Bağlanılan Hatırlatmalar

 • EuIV : 23 Ağustos 2013

Gönderen Konu: EU4 - İncelemesi  (Okunma sayısı 31666 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 13879
  • Profili Görüntüle
  • Paradox Interactive Türkiye Forumları
EU4 - İncelemesi
« : 23 Ağustos 2013, 00:52:20 »
Europa Universalis IV İncelemesi


TÜR
Paradox Interactive (PI), daha doğrusu özelleşmiş alt birimi Paradox Development Studio (PDS) 13 Ağustos 2013’te, en ünlü serisinin dördüncü oyunu olan Europa Universalis IV’ü (Eu4) yayınladı. Seriye yabancı olanlar için kısa bir bilgilendirme yapacak olursak; oyun yaygın olarak ve genel tabirle Grand Strategy olarak geçmekte ancak yakın zaman önce eu4wiki.com’da belirtildiği gibi 4X adı verilen strateji türüne giriyor. (4X, strateji oyunlarının alt türü olup “Keşfet, Yayıl, Sömür, Yok et” kelimelerinden türemiştir.)

KONU
Eu4, sandbox özellikleri ağır basan ancak aynı zamanda tarihi olayları yer yer oyuncuya yaşatan, devasa bir dünya haritası üzerinde oynanan bir imparatorluk inşa stratejisidir. Oyunun başlangıç tarihi, Varna’da Osmanlı ordusunun, başta Polonya ve Macaristan olmak üzere Haçlı ordularını ezici şekilde yendiği muharebenin ertesi günü, 11 Kasım 1444 seçilmiş. 400 yıla yakın bir oyun süresi sonunda 1820’ye kadar ilerlemek mümkün. Oyundaki rolünüz bir ülkenin yöneticisi olarak, diplomasi, ticaret, savaş, istihbarat, keşif, sömürgecilik..vs alanlarda başarılı olmak. Açık uçlu oyun yapısında dilediğiniz yönlerde ilerleyip, istemediğiniz, ya da hedefinize uygun olmayan kısımları -örneğin bir ticaret kenti olarak fetih yapmak sizin öncelikli hedefiniz olmayabilir, tersine kötü ilişkilere sebebiyet vererek ticaretinizi sekteye uğratabilir- umursamayabilir ya da erteleyebilirsiniz. Tekrar oynanabilirliği çok yüksek olan oyunda, 1444-1820 yılları arasında herhangi bir tarihten oyuna başlayabilir, yüzlerce ülkeden birini seçebilirsiniz. Tüm ülkeler pratikte oynanabilir olsa da bazıları sizi oldukça zorlayabilir; Amerikan yerlisi Aztekler ile teknolojide üstün Avrupalı kâşiflere direnebilecek misiniz?


TİCARET
Eu4’te serinin önceki oyununu oynamış olanlar için bile yabancı gelebilecek değişiklikler bulunuyor. Ticaret sistemi en büyük değişime uğrayan kısımlardan biri oldu. Artık harita üzerinde değişken ticaret yolları var. Kara ve denizlerde ilerleyen, büyük kentler ve dar boğazlarda düğümlenen bu yollar haritanın jeopolitik önemini artırmış. İstanbul gibi bir şehrin Asya’dan Avrupa’ya bir köprü oluşunun yanında Akdeniz’den Karadeniz’e de bir geçiş olduğu için ticari önemi oldukça büyük. Daha geniş ölçekte Anadolu, Suriye ve Mısır, Uzakdoğu ile Avrupa arasında bir geçiş olup ilk zamanlarda büyük ticari öneme sahip. Tabi Akdeniz ticaretini kontrol etmek için kritik şehirleri elde tutmaktan başka yöntemler de bulunuyor. Donanma ve tüccarlarınızı kullanarak ticaret yolunu kendi şehirlerinize doğru yönlendirebilirsiniz, elbette bunun için büyük rekabet olacaktır. Keşifler sonucu Uzakdoğu ile Avrupa arasında alternatif ticaret yolları bulundukça Akdeniz ticaretinin değeri düşebilir. Tarihte Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıflama sebepleri arasında gösterilen bu unsurun, oyuna dinamik bir ticaret sistemi ile eklenmiş olması takdir edilmeli.

