Gönderen Konu: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo  (Okunma sayısı 6639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Grant

 • Azab
 • *
 • İleti: 37
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #40 : 06 Haziran 2016, 02:38:56 »
Hikaye devam edecek, sadece bu hafta boş vaktim yok.
Lieber zuviel als zu wenig Spatengebrauch! Diese Arbeit spart Blut.

Çevrimdışı Grant

 • Azab
 • *
 • İleti: 37
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #41 : 11 Haziran 2016, 03:14:32 »
- ed-Devletü't-Türkiyye  I. Kısım -BİLGİLENDİRME: ed-Devletü't-Türkiyye Bilinen adıyla Memlük Sultanlığı'nın adlarından biridir. Bu başlıktaki amaç ise şu anki Türkiye sınırlarını feth etmek olacak. ( Tıpkı Osmanlı Devleti'nin Osmanlı Türkçesi ile Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye olarak bilinmesi gibi gibi.)

Ben IX. Michael Palaiologos, Papalık'a son veren Doğu Roma İmparatoruyum. İtalya'da istediklerimizi almamıza rağmen doğudaki tehditlerini unuttuğumu düşünen devletler bulunmakta. Ben de bu sene, en geç 2,3 sene olmak üzre doğudaki diğer beylik ve devletlere son vermeye karar verdim. Böylelikle  Balkanlar'daki gücümüze güç katmış olacaktık. Ve Avrupa'ya ulaştıktan sonra ya benim, ya oğullarım İtalya'nın fethini vazife alacaklardı.

İlk hedefimiz olacak olan Anadolu Selçuklu Beyliği, iç krizleriyle baş başaydı. Ortodoks kardeşlerimiz ve Sünni fanatikler, ülkede büyük bir karmaşa yaratmıştı. Ve ben de ilk hedef olarak onları seçtim. Yüzolçümü diğer Türk beyliklerine nazaran daha büyüktü. Ve daha güçlüydüler de. Bu devleti de ortadan kaldırmak, bütün Türkleri cehenneme göndermeme büyük katkı sağlayacaktı. Savaş ilanından bir gün önce, Selçuklular'ın İlhanlı'lara savaş açtıklarını öğrenmiştim. Kendi kendime; "Yahu, şu Türkler yokmu... Kendilerinden on kat güçlü bir devlete karşı kafa tutmaları sanırım onların doğasında var. Osman Beyliği geçmişte bir momentum yakalamış olabilirdi, fakat bu her Türk beyliği için geçerli değil." şeklinde söylemlerde bulundum. Bu zayıf noktada onları yakalamak bize çok yardımcı olacaktı. İki taraftan gelen baskıya dayanamayacak olan Selçuklular,  barış istemek zorunda kalacaklardı. Böylelikle savaşı hızlı bir şekilde bitirebilirdik... Yine dikkatsiz bir şekilde bir şeyi unuttuğumu hatırladım. Fakat ne unuttuğumu bilmiyordum. Savaş planlarına bakarken aklıma gelmişti ki, Selçuklular Memluk Sultanlığı ile dostlardı. Bu onların çok işine yarayacaktı. İlhanlılara karşı Selçuklu, Şii Bağımsızlık Savaşını sürdürürken Memluk onların arkasını kollayacaktı. Düşünüyordum da, bazen her şey planladığımız gibi gitmeyebilirdi.


