Gönderen Konu: Günlük EU IV Geliştirme Günlüğü - 20 Şubat 2018  (Okunma sayısı 2407 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fksahin

EU IV Geliştirme Günlüğü - 20 Şubat 2018
« : 20 Şubat 2018, 18:56:38 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-20th-of-february-2018.1070412/

Herkese iyi günler ve bir başka geliştirme günlüğüne hoşgeldiniz. Rule Britannia'nın $9,99 ya da lokal eşdeğerinde fiyatı olup, 1.25 güncellemesinin ücretsiz olacağını daha önce duyurmuştuk. Bunu burada bitirerek, Rule Britannia'nın yenilikleri ve update ile birlikte Alçak Ülkelere gelecek olan yeni Ulusal Idealardan bahsedelim.

Öncelikle Rule Britannia'dan birkaç küçük yenilik. Steer Trade (Ticaret Yönlendirme) isminde yeni bir diplomatik teklif ve Barış Pazarlığı ekledik. Bu,%60 Savaş Puanı'na mal olacak ve diplomatik olarak almak zor olacak ama galip bir ülkenin, diğerinin tacirini otomatik olarak yerleştirip, ticari gücünü kendi ticari başkentine yönlendirmesini sağlayacak. Bu düzenleme ateşkes süresince geçerli olacak ve bir düşman ulusunun maliyesini toprak almadan gasp etmeye izin verecek veya başka şekilde Agresif Genişlemeye etki edecek.

*1

Bu örnekte, Venedik, Memluk'ü ticaret yönlendirmesine zorladı ve böylece Memluk'ün manuel tacir hareketleri kısıtlandı ve Venedik için maksimum kar getirecek şekilde yerleştirildi; Halep'ten İskenderiye'ye, İskenderiye+Ragusa'dan Venedik'e ticaret yönlendirmesi. Bu anlaşma, tacirlerin ana ticaret merkezlerinde uzakta kalan noktalardan bile kazanana ticari yönlendirme yapmalarını sağlıyor.

Ticaret Gücü Transferinden daha karlı olmasından dolayı (ama her zaman olmayabilir), Ticaret Yönlendirmesinin maliyeti %60 ve Ticaret Gücü Transferi % 30 olarak ayarlandı.

Bir sonraki yenilik, Donanma Doktirinlerini ekledik. Gemi gücü sınırını 20 gemi aşan tüm uluslar için, donanma doktrini aşağıdakilerden biri olabilir:

°Varolan filo: -15% gemi bakım ücreti

°Ücretsiz kürekçi: +%15 kadırga mücadele gücü.

°Tüccar Deniz Kuvvetleri: +%33 donanma ticaret gücü

°Gemi Bordalama: +%33 gemi yakalama şansı

Bununla birlikte, Deniz Doktirinilerini kullanmak bedava değil. Donanma doktirini maliyeti, güncel donanmanızdaki ihtiyaç duyulan denizci sayısına bağlıdır ve her bir denizci başına 0.1 düka ücret giderine eşdeğerdir. Doktirininizi bu ücret karşılığında istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz ve Ordu ekranından ulaşabilirsiniz.

*2

Bununla birlikte, özellikle İngiliz kültür grubundaki ülkeler için beşinci Doktrin seçeneği var: Wooden Wall (Ahşap Duvar). Kendi illerine bitişik deniz alanlarında +1 mücadele roll etkisi yapacak. Bu, bir İngiliz ulusunun hem ana vatan adalarını hem de toprak ele geçirdiği yurt dışı topraklarını iyi savunmasına izin verecek.

Steer Trade ve Naval Doctrine, Rule Britannia Immersion Pack ile gelecek olan yenilikler. Şimdi de İngiltere güncellemesi ile Alçak Ülkelere bedava gelecek olan yeni Ulusal Idealara bir göz atalım.

