Gönderen Konu: EUIV - Enstitü Rehberi  (Okunma sayısı 17432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 6273
  • Profili Görüntüle
EUIV - Enstitü Rehberi
« : 29 Eylül 2016, 19:06:51 »

1.18'den itibaren bilidiğiniz gibi teknoloji konusunda büyük bir değişime gidildi. Artık bir ülkenin teknoloji grubu o ülkenin teknolojik gelişimine etki etmeyecek. Bu oyuna yeni eklenen enstitü mekaniği ile sağlanacak. Oyunda 7 adet enstitü bulunmakta. Bunlardan ilki olan Feudalizm, oyunun başlangıç yılı olan 1444'de Horde ve Primitive(ilkel) yönetim biçimine sahip olmayan her ülkede mevcut. İkinci sıradaki Rönesans ise 1450 yılından itibaren ortaya çıkacak.

Her enstitünün belirli bir ortaya çıkma kriteri mevcut. Rönesanstan devam edelim, bu enstitü ancak İtalya'da yer alan ve yüksek gelişmişliğe (20'den fazla) sahip şehirlerin herhangi bir tanesinde ortaya çıkacak ve yüksek gelişmişliğe sahip şehirlerde hızlıca yayılacak. Burada bir hatırlatma, bir enstitü ortaya çıktığı şehirden çevreye yayılacak diye bir koşul yok, genel olarak söylemek gerekirse enstitülerin ortaya çıkması ile şehirlerin gelişmişliği arasında büyük bir bağ mevcut. Buna göre enstitülerin yayılımını şehirlerinizde özellikle başkentinizde DEV artırarak yükseltebilirsiniz.

Kaldığımız yerden devam edersek bir başkentte enstitü tamamen yayılınca diğer şehirlere de yayılmaya başlıyor, yayılma hızı konusunda ileride değineceğim çeşitli etkenler mevcut ve bunlar oyun çıkana kadar değişebilirler. Bu şekilde enstitüleri ülkenizde yaymaya devam ediyorsunuz ve enstitünün yayıldığı şehirlerin toplam gelişmişliği ülkenizin toplam gelişmişliğine oranı %10'u aştığı vakit belirli bir miktar para karşılığında bu enstitüyü benimsemiş oluyorsunuz (embrace/embracing institues). Bu noktadan itibaren enstitüye sahip olmayan diğer tüm şehirleriniz hızlı bir biçimde (bir anda değil) enstitüyü yayıyor. Olay temel hatlarıyla bu şekilde gelişiyor. Yani Gregory der ki: "Ne yapıp edip başkentinizin DEV'ini arttırın."

Enstitüler ile teknoloji arasındaki bağa gelirsek. Bir enstitü ortaya çıktığı vakit ona sahip olmamış olan devletlerin teknolojisi her yıl %1 oranında pahalılaşıyor ve bu bir enstitü için maksimum %50'ye kadar çıkabiliyor. Yine Rönesanstan gidersek, bu enstitü ilk ortaya çıktığında bu enstitüye sahip olmayan tüm devletlerin teknolojisi yılda %1 pahalı olmaya başlayacak ve maksimum %50'ye kadar çıkabilecek bu pahalılık. Peki diyelim ki pahalılık %110'a ulaştığı sırada ülkenizin %10'una bu enstitüyü yaymaya başardınız. Hemen belirli bir ücret karşılığında o enstitüye sahip olursanız teknoloji pahalılığınız otomatikmen %100'e düşüyor. Dolaysıyla artık herhangi bir teknoloji açmadan önce enstitülerin ülkenizdeki yayılma durumuna bir göz gezdirin derim.

Enstitüleri benimsemek için Teknoloji kısmında ilgili enstitüyü seçip embrace (benimse) tuşuna basmak gerekir. Bir enstitüyü benimsemek için enstitünün ülkenizin -otonomi değerleri hesaba katılmış- gelişmişliğinin %10’unundan fazlasına yayılması gerekir. Bu noktada ülkeniz ne kadar gelişmişse o kadar çok altın harcarsınız. Küçük ülkelerde enstitü benimsemek daha ucuzdur. Yeni Dünya ülkeleri yönetim biçimlerini (K. Amerika ülkeleri için) ve dinlerini (Orta ve Güney Amerika ülkeleri için) reform etmeden enstitüleri benimseyemezler (Reform ettiklerinde ise komşularındaki enstitüleri otomatik olarak benimserler).

