Gönderen Konu: Şirvanşahlar - Doğudan Yükselen İmparatorluk  (Okunma sayısı 2268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Grant

• Soylu
  • *
Şirvanşahlar - Doğudan Yükselen İmparatorluk
« : 01 Haziran 2016, 23:51:54 »
Selamlar arkadaşlar, Şirvanşahlar Devleti (Azerbaycan) ile ilgili yazdığım hikayeye hoşgeldiniz. Öncelikle seriye ilgi gelirse çok sık yazmaya çalışacağım ve yazıları uzun yazmayı düşünüyorum. Pek çok kişinin forumda Osmanlı ile yazdığını görünce bende Osmanlı ile yazmak istemedim. Şirvanşahları oynarken eğlendiğim için bu devleti seçtim bende. Umarım eğlenirsiniz. Buraya kadar dahi okuduysanız teşekkürler. Lütfen eleştiri ve fikir vermeyi de unutmayın!  tbrk*

AMAÇLAR

İran devletini kurmayarak sadece Şirvanşah olarak ilerlemek.
Bakü'den (Shirvan) Viyana'ya kadar sınırlarımızı genişletmek.
En fazla 15 yıl barış yapmak ve savaşları kesmemek. ( Bu olayla birlikte daha çok zevk alırsınız sanıyorum :). )
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 00:01:52 Gönderen: Grant »
Lieber zuviel als zu wenig Spatengebrauch! Diese Arbeit spart Blut.

Çevrimdışı kerem1249

• Sevgi ve aşkla...
  • Onursal Üye
  • Kral
  • *
  • Beğenildi: 186 kere
  • Hoş gelsin gelecek, güle güle geçecek
    • Kerem1249 Blogu
Devletin ile ilerlemeni bekliyorum hikayelerin çok güzel olacaktır bence.
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Çevrimdışı Vİkingtog

Devletin ile ilerlemeni bekliyorum hikayelerin çok güzel olacaktır bence.
Görüşmek üzere

Çevrimdışı Grant

• Soylu
  • *
GAZİKUMUKH SEFERİ!

Ben, I. İbrahim Derbendid. Kafkasya'da bulunan küçük bir İmparatorluğum vardı, tıpkı diğer prensler, diğer sultanlar gibi. Yıl 1444'tü. Osmanlı yükseliyor ve biz Kafkasya devletleri nereye doğru kaçacağız bilemiyorduk. Aq Qoyunlu'lar, Qara Qoyunlu'lar Timur İmparatorluğu, Altın Orda... Sanki etrafımız bir piton tarafından sarılıyordu. Ama bu bir piton değil, bir çok pitondu.

Gazikumukh Devleti'nden küçükken de nefret ederdim zaten. Allah'ın cezası herifler. Yıllardır onlara saldırmayı bekliyordum ve sonunda elimize bir fırsat geçti. Khundzia sınırlarında birkaç askerlerimi kazı için görevlendirmiştim çünkü eğer bir tane bile bir taş, bir yazıt bulabilsem devletlerine savaş açmam için bir nedenim olacaktı. Tabii bu her rüya gibi gerçekleşmedi. Günler geçiyor, ömrüm kısalıyor gibi hissediyordum. En sonunda ise casus göndermeye karar verdim. Bu bizim gibi Şii'ler için çok zıt bir davranıştır. Ama esasında bu da bir savaş taktiğidir.
Çok geçmeden casusumuzu yakaladılar. Tanrım, bu aptalları fazla hızlı yaratmış olmalısın. Neyse ki çok geçmeden bir fikir daha aklıma geliverdi. Qara Qoyunlu'lar ile diplomatik ilişilerimizi güçlendirmek! Böylelikle onlarla ittifak olacağız ve onların savaş sebebini kullanacağız.