Uzun süredir geniş çaplı "Alman İdeaları" kapsamında kötü muameleye maruz kalmış Flemenk ve çevreleyen uluslar için Ulusal Ideları revize etmek için kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Bu nedenle, aşağıdaki uluslar kendi benzersiz Ulusal Idealarını aldılar:

Friesland

Utrecht

Gelre

Flanders

Brabant

East Frisia

Liege

Aachen

*3

Şimdi aşağıda iki tanesini açıklıyorum ve ekstra 2 tane, daha sonra açıklanacaktır. Şahsen ben, Gelre ve Aachen'dan oldukça hoşlanıyorum.

(Çevirinin sonunda ulaşabilirsiniz)

Bugünlük bu kadar yeter. Gelecek hafta neye odaklanacağız? 1.25'teki YZ Donanması'nın tutkulu görünümü hakkında bir geliştirme günlüğüne ne dersiniz? Kulağa hoş geliyor. Öyleyse görüşmek üzere.

*1
*2
*3

Gelre ve Aachen İdeaları
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2018, 22:42:04 Gönderen: fksahin »
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

Oyun deniz yatırımına teşvik etmiyor. Güçlü donanmanin bir espirisi yok oyunda..Naval maritime espionage ve innovative idea grupları işlevsel olmali. Deniz gücü oyunda etkisiz eleman ideaları hiç kullanılmıyor..Bunlara ağırlık verilmeli. Bence en azından espionage idea daha efektif olmali. Ben bu dlcyi zayıf buldum şahsen
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2018, 10:58:15 Gönderen: Göktürk Gökbörü »
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı erdem13

Oyun deniz yatırımına teşvik etmiyor. Güçlü donanmanin bir espirisi yok oyunda..Naval maritime espionage ve innovative idea grupları işlevsel olmali. Deniz gücü oyunda etkisiz eleman ideaları hiç kullanılmıyor..Bunlara ağırlık verilmeli. Bence en azından espionage idea daha efektif olmali. Ben bu dlcyi zayıf buldum şahsen

Deniz ideaları evet geliştirilmeli ancak mesela Osmanlı için donanma hayati önem taşıyor. Donanman güçlüyse boğazları çok etkili bir şekilde kullanabiliyorsun. Özellikle oyunun başlarında Avrupalılar birleşip 100 bin kişiyle gelseler bile boğazları bloke ederek ordularını bölebiliyorsun ve 30 bin kişilik bir ordun bile olsa savaşı kazanıyorsun. Toprak bile aldığım olmuştu bu tarz savunma savaşlarından.

Ayrıca Orta Avrupa'dan bir devletle savaşırken eğer o devlet İspanya veya İngiltere ile müttefikse, donanman ile belli noktaları tutunca bu iki devlet kara ordularını kullanamıyorlar ve savaş daha hafif kayıplarla kazanılıyor.
"Uzak uzak ülkelerden döndüm seferden,
Yaralarım ağır fakat mestim zaferden!"

Deniz ideaları evet geliştirilmeli ancak mesela Osmanlı için donanma hayati önem taşıyor. Donanman güçlüyse boğazları çok etkili bir şekilde kullanabiliyorsun. Özellikle oyunun başlarında Avrupalılar birleşip 100 bin kişiyle gelseler bile boğazları bloke ederek ordularını bölebiliyorsun ve 30 bin kişilik bir ordun bile olsa savaşı kazanıyorsun. Toprak bile aldığım olmuştu bu tarz savunma savaşlarından.

Ayrıca Orta Avrupa'dan bir devletle savaşırken eğer o devlet İspanya veya İngiltere ile müttefikse, donanman ile belli noktaları tutunca bu iki devlet kara ordularını kullanamıyorlar ve savaş daha hafif kayıplarla kazanılıyor.
dostum 40 galleyin olsun. Bide quality idea denizde ucani kacanı vurursun. Donanma işi bu kadar kara oorduları gibi değil çok basit bir olay deniz daha çok etki etmeli
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
  • Beğenildi: 51 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
dostum 40 galleyin olsun. Bide quality idea denizde ucani kacanı vurursun. Donanma işi bu kadar kara oorduları gibi değil çok basit bir olay deniz daha çok etki etmeli

İngilizler 120 parçalık donanmamı, 70 parça ile yendiler.  Quality ideasıda vardı.

