Gönderen Konu: İptal Edildi Timur Emiri Günlükleri  (Okunma sayısı 840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ekrembalı

Timur Emiri Günlükleri
« : 19 Ekim 2018, 02:06:05 »
Bölüm 1 Emir Şahruh Timur


Babam Timur'un ölümünden sonra devlet küçülmüş, isyan başlamıştı. Babamın ölümünün ardından yaşanan taht kavgalarından sonra tahta geçmiş ancak beş devlete de özerklik vermiştim. Her ne kadar bu beş devlet bize bağlı vasallarımız olsalar da koca Timur İmparatorluğuna, babam Emir Timura yakışmayan bir düzen içerisindeyiz. Ben ki Timur'un oğlu, Timur İmparatorluğu Emiri Şahruh isem Timur İmparatorluğunu eski ihtişamına kavuşturacağım.

Babam gibi tüm gücümle Türk ırkı ve İslamiyet için savaşacağım. Osmanlı ile geçmişten bir kavgamız var ama ortak düşmanımız olan Araplaşmış Memlük'e karşı Osmanlının çocuk padişahı 2. Mehmet ile ilişkilerimizi geliştirmeye karar verdim


Vasal devletlere karşı hiçbir taviz vermiyorum ve vermeyeceğim, çünkü biliyorum ki Timurun eski ihtişamına dönmesi için önce onları avlamam lazım.

Şahruhun Vedası


Şahruh kudretinin hayallerini gerçekleştirmeye yetmeyeceğini biliyordu. Çocuk padişah dediği Mehmed'in kudretine dahi ulaşamazdı. Hayatının son demlerini yaşıyordu yaşlı, yorgun ve hastaydı. Veda konuşmasını yapmak için oğlu Abdullahı odasına çağırttı. Bir muhafızla girdi içeri Abdullah muhafız hafif eğilip selamını verip çıktı dışarı.

"Buyurun Şahım beni çağırtmışsızın nedir mesele", dedi Abdullah.

Öksürmeye başladı Emir Şahruh kan geliyordu ağzından, kan kusuyordu adeta.

"Abdullah benim halimi görüyorsun belki son günlerim hayattaki bu hayatın bana yaşattıklarını biliyorsun deden Emir Timurun gölgesinde kötü bir Şah...", öksürmeye başladı yeniden. Abdullah girdi araya "Estağfurullah Şahım, dedem Timuru bilirim kudretini de ama siz olmasaydınız belki çoktan toprak olmuştu bu devlet, dedem gibi ".

"Oğlum ben neyi yaptığımı neleri yapamadığımı farkındayım, ben bitiriyorum sen başlıyorsun bu zahmetli yola. Hayatım boyunca babamın ölümünden sonra bize isyan edenlere kin yuttum, ama kan kusturamadım şimdi ben kusuyorum", dedi ve tekrar öksürmeye başladı.

"Abdullah seni varisim ilan ediyorum oğlum benim kustuğum kanları onlara kustur, benim yapamadığımı sen yap, deden Emir Timurun emirliğini sen devam ettir. Osmanlıyla geçmişi unuttuk sen de buna devam et Mehmeti dost eyle kendine, kardeş eyle önce dedenden sonra benim kaybettiğim toprakları al sonra cihana hükmedin iki Türk". Abdullah'ın gözünden yaşlar süzülüyordu artık babasının bile yapamadığını nasıl başaracağını düşünüyordu, korkuyordu Abdullah korkuyordu...Gelecek Bölüm : Abdullah'ın kabusu

Herat'ta bir yaz akşamı olmasına rağmen kuvvetli bir yağmur vardı. Abdullah'ın içindeki fırtına gibi bütünleşmişti dünya Abdullah'la. Bir yandan Abdullah ağlıyor, feryat ediyor bir yandan bulutlar ağlıyor rüzgar gürlüyordu. Babasının mezarı başında dünyası kararmıştı Abdullah'ın, daha tahta geçtiği ilk günden bağrışlar başlamış gürültü eksik olmuyordu sarayda tıpkı dedesi Timur'un öldüğü zamanlardaki gibi, vasallar baş kaldırmıştı Abdullah'ın kabusu gerçek oluyor Timur yalnız kalıyor devlet çukura sürükleniyordu.