Enstitülerin Yayılma Hızına Etki Eden Faktörler:
%+15 +3 Stabilite (%10, +2 st.) (%5, +1 st.)
%+10 Barışta olma
%+10 Vilayetin state olması
%+10 Vilayetin center of Trade olması
%+10 Sahil vilayeti
%  +5 Ülkenin kahve ticareti yapıyor olması
% -10 Kabile hükümeti (Orana göre değişken)
% -33 Tamamen yağmalanmış şehir (Orana göre değişken)
% -50 Yakılmış toprak
% -15 Enforce Sakoku Law decision (Japonya için)

Gelişmişlik Arttırmanın Etkileri
Bir vilayeti geliştirmek o vilayette mevcut olan en eski enstitü yayılımını, vilayetin son gelişmişliğinin %0.166 oranında arttırır. Aşağıdaki tabloda belirli gelişmişlik oranına sahip vilayetlerin bir enstitüyü benimsemeleri için gereken gelişmişlik puanını gösterir.Buna göre bir şehrin başlangıçta sahip olduğu toplam gelişmişlikten bağımsız olarak, bir enstitüyü %0’dan %100’e ulaştırmak için yaklaşık 2000 monark puanı (arazi koşulları, estate gibi diğer etkiler hariç) gereklidir.

Feodalizm
Feudalism
1444


Oyunun başından itibaren göçebeler, Amerikan yerlileri ve Afrika çöl kabileleri hariç herkeste olacak. Yavaşça komşu bölgelere sıçrayacak ama çok hızlı değil.
Avantaj: 1 ekstra lider
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:Rönesans
Renaissance
1450


1450'den sonra sadece İtalya'da 20 DEV.e sahip şehirlerde yada başkentlerde oluşacak. Yüksek gelişmişliği olan vilayetlere ve İtalya'nın bir kısmına hızlı bir şekilde yayılacak, ama sadece Feudalizme sahip olan yerlere etki edebilecek. İtalya'da Latin kültürüne sahip başkentlerde daha hızlı yayılacak.
Avantaj: 5% Ucuz DEV & 5% Ucuz bina yapımı
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:


Rönesans'ı benimsemiş ülke anında 100 ADM-DIP-MIL gücüne ve 20 Prestije sahip olur. Rönesans'ın ortaya çıktığı vilayet ekstradan %5 Ucuz DEV etkisi alır.


Kolonicilik
Colonialism
1500


1500'den sonra herhangi bir sahil kentinde EXP 1. idea'yı alan ve Yeni Dünya'yı keşfeden ülkelerde ortaya çıkacak ve limanlarla hızlıca yayılırken Koloni ülkelerinde eğer sahipleri benimsemişlerse daha hızlı yayılacak.
Avantaj: +10% Vilayet ticari gücü
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:Matbaa
Printing Press
1550


1550'den sonra Almanya'da yada Protestan/Reformist vilayetlerine sahip olan yerlerde ortaya çıkabilecek. DIP teknolojisi 15 üzerinde olan devletlerde, Protestan ve Reformed vilayetlerinde ve/veya Protestan Reformist devletlerde hızlıca yayılacak.
Avantaj: 5& Ucuz Stabilte
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:Global Ticaret
Global Trade
1600


1600'den sonra sonra dünyadaki en yüksek ticari güce sahip ticaret merkezine sahip olan ülkede ortaya çıkacak ve ticari binaların olduğu vilayetlere hızlıca yayılacak.
Avantaj: +1 tüccar
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:Fabrikalar
Manufactories
1650


