Gönderen Konu: EUIV - Personal Union (PU) nedir/nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 21734 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

Personal Union (PU) iki devletin tek bir hükümdar tarafından yönetilmesine denir. Bizim Müslümanlarda örneği yok, ama Hristiyan krallıkların tarihinde sürüsü ile örnek var en ünlülerinden birisi -muhtemelen en ünlüsü- 100 yıl savaşlarının sebebi olan İngiltere Kralı III. Edward'ın Fransa tahtında hak iddiası etmesidir. Bu başarısız bir PU'dur çünkü kurulamamıştır. PU'nun kurulması kimin haklı olduğundan çok hak iddia eden devletin gücü ile ilgilidir. İngiltere Kralı Fransız Aristokrasini alt edemeyince savaş deklare etmiş ve savaş ile Fransız tahtını ele geçirmeye çalışmış ama başarısız olmuştur. (Ayrıntılı bilgi için tıklayın) Oyun başında İngiltere olarak Fransa'ya karşı taht savaşınızı kazanırsanız Fransa tahtı size geçer)Oyunda 1444 yılında pu'su olan hanedanlar vardır. Burgonya Dükünün minik Hollanda düklükleri üzerinde, Danimarka Kralı (aynı zamanda İsveç ve Norveç Kralı) ve Aragon Kralı (aynı zamanda Napoli Kralı) gibi. Bunlar dışında tarihsellik gerekçesi ile oyuna eklenmiş belli şartlara dayanan ve bu şartların gerçekleşmesi halinde savaşsız event ile oluşabilecek pu'lar mevcut. Kastilya Krallığının Aragon Krallığı üzerine, Polonya Krallığının Litvanya Büyük Düklüğü üzerine, ve düşük ihtimalde olsa Fransa Krallığının Napoli Krallığı üzerine olduğu gibi. Kastilya olarak Aragon üzerinde personal union kurabilirseniz ülkenizin ADM teknolojisi 10'a geldiği vakit Aragon Krallığına bağlı tüm topraklar, PU'lar ve vassal'lar Kastilya'ya bağlanır ve İspanya kurulur. Aynı şekilde Polonya ADM teknolojisini 10'a getirdiği vakit tüm Litvanya Büyük Düklüğünü ortadan kaldırıp topraklarını kendisine bağlayarak Commonwealth'i kurar. Bu yaşandığı vakit genelde Kıta Avrupa'sının en güçlü kara devletlerinden biri haline gelinir.

PU yapmak için temel şart hedef ülke ile kraliyet evliliğinizin (royal marriage=RM) olmasıdır. Bu olduktan sonra bekleme süreci başlar yani hedef ülke kralının çocuklarından birinin sizinle aynı kanı taşıması için beklenilir. Eğer sizin hanedanınıza ait bir kadın ile hedef ülkenin hanedanına ait birisi arasındaki ilişkiden doğacak olan varis hedef ülke tahtına çıkar ise (sizin sahip olduğunuz prestij ile doğrudan alakalı) bu sizin o ülke ile aynı hanedan tarafından yönetildiğinizi gösterir. İşte bu saatten sonra pür dikkat gözler o ülkeye kaydırılır.
A) Diplomatik olarak PU kurma

Fakat bazen aynı hanedana sahip olmadan da hedef ülke ile PU kurabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki 4 koşul karşılanmalıdır.;
 • Ana ülkenin şu koşullardan herhangi birini karşılaması gerekir:
  • Hedef ülke ile evlilik bağı olması
  • Hedef ülkenin tahtında hak iddia etmiş olması
 • Hedef ülkenin varisinin olmaması
 • Hedef ülkenin başka bir ülke ile PU'sunun olmaması ve
 • Hedef ülkenin barışta olması gerekir.

İki ülkenin aynı hanedandan olması PU ihtimalini arttırır. Personal Union cumhuriyet dışındaki yönetim biçimlerinde geçerlidir fakat Noble ve Dutch Republic yönetim biçimine sahip cumhuriyetlerde PU kurabilirler ve sadece ana ülke (hedef değil) olabilirler.

