Gönderen Konu: Günlük Eu4- Geliştirici Günlüğü 24 Temmuz 2018  (Okunma sayısı 419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dutchy

Eu4- Geliştirici Günlüğü 24 Temmuz 2018
« : 29 Temmuz 2018, 19:59:24 »
Herkese günaydın! EU4 geliştirici günlüğü olmadan bir salı nasıl olurdu? Trajik diyorum, bu sebeple İsveçlilerin çoğunluğu tatildeyken yaz geliştirici günlüklerinin sonuncusunu getirdim; 1.26 Babür Güncellemesi ile yapılan dengeleme değişiklikleri. Çok geniş değil ve yeni eklenen şeylerle değil, var olan mekaniklerde yapılan değişikliklerle alakalı. Gelecekteki başka bir geliştirici günlüğünde yeni mekanikler ve nasıl işleyeceği özet olarak anlatılacak.

Estate:

Daha önceden belirttiğimiz üzere Estateler artık felaketleri %80 değil, %100 düzeyinde etkileyecek. Ayrıca artık toprak için en az gereksinimi yok. Ek olarak:

-Estate topraklarına el koymak artık vilayetlerde 15 yıllığına +5 huzursuzluk verecek. Bu durum bölgeyi başka bir estate'e verdiğinizde ortadan kalkacaktır.
-Estate topraklarına el koymak artık vilayetteki otonomiyi 25 artıracak.
-Estateden elde edilen danışmanların ücretleri artık estate etkisiyle bağlantılı şekilde.
-Estate eventlerinden gelen etki genel olarak artırıldı
-Kosak Estateleri artık sahip oldukları vilayetlerdeki geliştirmenin iki katı kadar etki elde ediyor.
-Verilmiş vilayetlerdeki geliştirme başına düşen sınır bütün estateler için etkiyi %40'tan %50'ye çıkarıyor.

Ticari bölgeler:


-Bengal ticareti artık Doab'a, oradan da Lahor'a(eski adı Keşmir) akıyor, böylece ticaret daha adil işleyecek.
-Katsina ticaret bölgesi artık İskenderiye yerine Etiyopya'ya bağlanıyor.
-Etiyopya ticaret bölgesi artık Aden'e de bağlanıyor.
-Coromandel ticareti doğrudan Ümit burnuna akıyor.-Hindistan'da genel yeniden isimlendirme ve şekillendirme(ekran resmine bakın)
Genel olarak bu durum Aden'deki ticaretin aşırı derecede kontrol edilmesi gerekliliği yerine Hindistan'daki ticaretin Afrika'yı dolaşarak Avrupa'ya gitmesini sağlıyor. Zanzibar'da çok bir yerleşim maliyeti olmayacak, ancak halen kazançlı durumda.

Haraç:

Yardım beklentisi olmayan veya bağlı olmak için makul bir sebebi olan uzaktaki haraç ülkeleri bu güncellemede değişitirmek istediğimiz bir şey. Mesela AI sınırı olmayan ülkeleri haraca bağlamayacak. Bu durum hem teklif etme, hem de kabul etme için geçerli. Hali hazırda var olan ilişkiler buna dahil değil, yani Ayutthaya ve Kmer aniden 1444'te Ming'den ayrılmayacak.
Ming için konuşursak 1.26 Sukhothai olarak isimlemdirilebilir, çünkü bağımsızlık savaşı vermek artık vasalı olduğunuz ülkenin haraç verdiği ülkeyi savaşa çağırmayacak. Artık Sukhothai Ayutthaya'ya karşı Çin müdahalesi olmadan savaş açabilir.

Genişleme:

EU4'te var olduğunu bildiğimiz bir konu fethetmenin neredeyse her zaman iyi bir fikir olduğu; anında bölgeden ekonomik kazanç sağlayabiliyor, kuvvet sınırını, büyüklüğünü, ticaret gücünü artırabiliyor ve aynı zamanda düşmanları bölgeden uzaklaştırabiliyorsunuz. Uzun zamandır bunu değiştirmek istiyorduk, böylece oyuncu nereyi fethedeceğini daha duyarlı bir şekilde göz önünde bulunduracak.
Şimdi eyaletlere geçebiliriz. Artık eyalet sınırı çok daha önemli: eğer eyalet sınırının üzerinde bölge sahibiyseniz yıllık bozulma cezasıyla karşılaşacaksınız, şimdilik bölge başına(vilayet başına değil) +0.02 düzeyinde. Örneğin eyalet sınırı 15 ise elinizde ceza olmadan 15 bölge tutabilirsiniz. Denizaşırı koloniler ve ticaret şirketleri bu hesaplamanın dışında. Bu bozulma artışı kolay seviyede yarısı düzeyinde ve çok kolay seviyesinde tamamen bulunmamakta. Ek olarak bölgelere misyoner göndermek ve kültürel değişim yapmak artık mümkün değil, öncelikle buraları eyalete çevirmelisiniz.
Tüm bunlarla birlikte bütün milletlerin temel eyalet sınırı iki katına çıkarıldı(5'ten 10'a kadar)