1650'den sonra 20 DEV.e ve fabrikaya sahip vilayetlerde ortaya çıkacak ve fabrikaya sahip olan bölgelere hızlıca yayılacak.
Avantaj: +10% Değerli eşya/maden üretimi
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:Aydınlanma
Enlightenment
1700


1650'den sonra parlementoya sahip yada Avrupa'da olmak koşulu ile en az 5/5/5 özellikli hükümdara sahip olan monarşilerde yaşanacak, Üniversite ve parlementoya sahip vilayetler bunu yayacak. Ayrıca
Avantaj: 25% Ucuz asimilasyon
Dezavantaj: 50% Pahalı teknoloji

Her Gelişmişlik Puanı için Yıllık Yayılım:


 • Aslında yeni sistem Avrupa'yı gene avantajlı konuma getiriyor fakat tamamen rastgele olmasını da beklemek saçma olur. Eğer belli şeyler yapılırsa dünyanın geri kalanıda 1. günden itibaren Avrupa'ya karşı çok büyük dezavantajlı olarak başlamaz.
 • Artık her teknoloji grubuna ait devlet ticaret merkezi kurabilecek. (Eskiden sadece batılılar kurabiliyordu)
 • Yeni Dünya'daki yerliler ile oynarken yönetim biçimini reforme ederseniz ilkel olmayan komşunuzun sahip olduğu tüm enstitülere sahip oluyorsunuz.
 • Batılılaşma ve Western Focus oyundan kaldırıldı.
 • Genel olarak bir devlet ne kadar genişlerse teknolojik gelişmişliği elinde tutması o kadar zor olacak.
 • Enstitüleri sadece başkentinizde DEV. arttırmak suretiyle, başkentiniz ve çevresinde yayılması için şehirlerinizin yüksek DEV'e sahip olması yetebiliyor. Şuradaki Rusya'da olduğu üzere:
 • Avrupa’ya uzak Asya devletleri için Rönesans ve Kolonicilik (Amerika’da koloni kurmaya çalışmayan Asya devletleri için) sadece bitişik sınırlar arasında yayılacağı için bu 2 enstitüyü DEV. geliştirerek benimsemek gerekir.
 • Özellikle göçebeler için, hızlı bir şekilde feodalizme sahip olmak için bu enstitüye sahip olan toprakları ele geçirmek iyi bir stratejidir. Tabi bunu sadece göçebe devletler değil herkesle yapabilirsiniz.
 • Sınır vilayetlerinin yanındaki ülkede mevcut olan bir enstitüyü daha hızlı benimsemek için o ülke ile ilişkilerini arttırabilirsin fakat aynı vilayete komşu olan başka bir devlet ile de kötü ilişkilere sahip olursan enstitüyü çok daha hızlı yayarsın.
 • Uzakdoguda oynuyorsaniz,Ming,Malezya,Japonya gibi Exploration ideasini ilk olarak alip Kolonizmin sizde cikmasini sağlayın. Örnek 1, 2. (@sezar5)
 • Her enstitünün diğerlerinden bağımsız bir yayılma süreci var. Örneğin, Rönenansı benimsemesen de ülkende Küresel Ticaret yayılabilir. Yada Matbaa ülkene gelmemiş olsa bile Fabrikalar ülkende yayılabilir. Bu durumda teknolojin sadece kabul etmediğin enstitüler kadar pahalılaşır. Ming üzerinde yaptığım incelemeleri paylaşayım. 1, 2, 3.(@sezar5)
 • Eger deniz kıyısı olmayan Avrupa'dan uzak bir ülke iseniz, tavsiyem idealardan ilk önce ekonomiyi alıp develepment ücreti düşürmeniz. Böylece şehirlerinizde develepment'ı daha ucuza yükseltebilirsiniz.(@sezar5)Enstitülerin belirli yıllardaki durumlarını görmek ve yayılımları hakkında fikir edinmek için izleyin:

https://www.youtube.com/v/hhi_xQchvpY&fs=1&wmode=transparent
Enstitüler ortaya çıktığı devletlere (resimde Rönesans-Cenova) belirli bonuslar veriyor.

