Gönderen Konu: EUIV - Resimli Kolonicilik Rehberi  (Okunma sayısı 27383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xxmodz

 • Roma Askeri
 • *
 • İleti: 160
 • Europa Universalis IV
EUIV - Resimli Kolonicilik Rehberi
« : 24 Ekim 2016, 15:03:41 »

1) Öncelikle koloni yapabilmek için Exploration ideası seçmemiz gerekiyor. Seçtikten sonra 2. fikirimizi açtıktan sonra Yeni Dünya'yı keşfetmeye başlayabiliriz. Ayrıca daha hızlı koloni yapmak için Exploration'dan sonra expansion ideasını almanızı tavsiye ederim.

(aç/kapa)

2) Keşifcilerimizi yollamak için ihtiyacımız olan 3 adet ticari veya ağır gemi. Daha fazlada olabilir fakat gerek yok. Gemimizin üzerine tıkladığımızda 2 adet kaptan seçebiliyoruz. Alttaki yani keşifçi kaptanımızı seçiyoruz ve gemilerimizin başına koyuyoruz.
NOT: Görevle otomatik kaşif yollamak için ''El Dorado Ek Paketi'' gereklidir. Eğer bu DLC'ye sahip değilseniz gemileri manuel olarak yollamanız gerekmekte.

(aç/kapa)

3) Kaptanımızıda koyduktan sonra sağ altta bulunan zarf şeklindeki görev butonuna tıklıyoruz.

(aç/kapa)

4) ''Explore'' yani keşif görevini seçiyoruz.

(aç/kapa)

5) Keşfedebileceğimiz yerler karşımıza çıkıyor. Keşfetmek istediğimiz bölgeyi seçiyoruz. Gemilerimiz keşfini yapıp en yakın kıyımıza geri dönüyorlar. Böyle böyle sürekli tüm dünyayı keşfe çıkıyoruz.
Not: Sea denizleri keşfeder, coast ise deniz keşfinden sonra kıyı topraklarını görebilmenizi sağlar.

(aç/kapa)

6) Artık kolonistlerimizi göndermeye başlayabiliriz fakat önce koloni politikamızı seçmemiz gerekiyor. 3 adet seçeneğimiz var resimde gösterdiğim yerden 3 politikadan birini seçmeniz gerekiyor. İşinize en çok geleni seçebilirsiniz.
Not: Politika seçmek zorunlu. Seçmeden kolonist gönderemezsiniz.

(aç/kapa)

7) Keşfettiğimiz bölgelerdeki ''Uncolonized Land'' alanlarına ''send'' butonuna basarak kolonistlerimizi yolluyoruz. Resimde görüldüğü üzere üst köşede bölgemizin devoploment değerini görebiliyoruz. Kırmızı ile işaretlediğim yerde bölgesel koşullardan dolayı koloni yapma süremizi etkileyen eksiler görünüyor. Soru işareti olan kısım buradaki maden ve ticari ürünlerimizi (altın, balık, kahve v.b.) gösterecek. Koloninin yarısı tamamlandığında görebileceğiz.
Önemli noktalardan birisi burada yaşayan yerli sayısı, saldırganlık dereceleri gibi değerleri en altta görebiliyoruz. Eğer bu yerlilere müdahale etmezsek ya da bu topraklarda asker bırakmazsak yerliler kolonimize saldırıp yavaşlatıyor veya yok ediyor. Bu sorunu çözmeyi birazdan göstereceğim.


(aç/kapa)

8) Kolonistlerimiz ulaştığında koloninin ne kadar zamanda tamamlanacağını, yılda kaç göçmen gönderdiğimizi görebiliriz.

(aç/kapa)

9) Gelelim yerlileri nasıl halledeceğimize. Askerlerimizi koloni bölgesine götürüp gösterdiğim butona basarak belli bir askeri puan karşılığında oradaki yerlileri öldürebiliyoruz. Ben askeri puanlarımı harcamak istemiyorum derseniz kolonist yolladığınız bölgelerin üzerinde 2-3 birim asker bırakırsanız yerliler koloninize zarar veremeyecektir.


(aç/kapa)

10) Sadece kıyılara mı koloni kuruyoruz kapalı yerleri nasıl açacağız diyorsanız orası işin kolay kısmı. Aynı gemiye kaşifci kaptan koyduğumuz gibi ordumuzun başınada kaşifçi bir general koyarak kapalı bölgeleri keşfe yollayabiliyoruz fakat dikkat askerleri ister kendiniz isterseniz de otomatik yollayabiliyorsunuz.