Amasya, Bozok ve Kapadokya'yı kuşatmaya çıkan üç çeşitli yönlerden saldırıdıya geçecek birliklerimiz, kuleleri indirip Antakya'ya girecekti. Kapadokya hemen düştü, ardından sevinç çığlıkları ile beraber Amasya'ın düştüğü haberi geldi. Çok geçmeden Memluk orduları, Selçuklu birlikleri ile beraber üstümüze gelmişti. Thomas Mikruales'in yönettiği On beş binlik ordumuz, Memluk ve Selçuklu birliklerini imha etti. Güzel haberler gelirken İtalya'da bulunan topraklarımızın separatistler tarafından kontrol altına alınmaya çalıştığını öğrenince, birkaç birliği de İtalya'ya gönderdim. Anadolu'ya geri gelen Memluk ordularını, geldikleri yere geri gönderdik. Bununla beraber Sivas'ta düşmüştü. Artık geriye sadece Kayseri, Bozok ve Erzincan kalmıştı. İtalya'ya gönderdiğim birlikler separatistleri durdurmuş ve halkı yatıştırmayı başarmıştı, şu ana dek herşey çok iyi ilerliyordu. Selçuklular iki taraftan ezilmeye başlayınca zavallı konumuna düştüler ve barış elçiliklerini yollamaya başladılar. Biz Erzincan'î kuşatırken devasa memlük ordusu, Sivasa ilerliyordu. Bizlere de onları durdurmak düştü. Erzincan kuşatması bitince de Memluk'un üzerine yürüdük. Marash'taki Memluk ordularını da cehenneme uğurladık. Marash ve Sophene düştü, Antakya'ya kadar ilerleyememiş olsakta, istediklerimizi şimdilik almış ve bu savaşa doymuştuk. Kerasous Barış antlaşması ile; Bozok, Kapadokya, Sivas, Erzincan, Amasya, Marash, Sophene İmparatorluk'a katıldı ve Anadolu Selçuklu Beyliğine son verdim. Çok yakında, Anadolu'yu tamamen bir Yunan yurduna çevireceğim ve İtalya'ya hükmedeceğim.


Tanrı, Doğu Roma İmparatorluğu'nun Yanında Olsun.
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2016, 07:54:37 Gönderen: Grant »
Lieber zuviel als zu wenig Spatengebrauch! Diese Arbeit spart Blut.

Çevrimdışı Grant

 • Azab
 • *
 • İleti: 37
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #42 : 11 Haziran 2016, 03:19:59 »
Yeni bölüm eklendi. Bu arda herkese hayırlı Ramazanlar.
Lieber zuviel als zu wenig Spatengebrauch! Diese Arbeit spart Blut.

Çevrimdışı steallaris

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 353
 • Yeni üye oldum.
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #43 : 11 Haziran 2016, 03:58:41 »
Kardes eyv gece gece guzel bolum tebrikler ama biraz daha mi resim koysan ne

Çevrimdışı Grant

 • Azab
 • *
 • İleti: 37
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #44 : 11 Haziran 2016, 04:33:33 »
Kardes eyv gece gece guzel bolum tebrikler ama biraz daha mi resim koysan ne

Hikayenin hype'ı çok düşmüştü bende canlansın diye 1 part yayınlayayım dedim. Yarın baya büyük bir bölüm sizleri bekliyor.
Lieber zuviel als zu wenig Spatengebrauch! Diese Arbeit spart Blut.

Çevrimdışı Grant

 • Azab
 • *
 • İleti: 37
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #45 : 11 Haziran 2016, 09:44:04 »
- Plus Ultra (ed-Devletü't-Türkiyye II. Kısım) -


Evladım Manuel'in doğumundan önce, pek çok savaş yaptım, pek çok muharabe gördüm ve pek çok kan döktüm. Fakat bunlar sadece İmparatorluğun yükselişe geçmesini sağlamadı, Anadolu'nun tekrar bir Yunan yurdu olmasını sağladı. Manuel'in devleti daha kolay bir şekilde yönetmesini sağlayacaktı. İtalya'yı geri alıp Anadolu'dan Parma'ya kadar uzanan bir İmparatorluk'un sahibi olacaktı. Aman tanrım, bunlar ne güzel düşünceler böyle... Fakat insan bir şeyleri hep unutuyor, her şeyin planlanılana göre gitmeyeceğini. Bu yüzden artık elli dört yaşıma basan ben Michael IX. Palaiologos, Risk almayı bırakmam gerekiyor. Hem oğlum, hem İmparatorluğun geleceği için.


İslam'ın kovulduğu bir Anadolu, Katolik'liğin düştüğü bir Roma hayal edin. Bu, bize tanrı tarafından bir lutüf, başka açıklaması olacağını zannetmiyorum. Onca zamandır uğraştığımız Anadolu, artık neredeyse bir Ortodoks yuvası. Bundan sonraki hedefimiz, bütün Türk beyliklerini İmparatorluk'a katmak ve Türkleri asimile ederek Yunanlaştırmak. Böylelikle dahada güçlü Türk birliklerini ordularımıza katabileceğiz. Böylelikle kutsal toprakları geri alabilecek ve İmparatorluğun büyümesine yardımcı olacağız.

