Gönderen Konu: EUIV - Savaş Rehberi | Bölüm 3: Muharebe  (Okunma sayısı 12860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halepli

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Yükselmeyen düşer: ya Terakki ya İnhitat!...
    • Profili Görüntüle
Bunu okuduğun yerde belirtmişim zaten görmedin mi? :) Senin yazdığın cümlenin öncesinde yazıyor sınırlar, teknoloji grubuna göre değişiyor.
Eyvallah :D
Düştü yine yâdıma eski topraklar
Sınırında toy kurulan iller nerde?
Gazada tüketilen koca ömürler
Göklere yükselen kızıl tuğlar nerde?

ALLAH NAMUS VATAN İTTİHAD

Çevrimdışı Gregory

Arkadaşlar rehber tamamlandı, eksik-gedik, imla hatası yada anlaşılmayan bir yer bulursanız bu konu altından bildirin düzeltelim.

Çevrimdışı Domuz

Darısı savaş rehberi 4'ün başına :D
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Annibal

En can sıkıcı olay stackwipe yiyen ordunun yarısının manpower havuzuna dönmesi. Single oynarken %5'e falan indiriyorum bunu.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Çok iyi rehber, bilmediğim birçok şey öğrendim teşekkürler.

Çevrimdışı erdem13

En can sıkıcı olay stackwipe yiyen ordunun yarısının manpower havuzuna dönmesi. Single oynarken %5'e falan indiriyorum bunu.

Dostum stackwipe nedir ilk defa duyuyorum da ;D
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

Çevrimdışı Gregory

Ekler kısmında yazıyor, oraya bakabilirsin. (Kısaca bir ordunun muharebede diğer ordudaki askerlerin tamamını katletmesine denir)

Çevrimdışı wisehan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Combat Width Sorusu
« Yanıtla #27 : 17 Ocak 2017, 12:56:02 »
Bildiğim kadarıyla combat width etkileyen arazi dezavantajı da kalktı.(dağlık bölge vs sadece atılan zara etki ediyor)

Yazılan savaş rehberlerinde oyun en başta;
1)Combat width kadar bölüğü birinci sıraya koyuyor.(Atlı ve piyade)
2)Topçuları ikinci sıraya koyuyor.
3)Eğer fazla atlı piyade varsa ikinci sırayı dolduruyor.
4)Eğer ikinci sırada dolarsa yedeğe alıyor.

Fakat ekran görüntüsünde (İspanya'yım) gördüğünüz gibi 36 piyade 6 atlı 15 topçum var  ve 40 combat width ve 32 level military tech'e ulaştım.
Buna rağmen ön sırayı dolduramadım.Hatta 11 piyade birliğim hiç savaş alanına bile girmedi.Bana bu durumu tane tane açıklayabilecek biri var mı? :)

Ekran Görüntüsü:
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 14:22:26 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

Ynt: Combat Width Sorusu
« Yanıtla #28 : 17 Ocak 2017, 14:26:02 »
Arazinin hat genişliğini azaltması 1.19.1'de kalktı bu yamaya sahip misin?

Senin durumunda ise tahminen şöyle bir şey diyeyim; eksik olan yerlere asker koymanın mantığı yok çünkü karşısında saldırabileceği bir asker yok. Dikkat edersen düşman safları genişliğinde senin piyaden var ve piyadenin bittiği yerlerde iki kanatta da atlı askerler mevcut. Bu atlı askerler sahip oldukları cavalry flanking kadar karşılarındaki askerlerin yanlarındaki askerlerle savaşabiliyorlar ki senin durumunda cav. flanking değeri +3 olduğu için düşman askerinin bittiği yerden itibaren senin saflarında 3 sıra atlı asker dizilmiş 4. yok çünkü olsa da karşısında savaşacak bir düşman yok. Rehberin tamamını okumanı tavsiye ederim. http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=51125.0
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 14:27:46 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı wisehan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Cevabın için teşekkürler.Öncelikle tüm rehberi okudum ve son yamaya(1.19.2) sahibim.
Eğer senin ordun karşıdakinden büyük ise
1)Karşı tarafın ilk sıra askeri kadar piyade
2)Flanking range kadar yanlara atlı
3)İkinci sıraya topçular