Oyuncu PU'ya düşürmek istediği ülkelerin hükümdarlarının üzerlerinde fare bekleterek o hükümdarın ölmesi durumunda ne olacağını görebilir. (On monarch death yazan kısım) Uyarılar kısmında siyah renkli kral silüeti ve sarı renkli tac bulunan1 uyarıda fare bekletildiğinde o anda varisi olmayan devletler listesini sarı renkte görebilirler. Yeşil renkte olanlar ise oyuncu ile RM yapmış veya aynı hanedandan olan ülkelerdir. Eğer oyuncu kırmızı renkte uyarı alırsa bu kendisi için hükümdarı öldükten sonra başka bir devletin altında PU'ya düşeceğini göstermektedir.

Eğer hedef ülke kralı varissiz ölmüş ise oyun, bu ülke ile RM yapmış diğer ülkelere bakar. En yüksek development'a sahip ülke (otonomiler de hesaba katılıyor) bu ülke ile PU kurar. Fakat bu durumda sizin rival'iniz olan devletlere, sizinle aynı hanedandan olan devletlere ve siz veya hedef ülke ile RM'si olan devletlere buna karşı çıkıp çıkmayacaklarına dair bir seçenek gelir (succession war), eğer karşı çıkarlarsa size ve PU kurduğunuz ülkeye savaş açabilirler. Bu savaşı kazanmaları dahilinde size ait olan PU'yu çalarak hedef ülke ile bedavadan PU kurmuş olurlar yada PU'nuzu iptal edebilirler.

Kendi hanedanını başka ülkelerin başına geçirme

Bir ülkenin sizin hanedanınıza ait birisini tahta geçirmesi için o ülkenin kralının varissiz ölmesi yada ülkeninin fetret devrinde (Interregnum) bulunması gerekir. Buradaki şansı arttırmak için 4'den fazla RM'ye sahip olmalısınız. Oyuncu istediği zaman hedef ülkenin kralının adının üzerinde fare bekleterek hedef hükümdarın ölümünden sonra kimin tahta geçeceğini görebilir. (Orada şu yazar, a noble from X succeeds to the throne = X hanedanından bir asil tahta geçecek) Eğer oyuncunun hanedanından birisi o ülkenin başına geçerse oyun size "Take that, von Habsburgs!" event'ini gönderir :)

Yüksek şans için "yaşlı hükümdar + yaşlı varis" yada "yaşlı hükümdar + varis yok" kombolarına RM atılabilinir :)


B) Savaş yoluyla PU kurma

Hedef ülke hükümdarının sizinle aynı hanedandan ve varissiz olması veyahut varisinin tahttaki hak iddiasının zayıf olması (weak claim) oyun eğer bu ülke ile RM'niz varsa size bu ülke üzerinde Personal Union kurma için savaş sebebi verir. (claim throne) Diplomasi seçeneklerinden claim throne'a basarak 5 sene sonra savaş ilan edebilir ve o ülkeyi kendi hakimiyetiniz altına alabilirsiniz. Bu süre (5 yıl) dahilinde eğer hedef ülkeye ortalama yada güçlü hak iddiası bulunan varis gelirse iptal olur. Yalnız unutmatın ki bir ülkenin tahtında hak iddia etmek o ülke ile aranızdaki ilişkilere -100, o ülke ile RM yapmış diğer ülkeler ile aranızdaki ilişkilere -50 verir.

Savaş açılırken dostlarınız sizinle savaşa gelmek istemeyebilir. (Hedef ülke ile PU kurmanızı istemeyenler) Savaş açıltıktan sonra savaş hedefi başkent işgal edilip üzerine -hedef ülkenin büyüklüğüne bakılmaksızın- %84 WS alınırsa o ülke PU kurabilirsiniz. PU'yu bu yolla kurmak hedef ülkenin büyüklüğüne göre AE verir ve claim throne yaptığınızda aldığınız -100 ilişkinin üzerine bir -100 daha alırsınız.

PU işinde 2 olay önemlidir, birincisi olabildiğince RM'ye sahip olacaksınız (4'den fazla olmalı) ikincisi ise prestijiniz daima yüksek olacak.


