Gönderen Konu: EUIV - Multiplayer Kuralları Tartışma Konusu  (Okunma sayısı 1390 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
EUIV - Multiplayer Kuralları Tartışma Konusu
« : 05 Şubat 2017, 22:43:11 »

Bu konuda kurallar ile ilgili görüşlerinizi/önerilerinizi belirtebilirsiniz. Geçtiğimiz multiplayerde yaşadığımız sorunları aşmak için bu kuralları uygun gördük.
  • Oyuncular arasında müttefiklik, garanti verme ve garanti alma limiti toplamda 2’dir. 1650’den sonra bu limit 3 olarak uygulanır.
  • Oyun Victory Card sistemine göre oynanır ve oyuncular Victory Card'larına sahip olan devletler ile dost olamazlar.
  • Oyuncular arası bir savaş devam ederken diğer oyuncular savaştaki oyunculara savaş açamazlar.
  • Intervention tamamen serbesttir.
  • Barış anlaşmalarında “release nation” seçeneği yalnızca %80 savaş skorunu aşmayan devletler için talep edilebilir.
  • Oyuncular arasında toprak, condottieri (paralı asker) ve donanma alışverişi yapılamaz.
  • Oyun başında mevcut vasalların corelarının geri kazandırılması dışında vassal feed yasaktır.
  • Oyunu savaş sırasında dahi durdurmak yasaktır. Oyun hızı normal zamanlarda 3’tür, oyuncular arası savaşta hız 2’ye düşürülebilir.
    Yapay zekaya karşı hız 3’ün altına indirilemez. Oyun yalnızca anlaşma teklif edileceği zaman durdurulabilir. Müzakereler savaş sırasında yapılmalıdır.
  • Yapay zeka kontrolündeki devletlerin kurallara aykırı durumlar oluşturması kural ihlali olarak nitelendirilmez. (Ör: Oyuncular arası bir savaş devam ederken AI devlet tarafından savaşa davet edilme)
  • Bir oyuncu teslim olursa (=unconditional surrender yollarsa) oyun durdurulur ve karşı taraftaki oyuncunun derhal yanıtlaması beklenir. Savaş daha fazla uzatılamaz.
  • İttifak savaşlarında savaş lideri olmayan oyuncularla ayrı ayrı barış yapılacaksa toprak talep edilemez, vasalların ve PU'ların sonlandırılması istenemez.
  • Oyundan düşen tek bir oyuncu icin rehost yapılmaz ancak düşen oyuncunun ülkesi başka bir oyuncu ile savaşta ise veya savaşa girerse rehost istenir.
    Düşen oyuncunun ülkesi koruma altına alınır ve oyuncunun onayı olmadan devleti ofansif savaşlarda çağrılamaz. Rehost kuralları katılımcıların isteğine göre değiştirebilebilir.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2017, 20:25:05 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Multiplayer Kural Tartışma Konusu
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2017, 22:44:54 »
Osmanlı için ya AI'ye bırakılmalı ve müttefik olunmamalı yada genişleme alanı sınırlandırılabilinir. Bu konuyu tartışabiliriz.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Şubat Ayı Multiplayer
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2017, 22:56:27 »
Yukaridaki kurallara ek olarak birkac kural onereyim:

1)Oyunun kazanani skora gore belirlenir.Oyun bitiminde en yuksek skoru alan oyuncu galip ilan edilir.
2)Oyuncular kendi cikarlarini gore oynamak zorundadir.Victory karti birbirinde cikan oyuncular ittifak olamaz.
3)Oyundan dusen tek bir oyuncu icin rehost yapilmaz,ancak ulkesi savasta ise  veya savasa girdiginde rehost istenir.Dusen oyuncunun ulkesi koruma altina alinir.

Ayrica Osmanli baslangicta cok OP bir devlet.Tek seferde 3 kisiye kafa attigini bilirim gecmisteki multilerimin birinde.AI`ye verilmesi taraftariyim oyun dengeleri acisindan.