Ama artan piyade normalde ikinci sıramda beklemesi gerekirken, ortada yok.Örnek olayda Mossinin ön safı 25 birimden oluşuyor.Benim 25 piyadem ve flanking range kadar atlım var. Ama benim toplamda 36 piyadem var.11 piyade taburu nerede :)Sonradan da katılma olmuyor.Bölüp aynı anda savaşa soksan yine katılmıyorlar.

Çevrimdışı Gregory

Az önce oyuna girip denedim bende de 2 farklı durum oluştu birinde senin dediğin gibi fakat sen yanlış yere bakıyorsun savaş durumunda senin 34K piyaden kalmış 36 değil ama yinede bir 8K asker olması lazımdı topların yanında.

Burada senin yaşadığın durumu Avusturya yaşıyor:

Bunda ise normal:

Çevrimdışı wisehan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ben savaşı ilerlettikten sonra aldım ekran görüntüsünü o yuzden 34K gözüküyor. 11K veya 8K sonucu değiştirmiyor. Adamlar yok. :D Ne back-up ne başka birşey. Bir de yenilsen hepsinin moral değeri düşüyor. Yani ciddi bir durum.Bölsen de durum değişmiyor eğer üst üste iseler.Sonra dan ekleyince back-up yapıyorlar mı onu denemedim.Sanırım bug ve tüm oyun zevkimi kaçıyor.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 18:28:12 Gönderen: wisehan »

Çevrimdışı wisehan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
@Greygor. Normal diye yolladığın ikinci ekran görüntüsünde Osmanlı Ordusu tek stack mıydı? Yoksa sonradan eklenen başka ordu ile mi birleşti??

Çevrimdışı wisehan

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Oyunun bug'ıymış. Gelecek patchde düzeltilecekmiş.
https://youtu.be/V_AW8ddk7CY

12.56 da söylüyor

Çevrimdışı Gregory

O videoyu ve ilgili kısmı nasıl bulduysan helal olsun :)

@Greygor. Normal diye yolladığın ikinci ekran görüntüsünde Osmanlı Ordusu tek stack mıydı? Yoksa sonradan eklenen başka ordu ile mi birleşti??

Hayır, başka bir ordu gelip birleşti zaten dikkatli bakarsan ilk resimde orduyu Budin'in güneydoğusunda görürsün.

Çevrimdışı Domuz

adamlar daha yeni yaptıkları özelliği bile buglı veriyorlar piyasaya :D

bug içinde yaşayıp bugında boğul paradox.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Elessar

Vesselam.

Çevrimdışı KoKi

Ordu Düzeni
« Yanıtla #37 : 09 Şubat 2017, 21:46:05 »
Arkadaşlar oyunu az çok çözmeye başladım.Savaşla ilgili sıkıntılarım var...Kendi ordumun yarısı kadar bir orduya yeniliyorum. :)
Ordumda lider var.Şimdi
1-orduda piyade süvari top oranı nasıl olmalı ? 20 birimlik bir orduda 10 piyade 5 süvari 5 top yapıyorum
2-Güçlü bir ordu olmanın tüyoları nedir ?
3-İyi bir lider nasıl çıkarabilirim hep dandik dandik liderler geliyor

Çevrimdışı Gregory

Ynt: Ordu Düzeni
« Yanıtla #38 : 10 Şubat 2017, 00:23:28 »
Rehberlere bakmanı tavsiye ederim.

Çevrimdışı KoKi

Ynt: Ordu Düzeni
« Yanıtla #39 : 10 Şubat 2017, 17:07:09 »
hocam rehberlere baktım.anlamadığım için burada sordum. :)

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.