ASİMİLASYON
Bir diğer yenilik ise core kazanma ile din ve kültür asimilasyonlarının kolay anlaşılır bir yapıya dönüştürülmüş olması. Sahip olduğunuz vilayetlerin size ne kadar sadık olacağının en temel göstergesi olan bu üç eylem, oyuna yeni eklenmiş olan hükümdar puanları ile gerçekleştiriliyor. İdari, diplomatik ve askeri puanlar çeşitli şekillerde artıyor ve bu puanları oyunun farklı yerlerinde kullanıyoruz. En sık kullanacağımız kısımlardan biri işte bu bahsettiğim core kazanma ile asimilasyon politikalarınız olacaktır. Meşru hakkınız olmayan, hatta size yabancı bir din ve kültüre sahip bir vilayeti fethettiğinizde yapacağınız ilk iş o vilayetin meşru sahibi olduğunuzu göstermek olmalıdır. Buna oyunda core adı verilmiş, serinin önceki oyunlarını oynayanların aklından hiç çıkmayacak bir kelimedir bu. Önceki oyun Eu3’te, kazanmak için 50 yıl beklemek zorunda olduğumuz core hakkını şimdi idari puan harcayarak daha kısa sürede elde etmemiz mümkün. Yalnız idari puan, teknolojiden binalara birçok farklı alanda kullanıldığı ve core kazanmak için de ciddi bir puan gerektiğinden sizi diğer alanlarda geri kalmaya mecbur bırakabilir. Vilayette core sahibi olduktan sonra isyan riski epeyce düşmüş ve vergileri daha iyi alıyor olacaksınız. Sıradaki hamle vilayetin dinini değiştirmek olabilir, tabi bu sizin politikanıza uygun ise. Belki Osmanlılar gibi farklı dinlere tolerans gösteren bir imparatorluk kurma arzusunda olabilirsiniz, böylece daha hızlı genişleme imkânınız olabilir. Dini bütün bir imparatorluk kurmak için ise misyonerlerinizi görevlendirmeniz mümkün. Önceki oyundan farklı olarak misyonerlerimiz sayılı, bir görevi aldıklarında bitirene ya da iptal edene kadar başka bir göreve atanamıyorlar. Dinini değiştirdiğiniz vilayetlerin en son olarak kültürünü de değiştirme imkânınız bulunuyor. Böylece asimilasyonu tamamlayarak vilayet halkının ülkenize tamamen sadık olmasını, en yüksek vergi ve asker kazanımını sağlamış olursunuz.


DİPLOMASİ
Europa Universalis serisinin en önemli ayaklarından biri şüphesi diplomasidir ve yeni oyunda diplomaside de bir takım gelişmeler oldu. En önemlisi, istihbarat faaliyetlerinin artık diplomasi sayfasına taşınmış olması ve tüm diplomasi seçeneklerinin kategorize edilerek sadeleştirilmesi oldu. Yeni eklenmiş hükümdar puanlarından biri olan diplomasi puanı, diplomatik hamlelerde kullanılıyor, savaş sebebi, rakip ülke gibi değişkenlerle maliyeti değişebiliyor. Örneğin rakip olarak belirlediğimiz bir ülkenin topraklarını daha az diplomasi puanı harcayarak ilhak edebiliyoruz. Diplomatik hamleler de artık sayılı diplomatlarımız tarafından gerçekleştiriliyor. Bir göreve gönderilen diplomat geri dönene kadar başka bir göreve atanamıyor. İstihbarat görevleri diplomatlarımız için uzun süreli olan görevler; mesela bir vilayette hak iddia etmek için diplomatımızı kullanabiliyoruz. Birkaç yıl boyunca diplomatımız o vilayette gizli propaganda çalışmaları, rüşvet..vs ile yerel halktan grupları ayartarak bizim o vilayette hak iddia etmemizi sağlıyor, bu da bize o vilayeti ilhak etmek için savaş sebebi sağlıyor. Nitekim savaş sebebi olmadan savaş ilan etmenin ciddi zararları var. Diplomasideki önemli yeniliklerden bir diğeri koalisyon sistemi. Tehdit olarak gördüğünüz güçlü bir ülkeye karşı tek başınıza gücünüz yetmiyorsa o ülkenin düşmanları ile birlikte koalisyon oluşturuyorsunuz. Bunun için koalisyondaki ülkelerin ittifak kurmasına gerek yok, yalnızca koalisyonun hedefindeki ülkeye karşı savaşlara birlikte girmeyi sağlıyor, ister savunma ister saldırı savaşı olsun. Tarihte Napolyon’un imparatorluğunun gücü karşısında Britanya, Avusturya, Rusya, Prusya gibi ülkeler defalarca kez koalisyon oluşturmuştu. Avrupa Hristiyan ülkeleri de Osmanlı karşısında çeşitli koalisyonlar oluşturmuştu.