defines.lua dosyasına ALLOWED_TERRITORY_VS_MAX_STATES adında bir belirteç(=define) yerleştirdik, bununla bu değerleri değiştirebilirsiniz

Vasallar:

Daha dolaylı yönetimi teşvik etmeye yönelik ilgi sonucunda bir ülkeyi uzun süre vasal olarak yönetmek artık gözle görülür biçimde özgürlük isteğini azaltacak. Bağlı ülkeler ayrıca sabitlenmiş 50 güven yerine bağlı oldukları ülkelere karşı güven elde edebilir.
Bağlı ülkelerden gelen kuvvet sınırı desteği artık bağlı ülkenin kendi kuvvet sınırı ile orantılı, vasallardan en az +1+10% ve bağlı bölgelerden(=march) +20%

Oyun Sonu Tagları:


Saçma ülke kuruluşlarını engellemek için, mesela Osmanlı'dan Bizans'a ya da Minghal ya da İngiltere'den Babür'e, oradan Shan'a, oradan Babür'e, oradan Japonya'ya tarihsel olarak pek de iyi değil. Genel olarak çok fazla dosya değişikliğine yol açıyor ve bazı şeyler genelde gözardı ediliyor. 1.26'daki script ile "end game tags" adında bir scope ekledik, bu bahsedilen ülke kuruluşlarını engelleyecek.(Kutsal Roma İmparatorluğu, Roma ve Kilise Devleti özel durumdalar; mesela Bizans Roma'yı kurabilir, İtalya Kutsal Roma'yı kurabilir...)

Şu anki liste:

Babür
Osmanlı
Bizans
Roma
Kustal Roma İmparatorluğu
Rum
Qing
Rusya
Polonya-Litvanya
Japonya
Yuan
Hindustan
Bharat
Arabistan
Kilise Devleti
İspanya
Büyük Britanya
İtalya
Almanya
Ming

Değişikliklerin çoğu bunlar. Her zamanki gibi bunlar dışında detaylı ince değişiklikler çıkışa yaklaşıldığında tam changelog dosyasında gelecek.
Bu değişikliklerin oyuncular üzerindeki nadiren tartışılmadan yapıldığının farkındayız. Forumda 1.12 çıkışından kalma anılarım var. Favori denge değişiklikleri üzerindeki düşüncelerinizi görürken sizinleyiz, ayrıca neden bu değişiklikleri yaptığımızı açıklamaya çalışıyoruz. Dünyada göz sayısı kadar düşünce var.
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ek olarak eğer bu değişiklikler aradığınız şeyler değilse 1.26 güncellemesinde gelecek ulusal fikirler değişikliklerine bakabilirsiniz. Artık Bengal Sultanlığı ve oradaki küçük devletler arasında ayrım olan Bengal bölgesine bakacağız.Bengal Sultanlığı Fikirleri:

(aç/kapa)


"Büyük Ganj ve Brahmaputra nehirleri uzak yolculuklar yaparak, birbirine karışarak ve Bengal Deltası'na yayılarak, ticareti ve alım satımı uyandırmaya yönlendiriyor. Binlerce yıldır delta çevresindeki topraklar kolayca ürünlerin ve fikirlerin ticareti için doğal bir yer oldu."

 
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: pistoltr, Rapper, battle4royal

Çevrimdışı Agnostik

 • Vive la Révolution
 • Dük
 • *
 • İleti: 1431
 • Beğenildi: 58 kere
 • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
Eline sağlık hocam. Teşekkürler.

Çevrimdışı KoKi

Daçi den güzel bir çeviri daha
 

Çevrimdışı Rapper

 • Redwood Original         Men of Mayhem
 • Onursal Üye
 • Dük
 • *
 • İleti: 1541
 • Beğenildi: 18 kere
 • Redwood Original
Eline sağlık daçi, özellikle yaptığın metin tasarımı çok güzel olmuş.
 
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.