Gönderen Konu: İptal Edildi Yeni Osmanlı Hikayesi/ 4. BÖLÜM GELDİ!  (Okunma sayısı 2811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
  • Beğenildi: 53 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
Yeni Osmanlı Hikayesi/ 4. BÖLÜM GELDİ!
« : 31 Ağustos 2017, 18:33:24 »
Ben Sultan Mehmed. 12 yaşındayken babam tahtı bana bıraktı. Bu yüzden genç ve tecrübesizken tahta çıkmak zorunda kaldım. Bunu fırsat bilen haçlılar, Niş savaşının sonucunda imzalanan, Edirne-Segedin Antlaşmasındaki maddelerden biri olan 10 yıllık saldırmazlık maddesine uymayıp,  IV. Eugenius'un "Kafirlerle yapılan yeminin hükmü yoktur." demesi üzerine tekrardan birleşip devletimize saldırdı. Çok tecrübesizdim. Bu yüzden babama bir mektup yollayarak ona şöyle dedim. "Eğer padişah siz iseniz, devletimizin bu zor gününde ordumuzun başında olmamanız geleneklerimize uymaz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geçiniz!" Bunun üzerine babam ordularımın başına geçti.

Düşmanın sayıca üstün olmasına rağmen, Polonya kralının öldürüp kafasının bir mızrağa geçirilmesiyle düşman askerleri kaçmıştı. Lehlerin gidişiyle sayı üstünlüğünü kaybeden Macarlarda geri çekilmişlerdi.

Babam Murad'ın taktiği.

Manisa Şehzadeliğim zamanında Yunan tarihine çok ilgi duymaya başlamıştım. Sarayımda ki batılı bilginlerden Yunan filozoflarının kitaplarının temin edilmesi emrini verdim. Okudukça ilgim daha da artıyordu. Ortodokslara da ilgi duymaya başlamıştım. Hristiyan azizlerinin kitaplarını temin edip gizli gizli okuyordum. Sarayıma gizli bir Ortodoks Din adamı getirttim. Benden başka kimse onun Ortodoks olduğunu bilmiyordu. Hristiyan öğretileri hakkında dersler almaya başladım. Temel öğretilerini öğreniyordum. Temel felsefesini öğretilerini öğrendikten sonra İncil temin edip okumaya başladım. İncil beni çok etkiledi ve Ortodoks hristiyan oldum. ibadetlerimi gizli bir şekilde yapıyordum. İstanbul'un fethinden sonra bunu açıklayacaktım..

« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2018, 15:07:17 Gönderen: kerem1249 »

Çevrimiçi kerem1249

Ynt: Yeni Osmanlı Hikayesi/Giriş
« Yanıtla #1 : 31 Ağustos 2017, 18:34:59 »
Ortodoks Osmanlı :) Güzel olacak takipteyim dostum.
Egemenlik Ulusundur.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
9 Eylül 1922, İzmir'in Kurtuluşu.

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Ağustos 2017, 18:42:30 »
Ortodoks Osmanlı :) Güzel olacak takipteyim dostum.

Teşekkür ederim. :)

Bu arada ilk hikayem. Önerilere açığım :)

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Beğenildi: 12 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Ağustos 2017, 18:46:29 »
Takip.

Çevrimdışı Iron Reign

• Azab
  • *
  • #
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Ağustos 2017, 23:37:51 »
Takip

Çevrimdışı Furkan 65

« Yanıtla #5 : 31 Ağustos 2017, 23:39:37 »
Konusunuda açmıştın zaten daha öne takip. :D

Çevrimdışı SteppeWarrior

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 31 Ağustos 2017, 23:50:31 »
Takip, Başarılar :D

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Osmanlı Hikayesi/ 1.BÖLÜM
« Yanıtla #7 : 01 Eylül 2017, 00:02:11 »
Şimdi İstanbul'un fethine kadar olan kısmı anlatayım. İlk işim Osmanlıdan kaçıp, Osmanlı topraklarından olan Arnavutlukta kendine bir ülke kuran İskender beyi öldürmek oldu. Arnavut kalesi düştükten sonra, sarayda canlı yakalanan İskender bey kafası kesilerek idam edildi. Arnavutluk ihlak edildi.

