Gönderen Konu: Osmanlı:Yükseliş Veya Çöküş IV.Mehmet  (Okunma sayısı 858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Stratejici

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
Osmanlı:Yükseliş Veya Çöküş IV.Mehmet
« : 12 Ağustos 2016, 22:00:51 »
                                                                                          Osmanlı:Yükseliş Veya Çöküş IV.Mehmet   

Ben Mehmet,2 Ocak 1642 yılında Babam I.İbrahim'in zamanında doğdum.Validem ise Turhan Hatice Sultan'dır.Dedem I.Ahmet,Büyük Validem ise Kösem Sultan'dır.Babam Sultan İbrahim ne yazık ki küçükken hep öldüreleceği korkusuyla yaşamıştır,sinir hastasdır bu yüzden onun tahtta olduğu zamanlar her zaman devlet karışık içinde olmuş ona Deli demişlerdir.Babam ne yazık ki,1648 yılında kendi Validesi Kösem Sultan'ın bizzat emriyle öldürüldü sebebi vardı elbet Büyük Valide'mi sürgün etmişti.Ve artık bu küçük yaşımda taht bana kalmıştı.Yeniçeriler desen,17.YY'dan itibaren bozulmaya başladı,kafalarına göre hareket ediyor,isyan ediyor,istediğini tahttan indiriyordu,zaptedilemez duruma gelmişlerdi zaten ordunun birçok kısmının askerlikle alakası yoktu.Atalarımın kurduğu nizam bozulmuştu.Ah hocalarım anlatır,Kanuni Atam,Yavuz Atam ne büyük başarılar sağlamış ama artık nizam bozuldu yeniçeriler eskisi gibi değil kudretli olacağım zamanlarda İnşallah nizamı sağlayacağım.

Devletimizin Sınırları;

Arkadaşlar bu hikayeyi açıyorum ama batabilirimde :D amacım nizamı eskisine döndürüp,toparlanıp tekrar Avrupa'yı titretmek.Ayrıca sorun mu var bilmiyorum ama müzik eklenmiyor.İyi bir girişi yaptım mı bilemiyorum resimleri tam boyutunda ekleyemedim,kusura bakmayın.

« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2016, 22:05:22 Gönderen: Stratejici »
Güçlü yöneticinin arkasında her daima güçlü ordu,güçlü halk ve güçlü hainler vardır.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı:Yükseliş Veya Çöküş IV.Mehmet
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2016, 12:06:45 »
Evet, Youtube linklerinde sıkıntı var düzeltmeye çalışıyoruz.