Anadoluda ilerlemeden önce, yapmamız gereken küçük işler olacaktı. Bunlar Athens'i İmparatorluk'a katıp, Bulgaristan'ı dünya haritasından silmekti. Daha zor olan Bulgaristan'dan başlamak istemiştim. Savaş ilanı, Başkent Tarnovo'nun İmparatorluk'a ait olduğu gerekçesiyle açılmıştı. Bulgaristan'ın tarafında eski dost Kiev Knezliği, Ryazan ve Perm bulunuyordu.

Büyük orduyu komuta eden Orestas Choniates, ilk olarak başkentlerinin kuşatılması kararını vermişti. Kuşatmada Orestas Choniates, diğer tarafın komutanı olan Samiul Blagu'yu yerle bir etmişti. Biz Tarnovo'yu kuşatırken diğer küçük birliklerimiz de Sofia'yı kuşatıyordu. Kendi komuta ettiğim Constantinopole Ordusunu, Sliven'e kadar götürdüm. Küçük birliklerimiz'in kuşattığı Sofya Kalesi teslim olmuştu. Bulgarların dostları olan Knezlik ve Perm gemilerimizin engellemeleriyle boğazı geçemiyordu ve yardım ulaştıramıyordu. Sofia'dan sonra başkent Tarnovo düştü ve diğer iki birlik, Slistire ve Burgas üzerine yürüdü. Son birlikte Sliven kuşatmasını bitirdiğinde, kuşatma sırası şimdi tek şehir kalan ve Bulgarların ordularını dinlendirdikleri Varna'ya gelmişti. Bulgarlar, bize elçiliklerinde bize Burgas'ı verip on yıl boyunca savaş masraflarını ödeyecekleri bir barış teklifi sundular. Son Kalan Varna'da ki ordular yenilince, artık Bulgaristan, Bizans İmparatorluğuna katılacaktı. Slistria, Burgas ve Varna kaleleri aynı anda düşüverdiler.

Şimdi sırada Athens'i İmparatorluk'a katmak vardı. Bu işi diplomatik yollarla çözebileceğimi düşünmüştüm fakat bize karşı olan haraketleri, bizleri savaşa çağırmaları için fırsattı. Arkalarında olan bir çok devlet olduğu için kendilerine güvenleri tamdı. Fakat bu devletlerin hepsinin deniz birliklerinin tarafının ağır olması, Athens'i çabucak işgal etmemizi önleyemeyecekti. Venice'nin Gulf körfezinde olan deniz savaşları, onların tarafından patlak verdi ve donanmamız karşı tarafın gemilerini engellemeye devam etti. Athens ordusu Achea'ya doğru yola koyulmuşken yollarını kestik ve onlara İmparatorluk'a katılmamalarının hesaplarını sorduk. Gemilerimizi geçip Nis'i kuşatan Ragusalıları da tokatlamıştık. Küçük birlikler Negroponteyi kuşatmaya gittiler ve diğer birlikler de Cicladi adalarını kuşatma yoluna koyuldular. Attica hariç bütün kuşatma orduları elimizden kaydı. Sonunda Attica'nın düşmesiyle beraber bir barış antlaşmasına gidildi ve Yunanistan'ın tümü başarıyla geri alınmış oldu.Böylelikle, Doğu Roma İmparatorluğunun kısa bir sürelik böyle kalacak Sınırları belirlenmiş oldu.


Şimdiki hedefimiz ise  Eshref Beyliği olacaktı. Karamanoğulları ile savaşta iken bu beylğin yükselişe geçmesini istemiyordum. Savaşı, beyliğin başkenti üzerine açmıştım. Yanlarında Kilikya Ermeni Beyliği vardı. Çok Üzücü. Zamanında sağ kolumuz olan Ermeniler şimdi sırtımızdan bıçaklıyorlar. Fakat doğudaki Ermenilerle henüz karşılaşmamıştım. Savaşın üzerinden 1 hafta geçiyordu şimdi. Kilikya Ermenileri, hiçbir yardımda bulunmamışlardı ve bu beni şaşırtmıştı. Kendi kendime acaba savaştan çekindilermi diye sormadım değil, fakat henüz baskın yapmak ve risk almak için çok erkendi. Ordularımızı Beyşehir'e kuşatma için göndermiştim. Çok sürmeden Kale'nin düştüğü haberi gelmişti ve bütün birlikleri Karahisar'ın üzerine sürmüştüm. Çok çok çok yazık. Böylesine potansiyeli yüksek olan bir beylik'in en azından İmparatorluk ordularını biraz hırpalaması gerekirdi. Fakat On üçüncü yüzyıl Türkleri bunlar, çok heveslenmemek lazım.

