Gönderen Konu: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon  (Okunma sayısı 22464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

 • Yılın Editörü
 • Cumhuriyet Generali
 • *
 • İleti: 2126
 • Son Muhabir: Yandım Doruk
EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« : 02 Mayıs 2015, 14:48:07 »


Abandon Core - Terk etme (Düşman eline geçmiş olan core'larınız üzerindeki hak iddianızdan vazgeçmeye denir. 10 prestije mâl olur)
Abandon Personal Union - Bir ülke ile kurduğunuz birliği (personal union) barışçıl yollardan fesh etme.
Administrative Republic - %5 vergi verimliliği ve %10 üretim verimliliği verir. 5 senede bir seçim olur.
Advisor - Danışman (Her danışman uzman olduğu alan dışında seviyesine göre (+1, +2, +3) aylık monarch power kazandırır.)
Agitate For Liberty - Bağımsızlık için kışkırtma (Hedef devletlere tâbi olan devletlerin bağımsızlık isteğini 5 yıl süreyle +25 arttırabilirsiniz. DIP-tech 27'de açılır.)
Agressive Expansion - Saldırganca Genişleme (Eğer hızlı bir şekilde genişlerseniz başta komşunuz olan devletler olmak üzere size karşı bir koalisyon kurulur ve onlara savaş sebebi verirsiniz)
Ambrosian Republic - Milan'a özgü yönetim biçimidir. %5 ordu morali ve %10 vergi verimliliği verir.
Annex - İlhak Etme
Base Manpower - Temel İnsangücü (Herhangi bir şehre tıklayarak açılan menüden öğrenilebilir)
Base Production - Temel Üretim (Herhangi bir şehre tıklayarak açılan menüden öğrenilebilir)
Base Tax - Temel Vergi (Herhangi bir şehre tıklayarak açılan menüden öğrenilebilir)
Bureaucratic Despotism - -%20 istikrar yükseltme maliyeti verir. Hükümdarlık ölene kadardır.
Burghers/Merchants - Şehirliler/Tüccarlar sınıfına ait bir estate. (Cossacks dlc'si ile geldi.)
Celestial Empire - Ming'e özgü yönetim biçimidir. %10 teknoloji bonusu ve yıllık 0.5 prestij verir
Clergy/Ulema - Ruhban/Ulema sınıfına ait bir estate. (Cossacks dlc'si ile geldi.)
Committed Armies - Hareket Zorunluluğu Olan Ordular (Kastedilen olay; "Bir birlik bir şehirden diğerine gönderilmiş ve yolun yarısını tamamlamışsa geri dönemez.")
Condottieri - Paralı asker. (Ülkeler para karşılığı diğer ülkelere kendi ordularını kiralayabilirler. Bu askerlerin insangücü kayıpları kiracı devletten karşılanır.)
Consort - Oyuna Rights of Man ile eklenen hükümdarların refâkatçileri, genel olarak kraliçeler. Ülke kültürüne göre değişiklik gösterebilir, Valide Sultanlık gibi.
Counter-espionage - Karşı Casusluk, (Rakip casusu tespit etmeye yarar. Eğer rakip casus bu sırada claim yapıyorsa yakalanma ihtimali iki kat artar.)
Corruption - Yozlaşma. (OE, dengesiz teknolojik gelişim ve düşük dini bütünlük arttırır. Zararları, monarch power harcadığınız her mekanik daha pahalı olur ve vilayetlerin otonomisi artar.)
Corrupt Officials - Rüşvet (DIP-tech 24'e geldiğinde düşman devletlerindeki yozlaşmayı aylık 0.1 arttırabilirsiniz.)
Cossacks/Dhimmi - Kozaklar (Rusya güneyinde yaşayan halk)/Zımmiler (Müslüman devlette yaşayan gayrimüslümler)
