Gönderen Konu: "WASD" Tuşlarıyla Haritada Gezmek ("WASD" Scrolling)  (Okunma sayısı 1807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fff7

Eu4 yada diğer paradox oyunlarında "wasd" tuşlarıyla haritada gezinebilmek için klavye haritanızı değiştirmelisiniz.Bunun için size önerdiğim program autohotkey.

Bu program ile fazla mouse tuşlarınızı dahi oyuna ekleyebilirsiniz.Öncelikle sizlere basit tuş atamasını anlatacağım.

1.Programı yükledikten sonra masaüstüne sağ tıklayıp yeni sekmesinden AutohotkeyScript dosyası oluşturup ismini kafamıza göre koyuyoruz.(dosya uzantısını değiştirmeyin)
2.Oluşturduğumuz dosyaya sağ tıklayıp ; 
Kod: [Seç]
w::Up
a::Left
s::Down
d::Right
Ekliyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.
3.Oluşturduğunuz ahk uzantılı dosyaya sağ tıklayıp "run script" diyoruz.Artık wasd ile yön tuşları yer değiştirdi.Oyunun keyfini çıkarabilirsiniz.Afiyet olsun :)
4.Eğer masaüstüne dönüp birşeyler yazmaya çalışırsanız öncelikle scripti kapatmanız gerekir.Onuda saatin yanında yeşil renkli autohotkey programına sağ tıklayıp suspend diyerek durdurup daha sonra oyuna girmeden çalıştırabilirsiniz.

Not:Eğer program windows üzerinde çalışıyor ama eu4'te çalışmıyorsa,programın kurulu olduğu dizine gidip bütün autohotkey programları için tek tek sağ tıklayıp uyumluluktan yönetici olarak çalıştır ve uyumluluk win8 yapıyoruz.

d ve g kısayollarını da çok kullandığım için onları da q ve e tuşlarına atadım.İşte script:
Kod: [Seç]
w::Up
a::Left
s::Down
d::Right
q::d
e::g

Fazla mouse tuşlarını oyunaa dahil etmek eu3 için anlatılmış.Biraz bakıp kendi fareniz ve eu4 için uyarlayabilirsiniz.Yardım için ö.m. atabilirsiniz.
http://www.eu3wiki.com/AutoHotkey

<a href="https://www.youtube.com/v/DuGm1ih5KjI" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/DuGm1ih5KjI</a>

Edit:Çok karışık diyenler piyasadaki diğer key remaping programlarından bu şekilde arkaplanda çalışanı çok az diğerleri regedit genelde değiştirip bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı istiyorlar.Autohotkey dışında keyextender var onunda ücretsiz versiyonu piyasada yok.
 

Çevrimdışı AdolfFeedler

  • Kont
  • *
  • İleti: 524
teşekkürler  tbrk*
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.