MULTIPLAYER
Serinin önceki oyununun temel sıkıntıları Eu4 ile çözülüyor. Yapısı itibariyle fazla sayıda oyuncu ile oynanan -32 kişiye kadar- ve uzun oyun sürelerine sahip olduğundan oyun kurmak, düşen oyuncuyu tekrar almak gibi işlemler oldukça uzun vakit kayıplarına neden oluyordu. Eu4 ile gelen Hot Join özelliği sayesinde oyundan düşenler tekrar oyuna girebiliyor, oyuna devam etmekte olanların ise çıkması gerekmiyor. Hatta singleplayer oyununuz Hot Join ile bir anda multiplayer’a dönüşebilir, tabi eğer oyunun başındaki ayarlardan buna onay vermişseniz. Multiplayer sırasında ayrılan oyuncuların yönettiği ülkeler yapay zekâya bırakılabilir, ya da kısa sürede geri döneceği bilinen oyuncunun ülkesi yapay zekâya bırakılmayıp boşta bekletilebilir.


GÖREVLER, OVEREXTENSION, PIETY (Dindarlık)
Eu4 ile görevler üçe çıkıyor ve bunlar arasından istediğimizi seçebiliyoruz. Önceki oyunda böyle bir seçeneğimiz yoktu.
Aşırı büyüme anlamına gelen “Overextension”, Eu3’e son dönemde eklenmiş suni bir özellikti. Eu4’te ise oyunun temel mekaniği haline geliyor ve bazı değişikliklere uğramış. Core sahibi olmadığınız vilayetler size belli bir overextension getiriyor. Miktarına göre oranla ciddi zararlar veriyor; isyan riski, komşularla kötü ilişkiler, ticaretin zayıflaması..vs. Overextension’dan kurtulmak için vilayetleri core yapmak gerekiyor.
Piety (Dindarlık) de yeni özelliklerden bir tanesi, dindarlık arttıkça misyonerlik kolaylaşıyor, askerlerinizin morali artıyor. Piety azaldıkça daha fazla vergi ve asker alabiliyor, teknolojide hızlı ilerleyebiliyorsunuz.

GRAFİK, SES, MÜZİK
2007’den beri kullanılan ve sürekli geliştirilen Clausewitz oyun motoru Europa Universalis IV ile birlikte en üst seviyeye çıkıyor. Önceki yıl Crusader Kings II ile beğenilen grafikler bir basamak daha çıkmış oldu tabi bu Europa Universalis IV için bir sınır değil. Önceki oyun Eu3’ün ilk çıktığı hali ile 5 yıl sonraki hali birbirinden çok farklı, Eu4 de ek paketler ile grafiksel gelişimini sürdürecektir. Bu tür bir oyunda grafikler önemsenmez görüşü çok hâkim değil ki grafiklerin en başta oyunun anlaşılırlığını sağlaması önemli. Bu açıdan Eu4 oldukça tatminkâr. Seslendirmeler oyun için yeterli, uyarıcı kısa seslerin oynanışa katkısı ise önemli. Andreas Waldetoft tarafından bestelenen müzikler çağın atmosferini veriyor. Bu ismi diğer Paradox oyunlarına bestelediği şahane müziklerden tanıyoruz; Europa Universalis III, Rome, Victoria II, Crusader Kings II ve son olarak Europa Universalis IV. Eklemeden geçmeyeyim, Eu4 Digital Extreme Edition ile “The Conquest of Constantinople Music Pack” toplam 10dk’lık 3 müzik geliyor. Günümüzün DLC furyasından nasibini alan Eu4’ün çıkışı ile DLC’leri de şimdiden gelmeye başladı. Multiplayer oynayacakları düşünerek bu minik DLC’lerin oynanışa etki etmeyen türde, görsel ve işitsel yönleri artırmaya yönelik olduğunu belirtelim. Elbette büyük ek paketler için aynı şeyi söylemek mümkün değil, büyük paketler oyunun yapısına ciddi eklentiler ve değişimler katacaktır.