(aç/kapa)

11) Gelelim asıl olaya. Koloni topraklarımız 1000 göçmen sayısına ulaştığında şehre dönüşüyor. Bu şehir sayısı 5'e ulaştığında orada size bağlı bir koloni devleti oluşuyor. Resimde görüldüğü üzere ismini istediğiniz gibi koyabilirsiniz. Tamamda bu devletlerin yararı ne bana ? ;
Bu devletler size ticaret gücünün büyük bir kısmını yolluyor. Savaşlarınıza katılıyor. Kendi adına koloniler kuruyor. Kendi başına yerlilere savaş açabiliyor. Size vergi veriyor. Yararları bu kadarla da sınırlı değil. Eğer toprak sayısı 10'a ulaşırsa size +1 tüccar veriyorlar. Yani 5 tane +10 topraklı koloni devletiniz varsa +5 adet tüccarınız olacak demek. Bu sayede Amerika ticaretini kendinize çekip zengin oluyorsunuz. ;D Tabi koloni devletleri sizin olduğu için bölgedeki ticaret gücünüzde yüksek oluyor. Bunlara ek olarak yine +10 toprak parçasına sahip koloni devletleri size +5 ordu force limiti ve +10 donanma force limiti veriyorlar.


(aç/kapa)


12) Farklı koloni devletlerinden bahsettik. Amerika koloni bölgelerine ayrılmış durumda. ''Colonial and Trade Regions'' kısayolunu sağ alttaki kısayol bölgesinden bulup alıyoruz. Koloni devleti ile oynuyorsanız bunu mutlaka ekleyin. ( sağ tık yapıp herhangi bir kısayol üstüne seçebilirsiniz )
Şimdi koloni bölgeleri haritasına geçtik. Hepsi farklı renkler ile rahatça ayırt edilebiliyor. Bu haritaya bakarak kolonilerinizi yollayabilirsiniz.


(aç/kapa)

13) Aynı vasallarımızı yönettiğimiz gibi aynı pencereden koloni devletlerimizi de yönetebiliyoruz. Yine aynı şekilde vassalarımız gibi bizden bağımsızlıklarını isteyebildikleri için dikkat etmenizi öneririm. Çünkü koloni devletleri sandığınızdan daha güçlü olup size meydan okuyabiliyorlar. Özellikle çok fazla koloni devletiniz varsa bu pencereyi sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bağımsızlık isteklerini yine vassallara yaptığımız gibi prestij kaybederek düşürebilirsiniz. Ayrıca size verdikleri vergiyi artırıp azaltabilirsiniz.

(aç/kapa)


Kolonicilik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:
S: Uncolonized bölgelere claim atma gereği var mı?
C: Hayır claim atmaya gerek yok.

S: Koloni politikalarının hangisi bana yararlı?
C: İlk politika yerlilere saygı: isyan çıkmaz fakat koloni yavaş büyür. İkinci politika ticari bir politikadır: yerlileri asimile edip kazanç yükseltmeye yönelik. Üçüncü politikamız ise yerlilerin hepsini yok etmeye yönelik kolonileriniz hızla büyür fakat isyan riski yüksektir.

S: Denizaşırı ülkeler için koloni savaşı cb'si ile savaş ilan edebiliyorum. Ne işe yarıyor ?
C: İngiltere'nin Hindistan'a yaptığı gibi o ülkeyi ''Protectorate''miz haline getiriyoruz. Savaş açtığınız başka ülkelere sizinle birlikte savaşa giriyorlar.

S: Random New World nedir ?
C: Amerika'yı günümüzde tamamen bildiğimiz için hemen gidip keşfedebiliyoruz. Değerleri yerleri ve madenleri kapıyoruz. Bu durumdan sıkılan oyunlar için geliştirilmiş mekanik Amerika kıtasını baştan dizayn ediyor. Kıtanın şeklini değiştiriyor madenlerin, ticari ürünlerin yerlerini değiştiriyor.

