Anket

Arkada

Devam et
10 (83.3%)
Bence b
2 (16.7%)

Toplam Oy Verenler: 12

Gönderen Konu: Osmanlı ile Yeniden Yükseliş  (Okunma sayısı 4250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ekrembalı

Osmanlı ile Yeniden Yükseliş
« : 23 Mart 2015, 20:52:24 »
Merhaba arkadaşlar ilk olarak ben daha oyunda da forumda da yeniyim hatam olursa affola.İlk hikayemi Osmanlı Devleti ile İronman modunda El Dorado DLC sinde yapıcam. Oyuna 1444 yılında başlayıp sonuna kadar götürücem inşallah. Neyse sizi hikayemle baş başa bırakıyorum :D Bu arada hikayeyi birinci kişi ağzından anlatıcam

Bölüm 1
[/color][/size]

Tahta geçtiğimden beri tek hayalim kahpe Bizansı yıkıp Konstantinapolisi feth ederek HZ. Muhammed (S.A.V) efendimizin hadisi şerifine nail olmaktı. Şuan savaşta olduğumuz Arnavutluğu ele geçirdikten sonra Bizansa savaş açmak istiyordum ama savaş için sebep olmaması itibar düşüşü yaratacaktı ve halk isyana gelebilirdi. Bu yüzden diplomatlarımdan birini kahpe Bizans topraklarında hak iddiası üretmesi için yolladım. Bir diğer diplomatımı ise kırım ile ilişkilerimizi geliştirmesi için yolladım yanımıza birkaç devlet almalıydık ki ileride Katoliklere karşı olabilecek savaşlarımızda yanımızda bulunsunlar.

Arnavutluk ordularıyla ilk belki de son savaşımız olmuş ve büyük Osmanlı ordumuz onları çok az kayıpla mağlubiyete zorlamıştı. Ordumuzun başındaki Numan Müezzinzadeyi tebrik etmiş ve Arnavutluk kalesini fethe yollamıştım

Ekonomimizin iyi olması askerlerin mağaşlarının ödenmesini sağlıyor ve ordu gücümüzede güç katıyordu. Tüccarlarımızın biri yakın zamanda savaş açacağım Konstantiniyye topraklarında ticaret yaparken diğeri  dindaşımız olmasına rağmen aramızın iyi olmadığı Memlük Devletinden Aleppo topraklarında ticaret yapıyordu. Ordularımın paralarını ara sıra az ödüyor ve ekonomiye daha da can katıyordum. Devletimde alınması gereken kararlar vardı ve bende danışmanlarımın önerilerinin hepsini uygun bulup kabul ettim. Devletimizde artık cizye vergisi ve devşirme sistemi kullanılıyordu.

Numan Müezzinzade komutasındaki ordularım Arnavutluk kalesini ele geçirmişti. Bende Arnavutluğu tam ilhak yaparak topraklarımıza kattım.

Arnavultuk savaşı bitti ve bende hak iddiasını ürettiğimiz konstantiniyye topraklarını almak ve kahpe Bizansı yıkmak için Bizansa sacaş açtım. Bizansın vassalı olan Atinada savaşa katılacak ve görünen o ki Bizansın dostu Sırbistanda savaşa katılacak. Tek yapmam gereken Osmanlı askerlerinin gücünü onlara göstermek olacak.

Bölüm Sonu
[/color][/size]
Arkadaşlar ilk yazım olduğunda biraz deneme amaçlı oldu o yüzden biraz kısa olabilir hatam varsa affola ;D
« Son Düzenleme: 23 Mart 2015, 20:58:30 Gönderen: ekrembalı »

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Dük
  • *
Ynt: Osmanlı ile Yeniden Yükseliş
« Yanıtla #1 : 23 Mart 2015, 20:56:25 »
Güzel. Metin düzenlemeyi de öğrenirsen daha iyi olacak.
Takip  tbrk*
« Son Düzenleme: 23 Mart 2015, 21:08:43 Gönderen: Liao Khan »

Çevrimdışı Keyser

« Yanıtla #2 : 24 Mart 2015, 13:43:03 »
İlk hikayen olmasına rağmen güzel olmuş fakat dediğin gibi biraz kısa artık hikaye yaza yaza kendini geliştirirsin
TAKİP tbrk*

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • Arşidük
  • *
  • Beğenildi: 24 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2015, 17:05:52 »
Resimler çok ağır mı yükleniyor bana mı öyle geliyor ?