Devletimizin gelişmesi için yeni danışmanlar atadım. Yeni vezirimiz Cihangir Tayyar adında bir Bulgar devşirmesiydi. Devrişilmeden önceki adı Yohangir Kayro. Kaptanı Deryamız Sait Çapanoğlu adında bir Türk. Sadrazamımız İlyas İshak adında bir Türk'tü.

20 Ağustos 1446'da Bizans'a savaş ilan edildi. Dini Liderlerini korumak isteyen onursuz Sırplarda Varna Savaşında ki barışı bozup, bize savaş ilan etti. İlk çarpışmalar 1 Eylül'de Atina yakınlarında bir köyde gerçekleşti. 3 bin kişilik Atina ordusu savaşta imha edildi. 2 Eylül'de Edirne'den yola çıkan 13 bin kişilik Osmanlı ordusunu, Çatalca yakınlarında 8 bin kişilik Bizans ordusu karşıladı. Osmanlı 2 bin kayıp vererek Bizans ordusununu Çatalca Meydan Muharebesinde imha etti. İstanbul kuşatması başlamıştı.

Her an için sefere hazır ve hükümdarın özel koruması olacak gulamları askere aldım. Onları Sırplara karşı kullanacağım.

1 Haziranda Constantinapolis düştü. Fakat Kral Braniçevo'ya kaçtı. Bütün Bizans soyu imha edilmeli. Sarayda kadın çocuk demeden herkesi katletmeleri ve şehri yağmalamaları için yeniçerilere izin veriyorum.

Danışmanlarım ve sadrazamım medrese açma fikriyle bana geliyorlar. Bana Medreselerde Kuran ve pozitif bilimlerin öğrenileceğini söylüyorlar. Ben Kuran eğitiminin verilmesini istemediğim için daha çok pozitif bilimlerin baskın olması emrini veriyorum. Kuran Eğitimini kaldırmak için henüz çok erkendi.

1446'da başlayan savaş 3 yıl sürmüştü. Bizans ve Atina ihlak edildi. Sırbistan'dan Zeta, Raska, Kosovo ve Nis alındı. 91 bin akçe savaş tazminatı ödemesinde karar kılındı. Bizans'ın fethiyle başkent Constantinapolis'e taşındı. Şehrin adı Kostantiniyye olarak değiştirildi. Anadolu'daki göçebe Türk kavimleri Kostantiyye'ye yerleştirdi. Devlet İmparatorluk mertebesine yükseldi. Artık Hristiyanlığı kabul ettiğimi söylemenin zamanı geliyordu.

Devletin genel durumu.

« Son Düzenleme: 01 Eylül 2017, 01:59:51 Gönderen: Agnostik »

Çevrimdışı Noman Man

O!  forumda bulunan bir milyonuncu ecdad hikayesi hayırlı olsun.Umarım güzel bir hikaye kurgularsın. tbrk*
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2017, 00:16:52 Gönderen: Noman Man »
Hardcore denemesi mi grup denemesi mi yoksa zenci gücü mü bu fikir nedir açıkla bize :)
Paradoxfan gelişiyor..

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
O forumda bulunan birmilyonuncu ecdad hikayesi hayırlı olsun.Umarım güzel bir hikaye kurgularsın. tbrk*

Teşekkür ederim. Yapabilirsem Roma deneyeceğim bakalım :)

Çevrimdışı Furkan 65

Güzel bölümdü. tbrk*

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
5 Mart 1450 yılında divanı toplayıp Ortodoks olduğumu açıkladım. Divanda büyük bir sessizlik oldu. Herkes ne diyeceğini bilmiyordu. "Bundan sonra devletin resmi dini hristiyanlıktır. Hristiyan olmayanlara devlet işlerinde görev verilmeyecektir." dedim. Ayasofya Patrikhanesine gidip, Patrikhanede ilk günahımı çıkardım. Ortodoksluk için kutsal şehir olan Kostantiniyye'de Ayasofya Patrikhanesinde resmi bir şekilde tekrardan vaftiz oldum.