Güncelleme - 07.02.17


1444 yılında oyuna Personal Union ile başlayan devletler: (Soldakiler PU sahipleri)
 • Danimarka -> İsveç ve Norveç
 • Aragon -> Napoli
 • Burgonya -> Brabant, Flanders ve Hollanda
 • Provence -> Lorraine
Event ile kurulabilen PU'lar:

Oyunda bazı ülkeler tarihsellik sebebiyle event ile diğer ülkeler üzerinde PU kurabiliyorlar.
Bu PU eventleri sadece bir kez gelmekle birlikte sadece PU altına girecek olan ülkeler AI tarafından kontrol edildiklerinde gelmektedir.
 • Polonya III. Wladyslaw'ün varisi event'i ile Litvanya üzerinde PU kurabilmektedir. Bu PU aynı zamanda ileride Polonya'nın, Commonwealth'e dönüşmesini sağlyacak olan decision'ı da aktif eder.
 • Kastilya Aragon üzerinde İberya Evliliği event'i ile PU kurar. O sırada Aragon'un Napoli üzerinde PU'su varsa Napoli'de Aragon ile birlikte Kastilya'ya PU olarak geçer. Bu event ileride Kastilya'nın İspanya'yı diplomatik olarak kurmasını sağlyacak olan decision'u aktif eder.
 • Napoli kendisini Fransa altında PU'ya sokacak olan event'i alabilir.
 • Brandenburg Prusya üzerinde PU'ya sahip olabilir. Bunun için Prusya'nın Brandenburg'un vassal'ı yada ona olan ilişkisinin 100'den fazla olması gerekir. Bu event Prusya'nın başka bir ülkenin vassalı olması halinde bile gerçekleşebilir.
 • Brandenburg, Ansbach üzerinde PU kurabilir. Bunun için Brandenburg'un başına 1444'deki varisi Albrecht Achilles (bu kişi aynı zamanda 1444'deki Ansbach hükümdarı Albrecht Achilles II) geçmelidir.
 • İki komşu Hristiyan ülkenin hükümdarları varissiz, farklı cinsiyetlere sahip ve 16-40 yaşı arasında ise, iki ülkenin birbiri ile olan ilişkileri yüksek ise ve iki hükümdar aynı kültür grubuna sahip yada aynı hanedandan ise otomatikman event ile personal union kurulur.

Personal Union şu hallerde sona erer:
 • Hedef ülkenin entegre edilmesi veya miras olarak ana ülkeye kalması
 • Hedef ülkenin bağımsızlık savaşı açıp kazanması
 • Hedef ülkenin sahibine olan görüşü negatifken ana ülkenin kralının ölmesi
 • Hedef ülkedeki pretender tipi isyancıların hedeflerine ulaşması
 • Dini isyancıların ülkenin dinini değiştirmesi (heretic değil heathen)
 • İsyancıların ülkenin yönetim biçimini değiştirmesi
 • Ana ülkenin diplomatik olarak barışçıl bir biçimde PU'yu sona erdirmesi (PU'yu iptal etme) Ana ülkeye;
  • 25 prestij
  • Hedef ülke ve ana ülke arasında 5 yıllık bir ateşkes ve
  • Hedef ülkenin bağımsızlık isteğinin fazlalığına göre 0'dan -200'e kadar ilişkiye mâl olur


C) PU'ları Entegre Etme

A) Miras Yoluyla

PU kurulduktan 50 yıl sonra hedef ülke PU sahibine -ondan daha az vilayete sahip olmak koşulu ile- miras olarak kalabilir. Bu her hükümdar ölümünde yaşanacak bir ihtimaldir. Bu ihtimali diplomatik ekranda PU simgesinin üzerinde bekleyerek görebilirsiniz. İhtimal 0 veya daha fazla olabilir. En büyük faktör ana ülkenin sahip olduğu diplomatik reputation'dır.

Formül:
Kod: [Seç]
5 x ana ülke DIP REP + ana ülke stabilitesi + 5 (eğer iki ülkede aynı kültürü paylaşıyorsa) - 1 (hedef ülkenin sahip olduğu her vilayet için)
Not: Oyuncuların kontrol ettiği hedef ülkeler asla miras yoluyla sahiplerine kalmazlar fakat entegrasyon ile diplomatik olarak annex'lenebilirler.

B) Entegrasyon (Integration) ile:

PU'yu vassal annexler gibi annexleyebilirsiniz ve buna entegrasyon denir. Bir PU'yu entegre etmek için:
 • PU kurulduktan sonra 50 sene geçmiş olmalı
 • Hedef ülkenin sahibine olan ilişkisi en az 190 olmalı
 • Bağımsızlık isteği %50'den az olmalı
 • Ana ülke hedef ülkeden daha fazla vilayete sahip olmalı
 • Ana ülke hedef ülke barışta olmalı ve
 • Ana ülke hedef ülke başkentini kontrol ediyor olmalıdır.