İngilizler 120 parçalık donanmamı, 70 parça ile yendiler.  Quality ideasıda vardı.
ingiltereyi buna katma..%20 moral veriyor normal onun dışında hepsi için

Çevrimdışı kerem1249

Donanma fikirlerinde iyileştirmeler yapılabilir. Ayrıca oyunda nasıl ki Ordu Sondajı sistemi geldi, buna benzer bir Bahriye Talimleri sistemi de gelebilir.
Bu eklentiden sonra İngiliz donanması rakipsiz olacak çünkü.
Egemenlik Ulusundur.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
9 Eylül 1922, İzmir'in Kurtuluşu.

Çevrimdışı erdem13

Donanma işi oyunda çok yüzeysel bu konuda hemfikiriz, daha derin bir donanma sistemi olmalı ancak donanmanın oyuna etkisinin olmadığı fikrine katılmıyorum, anlattığım gibi Osmanlı oyunlarımda donanmam, Avrupa savaşlarını kazanmamda en büyük etkenlerden biri.
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2018, 13:45:10 Gönderen: erdem13 »

Donanma fikirlerinde iyileştirmeler yapılabilir. Ayrıca oyunda nasıl ki Ordu Sondajı sistemi geldi, buna benzer bir Bahriye Talimleri sistemi de gelebilir.
Bu eklentiden sonra İngiliz donanması rakipsiz olacak çünkü.
sorun donanma fikirlerinde değil bence. almak için sebep yok hatta alacak yer yok. her ulus için 8 fikir gurubu yeterli değil demek bu. neden feragat edip alacaksın donanma fikiri. admin - influence banko alıyorsun zaten. kolonicilik yapacaksan ekonomikte alacaksın. keşif ideaları. din değiştireceksin religion idea - yada değiştirmicem diyorsan hümanist. ordum az adam gibi olsun offensive - defensive..yer kalmıyor gördüğün gibi :))

Çevrimdışı erdem13

sorun donanma fikirlerinde değil bence. almak için sebep yok hatta alacak yer yok. her ulus için 8 fikir gurubu yeterli değil demek bu. neden feragat edip alacaksın donanma fikiri. admin - influence banko alıyorsun zaten. kolonicilik yapacaksan ekonomikte alacaksın. keşif ideaları. din değiştireceksin religion idea - yada değiştirmicem diyorsan hümanist. ordum az adam gibi olsun offensive - defensive..yer kalmıyor gördüğün gibi :))

Kesinlikle. Idea sisteminde limit olması saçma veya en azından 10 idea grubuna yükseltilmeli veya idea gruplarının içeriği zenginleştirilmeli. Donanma ideaları almak için gidip de kara ordusu idealarından vazgeçecek halimiz yok, karada tokatlandıktan sonra denizlerin hakimi olmanın bir anlamı kalmıyor.

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
İdea sistemi sanırım herkesin hemfikir olduğu üzere çok zayıf bende bu durumdan şikayetçiyim ama son 1 yıldır idea variation modunu kullanıyorum bu mod sayesinde idea sayıları 25 artıyor ve idea slotları da sekizden onaltıya yükseliyor. Ayrıca idea maliyetleri 400 puandan 250 puana düşüyor. Fikir grupları ve protestanlıkla bunu 175 yapmak mümkün. Kullanmayan varsa kullansın oyun epey zevkli hale geliyor özellikle yeni military ideaları çok iyi tbrk*

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=49282.0

İdea sistemi sanırım herkesin hemfikir olduğu üzere çok zayıf bende bu durumdan şikayetçiyim ama son 1 yıldır idea variation modunu kullanıyorum bu mod sayesinde idea sayıları 25 artıyor ve idea slotları da sekizden onaltıya yükseliyor. Ayrıca idea maliyetleri 400 puandan 250 puana düşüyor. Fikir grupları ve protestanlıkla bunu 175 yapmak mümkün. Kullanmayan varsa kullansın oyun epey zevkli hale geliyor özellikle yeni military ideaları çok iyi tbrk*

http://paradoxfan.com/forum/index.php?topic=49282.0
dostum ironmanda modlar calismiyor bana normal oyun sarmiyor.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2018, 00:59:54 Gönderen: Göktürk Gökbörü »

Çevrimdışı Duchy

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Abi bende korsan oyun var hangi modu kullanırsam kullanayım ironman çalışıyor orjinal oyunda olmuyor mu bu?