Devlet yönetiminde köklü değişiklikler yapmak zorundaydım. İlk olarak haremi kaldırdım. Çünkü Ortodokslar resmi olmak şartıyla 1kadınla evlenebiliyorlardı. Haremi kaldırdım, Osmanlı Hükümet sistemini kaldırdım. Bundan kelli devletin yönetim biçimi Despot Monarşisi olacaktır.

Korkak küçük devletler! Toprak bütünlüklerinin bozulmasından korktukları için Osmanlıya karşı birleşip savaş açtılar.

Devletin Bizans savaşında insan gücü kalamdığı için savaşlarda kaybedilecek askerlerin yerine geçecek insan gücü yoktu. Bu sebepten ötürü devlet 100 bin akçe borç para aldı. Borç paralarla yaklaşık olarak 15 bin piyade alındı. Savaş tazminatıyla ve ticaret gelirleriyle bu borçların 5 sene içinde ödenmesini planlıyordum

Kırım bizden yardım istiyor. Bu istenilen yardımı kırımı kendimize bağlayarak gerçekleştireceğiz. Artık bizden başka kimse onlara karışamayacak.

İtalya'da Uyanış dönemi başlıyor. Bilginler papanın oteritesini sorgulamaya, dinin aslında bu olmadığını, din adamlarının kendi kafalarına göre dini kullandığını düşünmeye başlıyorlar.

Korkak devletler savaşında Koalisyon ordusunu bozguna uğratıyoruz. Bu savaş devletimize pahalıya patladı. Savaşın galibi olabiliriz fakat devlet batma noktasına geldi. İnsan gücümüz hiç kalmadı. Donanmalarımız yakıldı. Yaklaşık 300 bin akçe borcumuz oldu. Bunların ödenmesi zaman alacak. Savaş sonucu imzalanan Tirgoviste anlaşmasında Koalisyon devletleri 91 bin akçe savaş tazminatı ödenmesinde karar kılınıyor. (Fotoğraf çekmeyi unuttum. Kusura bakmayın :fpalm: )

Fransızlarla Askeri Müttefiklik anlaşması imzalıyoruz. Artık Fransa düşmanları benim de düşmanımdır. Ayrıca hanedanlarımızı evlendiriyoruz.

« Son Düzenleme: 02 Eylül 2017, 12:23:14 Gönderen: Agnostik »

Çevrimdışı Gök Börü

Yeterince ekran görüntüsü yok,bence biraz daha ss olmalı.

Çevrimdışı Furkan 65

Şu ana kadar güzel gidiyor.

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Korkak Devletler Savaşı yüzünden aldığımız borçları ödemek için Yüklü miktarda rüşvet almıştım.Bunun sonucunda devlet yozlaşmış bir hal almıştı. Paraları aldığım kişileri devletin önemli görevlerine getirdim. Tımar sahibi yaptım. Divana atadım. Rüşvet sayesinde borçların önemli kısmını ödedim. Bu sayede devlet hazinesine tekrardan para akmaya başladı. Devletin borçları ödendiği zaman her şey normale dönecek.

Ankara savaşında bağımsızlığını kazanan beyliklere savaş ilan edildi. 5 yıl süren savaş sonucunda, Anadolu Türk birliği sağlanıyor. Yağma gelirleri ile borçlar kapatılıyor. Anadolu Türk birliği sağlandığına göre asıl amacımız olan, kutsak topraklar, İskenderiye, Kudüs, Antakya'yı topraklarımıza katmak olacak. Ortodoksluk Osmanlı ile yükselecek! Baba, Oğul ve Kutsal Ruh, bizi korusun ve yüceltsin!

İslam'ın çokça yaygın olduğu Anadoluyu Ortodoks yurdu yapmak için Misyonerlere geniş yetkiler veriyoruz. Lordumuz bize yardım etsin.