Bir koşuşturma sesi duydu Abdullah o anda elini attı hançerinin kınına arkasına döndü ama gelen bir muhafızdı gelir gelmez söze girdi muhafız.
"Şahım Osmanlıdan bir elçi size mesaj getirmiş", dedi ve yanında gelen elçiyi taktim etti. Bu şartlarda elçi karşılamaktan memnun değildi Abdullah ama bir şey de diyemedi. Elçi elindeki kağıdı uzattı, Abdullah mektupu aldıktan sonra elçiyi istirahate gönderdi.

Batının Kayseri Fatih Sultan Mehmet' ten

Emir Abdullah, Emir Şahruh'un vefat haberini aldık en içten üzüntü dileklerimi size iletiyorum. Biliniz ki kendisinin attığı adımlar hiçbir zaman boş olmadı bu adımlara karşılık ben ki Osmanlı İmparatorluğu Padişahı 2. Mehmet her zaman yanınızdayım. Babanızın kudretiyle tutmayı başardığı ve kaybettiği toprakları şimdi siz kudretinizle geri alacak ve babanızın attığı adımları tamamlayacaksınız. Kılıcınızın paslandığını tahmin ediyorum nice zamandır cenk etmediniz, gönderdiğim hediye pusat dökeceğimiz kanların ortak olacağının teminatıdır.

Doğunun Emiri Abdullah'a.

Abdullah bu mesajı okurken öyle bir gülümsemişti ki adeta gelecek ayaklarının altına serilmişti. Bu iki Türk imparatorluklarının cihana hükmedeceğini görebiliyordu artık Mehmet sağlamıştı bunu.

(Arkadaşlar bilmiyorum iyi yazabildim mi ama gerçekten zaman istiyor bu şekilde bir hikaye yazmak bu yüzden güzel bir takip sayısı olursa devam edicem görüşleriniz belirtin lütfen)
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2019, 03:44:02 Gönderen: bbjx »
 
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: kerem1249, 25itroy25

Çevrimdışı kerem1249

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2018, 08:24:44 »
Güzel buldum ben, devamını beklerim &) Ayrıca EU4 hikayesiymiş bu :D HOI4 bölümüne açmışsın, EU4'e taşıyorum.
 

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2018, 12:13:55 »
Güzel bir hikaye olacak gibi ön saflarda yerimi alayım. Başarılar.
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.
 

Çevrimdışı ekrembalı

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2018, 13:18:51 »
Güzel buldum ben, devamını beklerim &) Ayrıca EU4 hikayesiymiş bu :D HOI4 bölümüne açmışsın, EU4'e taşıyorum.

Teşekkürler, hiç farkında değilim HOİ4 bölümüne açtığımın :D

Güzel bir hikaye olacak gibi ön saflarda yerimi alayım. Başarılar.Teşekkür ederim dediğim gibi ilgi olursa aynı devam ederim yazmak zaman alıyor gerçekten yazar değilim sonuçta :D
 

Çevrimdışı ekrembalı

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #4 : 20 Ekim 2018, 15:50:49 »
2. Bölüm Emir Abdullah Timur


Babamın ölümünden önce toparlanmakta olan devlet şimdi vasalların bağımsızlık bağırışlarıyla tekrardan yalpalıyor. Başlarda gerçek bir korku duyuyordum ama artık yüreğimde güzel bir inanç var ben ki Emir Abdullah Timursam bu devlet kaybettiği toprakların hepsini geri alacak.


Babamın vefatından sonra Mehmet'in gönderdiği destek mektubu gerçekten beni yüreklendirdi. Babamın da nasihatinde ki gibi gerçek bir dost kazandığımı anladım bunu artık resmiyete dökmek istiyorum ki dünya alem Osmanlı - Timur dostluğunu bilsin.
Kardeşlik Başlıyor


"Şah'ım Osmanlı dan bir ulak daha geldi huzurunuza çıkmak istiyor.",dedi kapıyı aralayıp içeri giren muhafız.

"Buyur edin, bakalım Mehmet bu sefer ne göndermiş", dedi ve oturduğu tahtında doğruldu Emir Abdullah.