Kendilerine de aynı şeyin yapılacağını bilen diğer Türk beylikleri olan Hamid, Ladik, Tavas, Menteşe ve Teke İmparatorluğa Bağlılıklarını iletti. Bu şekilde İmparatorluk'un Batı Anadolu Haritası yeniden çizilmiş oldu. Ertesi günlerde İtalyada çıkan seperatist Papa lideri Mercedini, Firenze'de yeniden Papalık'ı kurmuştu. Böylelikle sanırım Napole Seferimiz daha sonraya kalacaktı. Kilikya üzerine savaş planları yaparken elçiler, Trebizond Pontus Beyliğinin İmparatorluk'a bağlılığını bildirdiğini açıkladılar. Bu mükemmeldi. Bu şekilde Artık İtalya üzerine odaklanabilecektim.

Kilikya ve Karamanoğulları, Anadoluda'ki önemli tehditkar beyliklerdendendi. Bende onlara son vermeyi düşündüm. Bu o kadar zor bi iş olmayacaktı fakat Ermenilerin gururu okşanacaktı.


Kocaman ordu, Anavarzanın üstüne yürümüştü ve önüne çıkan Ermeni Kilikya birliğini duman etmişti. Böylelikle şehir kuşatma altına alınmış, Cilicia ve Selucia'yı düşürmek çok daha kolay bir iş olacaktı. Kaleler düştü ve barış antlaşmasına gidildi. Böylelikle Kilikya'ya ait olan tüm Topraklar İmparatorluk'a katılacaktı.


Birkaç hafta sonra, Karaman ve Alanya beyliğinden iki mektup getirilmişti. İki mektupta da Vergilerin %50'si oligarşik düzene bırakılmak üzre İmparatorluk'a toprak bırakmanın gerçekleşeceği yazılmıştı. Bunu kabul ettik ve Anadolu'da ki BÜTÜN BAĞIMSIZ TÜRK BEYLİKLERİNİ ortadan kaldırmış olduk.


Tanrı, Doğu Roma İmparatorluğu'nu Korusun!
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2016, 18:22:51 Gönderen: Grant »
Lieber zuviel als zu wenig Spatengebrauch! Diese Arbeit spart Blut.

Çevrimdışı Grant

 • Azab
 • *
 • İleti: 37
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #46 : 11 Haziran 2016, 09:48:40 »
Yeni bölüm eklendi. İyi geceler.
Lieber zuviel als zu wenig Spatengebrauch! Diese Arbeit spart Blut.

Çevrimdışı Shqiptar

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 513
 • Zivela Jugoslavija !
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #47 : 11 Haziran 2016, 12:09:26 »
Takip :)


Çevrimdışı Delete®

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1506
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #49 : 07 Temmuz 2016, 04:18:00 »
Epey önceden yazdığım bir Bizans hikayesi vardı. Ona çok benzettim.  :D Çok iyi ilerliyorsun.  tbrk*
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2016, 04:21:24 Gönderen: Delete® »

Çevrimdışı Domuz

 • (Patlican)
 • Sipahi
 • *
 • İleti: 804
 • BONGO BONGO
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #50 : 10 Temmuz 2016, 21:04:36 »
Noldu ya hikâye? ????
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı kerem1249

 • Community Manager
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 2574
 • Liberté, égalité, fraternité
  • Profili Görüntüle
  • Wizard101 Türkiye
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #51 : 11 Temmuz 2016, 12:48:26 »
Arkadaş bıraktı galiba sphle*
Ordumuz Türk topraklarının ve Türkiye idealini gerçekleştirmek için yapmakta olduğumuz sistemli çalışmaların yenilmesi imkansız güvencesidir.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı Kopf

 • Azab
 • *
 • İleti: 4
 • Archangel from the duckieland!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bizans Serisi | Zümrüd-ü Anka - Veritas et Fortitudo
« Yanıtla #52 : 20 Temmuz 2016, 11:35:15 »
Güzel yazıyorsun. Takip.