S: Gemilerin keşif bölümünde Dünya Turu var. Dünya'yı dolaşmanın fayası nedir?
C: Bu görevi seçtiğinizde gemileriniz otomatik olarak dünyanın etrafını dolanmaya başlayacak. Eğer dünyayı ilk turlayan ülke siz olursanız +100 prestij kazanıyorsun. Bir ülke sizden önce dolaştıysa ve ardından siz dolaştıysanız sadece +10 prestij sahibi oluyorsunuz. Her ülke bu görevi sadece 1 kere yapma hakkına sahip. Ayrıca bu görev her seferinde başarılı olmayabilir. Gemileriniz batabilir veya kaşifiniz ölebilir. Bu özellik için ''El Dorado DLC'' gereklidir.

S: Çok uzak yerlere koloni gönderemiyorum. Nedir bu ''Colonial Range'' ?
C: Ana vatanınızdan en yakın core olan bölge ile koloni kuracağınız bölgenin arası hesaplanır. Colonial Range arttıkça çok daha uzaklara koloni kurabilirsiniz. Peki nasıl arttıracağız dediğinizi duyar gibiyim. ;D Diplomatik teknolojiniz arttıkça koloni mesafenizde artar. Bunun yanı sıra size gelen görevlerle, eventlerle, danışmanla, policiyle, idea ile ve çeşitli bonuslarla bu mesafeyi artırabilirsiniz. Ek olarak ''Colonial Range Haritası'' seçtiğinizde yeşil olan yerler sizin koloni mesafeniz içindeki yerlerdir. Kırmızı ise gönderemeyeceğiniz yerlerdir. Bu harita ile takip edebilirsiniz.
Exploration idea 3. fikir: %50 artırır.
Norwegian idea 2. fikir %33 artırır. (Norveç Ulusal İdea)
Portuguese idea 1. fikir %25 artırır. (Portekiz Ulusal İdea)
Exploration-Plutocratic veya Naval-Exploration tamamladığınızda gelen polici: %20 artırır.
Couronian idea 5. fikir %20 artırır.
Navigator Danışmanı: %20 artırır.

S: Kolonicilerim bana yetmiyor daha fazla koloni kurmak istiyorum. Ne yapmalıyım ?
C: Gçömenleriniz bölgeye vardığında yani bölge kolonileşmeye başladığında ''recall'' yaparak bölgedeki kolonistinizi geri çağırıp başka bir bölgeye yollayabilirsiniz. Tabi bunu yapmak o kadar kolay değil. Size çok büyük bir ekonomik yük olur. Ne kadar çok kolonist sayınızı aşan bölgeler varsa masraf o kadar katlanarak büyür. Ayrıca kolonisti çektiğiniz bölge nispeten yavaş şehirleşir.
Masrafın ne kadar attığına dair bir örnek:
Alıntı
(aç/kapa)

S: Kolonimin vergisini artırdığımda bağımsızlık isteği aşırı artıyor neden ?
C: 1.18 yaması ile birlikte kolonilerinizden aldığınız vergi artık koloninin bağımsızlık isteğine daha çok etki ediyor, %100 vergi aldığınızda bağımsızlık isteğini toplam %50 etkileyebiliyor. Vergi almak artık daha tehlikeli.

S: Kıyı bölgeleri hariç iç bölgelere kolonist gönderemiyorum neden?
C: Koloni gönderebilmeniz için oradaki bir koloni toprağınız şehirleşmiş olmalı. Yani şehirlerinizin sınırlarındaki bölgelere kolonist gönderebiliyorsunuz. Bu durum tabiki kıyılar için geçerli değil tüm kıyı bölgelerine kolonist gönderebilirsiniz.


S: Hangi ülkeler koloni kurar ? ( Yapay Zeka Kontrolündekiler )
C: Öncelikle bu bilgiler 1.16 sürümüne aittir. Güncel sürümlerde değişmeler olabilir. Bir AI kontrolündeki ülke gerek ulusal ideaları aracılığıyla gerekse Exploration veya Expansion idea açarak koloniciliğe başlayabilir.
Ulusal Fikre Sahip Ülkeler:
(aç/kapa)
Exploration:
(aç/kapa)
Expansion:
(aç/kapa)
NOT: Yukarıda verilen uluslar bu fikirleri almaya yönelik AI devletlerini gösterir. Ancak artık AI devletler dinamik fikirlere sahipler yani bu listede olmayan diğer AI devletler bu ideaları seçebilirler. Bunun yanı sıra listedeki tüm devletler koloni yapmayabilirler. AI çok geç kalabilir, erkenden koloni yapabilir veya hiç yapmayabilir. Belki bu ideaları almayadabilir.