Ulak girdi kapıdan içeri, başı önde yürüyordu tahta yaklaştı ve eğilip selamını verdi. Elindeki mektubu uzattı ve "Sultan Mehmet'in size bir ricasıdır Emir Abdullah", dedi.

Emir açtı kağıdı Mehmet kendisine bir teklif yollamıştı, hanedanlar arasında bir  evlilik istiyordu. "Dostluğumuzu siz cihana duyurdunuz, kardeşliğimizi de ben duyurmak isterim ?" diyordu mektup da Mehmet.

Bunun üzerine teklifi kabul etti Emir ve hanedan üyesi istekli genç bir hatun bulacağını temin etti.
Bugün komutanlarımız dan Ahmed Khalil'i ordunun başına atadım, çünkü artık paslı pusatların arınma zamanı, bana başkaldırma girişiminde bulunan vasallarım olsa da, eski topraklarımızı, bizim olanı geri almak için Ajam'a savaş açacağım belki aynı savaşta kan dökmek vasallarımla da aramı iyileştirir.


Savaşı sahanın gerisinden takip ediyorum, henüz sahaya atılmama gerek yok çünkü Kara Koyunlu devleti ve müttefikleri de Ajam'a savaş ilan etmiş ve başkentlerine kadar girmişler. Ajamı yok etmek kolay olacak ama Kara Koyunlunun bizim olana göz dikmesi beni öfkelendirdi.
İlk Savaş - Larestan Meydan Muharebesi


"Ahmet Ajam'a girmeyi başarmışsın ama düşman ordusu vasalımız Fars topraklarına girmiş ve ilerlemekte derhal orduları topla ve savaş alanına intikal et", yazıyordu ulak'ın getirdiği mesajda. Ahmet şimdi mutlu olmuştu işte, düşmanın yeri tespit edilmişti ve adeta kan kokusunu alır gibiydi tüm orduları topladı daha o günün akşamı yola çıktılar.

Aradan 5 ay geçmişti neredeyse sonunda orduları ile Farsa vardı Ahmet. Gelen bilgiler doğru çıkmıştı Larestan da konumlanmıştı düşman ve onu orada yakalayacaklardı.

Larestana varılımıştı artık düşman ufuktaydı Ahmet'in 18 binlik ordusuna karşı düşmanın 13 bin askeri vardı kolay olacağını umuyordu Ahmet.

Savaştan önceki gece bir otağ topladı Ahmet ordunun ileri gelen isimleri oradaydı son bir konuşma yapacaktı onlarla, sabahında taaruz başlayacaktı.

"Kutlu Türk komutanları Timur'un askerleri, atamız ve Emirimiz Timur'un ölümünden beri kılıçlarımız paslanmış Timur devleti küçülmüştü ancak bugün bizler Emirimiz Abdullah için ve şanlı Timur devleti için düşmana karşı cenk edecek, pusatımızın pasını kanlarıyla boyayacağız", dedi Ahmet, hep bir ağızdan 'Timur Emiri çok yaşa' diye bağırdı otağdakiler.


Bugün Qom düştü düşman başkentten de atıldı bizim için şanlı ve kolay bir cenk oldu. Yarın barış antlaşmasıyla iki devlet tarihe karışacak ve Timur'un olan Timur'a dönecek!Artık kazandığımız parayı arttırmamız gerektiğine kanaat getirdim bir reformun altına imzamı attım büyüyen bir devlet vasallarımızla bir İmparatorluk'uz kazandığımız parayı arttırmamız şart parası olmayan imparator olamaz.Bugün benim için huzur günüdür. Korkularım artık yok oldu vasallarım boyun eğmeye başladı bana, kudretimi artık damarlarımda hissediyorum dedem Timur'un kanı damarlarımda dolaşıyor onun kudreti bana da güç veriyor.
Babamın yarım bıraktığını tam etmeye başladım. İlk av tamamlandı vasal devletlerimizden olan Fars bugün bana boyun eğdi ve Timur şanına şan kattı.

Gün geçtikçe kudretim çoğalıyor en büyük vasalımız Transoxiana dahi bana boyun eğdi artık vasal devletlerimden başkaldırı kalmadı çünkü kaldıran biliyor ki indirmeye fırsat dahi bulamaz!