(Her ikiside Cossacks dlc'si ile gelmiş birer estate idir. Cossack'lar doğu Hristiyanlarında Dhimmiler ise batı teknolojisi olmayan Müslüman devletlerde bulunur.)
Daimyo - Japonyadaki derebeylerinin yönetim biçimidir. %10 ordu morali ve %10 piyade dövüş yeteneği verir
Debase Currency - Devalüasyon, yani paranın değerini düşürme. Borç almaktan farklı ülkenizde enflasyon yerine yolsuzluğa yol açması.
Defender of the Faith - Dinin Koruyucusu (Din sekmesinden -mevcut başka bir ülke bu ünvana sahip değilse- 500 altın karşılığı alınır.)
48 ay boyunca ordularınızın moralini arttırır ve fazladan 1 misyoner kazanırsınız ayrıca aylık savaş yorgunluğunuz azalır, dezavantajı ise pahalı teknolojidir.)
Development - Gelişmişlik (Her şehrin belli bir üretim, vergi ve askeri gelişmişlik seviyesi vardır. Bu rakamların toplamı şehrin gelişmişlik seviyesini, şehirlerin toplamıda ülkenin toplam gel. seviyesini ifade eder.)
Devotion - Dindarlık
Diplomatic Reputation - Diplomatik İtibar, (genel diplomatik yeteneğinizi ve güvenilirliğinizi/itibarınızı arttırır. Her bir puanı vassalarınızın özgürlük isteklerini azaltır, daha hızlı ilhak edilmesini sağlar, diğer ülkelerle
yapacağınız antlaşmaların kabul edilme ihtimalini arttırır, PU'nuzun inherit şansını %5 arttırır...)
Diplo-vassal - Bir devleti savaşmadan vassal etmeye denir. (Hedef devlet ile ilişkinizi 190'a çıkararak o devleti vassal edebilirsiniz)
Disinherit Heir - Ülkenin varisini tahttan vazgeçmeye zorlama. Bu yapıldığı vakit 50 prestij kaybına yol açar ve ülke varissiz kalır.
Dutch Republic -Hollanda'ya özgü yönetim biçimidir. Cumhuriyerçiler varsa 4 yılda bir seçim yapılırken Orangists varsa seçim yapılmaz.
Elective Monarchy -Polonya'ya özgü yönetim biçimidir. -1 isyan riski ve vassallardan gelen para miktarında %25 artış verir. Her devlet kendi veliahtını destekleyebilir ve kazanan devlet monark puanı ve meşruluk kazanır.
Electorate - Kutsal Roma İmparatorluğunda Elektörlük.
Embrace - Benimsemek, 1.18 ile birlikte oyuna eklenen enstitüleri ülkenize tamamen yayarsanız o enstitüyü benimsemiş olursunuz. Örn, matbaa enstitüsünü benimsemek size %20 ucuz teknoloji kazandırır.
English Monarchy - Common Sense DLC'si aktif olmalıdır. İngiltere'ye özgüdür. Anayasal Monarşi'nin ilkel halidir. +1 yıllık meşruluk ve -1 isyan riski verir
Event - Olay (Oyun boyunca oynayış tarzınıza/seçimlerinize göre ve/veya rastgele gelen parşömen kağıdı içindeki mesajlardır.)
Estate - Cossacks dlc'si ile gelen "İç Mihraklar", (Ülkenizdeki güç ve nüfuz sahibi sınıflara denir. Doğru kullanıldığı yararlı olduğu gibi yanlış kullanımında çok ciddi zararlara yol açabilir.)
Favor - İyilik etme, Cossacks ek paketi ile birlikte gelen favor özelliği ile dostlarınız ile ilişkinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bu puan her sene 1 artar.
Force Limit - Askeri Kuvvet Sınırı (Kara ve deniz olarak ikiye ayrılır, eğer sınırdan fazla sayıda birim olursa ekstra aylık giderleri oluşur. Bina yapılarak yada idea grupları ile arttırılabilir.)
Fort Level - Kale Seviyesi