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2017, 18:03:32 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı Domuz

 • (Patlican)
 • Sipahi
 • *
 • İleti: 909
 • BONGO BONGO
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2016, 19:33:55 »
Oyun çıkmadan rehberini yapan adam ???
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?
 

Çevrimdışı Sezar

 • The Great Khan
 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 327
 • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #2 : 29 Eylül 2016, 19:44:23 »
Yine harika bir rehber!Tesekkur ederiz.Su teknoloji olayi ilk duyuldugunda horde lar buff aldi sanmistik ama anlasilan yine %50 tech pahali olayi devam edecek herhalde.Western Focus un kalkmasi bence kotu olmus.Osmanli tarihinde Viyana`yi feth etmek cok onemli bir hedefti.Bence yine batililasma yerine baska bir bonus vermeliler.Hic olmadi basarim haline donusturmeliler.Adi `The Red Apple` Own Viyana as Ottomans` tarzi bir sey olsa cok guzel olur.
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2016, 19:44:48 Gönderen: sezar5 »
 

Çevrimdışı Domuz

 • (Patlican)
 • Sipahi
 • *
 • İleti: 909
 • BONGO BONGO
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #3 : 29 Eylül 2016, 19:49:39 »
Kızıl elma roma değil miydi ya viyana olsa olsa ekşi elma olur :D
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?
 

Çevrimdışı steallaris

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 365
 • Yeni üye oldum.
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #4 : 29 Eylül 2016, 19:51:15 »
Vay arkadaş çıkmadı mı heyecanlandım bende ya :(
 

Çevrimdışı Sezar

 • The Great Khan
 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 327
 • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #5 : 29 Eylül 2016, 20:05:44 »
Kızıl elma roma değil miydi ya viyana olsa olsa ekşi elma olur :D

Aslinda Kizil elma belirli bir yer degil,alinmak istenen herhangi bir yer olabilir.Sadece bir hedef simgesi.Omer Seyfettin`in guzel bir hikayesi var bununla alakali.Okumani tavsiye ederim.

http://www.edebiyatfatihi.net/2013/04/kizil-elma-neresi-hikayesinin.html#.V-1Jc_B97D4

https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1z%C4%B1l_Elma

 

Çevrimdışı Miltiades

Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #6 : 29 Eylül 2016, 20:09:15 »
Gayet yararlı olmuş, tebrikler. tbrk*
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #7 : 29 Eylül 2016, 20:12:52 »
Tech dezavantajları bence az.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Gregory

 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 6273
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #8 : 29 Eylül 2016, 20:21:20 »
Teşekkürler arkadaşlar, yeni bilgiler geldikçe wiki sayfası açılınca ve doğal olarak DLC çıkınca :P rehberi güncelleyeceğim.

Tech dezavantajları bence az.

Bencede ama eski sistemi biraz daha avantajlı hale getirmek istediler millet Avrupa dışı devletler ile oynamıyor diye...


 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #9 : 29 Eylül 2016, 20:49:42 »
Avrupa dışı devletler de bence gayet iyi durumda. Mesela güçlü bir Hint devletini karada mağlup etmek 1650'den önce baya zor. Oyunun ilk zamanlarında 10 bin kişiyle bile ortalığı dağıtabiliyordu Batılı devletler. Yamanın birinde birimler arasındaki güç farkını minimalize edilince eski üstünlüğü kalmadı Batılıların. Asıl ilginç olan %40-50 gibi dezavantajlara rağmen Doğulu devletlerin teknolojide öyle çok geride kalmamaları. Yanlış hatırlamıyorsam oyunun ilk çıktığı zamanlarda çok geri kalıyorlardı.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Gregory

 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 6273
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #10 : 29 Eylül 2016, 20:52:34 »
Evet, Ming ilginç bir şekilde teknolojide genelde birinci oluyordu birkaç yama önce :S Zaten bu enstitülerde de Hindistan ve Çin yüksek gelişmişliğe sahip şehirleri sayesinde enstitüleri diğerlerinden daha hızlı yayıyorlar.