Her ne kadar sert bir hükümdar olarak gözüksem de halkıma insancı yaklaşımı aşılamak zorundayım olması gerektiği gibi. Ben bana baş kaldıranı ezerim ama asıl amaç başkaldıranı kazanmak ona bu düşünceyi vermemektir.
Vasallarımı günden güne yok ettim şimdi sıra Timur'un olanın Timura dönmesinde. Düşmanım Kara Koyunludan benim olanı almaya gidiyorum.
Bir kayıp haberiyle yıkıldım bugün başı boş ayrı ayrı dolaşan ordularımdan biri Kara Koyunlu ordusu tarafından hezimete uğradı. Bu durumun ardından soyumdan gelen dedemin torunlarından Ebu Seyid'i başkomutan olarak görevlendirdim şimdi intikam zamanı.

Savaş yine bizim galibiyetimizle ilerliyor sanırım yakın zamanda barış antlaşması imzalayacağım bizim olanın dışında Kara Koyunluyu cezalandıracak bir antlaşma olacak bu antlaşma.


Kirminşah hanında benim olan bir toprak var ve ben benim olanı almadan ölmeyeceğim.

Kardeşim Mehmet'ten bir ulak geldi bugün Karahanlılara karşı yaptığı seferde benden yardım istiyor. Bende Emir Abdullah olarak tabikide kardeşimi yarı yolda bırakmayacağım. Vakit bir kez daha sefer vakti.


Bugün Hormuz'a gönderdiğim casuslarımdan bir ulak geldi Basra körfezi ve Hormuz adası Arap yarımadasına girmem için ilk adımlar olacak.
Bugün benim için bayram günüdür. Babamın nasihatini sonunda tamamladım tüm vasal devletlerini kendi gücüme, topraklarıma kattım.Son SavaşEmir Abdullah artık büyük hedefinin sonuna gelmişti, Timur'un olanı Timura kazandırmaktı ömrü boyunca ki hedefi ve son bir toprak kalmıştı Yasuj. Şimdi bir savaş daha açacaktı son savaşı olarak bakıyordu buna öyle hissediyordu belki tüm divanını toplamıştı son akşam yemeğine.


"Kutlu Timur İmparatorluğunun şanlı neferleri, bugün sizi toplama amacım yarın başlatacağım seferdir. Geri de kalan son toprağımız olan Yasuj için savaş açacağım yarın son gücümle vuracağım düşmana, son seferim olarak görüyorum ben bunu belki hedefime ulaştığımdan belki ömrünün sonuna yaklaştığımdan ama biliyorum ki ben bir gün toprak olduğumda buradaki insanlar Timur İmparatorluğunu daime ileriye taşıyacaktır. Ben benim olanı aldım siz bizim olacakları alacaksınız!!", dedi ve elimdeki kadehi kaldırdı. Kalabalıktan 'Emir Abdullah çok yaşa!!' sesleri yükseliyordu.
Emir Abdullah'a Veda


Savaş alanının berisinde kurdurduğu otağında yatıyordu Abdullah. Hastalanmıştı hisleri gerçek olmuştu ölümü yaklaşıyordu artık. Kardeşi Şahruh'u çağırttı yanına veda konuşması yapacaktı besbelli.

"Kardeşim", diyerek başladı sözüne "en büyük emelimdi bizim olanı geri almak son bir engel kalmıştı bunu başarmama oda Yasuj du, onu da işgal ettik ama görünüşe göre ben ilhak edemeyeceğim. Senden arzum şudur ki Babamızın mirasına sahip çık elde ettiklerimi korumakla yetinme. Bizim olanı aldık sırada bizim olacaklar da, unutma Mehmet'in bana dediği gibi şimdi de sen ; Doğunun Emiri olacaksın , cihan ayaklarımıza serilecek". dedi zar zor konuşmuştu,  nitekim konuşması bittikten sonra da vefat etti.

Şimdi hükümdarlık sırası Şahruh ta idi hemen kalktı abisinin başından bu haberi alan ordu muhakkak ki çökecekti şimdi onun bu orduya direk olması gerekiyordu. 

