Gönderen Konu: Ragusa: Son Ortaçağ Cumhuriyeti  (Okunma sayısı 4610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı king of kings

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
Ragusa: Son Ortaçağ Cumhuriyeti
« : 05 Ekim 2013, 19:47:20 »

BİRİNCİ BÖLÜM
SON CUMHURİYET

Non bene pro toto libertas venditur auro!

Ragusa... Adriyatik Denizi'nin Dalmaçya kıyılarında 1358 yılında kurulmuş son ortaçağ cumhuriyeti... Etrafı Venedik, Bosna ve Sırbistan gibi ezeli düşmanlarıyla dolu bir cumhuriyet. Hayatta kalması coğrafi zorluğuna ve akıl çelici ticari zenginliğiyle yürüttüğü diplomatik ilişkilere bağlı bir cumhuriyet. Ve halkın başında bir Rektör.

Kuruluşunun 86. yılında, henüz tamamlanan seçimlerden birinci olarak çıkan Rektör Vijece, makamında kurmaylarını kabul ediyordu. Bu ülke için herşeyden önce ticaret gelirdi. Dolayısıyla yeni Rektör Vijece de önce ticaretten sorumlu danışmanlarıyla fikir alışverişinde bulunuyordu. Büyük bir ticaret merkezi olmasına rağmen ticaretten elde edilen gelirlerin yetersiz olduğunu ve bununla ilgili her türlü önlemin acilen alınması gerektiğini çok açık bir dille ifade etmişti Rektör Vijece. Kurmayları odayı terk ederken mesajı almış görünüyordu.

Önemsiz bir kaç mesele konuşulurken, dış ilişkilerden sorumlu danışmanlar gergin bir şekilde sıralarını bekliyorlardı. Zira Rektör onlarla en son konuşacaktı, çünkü diğerlerinin bu görüşmeye şahit olmalarını istemiyordu.

Nihayet sıra gelmişti. "Pekâlâ!" diye seslendi tok bir sesle Devlet Başkanı. "Ülkemiz son bir kaç yıldır akdeniz ve balkanlardaki siyasi dengenin bozulmasıyla savunmasız bir hale geldi. Etrafımız kana susamış istilacılarla dolu. Bosna, Sırbistan ve Venedik bize bıçak biliyor. Yetmezmiş gibi doğuda da barbar Türkler Avrupa içlerine doğru ilerlemek niyetindeler. İşte bu ahvâl içerisinde Macaristan ve Avusturya'daki Katolik dostlarımızla iyi ilişkiler kurmaktan ve gerekirse ittifak oluşturmaktan başka çaremiz yok!"

Danışmanlar şaşkınlık içerisindeydi. Tamam Sırp ve Bosnalılar ile eskiden beri iyi ilişkiler içinde değildi Ragusa ama bu denli düşmanca bir söyleme daha önce rastlamamışlardı. Hele hele 100. yılına yaklaşan devletin daha önce ittifak kurarak taraf seçtiği bir döneme hiç şahit olmamışlardı. Zira Ragusa müreffeh bir ticaret merkeziydi. Dahası ordusu bile yok sayılırdı.

"Siz Bay Giorgi, sizi Avusturya sefiri olarak görevlendiriyorum. Vazifeniz, derhal Viyana'ya ulaşmak ve Kral Friedrich'e dostluk mesajlarımızı iletmek. Çıkabilirsiniz!" dedi Rektör ve yine kısa bir konuşma da Bay Gethaldi'ye yaptı ve onu da Macaristan'a sefir olarak görevlendirdi. Bütün bu olan biten karşısında şaşkınlığa düşen yeni sefirler odayı terk ettiler. Bir şeyler ters gidiyor gibiydi sanki...

Avrupa'da rahatsız edici bir hareketlilik vardı. Bazı devletler kendilerini eskisinden daha savunmasız hissediyor ve gittikçe daha çok ittifak oluşturma eğilimine giriyorlardı. Kapıdan birkaç adım girmiş bir şekilde ayakta bekleyen haberci elindeki ittifak teklifini okurken bunları düşünüyordu Rektör. Mantua kuzey İtalya'da küçük bir şehir devletiydi. Ragusa ile ne gibi bir çıkarı olabilirdi ki! Üstelik iki devletin de ordusu kayda değer bir büyüklükte değildi.

"Yeterli!" diyerek araya girdi Rektör. "Yeteri kadar dinledim. İttifak için gerekli koşullar mevcut değil. Liderinize söyleyin Mantua, Ragusa'dan bundan önce olduğu gibi bundan sonra da dostluk görecektir. Ülkemizde serbestçe ticaret yapabilirsiniz. Fakat ittifak söz konusu değildir!" dedi ve eliyle kapıyı işaret etti.