Çevrimdışı ekrembalı

« Yanıtla #4 : 24 Mart 2015, 19:52:00 »
Güzel. Metin düzenlemeyi de öğrenirsen daha iyi olacak.
Takip  tbrk*
Eyvallah , yardımlarınızla metin düznlemeyide öğrenirim  ;D

İlk hikayen olmasına rağmen güzel olmuş fakat dediğin gibi biraz kısa artık hikaye yaza yaza kendini geliştirirsin
TAKİP tbrk*
Teşekkür ederim,ilk yazım olduğu için kısa yazdım bundan sonrakiler daha iyi olacak inş  :D

Çevrimdışı ekrembalı

« Yanıtla #5 : 24 Mart 2015, 19:53:18 »
Resimler çok ağır mı yükleniyor bana mı öyle geliyor ?
Bende sorun yok

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Dük
  • *
« Yanıtla #6 : 24 Mart 2015, 19:53:57 »
Takip.

Çevrimdışı ekrembalı

« Yanıtla #7 : 24 Mart 2015, 20:50:32 »
2.Bölüm
Bizans topraklarının kuşatması sürüyor savaş Osmanlının büyük üstünlüğü ile devam ediyordu. Şu ana kadar karşılaştığımız düşman ordularının hiç birine yenilmedik ve inşallahta yenilmeyeceğiz. Osmanlının ve haliyle ben Sultan 2. Mehmetin namı dahada büyümüştü. Savaştaki hedefim Sırbistanla ayrı antlaşma imzalayıp Sırbistanı da feth edip haritadan silmekti. Osmanlıya bir varis bırakamamaktan çok korkadım ki Allaha şükür oğlum Murat doğdu.

Kostantiniyye ve Ahayanın kaleleri düşmüştü Mora kalesinin düşmesine çok az kalmıştı. Ordularımı bölüp orduları kalmamış düşmanlarımın kalelerini düşürüp savaşı sonlandırmak istiyordum. Düşmanda asker kalmamasına güvenerek askerlerimin mağaşlarını düşürmüştüm ki ekonomik olarak dahada gelişelim. Bu arada Kırımla ilişki geliştirme görevini yerine getiren diplomatıma Kırıma dostluk teklif etmesini söyledim fakat savaşta olmamızın etkisiyle olsa gerek Kırım dostluğu reddetmişti. Tekrar dostluk kurarsak da olması gerektiği kadar samimi olmayacağım kesin artık.

Savaşın uzaması isyan olasılığının artmasına neden oldu ancak savaş bitene kadar bi isyan çıkacağının düşünmüyorum. Arada bir isyan bölgelerini ateşe verip isyan olasılıklarını düşürüyorum bu savaşın geri dönüşü yok Sırpları ve kahpe Bizansı yok edeceğiz. Sırplar aynı zamanda Bosna ile savaşıyordu ve savaştan baya sıkılmış bunalmış yıkılmaya yüz tutmuştu ve Sırbistan bize beyaz barış teklif etti bu kadar üstünken niye kabul edeyim diye düşündüm ve ilk ama son olmayan barış isteğini reddettim.

Savaş artık sona erecekti Bizansın tüm topraklarını fethettik ,  Atenayıda düşürdük fakat Sırbistanın dört kalesinden üçünü ele geçirmişken Zeta şehrini Bosna ele geçirmişti ve bu yüzden tam ilhak yapamıyorduk.Yaklaşık 6 ay içinde Sırplar ve Bosna barış imzalamış Zeta Bosnanın olmuştu bizde bu antlaşmadan sonra Bizansın ve Sırpların tüm topraklarını ilhak ettik.Atinada bizim sömürgemiz haline geldi fakat yakın zamanda Atinayıda sömürgemiz olmaktan çıkarıp ilhak etmeyi düşünüyorum.

Peygamber efendimizin (Sav) hadisine nail olmuştum bu beni çok mutlu etmişti. Hemen misyonerleri gönderip Kostantiniyyeyi müslümanlaştıracağım. Danışmanlarımla bu fetihlerden sonra yeni kararlar almak için toplandık ve bir ortak görüşle Kostantiniyyeyi başkentimiz yaptım.