S: Amerika'da kurulabilir kaç tane koloni devleti var?
C: Kuzey Amerika'da 7 Güney Amerika'da 4 adet olmak üzere toplam 11 adet koloni devleti kurulabilir. Bunların kurulabileceği bölgeler: Alaska, Canada, Eastern America, Louisiana, California, Mexico, Caribbean, Colombia, Peru, La Plata, Brazil'dir. Ek bir bilgi olarak Avustralya'da da koloni devleti kurulur.
Haritası:

(aç/kapa)

S: En önemli koloni bölgeleri neresidir?
C: Benim kişiler görüşüm olarak Karayip'ler kesinlikle ilk kolonileştirilmesi gereken yer. Altın transferi açısından Meksika bir diğer önemli koloni bölgesi. Bana kalırsa buraları kolonileştirip Hindistan ticareti için Hindistan'a doğru yelken açılmalı. Sizce hangi ülkeyle nasıl bir politika izlenmeli yorumlarda belirtebilirsiniz. Alıntı olarak buraya ekleyebiliriz.


S: Kolonist sayımı artırmanın bir yolu var mı?
C: Hayır artırıp azaltmak sizin elinizde değil. Exploration ve Expansion idea açarak en fazla 3 kolonist elde edebilirsiniz. Ulusal idea fikirleriniz içinde +1 kolonist verme varsa eğer ancak o şekilde 4'e çıkarabilirsiniz. Aşağıda hangi ülkelerle +1 koloniste sahip olabiliriz listeledim:
(aç/kapa)


NOT: Rehberde eksikler var. Rehber %100 tamamlanana kadar sık sık güncellenip detaylandırılacaktır. Rehbere eklenmesini istediğiniz bilgileri yazarsanız eklerim.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 18:19:18 Gönderen: xxmodz »
 

Çevrimdışı Sezar

 • The Great Khan
 • Vulnerarius
 • *
 • İleti: 328
 • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
Ellerine saglik.Bu arada kolonilere claim atma gibi bir olay var mi?Yani uncolonized bolgelere?
 

Çevrimdışı xxmodz

 • Roma Askeri
 • *
 • İleti: 160
 • Europa Universalis IV
Ellerine saglik.Bu arada kolonilere claim atma gibi bir olay var mi?Yani uncolonized bolgelere?

Rica ederim. Claim atmaya gerek yok sadece kolonist göndermek yeterli. Şehir tamamlandığında senin dinine, kültürüne ve teknolojine sahip oluyorlar.
 

Çevrimdışı Annibal

Yalnız Conquistadorlara da keşif görevi verilebiliyor.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı xxmodz

 • Roma Askeri
 • *
 • İleti: 160
 • Europa Universalis IV
Yalnız Conquistadorlara da keşif görevi verilebiliyor.

Bilgi için teşekkürler bilmiyordum, düzelttim.
 

Çevrimdışı Gregory

Çok güzel olmuş, artık nickini xxmodz'dan xxguidez'a çevirebilirsin :)

Edit: Her maddeye bir rakam verirsen daha güzel olur bu sayede birisi soru soracağı zaman 5. madde falan der. Mesela 2. maddeye bu özellik ancak El Dorado varsa geçerlidir diye eklemen gerek eğer yoksa gemileri manual olarak Amerika'ya götürüp haritayı açmak gerekiyor.
+ 10'dan fazla vilayete sahip koloniler sahibine +5 ordu force limit, +10 donanma force limit verir.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 16:06:41 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı xxmodz

 • Roma Askeri
 • *
 • İleti: 160
 • Europa Universalis IV
Çok güzel olmuş, artık nickini xxmodz'dan xxguidez'a çevirebilirsin :)

Eyvallah. :)
 

Çevrimdışı Reaktans

 • Equites
 • *
 • İleti: 88
Rehber için teşekkürler. 10 şehir 1 tüccar olayını yeni öğrendim. Bende nereden geldi bu kadar tüccar diyordum daha dün ;D
Birde bu conquistadorlar otomatik değerli maden arama olayı vardı galiba.  sphle*
 

Çevrimdışı altnkurt

 • Equites
 • *
 • İleti: 92
Belli bir büyüklükten sonra +5 force limit veriyodu sanırım. Rights of Man'la geldi sanırım o özellik.