Vassal annexlemekten farklı olarak PU entegre etmeniz sırasında eğer PU'nuz sonlanırca o zamana kadar harcadığınız tüm DIP puanlar boşa gider. Entegrasyon süreci hedef ülkenin bağımsızlık isteğinin %50 üzeri olması halinde veya başkentinin kontrolünü kaybetmesi halinde durdurulur.

Entegrasyon ücreti DEV başına 8 DIP power'dır. Bu ücret hedef ülkenin increased core cost etkisine sahip olması ile artarken ADM verimliliği yada Diplomatik annex ücretini düşüren etkiler ile azalır.

Entegrasyon ücretini azaltan etkiler:Entegrasyon sürecinin hızı şunlara bağlıdır:
 • +1 sabit değer
 • +1 aynı din
 • +1 aynı kültür
 • +/- 1 (her DIP reputation puanı için)

Bu değerlerin toplamı pozitifse entegrasyon sürer, 0 veya negatifse süreç durur ama geriye gitmez.

Entegrasyonun tamamlanması durumunda:
 • Ana ülke +5 prestij kazanır.
 • Ana ülke 10 yıllığına -3 DIP REP. kazanır.
 • Eğer hedef ülke HRE üyesi ise tüm HRE üyesi ülkelerle -25 ilişkiye sahip olur.
 • Ana ülke hedef ülkenin tüm ordularını ve donanmalarını kontrol eder.
 • Ana ülke hedef ülkenin tüm vilayetlerinde core kazanır.
 • Ana ülke hedef ülkenin tüm vilayetlerinde %60 otonomiye sahip olur. (Eğer vilayetler %60'dan daha yüksek otonomiye sahip değilse ve eğer ana ülke herhangi bir vilayette core sahibi ise o vilayette otonomi %0 olur.)1 Succession uyarısı


Kaynak: http://www.eu4wiki.com/Personal_union
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2017, 17:08:17 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı lithium26

 • Senyör
 • *
 • İleti: 376
 • Yeni üye oldum.
Peki p.u savaş sebebi geldiğinde ittifakı kırmayı önerirmisin ? Truce ile birlikte karşı devletin varis elde etme şansı artıyor. Bugün denedim kırdım ittifakı 1 yıl sonra varis geldi :D
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2016, 07:46:41 Gönderen: lithium26 »
 

Çevrimdışı 33denizk33

 • Şövalye
 • *
 • İleti: 193
Harikasınız, teşekkürler.

E madem savaş açarak bizim kralı başa geçiriyoruz direk claim atıp savaş atarız, sonra da vassal yaparız daha mantıklı olmaz mı
 

Çevrimdışı Gregory

Devasa bir ülkeyi vassal yapamıyorsun PU bunun için var ;)

Peki p.u savaş sebebi geldiğinde ittifakı kırmayı önerirmisin ? Truce ile birlikte karşı devletin varis elde etme şansı artıyor. Bugün denedim kırdım ittifakı 1 yıl sonra varis geldi :D

Dediğin gibi varis gelebilir her an. Önemli olan fırsatını yakaladığında davranmak...


 

Çevrimdışı Halepli

 • Senyör
 • *
 • İleti: 438
 • Yükselmeyen düşer: ya Terakki ya İnhitat!...
Devleti daha sonradan kendimize entegre etmemiz için en gerek? Vassallık gibi zaman lazım mı?
Düştü yine yâdıma eski topraklar
Sınırında toy kurulan iller nerde?
Gazada tüketilen koca ömürler
Göklere yükselen kızıl tuğlar nerde?

ALLAH NAMUS VATAN İTTİHAD
 

Çevrimdışı Gregory

Normalde 50 sene sonra vassal annex'ler gibi annex'liyorsun fakat bazen eğer sen çok büyük diğer devlet çok küçük ise annex'lemeden direk ülkene katılabiliyor ama düşük ihtimal. Bunu vassal sayfasından görebilirsin chance to inherit diye geçer.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2016, 18:41:21 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı 33denizk33