Ekonomimiz giderek gelişirken isyan olasılıkları baya bi arttı. Devlette milliyetçiler ortaya çıktı fetihlerden sonra artık onları durdurmamız gerekecekti ki aklımda bir sefer daha vardı Karamanoğullarını yıkmak istiyordum ve ona yarım ederse Sırbistan gibi sonu olacak herhangi bir devleti. Bu arada diplomata Kırıma bir kez daha dostluk teklif ettirdim, Kırım bu sefer kabul etti ama nedeni sonradan anlaşıldı ki Cenova ile olan savaşına bizide müttefik yapmak istiyor.Ben yardım çağrısını kabul ettim prestijimi düşürmeyi göze alamazdım bu savaşta savaşın dışında kalıp Karamanoğullarını yıkacağım.

Bölüm Sonu
Bidahaki bölümde Osmanlı ile yeniden yükseliş : Birden muhafız odama girdi ve 'Efendim Edirne düştü ' dedi. Çok şaşırmıştım muhafızda şaşkınlığımı gördü ne ara halk bizden nefret etmeye başlamıştı bu kadar kötümü yönetiyorum bu devleti anlam veremiyordum. Savaşlardan yorulmuş olabilirlerdi ama kaybetmiyorken niye bu kadar yoruluyorlar. Birden muhafıza döndüm ve 'Kimmiş bunlar araştırdınız mı ?' dedim.'Evet efendim fetih ettiğimiz devletlerin milliyetçileri'. Bu duyduklarım beni çok sinirlendirdi.'Savaş bitti ne olsa tüm orduyu toplayıp Edireneye gidin daha sonrada Kosova ve Semendireye gidip ne kadar isyancı varsa kılıçtan geçirin tabi vazgeçip kaçmazlarsa.'dedim ve Edirneye gittim.'Bu topraklar artık bizim istemeyen gidebilir size zorla hiç bişey yaptırmayız ama bu devlete karşı gelen ölür!'
« Son Düzenleme: 24 Mart 2015, 20:51:56 Gönderen: ekrembalı »

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • Arşidük
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Mart 2015, 20:55:21 »
Güzel bölüm.

Çevrimdışı hankjhonsen

• Şövalye
  • *
  • Beni ne kadar çabuk unuttunuz
Geri döndüm aslında forum kağanmasaydı daha erken dönecektim ama döndüm artık yeniden hazırmısınız benle konuşmaya

Çevrimdışı Keyser

« Yanıtla #10 : 25 Mart 2015, 12:57:33 »
Dikkat et te OverExtension'dan batma ;D

Çevrimdışı ekrembalı

« Yanıtla #11 : 25 Mart 2015, 18:35:19 »
Dikkat et te OverExtension'dan batma ;D
Valla OverExtensionun ne olduğunu öğretseniz iyi olur oyunda yeniyim bilmiyorum  ;D

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • Arşidük
  • *
« Yanıtla #12 : 25 Mart 2015, 19:12:07 »
Çok fazla genişleyince isyanlar çıkması.

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Arşidük
  • *
« Yanıtla #13 : 25 Mart 2015, 20:49:01 »
Kötü neden hızlıresim koyuyorsunuz.Bunu değiştirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı ekrembalı

« Yanıtla #14 : 25 Mart 2015, 20:50:22 »
Çok fazla genişleyince isyanlar çıkması.
Eyvallah  :)

Çevrimdışı ekrembalı

« Yanıtla #15 : 25 Mart 2015, 21:23:22 »
Kötü neden hızlıresim koyuyorsunuz.Bunu değiştirmeniz şiddetle tavsiye edilir.
Başka nasıl koyulur ki ?

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Arşidük
  • *
« Yanıtla #16 : 26 Mart 2015, 06:21:06 »
En kolay igmur var

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı Gök Börü

Ynt: Osmanlý ile Yeniden Yükseliþ
« Yanıtla #17 : 26 Mart 2015, 15:22:34 »
Imgur

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • Arşidük
  • *
« Yanıtla #18 : 26 Mart 2015, 16:26:58 »
Fraps

Çevrimdışı ekrembalı

« Yanıtla #19 : 26 Mart 2015, 19:15:10 »
imgura giremiyorum ben frapslada nasıl yapılıyor ki ?

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.