Free City - Özgür Şehir (Holy Roman Empire içinde geçerlidir). %10 Ticari verimlilik ve -%10 şehir geliştirme maliyeti verir.
Government Ranks - Ülkenin İdari Kademeleri (Monarşilerde; Düklük, Krallık ve İmparatorluk olarak 3'e ayrılır. Cumhuriyetlerdeki karşılığı Republic, Grand Rep. ve Great Rep. idir)
Great Powers - Büyük Güçler, Eylül 2016'da çıkacak ek paket ile oyuna büyük devletler özelliği ekleniyor. Oyunda toplam 8 adet büyük devlet olabilir ve bu devletlerin diğer devletlerden farklı diplomatik seçenekleri vardır.
Heir - Varis
Holy Roman Empire (=HRE) - Kutsal Roma İmparatorluğu (KRİ)
Iqta - Müslüman devletlerdeki feodal sistemdir. %5 vergi artışı ve vassallardan gelen para miktarında %33 artış gösterir. Memlükler bu yönetime dahil değildir.
Imperial Authority - İmparatorluk Otoritesi (Kutsal Roma İmparatorluğunda reformları geçirmek için gereklidir.)
Integration - Entegrasyon (Kurulan PU'nun ömrü 50 seneyi geçmesi halinde üstün devletin zayıf olanı diplomatik olarak annex'leme sürecine başlayabilir.)
Instution - Enstitü, 1.18 ile oyuna 7 adet enstitü ekleniyor. Feudalizm, Rönesans, Aydınlanma gibi...
Ledger - Kayıt defteri, oyun içinde "L" tuşuna basarak kendi ülkeniz ve diğer ülkelerin askeri, ekonomik vs. durumlarını karşılaştırabilirsiniz.
Legitimacy - Meşruiyet (Düşük olması ülkedeki isyan riskini çokça arttırır. Prestije bağlı olarak her sene 0-1 arası artar.)
Localisation - Lokalizasyon (Mod yapımı ile ilgili bir terim)
Looting - Yağmalama (Savaş sırasında askerlerinizi düşman vilayetleri üzerinde bekletirseniz o şehri yağmalarsınız. Dolayısıyla her kuşatma aynı zamanda bir yağmadır. Yağmanın tamamlanması için birkaç ay gerekir.)
March -Vassal gibidir sadece size para ödemez ve çeşitli askeri yönden artıları vardır.
Mercantilism - Merkantilizm yani 16. yy'da Avrupa'da başlamış bir ekonomik teoridir. Oyunda vilayetlerinizin ticari gücünü arttırır.
Merchant Republic -Tüccar devletlerinin yönetim biçimidir. %33 ticaret aktarımı ve +1 tüccar verir. Seçimler 4 yılda bir olur. Res Publica DLC'si gereklidir.
Mothball - Çürümeye Bırakma, Rafa kaldırma (Kullanım dışı gemiler ve kaleler için tercih edilir)
Nerf/Buff - Bir özelliğin yada devletin etkisinin/gücünün azaltılması. Buff ise tam tersi. Örnek; "Polonya son patch'de çok nerf yedi, sürekli yeniliyor."
Nobility/Beys - Soyluluk/Ayan sınıfına ait bir estate. (Cossacks dlc'si ile geldi.)
Offer Condottieri: Diğer ülkeye en fazla 20 birimlik belli bir süreli paralı asker öneriyorsun.Ordunu önerdiğin ülkenin yararına kullanmadığın sürece para alamıyorsun.
Oligarchic Republic - %5 vergi verimi ve -%5 istikrar yükseltme maliyeti verir. 4 senede bir seçim olur.
One Province Minor (=OPM) - Tek Vilayetli Ülke (Örnek; Frankfurt, Thedoro, Ramazan, Riga, Navarra vs.)
Outliner - Anahat düzenleyicisi, (Ekranın sağında yer alan birimlerinizi, tüccarlarınızı, diplomatlarınızı vs. gösteren transparan menüye denir)
Overhaul - Yeniden Yapılandırma (Mod yapımı ile ilgili bir terim)