Edit 1:Oncelik sirasina Isvec`te eklenebilir.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 23:29:26 Gönderen: Sezar »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Multiplayer Kuralları Tartışma Konusu
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2017, 23:03:40 »
Victory Card aslında ilginç bir fikir Pdx multiplayer'ında ona göre oynuyorlarda bizde işler mi sence?
3. kural mantıklı.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2017, 23:18:11 »
3.kural kaldırılıp 2.kural için düzenleme yapılmalı.Misal farklı devletler savaşırken diğer devlet fırsattan istifade savaş ilan etti,savaşı sonradan ilan eden devlet barış antlaşmasında %25'den yüksek tekliflerde bulunamaz.İki devlet savaşırken diğer devletlerin de oturup beklemesi mantıklı değil.Onun dışında kurallar iyi.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2017, 23:26:42 »
3.kural kaldırılıp 2.kural için düzenleme yapılmalı.Misal farklı devletler savaşırken diğer devlet fırsattan istifade savaş ilan etti,savaşı sonradan ilan eden devlet barış antlaşmasında %25'den yüksek tekliflerde bulunamaz.İki devlet savaşırken diğer devletlerin de oturup beklemesi mantıklı değil.Onun dışında kurallar iyi.
Normalde öyle ama sportmence olsun isteniyorsa böyle bir kural iyi olur. Böyle bir kural olmayacaksa müttefiklere sınır koymanın da anlamı yok. İki durumdan biri tercih edilmeli. Yani ya 1. ve 2. kurallar komple kaldırılmalı ya da iki kural aynı anda var olmalı diye düşünüyorum.

Yeterli katılım olmazsa Osmanlı AI'ye bırakılabilir.

Victory kart sistemini bilmiyorum. Biraz araştırmak lazım ama öneri mantıklı.

"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2017, 18:12:29 »
Bence kurallarınız çok uygun ben zaten custom multime kural koyarken burayı baz alarak yaptım. Tabi değişmesi gereken baya kural vardı Custom olduğundan o yüzden ileride sıkıntı yaşanacağını zannetmiyorum ama extrem durumlar olursa ona göre de kural getirirsiniz. Son olarak tek şey söyleyeceğim müt limitini 1650 değil de 1600 yapmanız daha mantıklı olarak buluyorum din savaşlarının olduğu dönemi yani

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2017, 10:47:49 »
Kurallar güzel ama güçlünün güçlü ile ömürboyu müttefik olmasını nasıl engelleyeceksiniz?

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Şubat 2017, 20:47:24 »
Bir sonraki mp victory kartları olsun ve bu kartlar birbirine çıkmış devletler max. 50 yıl dost olabilsinler gibi bir kural olabilir mesela.

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Şubat 2017, 12:25:27 »
Kurallar güzel ama güçlünün güçlü ile ömürboyu müttefik olmasını nasıl engelleyeceksiniz?

Benim custumda belli dev üzeri her ülke GP oluyordu ve ilk 5 GP süper güç sayıp kendi aralarında müttefikliklerini yasaklamıştım. Buna benzer bir  şey konulabilir.

Çevrimdışı fksahin

« Yanıtla #10 : 20 Şubat 2017, 15:20:05 »
Benim custumda belli dev üzeri her ülke GP oluyordu ve ilk 5 GP süper güç sayıp kendi aralarında müttefikliklerini yasaklamıştım. Buna benzer bir  şey konulabilir.

Mantıklı
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #11 : 09 Mart 2017, 13:36:50 »
Alıntı
2. Oyun Victory Card sistemine göre oynanır ve oyuncular Victory Card'larına sahip olan devletler ile dost olamazlar.

2. maddenin şu şekilde yazılmasını öneriyorum:

"2. Victory card’ınızın olduğu oyuncularla ve sizde victory card’ı olan oyuncularla müttefik ve garantör olunamaz."

3. maddenin kaldırılmasını talep ediyorum. Konulma sebebi, oyuncuların ömrünü uzatmaktı. Daha çok güçlülere hizmet eden bir maddeye dönüştü.

Alıntı
5. Barış anlaşmalarında “release nation” seçeneği yalnızca %80 savaş skorunu aşmayan devletler için talep edilebilir.

Yukarıdaki 5. maddenin şu şekilde yeniden yazılmasını talep ediyorum:

"5. Oyuncular arası barış anlaşmalarında “cancel subjects” ve “release nations” seçeneği yalnızca %80 savaş skorunu aşmayan devletler için talep edilebilir."

"Gelmeyen oyuncuların ülkeleri koruma altına alınır" şeklinde yeni bir kural öneriyorum.

"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Mart 2017, 14:33:26 »
Değişiklikler olumlu. Başka önerisi olan varsa yazabilir.

Çevrimdışı Cemings

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Mart 2017, 18:31:09 »
Şubat ayı multiplayer bitti mi ? Birdaha ki ne zaman

Çevrimdışı mahoin12

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Mart 2017, 20:12:27 »
Ben vassal feed durumunu yanlış anlamıştım ama vassaların coreleri dışında diye değiştirirseniz mantıklı olur yoksa oyunun bir özelliği vassal almayı bir şekilde engellemiş olucaksınız alan ne için alır ki