Gönderen Konu: EUIV - Üretim (Production) Rehberi  (Okunma sayısı 9171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Apsihinx

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
EUIV - Üretim (Production) Rehberi
« : 25 Temmuz 2014, 20:06:22 »
Üretim

Üretim, vergi ve ticaret ile birlikte, geliri oluşturan 3 ana kaynaktan biridir. Yerel üreticilerin ürettiği malları temsil eder ve doğrudan aylık gelire eklenir. Ticaret ile karşılaştıracak olursak, gelirinizi korumanız için tüccar yada hafif gemiler kullanmanız gerekmez ve vergi geliri gibi, büyük imparatorluklar için doğal bir gelir kaynağıdır.

Üretim Geliri

Bir devletin üretim geliri, tüm bölgelerinin üretimine eşittir. Ticari mal üreten ve deniz aşırı olmayan her bölge üretim üstünden her ay belirli bir miktarda gelir getirir. Oyundaki üretim sekmesi altında gösterilen rakam bölgenin üretiminin bir yıllık getirisidir, fakat bu değer yıl içinde değişebileceği için çokta doğru değildir.

Üretim geliri basitçe:

[Yerel üretim geliri] =  [Ticaret değeri] * (%100 + [Üretim verimliliği])

Ticaret değeri ise;

[Ticaret değeri] = (( [Üretilen ürünler] * [Piyasa fiyatı] ) + [Düz etkenler] ) * (%100 + [Ticaret değeri etkenler] )

Not: Bu formüllerde geçiçi etkenler yoktur. Piyasa fiyatı ise zamanla değişmekle beraber yüzyıllar içinde artmaktadır.

Üretilen ürünler: Bölgede o üründen ne kadar üretildiğini göstermekle beraber etkileyen çok fazla sayıda faktör vardır.
Piyasa fiyatı: Her ticari fiyatın önceden belirlenmiş ("Lüks mallar" için 3, "Diğer mallar" için 2) bir fiyatı vardır. Eğer arz-talep dengesinde bir değişiklik olursa, bu malın fiyatını dolayısıyla da üretim gelirini etkiler.
Düz etkenler: Eventle yada bazı binaları yaparak sağlanabilir, örneğin Trade Depot binası +1 verir.
Ticaret değeri etkenleri: Eventle yada bazı binaları yaparak sağlanabilir, örneğin Canal binası +%25 verir.
Üretim verimliliği: Aşağıya bakın.

Üretim Verimliliği

Üretim verimliliği adındanda anlaşılacağı üzere bir bölgenin yada tüm ülkenin ne kadar verimli üretim yapabildiğini gösterir. Mantıksal olarak örneğin %20 Üretim verimliliğine sahip bir ülke normalde üreteceği malın 5'te 1'i kadarını üretmesi beklenirken, oyunda bu böyle işlemez ve temel olan %100 temel üretim verimliliğinin üstüne %20 eklenerek sonuçta normal malın %120'si kadar üretim yapılmış olur. Üretim verimliliği, ADM teknolojisi arttıkça yükselir.

Üretim verimliliğini aşağıdaki faktörler etkiler:
Global etkenler:
-Teknoloji: ADM teknolojisi 3, 6, 9, 13, 21, 23, 25, 28, 30, ve 32 kademelerine ulaştığında +%10,
-Administrative Monarchy: +10% Üretim verimliliği
-Constitutional Republic: +10% Üretim verimliliği
-Smithian Economics (Economik idealar): +10% Üretim verimliliği
-Ve bazı ulusların ideaları

Yerel etkenler:
-Constable (1. seviye üretim binası): +%20 Üretim verimliliği
-Mint (5. seviye üretim binası): +%50 Üretim verimliliği

-Bazı eventler ve decisionlar Üretim verimliliğine etki edebilir.
-Üretim verimliliği %1'den düşük ve %200'den yüksek olamaz.

Örnek

Bölge: Würzburg
Ürün: Şarap

Bu da Würzburg'un sahibine aylık 11.97/12 = 0.99 altın gelir sağlar.

Not: Bu rehberdeki tüm yazılar ve resimler, eu4wiki.com'dan alınmış olup tarafımca düzenlenip Türkçe'ye çevrilmiştir.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2016, 13:33:00 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı ynskoroglu

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 - Üretim (Production) Rehberi
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2014, 20:26:04 »
Süper konu olmuş keşke oyun içinde bunu kolayca görebileceğimiz bir içerik bulunsa demeden edemedim şimdi... tbrk*

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2014, 21:54:15 »
Dinlenince okuyacağım  tbrk*

Çevrimdışı ynskoroglu

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Temmuz 2014, 22:22:20 »
Not: Bu rehberdeki tüm yazılar ve resimler, eu4wiki.com'dan alınmış olup tarafımca düzenlenip Türkçe'ye çevrilmiştir.

Emeğe saygı!  tbrk*

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Temmuz 2014, 22:49:07 »
EU 4 wikiden aldın demek.Bu sorun değil bu kadar küçük yazmasaydın keşke.Güzel olmuş.

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı che* guavera

• Azab
  • *
  • Ayo ma lemme get yo number!???
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Temmuz 2014, 00:14:17 »
Eyvallah kardeş.
Yapmak İstediğimi Sakalımın Bir Teli Bile Bilseydi, Sakalımın O Telini Hemen Koparır ve Yakardım.
            ~Fatih Sultan Mehmet~

Çevrimdışı HulkSpider02

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Temmuz 2014, 00:15:30 »
Ceviri icin saol.tbrk*

Çevrimdışı Nyderrath

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Temmuz 2014, 00:16:52 »
Eline sağlık Apsihinx.
You feel the shaking of the ground,
a billion candles burn around.
Is it your birthday?

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Temmuz 2014, 21:59:44 »
Çoğu kişinin oyuna yüzlerce saat ayırıp yine de umursamadığı konudur. Forumda rehberinin olmasının bu çoğu kişiyi bilgilendirmesi umuduyla teşekkürler mübarek. Durmak yok yola devam! tbrk*