Overextension - Aşırı Genişleme (Fazla olması isyan riskini arttırır, hiçbir zaman %100'ü aşmamak gerekir. Aşıldığı takdirde ülkeye sürekli kötü event'ler gelir ve bu event'ler çıkan isyanların niteliğini ve niceliğini arttırır.)
Papal Influence - Papalık Nüfuzu (Sahip olduğunuz Katolik vilayetlere göre senelik olarak artar. Sahip olduğunuz miktara göre Papalık ekranındaki bonuslardan yararlanabilirsiniz.)
Parliament - Parlamento
Parliament Seat - Parlamento üyesi
Personal Union (=PU) - İki devletin tek bir hükümdar tarafından yönetilmesine denir. (Msl, oyun başında Aragon kralı aynı zamanda Napoli'nin de kralıdır.)
Prestige - Şöhret, Prestij. (Gelirinizi arttırmasından yıllık legimacy artışına, PU şansınızı arttırmasından ordularınızın moraline kadar birçok alanda etki eder.)
Power Projection - Ülkenizin rivalleriniz ile yaptığınız savaşlardan kazandığı puan. Bu puan 25 üzeri olursa +1 general çıkarabilmekle birlikte 50 üzeri olursa her ay ekstradan +3 (DIP-ADM-MIL) monarch puanı kazanırsınız.
Province - Vilayet
Protectorate -Wstern tech grubuna ait olmayan devleti vassal yapma durumudur .Bu devlet %20 teknolojik ucuzluk kazanır ve o ülkeye ticaret gücünün %50'sini transfer eder.
Religious Unity - Ülkenin Dini Birliği (Düşük olması isyan riskini arttırır)
Remove Electorate - Elektörlüğü Geri Alma (Holy Roman Empire için geçerlidir)
Republican Dictatorship - +1 Dinsizlere Tolerans ve %10 ordu morali verir. Hükümdar ölene kadar seçim yapılmaz. Eğer hükümdar öldüğünde Cumhuriyet Geleneği 50'den az ise ülke monarşiye geçer. Res Publica DLC'si aktif olmalıdır.
Republican Tradition - Cumhuriyetçi Gelenek (Legitimacy'nin (=Meşruluk) cumhuriyet yönetim biçimindeki karşılığıdır.)
Raze/Razing - Yakıp yıkma. (Göçebe devletler core'ları ve kendilerinin olmayan her bölgeyi yakıp yıkabilirler. Bunun karşılığında şehrin gelişmişliğine göre monarch power ve horde unity kazanırlar.)
Reinforce Speed - Takviye Hızı. (Örneğin 30K'lık bir ordunuz var ve savaştan sonra mevcudu 24K'ya düştü işte buradaki eksik olan 6K'lık askerin takviye edilme hızına re. speed denir.)
Revoke Cores - Core olma iddiasını hükümsüz kılma. (Bir ülkenin başka bir ülkedeki core'larını savaş sonu barış ekranından "revoke cores" seçeneğini kullanarak elinden alabilirsiniz.)
Sabotage Recruitment - Asker alımını sabote etme. (Rakibin insangücü ve denizci yenileme gücünü (manpower and sailor recovery speed) 5 yıllığına azaltır.
Sailor - Denizci, Bir ülkenin gemi tamiri yapabilmesi ve yeni yeni donanmaya gemi inşa edebilmesi için bu denizcilere ihtiyacı vardır. Deniz kıyısı vilayetlerinden ve yağma yapılarak elde edilir.
Serene Republic - Yüce Cumhuriyet. (Venedik ve Cenova gibi İtalyan şehir devletlerinin cumhuriyetlerini adlandırış şekli. Venedik tarihte şu şekilde anıldı; "Serenissima Repubblica di Venezia")
Shogunate - Japonya'ya özgü yönetim biçimidir. +4 Diplomatik ilişki verir.
Slander Merchants - Tüccarları Karalama, (rakip devletin ticari gücünü 5 yıllığına azaltır.)