Benim adım Sultan Selim Osmanoğlu. Babam Sultan Kayseri Rum Mehmet 27 Ekim 1465 yılında daha 33 yaşındayken sebepsiz yere öldü.14 yaşında olduğum için tahtı annem Zeynep Eretna ile birlikte yönetiyoruz. Erişkinliğime ulaştığım zaman tek başıma yöneteceğim. Babamın hayali olan fakat kaderin izin vermediği kutsal şehirleri birleştireceğim!

Kuzeyde yükselen bir güç olan Ortodoks Ruslarla müttefiklik anlaşması imzalıyoruz.

Hacılar Savaşı başlamıştı. Bu savaşa Hacılar Savaş denmesinin sebebi, Kudüs'e gitmek isteyen hacıların Memlükler tarafından öldürülmesiydi. Memlüklerin hacılarımızı öldürmesine daha fazla müsaade edemezdik. Diplomaside Antakya ve Halep'in bize verilmesini istiyorduk, Memlükler teklifimizi kabul etmeyince bizde zorla kabul ettirdik. Hem hristiyan hacılarımızı öldür, hemde taleplerimi kabul etme! Savaş açtık. Savaş başlayalı 1 yıl olmuştu. Muharebelerde başarı sağlamıştık. Tunus ve Memlükler geri çekiliyordu.
Şehirleri ve köyleri teker teker yağmalıyorduk. Müslüman halkı kılıçtan geçirip, Hristiyanlara dokunmuyorduk. Yüce Babamız bizi kutsasın. Ortodoksluk Baki olacak!

Büyük büyük büyük dedelerimden biri olan Orhan tarafından kurulan yeniçeri ocağında reformlar yapıyorum. Artık birlik daha disiplinli daha kabiliyetli savaşacak. Dünyada seçkin piyadeler arasına girecek.

Memlüklerle olan savaştan kati zaferle ayrılıyoruz. Antakya, Halep, Rakka ve Rahba devletimize bağlanıyor. 144 bin akçe savaş tazminatı alıyoruz.

Devşirme sistemine geçiyoruz. Bu sistem Türk olmayan yetenekli çocukların ailelerinden alınıp, saray eğitimiyle kendini geliştirmesi sonucu devlette iyi yerlere gelmesine olanak sağlıyor.

Ermenistan'a savaş ilan edildi. Bu küçük ülkenin toprakları devletimize bağlandı. Sırada Kendini Bizans sanan Trabzon İmparatorluğu var. Latinler Kostantiniyye'yi ele geçirip yağmalandığı zaman, Bizans soyluları tarafından Bizans'ın devamı olarak kurulmuştu.  Bizans, Latinleri yenince, Trabzon imparatorluğa bağlanmadan bağımsız bir şekilde varlığını sürdürmüştü.

Şehir direniş gösterilmeden alınıyor. Azov kalesi ve Trabzon Osmanlıya bağlanıyor. Çakma Bizans'ın sonu geliyor. Bizans'ın tek varisi Osmanlı Soyudur.

Devletin genel durumu.

« Son Düzenleme: 02 Eylül 2017, 02:42:47 Gönderen: Agnostik »

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Beğenildi: 12 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
Güzel bölüm.

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Güzel bölüm.

Tesekkur ederim.

Yazi hakkinda elestiri yaparsaniz da sevinirim. İlk hikayem. Kendimi gelistirmek istiyorum :)

Çevrimdışı Elessar

Takip :popcorn: :popcorn:
Vesselam.

Çevrimdışı Furkan 65

Güzel bölüm ama neden memlüklerin üstüne gitmedin

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Güzel bölüm ama neden memlüklerin üstüne gitmedin

Aslinda gittim. Sinaya kadar aldim ama Tunus'un savasi birakmamasi yuzunden fazla toprak alamadim. Ayrica insan gucum 0 a yaklasmisti. Simdi 75 k insan gucu var. Tekrar dolsun, sinaya kadar alicam.

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.