SONUÇ
Tüm yeniliklerden burada bahsetmemize imkân yok. Sonuç olarak Eu4 bekleneni karşılayan bir oyun oldu, önceki oyuna eklenen bir sürü ek paket ve yamalarla bohçaya dönen yapı sade ve anlaşılır hale gelmiş, dahası oyun mekaniğine eklemlenmiş. Bir örnek verecek olursak, kültür asimilasyonu önceki oyunda decision ve event’ler aracılığı ile yapılıyordu ki bu dolaylı bir yoldu. Şimdi ise belli bir sürede bir takım birikimleri (diplomasi puanı) harcayarak yapıyoruz. Bahsetmeden geçilmemesi gereken önemli gelişmelerden biri de AI’nın neyi neden yaptığının daha kolay anlaşılır hale getirilmesi olmuştur. Örneğin bir ülkeyle ittifak yapmak istediğimizde eğer bizi reddediyorsa artık neden reddettiğini detaylarıyla birlikte görebiliyoruz. Bazı ufak hatalar çıkış sürümünde mevcut olsa bile kısa sürede yamalarla çözüleceğine eminim. Yine de Eu4 Paradox oyunları içinde az hata ile çıkan oyunlardan biri oldu ve kitlesi en büyük serinin bu dördüncü oyunu öncekilerden daha çok oynanacaktır.

Bu oyun sizlere, tarihi baştan yazmanın yalnız savaşlarla olmadığını öğretecek. En büyük zafer savaşmadan elde edilendir.

PUAN: 85
SPONSOR: WWW.PLAYSTORE.COM
PLATFORM: PC/MAC
KAYNAK: WWW.OYUNFEST.COM
YAZAR: Ömer
Üç Adet Europa Universalis IV Ödüllü Çekilişe Katıl!

Playstore'un sponsorluğunda 3 talihli kişiye Europa Universalis IV hediye ediyoruz. Bu konu altında, sizden EUIV veya diğer Paradox oyunları hakkında fikir ve görüşlerinizi beyan etmenizi rica ediyoruz. İncelemenin yer aldığı bu konuya yorum göndererek aslında çekilişe de katılmış oluyorsunuz. 26 Ağustos gece 23:00'e kadar yorum yazan herkes çekilişe katılmış sayılacak. Ertesi gün yani 27 Ağustos'ta da çekilişin sonucu açıklanacak.

Bundan sonra Playstore'un sponsorluğunda başka faaliyetler de yapacağız. Belirlenecek üç talihlinin dışında kalan kişiler kazanamadıkları için üzülmesin. :)
Playstore'un katkılarıyla yapılan çekilişte ilk talihli belli oldu: Apsihinx

http://www.playstore.com/
İkinci talihli belli oldu: Affedilmeyen
Üçüncü talihli belli oldu: ): Ayran.Forever :(

Not: Normalde 3. talihli mehmetozan'dı ancak kendisine uzun süre ulaşamadığım için üçüncü Eu4 için yeniden kura çektim. Gecikmenin sebebi budur.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2014, 03:33:47 Gönderen: PiriReis »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri
 

Çevrimdışı PiriReis

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 610
  • Profili Görüntüle
There is no Conqueror except God.
 

Çevrimdışı Kurt Knispel

 • Nizam-ı Cedid
 • *
 • İleti: 2290
  • Profili Görüntüle
Paradox oyunlarını ve Europa Universalis serisini çok siviyırım. ALLAH(C.C) başımızdan Paradoxfan'ı eksik etmesin XD Amin...
 

Çevrimdışı Yalpagan

 • (Forbidden Love)
 • Sekban
 • *
 • İleti: 1293
  • Profili Görüntüle
Çekilişe katılmak istiyorum :)
 

Çevrimdışı Miltiades

Tebrik ederim.. Böyle etkinlikler ile forumun kalitesi artmakta.. tbrk*
 

Çevrimdışı ErkutErdem

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1131
  • Profili Görüntüle
Europa Universalis 4 beklediğimden daha iyi bir oyun oldu,her ne kadar grafik motoru bilgisayarı zorlasa da içerdiği yenilikler gayet güzel,özellikle kolonileşme de habire kolonist ihtiyacı olmaması,idealar ile ülkelerin özelleştirilmesi de ayrı bir güzellik eu3deki gibi etiyopyadan ajan gelmiyor :D,cot sisteminin değişmesi ticaret gücünün olması,barış seçeneklerine gelen yeniliklerde gayet güzel oyunun çıkmadan önce tüm geliştirici günlüklerini okuyup,gamerlara verdikleri ön sürüm oyunun videolarını izlememe rağmen sıkılmadan değişik ülkelerle oynayabiliyorum,bazı buglar yok değil tabi ki ancak patchlar ile düzelteceklerdir,ki çıkacak büyük çaplı dlc ve modları düşününce heyecanlanıyorum epey uzun lafın kısası paradox beklenen oyunu yapmış bence.