Kış geçmiş yaz tüm sıcağıyla bastırmıştı. Yine böyle sıcak bir temmuz akşamında Rektör'ün çalışma odasının kapısı çalındı. "Gel!" diye emretti Rektör Vijece. İçeri giren haberci elindeki mühürlü zarfı rektöre uzattı ve odadan ayrıldı. Rektör zarfı düzgünce açtı ve kendisinin duyacağı kadar bir sesle okumaya başladı. Nihayet mektup bitince yine açtığı gibi düzgünce kapatıp zarfa koydu ve "Türkler!" diye iç geçirdi. Osmanoğulları Arnavutluk'u ilhak etmişti. Balkanlar gittikçe ısınıyordu...

Arnavutluk'un düştüğü haberinin üzerinden bir ay bile geçmemişti ki gelen yeni bir haber Türkler'in durmaksızın genişlemeye devam ettiğini göstermişti. "Karadeniz'deki ticaret ortağımıza saldırmışlar!" dedi rektör. "Kim?" diye sordu meraklı ve endişeli bir yüz ifadesiyle baş yardımcısı. "Osmanoğulları.." diye cevap verdi devlet başkanı. Odayı soğuk bir sessizlik kapladı.

Türkler küçük asyada birliği sağlayıp doğuda güvenliği sağlama peşindeydi belli ki. Buna karşın Avrupa ise parça parçaydı ve iç çekişmeler ayyuka çıkmaya başlamıştı. Bu durum en çok balkanları etkiliyordu. Zira balkanlardaki devletler Osmanoğulları'nın çiğnemeden yutabileceği lokmalardı. Bütün bunlar o sessiz odadaki iki devlet adamının da aynı anda aklından geçenlerdi şüphesiz. Ama ikisi de tek kelime etmedi.

1446 yılının ilk gününde önündeki raporlardan birine takılıp kalmıştı rektör. Aynı anda devam eden konuşmaları duymuyordu. Bir anda sessizlik oldu. Odadaki herkes bir tek adama odaklanmıştı şimdi. Dubrovnik'in en ünlü soylularından biriydi bu adam ve elindeki kupayı yere fırlatmıştı öfkeden. "Bunlar kim oluyor! Nasıl olur da devletimiz üzerinde hak iddia ederler!" diye haykırdı. Sonra rektöre döndü tüm gözler ancak rektör fısıldayan bir ses tonuyla aynı şeyi tekrar ediyordu.
"Savaş yaklaşıyor, savaş yaklaşıyor, savaş yaklaşıyor..."

14 ocak günüydü. İç istihbarat baş memuru rektörün huzuruna kabul edildi. "Söyle!" diye buyurdu rektör. "Bir ajan yakaladık ve anladığımız kadarıyla efendim..." diye geveleyince "Konuş be adam saatlerce seni mi bekleyeceğiz!" Sesi hiddetten titremişti devlet başkanının. "Ee-Efendim, Bosna Krallığı topraklarımız üzerinde hak iddia etmek üzere zemin hazırlıyor. Şimdilik bir kişiyi yakaladık ama anlaşılan bu amaçla bir çok ajan halk arasında fitne çıkarıyor." diye kekeledikten sonra huzurdan ayrıldı baş memur.

"Efendim, savaş kaçınılmaz gibi görünüyor, ne yapacağız şimdi?" diye sordu odada sessizce bekleyen baş yardımcısı rektöre. "Hazırlanacağız!" dedi net bir sesle rektör. Hazırlanacaklardı. Barış günleri sayılıydı artık. Devlet içerde savaş için gerekli hazırlıklara başlamıştı ve bir diğer yandan da uluslararası destek aramayı hızlandırmışlardı.

1446 yılının 6 Nisan'ıydı. Rektörlük sarayında kurşuni bir hava vardı. Yeni gelen haber sinsi bir duman gibi heryere sızmıştı. Herkes bu zehirli dumandan nasibini almış ve soluksuz kalmıştı adeta. Ragusa Ortodoks Sırplar'ın savaş ilanıyla sarsılmıştı. Zor günler kapıdaydı artık...

Bölüm Sonu...

Çevrimdışı Miltiades

Ynt: Ragusa: Son Ortaçağ Cumhuriyeti
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2013, 19:54:20 »
Takipteyim :)

Çevrimdışı Kaan✰

• Global Moderatör
  • *
  • Can I talk to you for a moment?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2013, 20:12:35 »
En heyecanlı yerinde bitmiş :'( Yeni bölümü dört gözle bekliyorum.

Çevrimdışı TheDoctor

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2013, 20:19:02 »
2. bölümde ilhak olmada. :(

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2013, 20:50:16 »
Güzel bölüm.Bir dahaki bölüme ilhak olmaman dileğiyle :P .
Hikayeyi resim-yazı sırası yerine yazı-resim sırasıyla yazman daha iyi olurdu.