 • Şövalye
 • *
 • İleti: 193
Teşekkürler cevaplarınız için
 

Çevrimdışı Vezir

 • Prussian İnfantry
 • Kont
 • *
 • İleti: 819
 • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
Bir şey diyeceğim, misal kral öldü, bir şavaşta generalken. heirde öldü. ee ülkeyle royal marriagemiz var ne olacak? tek bizim ama.
(aç/kapa)
 

Çevrimdışı Gregory

Savaş bittiğinde de kralsız ve varissiz ise sana PU'ya kalır.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2016, 12:20:57 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı Tonyukuk

 • Şövalye
 • *
 • İleti: 213
 • Militarist
Ben Brandenburg ile oynarken Avusturya PU'ya düşmüştü, ilerlettiğim kadar ilerlettim ama benim kral ölünce ayrıldı. Tam olarak hatırlamıyorum kral ölünce değil de başka bir şey olunca da ayrılmış olabilir ama nedenini anlayamadım.

TTK
 

Çevrimdışı Gregory

PU şu şekillerde sona erer:
 • PU'ya aldığın ülkenin senin hakkındaki görüşü eksideyken hükümdarın ölmesi veya
 • PU'ya aldığın devletteki pretender isyancılar hedeflerine ulaşması halinde
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2016, 12:21:04 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı Gazi OsmanPaşa

 • Asil
 • *
 • İleti: 90
 • Dilde, fikirde, işte birlik!
Bence tarihteki en ünlü Personal Union V. Karl da dır savaşsız Avrupa'ya hükmetmiş bir kişidir kendisi doğuştan gelen hakları Burgonya (Belçika-Hollanda)+ Kastilya-Aragon-Napoli-Sicilya -İspanyol Sömürgelerin +Habsburg sayesinde Almanya Avusturya topraklarında hak sahibidir Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun yöneticisi olmuştur. Kesinlikle dünyayı ele geçirebilecek güce ulaşmış kişiler arasındadır bence fakat manastıra çekilmiştir.Bir de garibim Başbuğ Timur'un çektiği eziyete bakın bu iki kişi arasındaki en büyük farklılık sebebi Personal Union un Müslümanlarda tam anlamıyla olmamasıdır

Tahtta hak iddia etmek hak iddia ettiğiniz ülkeye -100 ilişki evliliğiniz olduğu ülkelere - 50 ilişki ye sebep olur ve güvenirliliği(trust'ı) da etkiliyor diye biliyorum
 
İttihat ve Terakki

Kötüsü gelirse savaşmasını biliriz

Gök Bayraklara Sahip Çıkalım!
Tengri Biz Menen!
 

Çevrimdışı Gregory

1.15 ile birlikte artık hükümdar, ülke negatif prestijde iken ölürse birlik bozulmayacak.


 

Çevrimdışı Muhafız

 • Mr. Achievement
 • Dük
 • *
 • İleti: 1037
 • EU4 Moderatörü
pu halindeki devleti annexlemenin süresini azaltan idea tek influence midir
 

Çevrimdışı Gregory

Hayır, Administrative ve influence idea gruplarını tamamlarsan açılan policy ile %20 daha kısa sürer diplo-annex süreci. Ayrıca Diplo-annex diplomatik rep. ile doğrudan alakalı olduğu için bunu arttıracak her türlü idea/policy süreci hızlandırır. Ayrıca subject'inin dinini değiştirebilirsin süreci hızlandırmak için.


 

Çevrimdışı Muhafız

 • Mr. Achievement
 • Dük
 • *
 • İleti: 1037
 • EU4 Moderatörü
fransa olarak moskovanın dinini değiştirmek oldukça zor ;Dw idealarım da sırf savaş ideaları olduğu için sürede sıkıntı olabilir. 120 senede halledebilir miyim influence almadan  :P
 

Çevrimdışı Gregory

Dene bak yazar orada ne zaman biteceği annex sürecinin.


 

Çevrimdışı ardabeg

 • Senyör
 • *
 • İleti: 433
Ynt: EUIV - Kısa Sorular ve Cevaplar
« Yanıtla #17 : 22 Ocak 2017, 10:57:34 »
Personal Union eventle mi oluyor Claim Throne yaparak mı ?
 

Çevrimdışı Gregory

Eventle de olur, claim throne ile de olur, kendiliğinden de olur :)
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2017, 11:34:48 Gönderen: Gregory »


 

Çevrimdışı Gregory

Arkadaşlar konuyu tüm ayrıntılarıyla güncelledim afiyet olsun :)


 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.