Gönderen Konu: EUIV - Ticaret Sorularınız  (Okunma sayısı 24092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

Ynt: EUIV - Ticaret Sorularınız
« Yanıtla #20 : 19 Mayıs 2016, 14:23:44 »
Yeni oyuncuların önce için terimler sözlüğünü okumasında fayda var.

Terimler Sözlüğü

Mercantilism - Merkantilizm yani 16. yy'da Avrupa'da başlamış bir ekonomik teoridir. Oyunda vilayetlerinizin ticari gücünü arttırır.)
Trade Node - Ticaret bölgeleri/yolu (Dünyanın her bölgesi o bölgedeki ünlü bir ticaret merkezinin ismi ile bölgelere ayrılmıştır. Msl İskenderiye ticaret bölgesi (trade node'u) İskenderiye'yi de içine
alacak şekilde bir bölgedir. Ticari bölgeler oyunda klavyeden e'ye basarak görülebilir.)
Trade Steering - Bir bölgenin ticaretini başka bir bölgeye aktarmaya denir. Mesela Osmanlı iken İskenderiye'ye bir tüccar koyarsınız ve steer yaparsınız çünkü ticaretin sizin ticaret merkeziniz olan İstanbul'a akmasını istersiniz.)
Trade Collecting - Ticaretin paraya çevrildiği(kısaca toplandığı diyoruz) bölgedir. Osmanlı iken bu doğudan gelen ticaretin aktığı yer olan İstanbul'dur. Bu ülkenizin sınırlarına göre değişiklik gösterebilir.
Msl Venedik'e hakimseniz İstanbul yerine orada ticareti toplamak daha kârlıdır. (End Node olduğu için)
Trade League - Ticari birliği, Tüccar cumhuriyetler ticari birlik kurup çevredeki tek vilayetli tüccar cumhuriyetleri bu birliğe dahil edebilirler. Bu sayede birlik üyeleri birbirleri ile ticari güç paylaşırlar, daha çok üretim yaparlar ve defansif pakt imzalamış sayılırlar.


Çevirilerin ilk hali için; "Ölümsüz Muhabir" TirollüDoruk ve fff7'ye teşekkürler.
Kaynak: http://www.eu4wiki.com/Jargon

Bahsettiğin şey trade value yani ticari değer. Bu değer ticaret merkezlerinde ne kadar çok değerli hammadde, maden ve eşya üretildiğine bağlı. Yani atölyeler ve üretim binaları kurarsan, yada şehirlerin üretim açısından geliştirirsen bu değer artar.

İkinci olay ise trade steering yani ticareti aktarma. Bunu da ticaret merkezlerine tüccar göndererek sağlarsın. Sadece tüccar göndermek yetmeyebilir bu durumlarda o ticari merkeze bağlı daha fazla vilayete sahip olman gerekir ayrıca idea ve policy'ler alabilir yada sahip olduğun topraklarda ticari güç arttıran market adlı binalardan kurabilirsin. Son olarak bu ticaret merkezleri deniz kenarı ise hafif gemiler light ships göndererek buralardaki gücünü arttırabilirsin.
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2016, 14:38:05 Gönderen: Gregory »


 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.