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #5 : 20 Ekim 2018, 16:34:08 »
Güzel bir bölüm daha Timur'un vassal sorunu cidden oyun başında fazlasıyla korkutan bir sorun ancak güzel bir şekilde atlatıp hepsini topraklarına katmış olman mükemmel. Ancak çok fazla savaş açıp koalisyon yememeye bak çünkü ne kadar İran'a ve Türkistan'a hakim olsan da yeterli gücün yok. Nasir fevkalade bir veliaht Şahruh'tan sonra devlet Nasir ile altın çağını yaşayabilir gibi duruyor.  :smoking:
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.
 

Çevrimdışı Kodazot

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2018, 20:41:28 »
İkinci bölümde resim yok. Görünmüyor başarılar.
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge
 

Çevrimdışı Erasmio

  • Asker
  • *
  • İleti: 2
  • Yeni üye oldum.
Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #7 : 20 Ekim 2018, 22:44:15 »
İkinci bölümde resim yok. Görünmüyor başarılar.


Bende görünüyor ama?
 

Çevrimdışı Kodazot

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #8 : 20 Ekim 2018, 23:27:00 »
Stratejik hata batiya yönelmen doğuyu bitirmen gerekirdi. Osmanlı ile sınır olmamaya bak arada tampon devlet bırak. Resimler şimdi görünüyor. :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge
 

Çevrimdışı ekrembalı

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #9 : 21 Ekim 2018, 22:09:24 »
Stratejik hata batiya yönelmen doğuyu bitirmen gerekirdi. Osmanlı ile sınır olmamaya bak arada tampon devlet bırak. Resimler şimdi görünüyor. :smoking:


neden hata olsun ki , neden sınır olmayayım ?
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2018, 22:14:19 Gönderen: ekrembalı »
 

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #10 : 21 Ekim 2018, 22:58:48 »
Şundan dolayı diyor zannımca Osmanlıyla sınır olursan er geç rival olursunuz. Haliyle bir savaşı kapına bedavadan kendin getirme diye demiştir.
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.
 

Çevrimdışı Kodazot

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2018, 17:25:31 »
Hem o var hem de doğuda daha fazla gelir ve adam gücü var. İleride hem doğuda hem batıda kıskaç altına girebilirsin. :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge
 

Çevrimdışı bbjx

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #12 : 30 Aralık 2018, 00:03:52 »
@ekrembalı bu konunun devam edip etmeyeceği hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.Duruma göre ön ekleri güncellenecektir. 3 Ocak tarihine kadar dönüş olmazsa iptal edilmiş ve ya tamamlanmış olarak değiştireceğim.Saygılar.
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2018, 00:04:15 Gönderen: bbjx »
 

Çevrimdışı ekrembalı

Ynt: Timur Emiri Günlükleri
« Yanıtla #13 : 03 Ocak 2019, 17:01:41 »
@ekrembalı bu konunun devam edip etmeyeceği hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.Duruma göre ön ekleri güncellenecektir. 3 Ocak tarihine kadar dönüş olmazsa iptal edilmiş ve ya tamamlanmış olarak değiştireceğim.Saygılar.


Kapatabilirsiniz hikaye iptal oldu
 

 

Timur Hanedanı

Başlatan Celali

Yanıt: 21
Gösterim: 3393
Son İleti 02 Mart 2014, 08:32:51
Gönderen: Gök Börü
Timur Hanlığı ve Kapıdaki Düşman

Başlatan Kodazot

Yanıt: 45
Gösterim: 7535
Son İleti 06 Ağustos 2014, 19:45:32
Gönderen: Atadam
Timur İmparatorluğu - Diriliş , 2.bölüm geldi - ÇİN SEFERİ

Başlatan Celali

Yanıt: 13
Gösterim: 3482
Son İleti 23 Kasım 2014, 22:15:03
Gönderen: ALERHATE
Timur Hanedanlığı (kapandı ankete oy verin)

Başlatan Plutarch

Yanıt: 246
Gösterim: 30513
Son İleti 15 Haziran 2015, 01:06:43
Gönderen: pricee23
[Hanedan Oyunu] Timur Hanedanlığı

Başlatan TitanBey™

Yanıt: 43
Gösterim: 3656
Son İleti 07 Ocak 2018, 14:28:40
Gönderen: TitanBey™
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.