Bir de şey vardı. Aynı anda kolonist sayından fazla koloni yapmaya çalışırsan koloni için ekstra masraf ödersin. 3 kolonist varken 4. için %100 ekstra masraf 5. için %400 (emin değilim) baya katlana katlana gidiyo. Denemek için yaptığımda %8100 gördüm ama kaçıncı koloniydi hatırlamıyorum.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2016, 17:01:55 Gönderen: altnkurt »
 

Çevrimdışı elano_16

 • Burjuva
 • *
 • İleti: 6
 • Yeni üye oldum.
Hangi yerli politikasını seçmemizi önerirsiniz? Ben ilk oyunumda native coexistence seçtim böylece ayaklanma diye birşey olmuyor ama koloni daha yavaş büyüyor. Askerlerim Avrupa'da kalsın lazım olur demiştim ama 2k asker yetiyorsa başka bir politika seçsem de olurmuş sanki.
 

Çevrimdışı altnkurt

 • Equites
 • *
 • İleti: 92
Hangi yerli politikasını seçmemizi önerirsiniz? Ben ilk oyunumda native coexistence seçtim böylece ayaklanma diye birşey olmuyor ama koloni daha yavaş büyüyor. Askerlerim Avrupa'da kalsın lazım olur demiştim ama 2k asker yetiyorsa başka bir politika seçsem de olurmuş sanki.

Ben 5k asker gönderip koloni yapcağım bölgelerde "Attack Natives" yaparak yerlileri öldürüyorum. Zaten Exploration, Expansion ve Trade gibi ideaları alacağımız için MİL fazlası oluyo. Daha sonra en çok nüfus veren politikayı kullanıyorum. Tekrar yerlilerin çıkıp ayaklanma ihtimali var mı bilmiyorum. Bende bikaç ayaklanma oldu ama belki oralardaki yerlileri öldürmeyi unutmuşumdur diye düşündüm. Tekrar çıkıp ayaklansalar bile çok az oluyor ve koloniyi yıkamıyor. En fazla biraz nüfusu azaltıyor.
 

Çevrimdışı Annibal

Yerlileri öldürürseniz asimilasyon eventi alamazsınız, yani koloniniz daha yavaş büyür.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Domuz

haberlere koyarsanız güzel olur ???
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?
 

Çevrimdışı TooTHem

 • Roma Askeri
 • *
 • İleti: 119
Rehber için teşekkürler ellerine sağlık.
 

Çevrimdışı xxmodz

 • Roma Askeri
 • *
 • İleti: 160
 • Europa Universalis IV
Güzel yorumlarınız için teşekkürler. :) Rehberi yakında güncelleyeceğim, yorumlarınızı dikkate alarak eklenmesini istediğiniz bilgileri de ekleyeceğim.
 

Çevrimiçi Túrin Turambar

Güzel ve yararlı bir rehber olmuş.  :)
Vesselam.
 

Çevrimdışı PashaZade

Paşa'ndan da bir + aldın :P Beğendim  tbrk*
 

Çevrimdışı xxmodz

 • Roma Askeri
 • *
 • İleti: 160
 • Europa Universalis IV
Teşekkürler. :) Eyvallah paşam.  ;D
 

Çevrimdışı Rapper

 • Redwood Original         Men of Mayhem
 • Onursal Üye
 • Tribunus Militus
 • *
 • İleti: 1541
 • Beğenildi: 19 kere
 • Redwood Original
Eline sağlık, gayet güzel bir rehber olmuş.
 
 

Çevrimdışı Gregory

Bir de şey vardı. Aynı anda kolonist sayından fazla koloni yapmaya çalışırsan koloni için ekstra masraf ödersin. 3 kolonist varken 4. için %100 ekstra masraf 5. için %400 (emin değilim) baya katlana katlana gidiyo. Denemek için yaptığımda %8100 gördüm ama kaçıncı koloniydi hatırlamıyorum.

Hikaye yazdığım zaman param vardı yapmıştım. Paran varsa yaparsın yani :)
Rehbere örnek olarak eklenebilir.
Bölüm 10: Sömürge Savaşları II
Devlet ne kadar kudretli olursa olsun İberyalı doğuştan kolonist olan çılgınlarla rekabet etmekte ciddi zorluklar yaşıyordu. Sultan paranın her şeyi satın alabileceğini düşünüyordu. Vurgun çok fazlaydı, Yeni dünyanın keşfindeki ile yarışan derecede hortum yaşanıyordu. Ama işini bilen memurlar tarafından kolonilerde paralar sıfırlanıyordu ve kimse bir şey bulamıyordu...
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2016, 13:59:16 Gönderen: Gregory »


 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.