 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #11 : 29 Eylül 2016, 20:58:43 »
Bu sebepten dolayı ben Doğunun Batıdan daha ileri teknolojiyle (2-3 kademe mesela) başlayıp en aşağı %100 dezavantaja (Osmanlı dahil) sahip olmaları gerektiğini düşünüyordum. Şimdi yeni tech sistemi ne getirecek göreceğiz.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Gregory

 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 6273
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #12 : 29 Eylül 2016, 21:03:13 »
Mantıklı, Osmanlı Veritias yada M&T'de batıdan daha ileride tech 7 başlıyor zaten. İşin ilginci bunu önceden belirtmiştim; Osmanlı sanırım 1700'lerden itibaren askeri teknolojide Müslüman teknolojisine sahip devletlerden daha geriye düşüyor. Kavalalı yada bir Nadir Şah muhabbeti mi yapmışlar ki acep?


 

Çevrimdışı Yesjulz

 • Azab
 • *
 • İleti: 45
 • Yeni üye oldum.
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #13 : 29 Eylül 2016, 21:09:30 »
Teşekkürler, teknolojiler konusunda en azından bir fikir sahibi olunabilir bu konu sayesinde. Osmanlı oyun başı en geç 1550'ler gibi batılı teknolojiye geçiyordu Viyana sayesinde şimdi iş daha zora girdi.

Videolardan görüldüğü kadarıyla teknolojileri embrace etmek için gereken para tahminen Yeniçeri eventindeki miktara yaklaşık bir değer.
 

Çevrimdışı Altheir33

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 760
 • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #14 : 29 Eylül 2016, 21:52:05 »
O parayı bulmak osmanlı için kolay olacaktır. Zaten osmanlının kaderi bu, para birikir harcanacak yer yoktur. Osmanlıyla bu yüzden iyi oynayan biriyseniz kolay kolay geri kalmazsınız teknolojide.

Bu arada kolonicilik ideasını almak şart oldu.
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!
 

Çevrimdışı PashaZade

Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #15 : 29 Eylül 2016, 23:47:53 »
R.I.P Western Focus. Neyse galiba bu patch ile oyunu bırakacağım. Bir şey anlamadım çünkü maalesef.  :fpalm:
 

Çevrimdışı Gök Börü

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1183
 • ATSIZ
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #16 : 30 Eylül 2016, 09:59:36 »
Oynadıkça anlarsın,sıkıntı değil.
 

Çevrimdışı PashaZade

Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #17 : 30 Eylül 2016, 16:58:34 »
Oynadıkça anlarsın,sıkıntı değil.

Kale sistemini 6 ayda anladığımı söylemişmiydim ? Kıtım biraz bu konularda. Yenilik sevmiom fazla :D
 

Çevrimdışı Reaktans

 • Müsellem
 • *
 • İleti: 88
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #18 : 30 Eylül 2016, 17:27:20 »
Şimdi bu duruma göre teknolojiden geri kalmak istemeyen her devlet koloniciliği açmak zorunda mı?

Rehber için teşekkürler  :)
 

Çevrimdışı Gregory

 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 6273
  • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Enstitü Rehberi
« Yanıtla #19 : 30 Eylül 2016, 17:36:42 »
EXPL ideası sadece Koloniciliğin doğuş kentine sahip olmanız için gerekli yaymak için değil. Rehberdeki Rusya ile ilgili verdiğim linke tıkarsanız görürsünüz. Fakat Kolonicilik enstitüsü Avrupa'da liman şartı istiyor. Yani gidip Malaka ile Koloniliği keşfedemezsiniz.

Bu konuda MP'den örnek vermem gerekirse Groogy EXPL ideası aldı ve Arnavutluğu Koloniciliğin doğuş yeri yaptı. (Şans eseri oluyor) Fakat Fransa, Avusturya ve İngiltere Groogy'den daha önce koloniciliğe sahip oldu. :S

Resimde göreceğiniz üzere doğrudan bir sınırlar ile yayılmacılık mevcut değil, yüksek DEV'li şehirlerde otomatikman ortaya çıkıyor enstitüler.

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2016, 17:43:26 Gönderen: Gregory »