Spy Network - Casus Ağı. (1.16 ile birlikte artık bir ülkede claim yapmak yada casusluk ile ilgili yapacağınız tüm işlemler için casus ağına ihtiyacınız vardır. Bir şehre claim atmak için 10 puanlık bir casus ağına sahip olmalısınız.)
Stability - Ülkenin İstikrar Seviyesi (0'ın altında olmasının birçok olumsuz yönü vardır, yeni başlayan oyuncuların +2 yapmaları tavsiye edilir. Belirli bir administrative power harcanarak yükseltilebilir.)
State - Eyalet, bir ülkenin doğrudan yönettiği topraklara denir. Sahip olabileceğiniz max. eyalet sayısı ADM teknolojisinde ilerleme ve ülkenin Krallık/İmparatorluk yapısına bağlı olarak artar.
Strenghten Government - Hükümeti güçlendirme, yapıldığı takdirde 100 DIP puanı karşılığı hanedanınıza +10 meşruluk sağlar.
Territory - Arazi/Bölge, bir ülkenin doğrudan yönetmediği topraklara denir. Min. %75 otoriteye sahiptir. Otonomi düşürülmesi için haritada şehre tıklanıp sağ üst köşeden eyalet yapılması gerekir.
Trade Collecting - Ticaretin paraya çevrildiği(kısaca toplandığı diyoruz) bölgedir. Osmanlı iken bu doğudan gelen ticaretin aktığı yer olan İstanbul'dur. Bu ülkenizin sınırlarına göre değişiklik gösterebilir.
Trade Node - Ticaret bölgeleri/yolu (Dünyanın her bölgesi o bölgedeki ünlü bir ticaret merkezinin ismi ile bölgelere ayrılmıştır. Msl İskenderiye ticaret bölgesi (trade node'u) İskenderiye'yi de içine
alacak şekilde bir bölgedir. Ticari bölgeler oyunda klavyeden e'ye basarak görülebilir.)
Trade League - Ticari birliği, Tüccar cumhuriyetler ticari birlik kurup çevredeki tek vilayetli tüccar cumhuriyetleri bu birliğe dahil edebilirler. Bu sayede birlik üyeleri birbirleri ile ticari güç paylaşırlar, daha çok üretim yaparlar
ve defansif pakt imzalamış sayılırlar.
Trade Steering - Ticaret Aktarımı, (Bir bölgenin ticaretini başka bir bölgeye aktarmaya denir. (Mesela Osmanlı iken İskenderiye'ye bir tüccar koyarsınız ve steer yaparsınız çünkü ticaretin sizin ticaret merkeziniz olan
İstanbul'a akmasını istersiniz.)
Msl Venedik'e hakimseniz İstanbul yerine orada ticareti toplamak daha kârlıdır. (End Node olduğu için)
Trade Value - Ticari Değer. (Dolaşımındaki ticaretin dukat karşılığından değeri.)
Trait - Yetenek. Eylül 2016'da çıkacak yeni DLC ile oyundaki her liderin yapacağı savaşların ardından belirli bir yetenek kazanması mümkün olacak.
Unrest - Huzursuzluk (Bir vilayetteki isyan riskini gösterir, ne kadar yüksekse o kadar hızlı isyan çıkar.)
Vassal/Vassalize - Vassal; kendinden güçlü bir devlete bağlı olan küçük devlete denir. (Mesela Kırım Osmanlı'nın vassal'ı idi) Vassalize ise bir devleti vassal yapmak demektir.)
War Exhaustion - Savaş Yorgunluğu (Yüksek olmasının birçok olumsuz yanı vardır, barış zamanında azalır savaş zamanı koşullara bağlı olarak artar veya sabit kalır.)
War Score - Savaş Skoru
Westernization - Batılılaşma
Zone of Control (=ZOC) - Hüküm Alanı (Kaleler için, düşman kontrolündeki bir kalenin zoc'una girerseniz hareket kabiliyetiniz kısıtlanır ve o kaleyi ele geçirmeden yada geri gitmeden sona ermez.)