Düşündüğümüz şey geri tepti. Aq Qoyunlu'ların elinde bir savaş nedeni bulunmuyordu. Hayallerim olan Gazikumukh'u yıkmak sona ermişti. Lakin Diplomatik işlerle uğraşan eski dostum Ghazi Fatema, bir casus daha yollamamızı önerdi. Bu fikri bende denedim. Ama olmamıştı. Fakat fakat fakat, eski dostumun da dediğini yapmasaydık üzülürdüm. Bir casus daha yolladık ve Sonunda elimize sahte bir savaş nedeni geçti. Buna o kadar çok sevindim ki size anlatamam! Sonunda şu lanet heriflere karşı bir fetih düzenlemenin vakti geldi. Fakat görüyordum ki ordu sıkıntısı da çekiyoruz. Taze birliklerin konulması emrini verdim. Savaş ilanını vermeden önce birliklere göz attım ve ordumuzun onlardan çok daha kuvvetli olduğu kanaatine vardım. SONUNDA, SONUNDA, SONUNDA, SONUNDA, SONUNDA! BU APTALLARA SON VERECEĞİMDEN DOLAYI O KADAR SEVİNÇLİ VE MORAL DOLUYDUM Kİ, BU MUTLULUĞUMUN KOMUTANA VE ORDUYADA YANSIYACAĞINI BİLİYORDUM. Gazikumukh Devletine son verecektik. Bunu sadece ben değil, eski dostum Fatema, Ordum, Komutanlarım, Halkım ve son olarak İmparatorluğum başaracaktı! Planları hazırlamak kolay oldu. Çünkü 2 Devletin de yüzölçümü küçüktü.

Yorucu bir zamandan sonra savaş sonunda bitti.. Çok kayıp vermiştik. İki tarafta bu savaştan karla ayrılamamıştı, en azından Gazikumukh'u ihlak etmemiz hariç. Aman Allah'ım bu ne idi böyle... Yüzölçümleri bu kadar küçük devletlerin bu kadar büyük bir savaşta bir araya gelmeleri? Çok yaşamayacağımı biliyordum, küçükken de onlardan nefret ederdim fakat şu an içimde bir boşluk var. Onlarca köylü insanı barbarca katlettik.. Buna inanmakta güçlük çekiyorum. Oğlum Ismail, savaşta can verdi. Bu acıya katlanmak inanın çok zor. Bu hayalim daha devam etmeyecek belki ama, oğullarım, torunlarım bu destanı devam ettirecekler. Bunu bilmek sevinç verici birşey.

Çevrimdışı Grant

• Soylu
  • *
Edit: Arkadaşlar Haritadaki sorun büyük ihtimal Extended Timeline modundan kaynaklı. Birdahaki girişimde kapatırsam düzelir heralde yada Yeni bir oyun açar şimdiki sınırları çizer yazmaya devam ederim. Not a big deal yani. Okuduğunuz için de teşekkürler!  tbrk*

Çevrimdışı Domuz

Takip.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Grant

• Soylu
  • *
"Allah, Şirvanşahlıları korusun."

Ben Faruksiyar Şah Derbendid. Babamın ölümünden sonra onun planladığı Çerkesya seferini yapmak bana kaldı. Bu savaşı her türlü kazanacağımızı düşünüyorum. Ordularımız onlarınkinden kat kat daha iyi ve daha büyük. Bu seferden sonra birkaç devlet ile barış antlaşması yapmayı düşünüyorum. Herneyse, şu an odaklanmamız gereken bir feth var. Allah, Şirvanşahları korusun!

Kolay bir kuşatmadan sonra, Şimdi sıra diğer şehirleri kuşatmaya geliyor. Hiç anlayamıyorum... Başkentlerini bu kadar çabuk bırakmalarının nedenleri nedir? Bu olayda kesin bir ip var, neyse.

İşte bunu tahmin etmem gerekirdi! Allahın belası herifler. Adıge'yi kuşatırken bir grup asker aniden üstümüze çullanıverdi. Kendi kendime demiştim ya, "Bu adamlar neden başkentlerini bu kadar çabuk salıverdi?" Sanırım bu sorunun cevabı buydu. Çok kolay bir sefer oldu. Bunu babamın ölmeden yapmaması komiğime gitti açıkcası. Anlaşılan dünyaya gelecek oğluma öğütlemeliyim ki, bu at hırsızlarına kesinlikle dikkat etsin. Bizim bu kadar ezici bir ordumuz bulunmasaydı kim bilir neler olacaktı.

