleri dağıtın ki bir ülke savaş açınca hemen yenilesiniz.