KISALTMALAR

ADM: Yönetim puanları/becerisi
AAR: Oyun sonrası raporu (After-Action Report)
AE: Agresif genişleme (Agressive Expansion)
AI: Yapay zeka (Artificial intelligence)
BBB: Fransa - Büyük mavi kütle (Big blue blob)
BGB: Osmanlı - Büyük yeşil kütle (Big green blob)
BWB: Avusturya - Büyük beyaz kütle (Big white blob)
BT: Temel vergi (base tax)
BZE: Bizans
CB: Savaş sebebi (Casus Belli)
CoT: Ticaret merkezi (Center of Trade)
CW: Commonwealth
DEV: Development
DHE: Dinamik tarihsel olaylar (bir ülkeye özel olan tarihi olay)
DIP: Diplomasi puanları/becerisi
DLC: İndirilebilir içerik
DOTF: Dinin koruyucusu olan ülke (Defender of the faith)
DOW: Savaş açma/ültimatom gibi (Declaration of War)
EU4: Europa Universalis 4
FOW: Savaş sisi (Fog of War)
GB: Büyük Britanya (Great Britain)
GH: Altın Ordu devleti (Golden Horde)
HRE: Kutsal Roma İmparatorluğu (Holy Roman Empire)
IA: İmparatorluk otoritesi puanı (Imperial Authority)
MIL: Askeri puan/beceri
MP: Hükümdar puanı (monarch power), insangücü (manpower), çokoyunculu oyun modu (multiplayer)
MTTH: Olayın olma zamanı
NI: National Ideas (Ulusal fikirler)
OE: Overextension (Aşırı genişleme) yada Osmanlı İmparatorluğu
OP: Gereğinden fazla güçlü/üstün olma(Overpowered)
OPM: Tek şehirli devlet
PC: Kişisel bilgisayar (Personal computer), Papalığı kontrol eden devlet (Papacy controller)
PLC: Polonya-Litvanya Birliği (Polish-Lithuanian Commonwealth)
PP: Power Projection (Güç gösterisi)
PTI: Çöp bölgeler
PU: Aynı kral tarafından yönetilen ülkeler birliği.
QFTNW: Yeni dünya görevi
RM: Soylu evlilik
RNG: Rastgele sayı türetme mekaniği (Random number generator)
ROTW: Avrupa dışı, dünyanın geri kalanı
S-P: Sardinia-Piedmont (İtalyada kurulabiilir bir devlet)
TI: Terra incognita - Haritada gözükmeyen yerler
TO: Teutonic Order
TPM: 2-3 şehirlik devletler
UP: Gereğinden daha az güçlü/zayıf olma. (Underpowered)
WAD: Dizayn edildiği şekilde çalışıyor
WC: World conquest; Tüm dünyanın fethi
WE: Savaş yorgunluğu (War exhaustion)
WETN: Batı Avrupa trade node (Artık mevcut değil)