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Sekban
  • *
  • Beğenildi: 51 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
Bende de hepsi çalışıyor İronman da.

Çevrimdışı Ügüt

Donanma işi oyunda çok yüzeysel bu konuda hemfikiriz, daha derin bir donanma sistemi olmalı ancak donanmanın oyuna etkisinin olmadığı fikrine katılmıyorum, anlattığım gibi Osmanlı oyunlarımda donanmam, Avrupa savaşlarını kazanmamda en büyük etkenlerden biri.

onun nedeni işte bütün gemilerin aynı olması.10tech dip seviyesine ulaşan devletlerin gemileri aynı.ama karacılarda öyle değil erken oyunda güçlü olan devletler geç oyunda güçsüz karacılara sahip olabiliyor.

Donanmada earyl carrack heryerde earyl carrack olduğu için...
TÜRKMENELİ TÜRK CUMHURİYETİ
Vakit Gelmedi mi?
MUSULKERKÜKTÜRKTÜRTÜRKKALACAK

Çevrimdışı zikkfirid

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle

Güçlü donanmanın nasıl bir etkisi olmaz dostum. Bak benim 1,24 patchli ingiltere oynumda, İspanya çok güçlenmişti. Fransa karada, İspanya denizde benden çok güçlüydüler. İkisi de bana rival atmışlar, buna rağmen tipik İngiliz siyaseti ve diplomasisi ile 1600 lere kadar Fransa'da kaldım. Fransa beni def edince fırsat bu fırsat deyip ispanya'da bana savaş ilan etti. Ve denizdeki ezici üstünlüğü neticesinde Meksika'daki kolonilerimi ve Afrika'da yeni kaptığım bir kısım toprağı da İspanya'ya bırakmak zorunda kaldım. Ne Fransa'ya karada, ne de İspanya'yı denizde kısa vadede yenemeyeceğimi anladım ve ilk önce ispanyayı çökertecek bazı planlar üzerine kafa yormaya başladım. İlk önce naval force limitimi yüzde yüz artırdım. Sonra İngiliz kanalındaki frigateynleri (lightshipleri) ve üstüne 100 tane daha basıp hepsini Sevilla ticaret bölgesine korsanlığa yolladım. İngiliz kanalında şans eseri çok fazla ticaret kaybıda yaşamaım çünkü bölgee Hollanda kurulmamıştı böylelikle ticaret gücüm pek değimedi neyse. Sevilla ticaret bölgesinden %60 ispanya, %39 da portekiz gelir çekerken tek başıma private ile %47 çekmeye başladım. Ayriyetten sevillaya giden tradeleri steering ettim ve özellikle Karayip ve Fildişi sahillerinden gelirleri ikiye böldüm. Hem korsanlıkla azalan hemde steering kaybı yaşayan Sevilla ticaret bölgesinden İspanya gelir elde edemez oldu. İlk önce Portekiz çöktü. Bu küçük ülke gereğinden fazla gider basmış kolonileri sayesinde. Sonra casuslarım ispanyada hep isyan çıkardı. Böyle böyle bunlardan koparabildiğimi kopardım. Sonra Fransa için çözüm ararken ani bir kararla ve deniz gücüme güvenerek Hindistana daldım. 90.000 21 teknolojili ordum 87.000 hintli 17 teknolojili orulara maalesef hazin bir şekilde yenildi. Bunda Hindistanın son andaki kıçı boklu müttefiklerinin payı büyüktü oyun İron mod olduğu için bu acıya daha fazla katlanamadığım için oyunu bıraktım. Şimdi Rule of Britain paketi ile tekrar deneyeceğim bakalım:D

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.