Yıl 1453. Şimdi ki seferimiz Altın Orda üzerine olacak. Hedefimiz kuzeyde bir toprak olan Terek'i sınırlarımıza katmak. Onların da nerdeyse bizim kadar güçlü bir ordusu bulunmakta. Fakat her daim dua etmeliyiz.Bu savaştan da galip çıkacağımızı düşünüyorum. Lakin onların müttefiklerinin savaşa geleceği kesin. Ve bizim adam gibi müttefiğimiz bulunmamakta. Qara Qoyunluların bize bir piyon gibi baktığına da ne demeli ki. Yakın zamanda onlara karşıda seferler yapacağım. Çok yakında. Korkun ulan!.

Gördüldüğü üzre, istediğimiz toprak olan Terek çok yakınımızda. Hazır Altın Orda Nogaylar ile savaşta iken bende onları bir darbe vurmalıyım ki ayağa bir daha kolay kolay kalkamasınlar. Korktuğum şu ki, bazen onları çok hafife alıyorum. Bu söylediklerimin tersi her an onların lehine dönebilceğinide unutmamam gerek. Allah, Şirvanşahlıları korusun. Umarım "Belə vəziyyətın içinə sokayım" diyeceğim bir olay yaşamayız. Bundan önce gidip karım ve oğlumla görüşmem gerek.

Bu kadar adamla bu kadar adamı sıkıştırmak adamlık mı sayılıyor? savaşın kurallarını çiğnediniz yahu. Bunu unutmam işte. Birgün tekrar sizi yakalayacağım ve bu sefer Yüce Allah sizin tarafınızda olmayacak.

Neler yapabileceğimi umarım sizde anlamışsınızdır sayın Tatarlar. Hiçbir şey Şirvanşahlıların önüne geçemez! Bu savaştan sonra, birdaha bize karşı yer almak istemeyeceksiniz.

Ve bu savaştan sonra sınırlarımız belirleniyor... Sanırım savaşa doydum artık. Uzun bir süre dinlenmek, diplomatik ilişkileri yürütmek ve takas gelirlerimizi arttırmak istiyorum... Bu güzel bir süreç olacak. Kafkasyada ki en büyük güç olmak babamın hayaliydi ve şimdi gerçek oldu. Bundan sonra işleri büyütmenin vakti geldi, artık Qara Qoyunlu'lara ve Anadolu'ya açılabiliriz. Allahım'a bu günleri bana gösterdiği için şükranlarımı sunuyorum. Ben, ordum, halkım, karım ve çocuğum mutlular. Allah Şirvanşahlıları korusun ve sonumuzu hayır eylesin İnşallah!.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2016, 04:08:30 Gönderen: Grant »

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Kont
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
Hikaye ve Yazı Tarzını beğenmedim. Ulan, ne güzel Hikayeye adapte oluyorum, en alakasız yerde diyorsun
; "zütten beslediklerim" onu geçtim, Kardeş sen Allah'a şirk mi koştun? Allah bile sizi koruyamayacak ne demek?
(aç/kapa)

Çevrimdışı Grant

• Soylu
  • *
Hikaye ve Yazı Tarzını beğenmedim. Ulan, ne güzel Hikayeye adapte oluyorum, en alakasız yerde diyorsun
; "zütten beslediklerim" onu geçtim, Kardeş sen Allah'a şirk mi koştun? Allah bile sizi koruyamayacak ne demek?

Bu hikayeyi ben de tam nasıl yazayım bilmiyorum açıkcası. Daha çok Bizans aklımda vardı ve bu hikayeyi de ilerletmek istiyordum. Böyle saçma bir iş çıktı ortaya da. O kısımlarda ise sanırım kişiliği tam oturtamadım. Çünkü aklımda deli bir oğlan fikri vardı fakat tam olmadı. Neyse hayırlısı diyelim daha çok odaklanıp daha iyi yazmaya çalışırım.

Çevrimdışı savasarabacii

• Soylu
  • *
Bence yazı tipin gayet güzel ben sevdim,yeni bölümü bekliyorum  :yes:

Çevrimdışı Grant

• Soylu
  • *
Bence yazı tipin gayet güzel ben sevdim,yeni bölümü bekliyorum  :yes:

Bu hikaye devam etmeyecek kanka.

Çevrimdışı savasarabacii

• Soylu
  • *
Peki  :shifty:

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.