ARGO TERİMLER

Arty: Topçular
Badboy: Yaramaz oğlan (Fazla agresif genişleme/ kötü şöhret)
Blob: Güçlü büyük devlet
Carpet siege: Halı/çarşaf kuşatma. Orduyu parçalara bölerek mümkün olduğunca şehri kuşatma
Cav: Atlılar
Commonwealth, Commonblob, Commonmonster: Polonya-Litvanya Birliği (Lehistan)
Core: Şehrin esas sahipliği
(Ülke adı) Can Into Space: Bir devletle beklenildiğinden fazla büyümek/başarılı olmak.
Tersi durumlar için; "Poland can't into space"
Clay: Bir devletin sahip olması beklenen bölge/domaini
Daycare: Hre içi küçük devletleri çizgide tutmak/yönetmek
Diplo-annex: Diplomatik ilhak
Doomstack: Büyük sayılardaki düşman ordusu(100k)
Feeding: Vassal besleme
Greyskin/grayskin: Kutsal Roma-Germen imparatorluğu
Iberia: Bugünki İspanya + Portekiz bulunduğu bölge.
Mana: Hükümdar Puanları. Çeşitleri şunlardır;
 • Paper Mana: Yönetim puanları
 • Bird Mana: Diplomasi puanları
 • Sword Mana: Askeri puanlar
 • Pope Mana: Papalık nufuz puanı
 • Crown/Hat Mana: Legitimacy(meşruluk) - Cumhuriyet geleneği
 • Eagle Mana: HRE'de İmparatorluk otoritesi
Mod: Oyunu modifiye eden paketler
Otto, Ottoblob, Ottoderp, Ottoscum, Blobmans: Osmanlı
Pip: Asker yada komutan/amiral puanları
Remove (Ülke adı); (Ülkeleri yıkmak için yanında o ülkeyi temsil eden bir kelime (genelde yiyecek/içecek)
ile birlikte kullanılır. Yoğun kullanılanları şunlardır;
 • Kebab: Osmanlı
 • Baguette: Fransa
 • Schnitzel: Avusturya
 • Tea: İngiltere/Büyük Britanya
 • Vodka: Rusya
 • Kurwa: Polonya
 • Waffle: Flamanlar
 • Goulash: Macaristan
 • Paella: İspanya
 • IKEA: İsveç
 • Nokia: Finlandiya
Savescumming: Oyunu kaydetmeden kapatıp eski kayıtlı oyundan açma(bir nevi hile)
Shell: Bir ülkenin etrafını vassal'lar ile çevreleme bir nevi sur çekmek yerine vassal oluşturmak :=)
Snake: Yılan gibi uzamış ülke,genelde tek şehir genişliğinde(Polonya gibi)
Stab: Stabilite'nin kısaltılmışı, istikrar
Stab hit: Stabilite vurdurma. Multiplayer oyunlarda düşmanın barış antlaşmasını zorla kabul
ettirmek için yapılır. Mevcut WS'nin 30 puan altında bir antlaşma gönderildiğinde eğer reddilirse
reddeden ülke 1 stabilite kaybeder. Arka arkaya 2 kez bu yapılabilir, üçüncüsünde ise antlaşma
otomatikman kabul edilir.
Stack: Bir grup asker
Vassal Swarm: Vasalların ürettiği büyük ordu,genelde HRE için kullanılır
Vulture (Scavenging): Fırsatçılık. Misal yanınızda bir devlet savaştan yeni çıkmış yada çok zayıf
durumda ülkesi isyanlar içinde sizde bir köşede bu anı bekliyorsunuz ve bitirici darbeyi burmak için
ülkeye savaş açıyorsunuz. Genelde risksiz ama büyük kazançlar elde edilen savaşlar için kullanılır.
Wardec: Birinin devletinize savaş ilan etmesi yada sizin bir devlete savaş açmanız
Whack-a-mole: Sürekli isyanlarla uğraşma


(aç/kapa)

Çevirilerin ilk hali için; "Ölümsüz Muhabir" TirollüDoruk ve fff7'ye teşekkürler.
Kaynak: http://www.eu4wiki.com/Jargon
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2017, 19:51:39 Gönderen: Paytak »
 

Çevrimdışı fff7

EU4 Kısaltmalarını Öğrenelim

(aç/kapa)

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2015, 14:59:21 Gönderen: fff7 »
 

Çevrimdışı teqne

 • Equites
 • *
 • İleti: 75
IA: imparator otoritesi
PU: birleşik krallık
RM: kraliyet evliliği
ADM: yönetsel puanlar
Carpet siege: bölük kuşatma
Core: bağlamak/bağlı olmak

« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2015, 19:26:32 Gönderen: teqne »
 

Çevrimdışı Delete®

 • Tribunus Militus
 • *
 • İleti: 1554
Kusura bakmayın oyun terimlerini Türkçeleştirmek çok gereksiz. Kendimizi kasmaktan başka bir işe yaramaz.
 

Çevrimdışı Gregory

Konu elden geçirildi, bazı eklemeler yapıldı ve terimler alfabetik şekilde sıralanıp çoğu ayrıntıları ile açıklanmaya çalışıldı. Özellikle oyunda yeni olan arkadaşlar bilmedikleri terimleri bu konuda belirtirlerse onlar da eklenir.

- "Loot, Raze/Razing, Clergy/Ulema, Nobility/Bey Merchants/Burghers, Cossacks/Dhimmi, mercantalism, trade node, trade steering, trade collecting" eklendi.