Edit:İlk ben gördüm yazıyı yazana kadar 4 kişi yorum atmış  :'(
Edit2:Kanuni 3 parmak yapıyor  :uneasy:
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 15:50:36 Gönderen: ErkutErdem »
 

Çevrimdışı europasml

 • Azab
 • *
 • İleti: 7
  • Profili Görüntüle
Tek kelime ile harika bir oyun. Paradox her zamankisi gibi harika bir iş çıkartmış. :)
 

Çevrimdışı Franz

Çekilişe katılmak istiyorum :)
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.
 

Çevrimdışı Can Aydın

 • (canaydin98)
 • Sipahi
 • *
 • İleti: 627
  • Profili Görüntüle
Serinin en iyi oyunu denebilir  :)
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 01:08:06 Gönderen: Can Aydın »
 

Çevrimdışı Lejyoner

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 916
  • Profili Görüntüle
Bu oyunu o kadar çok istiyorum ki fake ordumu çoktan devreye soktum. Yaklaşık 8 kişi.  tbrk*
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 01:09:21 Gönderen: Lejyoner »
 

Çevrimdışı kursad

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 347
 • peutz jeghers
  • Profili Görüntüle
Eu4 beklenini bende oluşturamadı ama dlc,ekpaket,mod yağmuru ile yine paradox oyunlarının o çizgisini yakalayacaktır diye umuyorum.Listeye beni de ekleyin.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 11:04:53 Gönderen: kursad »
Bir şey gerçekten çirkinse onu göremiyorsunuzdur.
Henri Matisse
 


Çevrimdışı User01

 • Yaya
 • *
 • İleti: 2
 • Mustafa Kemal ATATÜRK
  • Profili Görüntüle
 

Çevrimdışı Artiz

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1486
  • Profili Görüntüle
EU 4 'ün belkide en iyi yanı adamakıllı oynanabilcek bir oyun olması için EU gibi zibilyon tane ek paket gerektirmemesi :) bi de orjinal oynum olsa tam olcak :D

Çevrimdışı Brk007

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1142
 • Watch Me Bro
  • Profili Görüntüle
.
 

Çevrimdışı Paradoxy

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 600
 • EuIV
  • Profili Görüntüle
Europ bla bal bla bla bla bla.
 

Çevrimdışı Rapper

 • Redwood Original         Men of Mayhem
 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 1525
 • Beğenildi: 17 kere
 • Redwood Original
  • Profili Görüntüle
Güzel inceleme olmuş eline sağlık, çekilişe katılmak istiyorum.
 
 

Çevrimdışı Tiranın oğlu

 • (fwif)
 • Sipahi
 • *
 • İleti: 573
  • Profili Görüntüle
Çekilişe katılmak istiyorum. :)
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 01:36:50 Gönderen: Tiranın oğlu »
 

Çevrimdışı Avros008

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 698
 • For mother Krasnodar
  • Profili Görüntüle
 

Çevrimdışı delikulabey

 • Müsellem
 • *
 • İleti: 51
 • Üniversite başlamadan bilgisayar oynama çabaları.
  • Profili Görüntüle
Europa Universalis serisi bir çok paradox oyunu gibi büyük çapta strateji oyunlarından birisi. Ve buda beni bu oyuna çekiyor. Ticaret ağını kurabilmek, diplomasini iyi kullanmak, ve pek hoş görmesemde alıştığım askeri stratejik hareketlilik. Oyun kendisine tamamiyle bağlıyor. Nedeni ise geliştikçe insanın daha fazla şeyler yapma isteği. Osmanlı ile 1623 yılına geldim. Lakin kafamda bu bölümü bitirdikten sonra daha fransa ile oynamak, italyayı kurmak,, Kutsal roma imp. geliştirmek gibi farklı fikirler var. Eee bunları yapmak ta zaman alıyo. Neyse yazacak olsam daha çok şey yazarım :
Kısaca çekilişe katılmak istiyorum. Umarım bana da çıkar. ;D

fake konusunda ciddi arkadaşlar varsa lütfen önlem alın. :wry:
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2013, 20:27:00 Gönderen: delikulabey »
DH Forum'da - Gamebos -
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.