Çevrimdışı Alper412

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2013, 21:27:49 »
rezerved

Çevrimdışı Fraude

• Yeni Çeri
  • *
  • Faşist Zihniyet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Ekim 2013, 14:42:34 »
İlk sayfadan yerimizi alalım . Takip .
Bu milletin %60'ı aptaldır .

-Aziz Nesin

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Ekim 2013, 14:48:57 »
Sonunda bir hikaye.Takip. tbrk*

Çevrimdışı Swift

• Sekban
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2013, 21:33:55 »
Bence çok şey yapılabilir ragusa gibi bir devletle manpowerı yeter yani, her hamleyi ince eleyip sık dokumak lazım tabi. ÖZellikle italyada küçük, güçsüz ve bir okadarda zengin batılı devletler var. Onlarla sınır olmak ve manpowerlarını kullanarak macaristan ve osmanlıyı yıkıp harita da koskocoman bir ragusa yazısı görebiliriz bleki. Belki hre kurulur. (greçi orthodox diye biliyorum ragusayı) Diplomatik açıdan biraz başarı lazım. Ve takip. :D
düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı king of kings

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2013, 20:08:50 »
Takipteyim :)
En heyecanlı yerinde bitmiş :'( Yeni bölümü dört gözle bekliyorum.

rezerved
İlk sayfadan yerimizi alalım . Takip .
Sonunda bir hikaye.Takip. tbrk*

Eyvallah  crwn*

2. bölümde ilhak olmada. :(

Şehir devletlerinin kaderi bu aslında, ilhak olmamak oldukça zor. İlginç olaylar var bakalım :)

Güzel bölüm.Bir dahaki bölüme ilhak olmaman dileğiyle :P .
Hikayeyi resim-yazı sırası yerine yazı-resim sırasıyla yazman daha iyi olurdu.

Victoria'da yazdığım hikayede bu formatı kullanmıştım ama bu hikayede bana da biraz eğreti geldi, muhtemelen ikinci bölümle birlikte yazı-resim şekline dönüştürürüm...

Bence çok şey yapılabilir ragusa gibi bir devletle manpowerı yeter yani, her hamleyi ince eleyip sık dokumak lazım tabi. ÖZellikle italyada küçük, güçsüz ve bir okadarda zengin batılı devletler var. Onlarla sınır olmak ve manpowerlarını kullanarak macaristan ve osmanlıyı yıkıp harita da koskocoman bir ragusa yazısı görebiliriz bleki. Belki hre kurulur. (greçi orthodox diye biliyorum ragusayı) Diplomatik açıdan biraz başarı lazım. Ve takip. :D

Ben de bir şeyler yapılabileceğini düşünerek başladım oyuna, bir kaç bölümlük de oynadım şimdiden ve çok ilginç şeyler oldu. Bakalım :)

Çevrimdışı barkardes

• Sekban
  • *
  • Fakirin Fekeresi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Ekim 2013, 21:21:23 »
Biraz denedim Ragusa'yla.Bosna'nın 3 şehrini ele geçirdim.Gelişmemden korkan Osmanlı Sırbistan'ı garanti altına aldı :P .

Çevrimdışı Shqiptar

• Sipahi
  • *
  • Zivela Jugoslavija !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 10 Ekim 2013, 17:37:56 »
Takip  tbrk* Karakter alımı olacak mı ?

Çevrimdışı ChivasMan

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 10 Ekim 2013, 18:18:45 »
Takipteyim :) İlk bölüm çok başarılı :)

Çevrimdışı ErkutErdem

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 10 Ekim 2013, 19:19:34 »
Bekliyoruz

Çevrimdışı PiriReis

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 10 Ekim 2013, 20:01:35 »
Osmanlilya Avusturya ya dikkat et yoksa arada kalirsin boyle benim gibi :P
http://imageshack.us/a/img823/1263/xp7v.png
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2013, 20:41:40 Gönderen: PiriReis2 »
There is no Conqueror except God.

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #16 : 10 Ekim 2013, 20:06:11 »
Png yüklemeyin.

Çevrimdışı fbturgut

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 28 Ekim 2013, 18:23:15 »
Osmanlilya Avusturya ya dikkat et yoksa arada kalirsin boyle benim gibi :P
http://imageshack.us/a/img823/1263/xp7v.png

Ragusa'yla oynayanlarda mı varmış diyecektim ama bu resmi görünce hayran kaldım yani :D helal olsun ne diyelim ;D
Ş imdi kaybe††iğin
E skiyi
Y eniden ge†irmek için
† u†sak olman gerekir yalanlarına
A ffe†miyor †anrı
N eye yarar uğraşsanda   evil*  evil*

Çevrimdışı zaykooo

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 30 Ekim 2013, 10:22:53 »