Siz de önerin birkaç tane yazalım ;)
« Son Düzenleme: 04 Mart 2016, 14:55:56 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı cemoooo

 • Onursal Üye
 • Cumhuriyet Generali
 • *
 • İleti: 2108
 • Burrard
Düzenleme çok iyi. Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2016, 15:04:18 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc
 

Çevrimdışı ErenPaşa

 • Konsolos
 • *
 • İleti: 627
 • geri döndüm len
Vasal bombalamak ne oluyor?

Çevrimdışı Gregory

:) fff7 neden öyle çevirmiş bilemedim. Manası, bir ülkenin etrafını vassal'larla çevirmek yani sur çekmek yerine vassal'lardan duvar oluşturmak gibi.


 

Çevrimdışı Gregory

Condottieri, Corruption, Sailors, State/Territory ve Trade League eklendi.


 

Çevrimdışı Elensar

reinforce speed ne demek
 

Çevrimdışı cemoooo

 • Onursal Üye
 • Cumhuriyet Generali
 • *
 • İleti: 2108
 • Burrard
Hasar görmüş birliklerin kendilerini toparlama hızı.
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc
 

Çevrimdışı Gregory

Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #11 : 20 Mayıs 2016, 13:14:33 »
27.4.2016
Ledger, outliner, reinforce speed, power projection ve spy network eklendi.

10.5.2016
Integration, diplo-vassal, abandon core, agitate for liberty, corrupt officials eklendi.

20.5.2016
sabotage recruitment, slander merchants, counter-espionage, trade value ve diplomatic reputation eklendi.


 

Çevrimdışı Vezir

 • Prussian İnfantry
 • Konsolos
 • *
 • İleti: 820
 • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #12 : 20 Mayıs 2016, 14:56:55 »
Beyler, Mod kelimesi neden argo? Uzatması Modification değil mi?
(aç/kapa)
 

Çevrimdışı Gregory

Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #13 : 20 Mayıs 2016, 19:10:38 »
Argo diye kim yazdı bilmiyorum (bende olabilirim) fakat o kısım wiki'de slang diye geçiyor. Slang Türkçe'ye argo olarak geçiyor. Biz argoyu küfür gibi anlarız ama öyle değil aslında.

İngilizce'de slang ve formal olarak 2 konuşma türü var. Slang yani sokak ağzını arkadaşlarınla konuşabilirsin fakat patronunla mesela formal konuşmalısın. Türkçe'de de aynı şekilde. Gelelim mod konusuna, atıyorum DDRJake, Darkrenown adlı mod. ile slang konuşup mod. der fakat yeni DLC hakkında konuşmak üzere masaya oturduğunda yani Johan ile konuşurken modification der.

Özet olarak bakarsak argoyu küfür gibi değilde sokak ağzı gibi düşünürsen daha uygun olur sanırım.


 

Çevrimdışı Domuz

Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #14 : 29 Mayıs 2016, 23:34:09 »
Birkaç öneride bulunayım diye düşündüm fakat aklıma ne geldiyse yazılmı. Yok yok :)
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?
 

Çevrimdışı Gregory

Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #15 : 03 Eylül 2016, 12:54:47 »
7.7.2016
Embrace, instution, favor, great powers, trait eklendi.

3.9.2016
Abandon personal union, disinherit heir, debase currency, strenghten government ve consort eklendi.


 

Çevrimdışı Muhafız

 • Mr. Achievement
 • Tribunus Militus
 • *
 • İleti: 1037
 • EU4 Moderatörü
Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #16 : 05 Eylül 2016, 23:18:54 »
Government Types eklendi.
 

Çevrimdışı Domuz

Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #17 : 06 Eylül 2016, 21:46:04 »
Hangileri oluyor onlar ???
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?
 

Çevrimdışı Muhafız

 • Mr. Achievement
 • Tribunus Militus
 • *
 • İleti: 1037
 • EU4 Moderatörü
Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #18 : 06 Eylül 2016, 22:10:53 »
Elective monarchy, republican dictatorship, Merchant republic, iqta ve daha fazlası
 

Çevrimdışı Domuz

Ynt: EUIV - Terimler Sözlüğü ve Jargon
« Yanıtla #19 : 06 Eylül 2016, 22:25:04 »
 tbrk*
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.