Foruma kayıt olma ve e-posta aktivasyon sorunu gibi durumlarda Discord'dan bize ulaşınız.[/size]

Gönderen Konu: ''Art of War'' Geliştirici Günlükleri-2-March, Huzursuzluk ve İran  (Okunma sayısı 3556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Europa Universalis IV: Art of War eklenti paketinin ikinci geliştiri günlüğüne hoşgeldiniz!
Bugün; vassalları, isyan riskini nasıl huzursuzluğa çevirdiğimizi ve İran haritasını oyuna nasıl aktardığımızı ele alacağız.

March

March , varolan vassallarını atayabildiğiniz yeni bir konum. Vassalınızı March konumuna atarsanız, askeri hizmet karşılığında ona geniş özerklik verirsiniz.
March konumundaki bir vassal, hamisine vergi ödemez ve hamisi onu diplomatik yoldan ilhak edemez.
Eğer vassalınızı march konumuna getirirseniz-hem siz hem de vassalınız-; maksimum insangücünüz %25, birim kapasiteniz %30, kale savunmalarınız %20 daha iyi olur.
''March''ı, vassalınızı yararlı şekilde tampon bölge olarak veya savaşlarda ek birlik ihtiyacınızınızı karşılayabilmek için kullanabilirsiniz. Vassalınızı March konumundan çıkarabilirsiniz. Eğer March konumundan çıkarırsanız, istikrarınız düşer ve vassalınızın elinden geniş özerkliği geri aldığınız için vasalınız ile ilişkileriniz hasmahane hale gelir.


Huzursuzluk ve Asiler

Eskiden isyanlar aylık bir isyan riski yüzdesi üzerinden rastgele çıkıyordu. Artık bu sistem tarihe karıştı.
Bu sistem , Europa Universalis'in şu ana kadarki versiyonlarına kadar kullanılıyordu. Fakat bundan daha iyisinin olabileceğini düşündük. Artık bu konulardaki yeni konseptimiz huzursuzluk. Bir eyaletteki huzursuzluk, kara veya deniz birliklerinizin ne kadar çabuk hazır hale geleceğini belirliyor. Huzursuzluğun ülkeniz ekonomisine etkisi doğrudan değil. Yerel Otonomi, huzursuzluğun ekonomiye etkisini belirleyecek olan asıl etken.
 
Her eyalet, olası bir isyana göre sıraya dizilecek.(Bence Victoria II'deki gibi.) Her ay, her bölgenin (kendi huzursuzluk seviyesine göre) isyan olasılığının artma şansı olacak. İsyan olasılığı %100 olunca asiler, arkalarında bir çok destek ile isyan edecekler. Onlar kaba kuvvet ile öfkelerini gösteriyorlar, sizde isterseniz kuvvetleriniz ile bastırabilirsiniz.
Çünkü, huzursuzluk her yerde olabilir. Huzursuzluğu azaltmak için, ilahiyatçı atamak veya Mahkeme inşa etmek birkaç politika değiştirmeye göre daha iyi bir yöntem. Eski ''Harsh Treatment'' yöntemi yerine askeri puanlarınız ile isyan olasılığını düşürebilirsiniz. Ne kadar askeri puan harcadığınız ise asilerin boyutuna bağlı.

Bu değişiklikler, halkınızın memnuniyetini daha ayrıntılı ayarlamalar ile kontrol altına almanız gerektiği anlamına gelir.                                                                                                                             
Başarılı isyanların amacını kabul etmek ile zorunlu bırakılmış istek arasında artık bir fark yok. Ayrıca, aynı kültürdeki veya destek verdiğiniz asilerin konumunu, haritada savaş sisi olmadan görebileceksiniz.


İran

Geçen hafta, Hindistan eyaletlerinin iki katına çıktığını anlatmıştık. İran ve Kafkasya, bu revizyonda önemli ölçüde değişen diğer bölgelerden.
1444 yılında bu coğrafyayı, doğuda Timur'un soyundan hala önemli bir güç olan devlet ile batıda yükselen güç Kara Koyunlu paylaşıyor. Önceki günlükteki gibi bölgeyi daha iyi tanıtmak için, parçalar halinde inceleyeceğiz.


Kafkasya


Europa Universalis IV'ün geçtiği yıllar arasında bu bölgeyi; Türkler, İranlılar ve en son Ruslar yönetti. Bu vadilerin ve dağların yamaçlarındaki bir çok farklı topluluk , çevrelerindeki süpergüçlere karşı bağımsızlıklarını korumaya çalıştılar. Çevrenin eşsizliğini belirtmek amacı ile oyuna yeni Kafkas kültür grubu eklendi. Kafkas kültür grubuna; daha önceden oyunda yer alan Ermeni ve Gürcü kültürleri dışında, yeni Çerkes ve Dağıstan kültürü de eklendi. Eyaletler ve ülkeler de bunlara göre tekrar oluşturuldu.

Ülkeler:
Imereti: Batı Gürcistan'da kurulabilen küçük krallık.(1444'de kurulu değil.) Tarihte, Osmanlı Devleti'nin etkisi altındaki Gürcistan bölgesi idi.
Çerkesya: Kuzey Kafkasya'daki küçük Ortodox kabileleri belirmek amacı ile eklenen devlet. Çerkes kültürünün ana temsilcisi.
Gazikumukh: Kuzey Kafkasya'daki küçük Şia krallığı. Dağustan kültürünün ana temsilcisi.


Batı İran


Herkes Kara Koyunlu ile Timurlar arasındaki mücadeleye odaklanmışken Batı İran, kızılbaş yükselişinin ve kurulacak Safevi Devleti'nin merkezi olacaktı. Bu bölge, Pers kültürü ile dolu şehirlerin yoğunluğuna göre yeniden oluşturuldu. Kafkasya'da olduğu gibi, burada daha fazla eyaletin bulunması bizim daha fazla devlet oluştumamıza sebep oluyor.

Ülkeler:
Tabaristan: Hazar Denizi'nin kıyısında bulunan küçük krallık. Yeni Mazandarani kültürünün ana temsilcisi.
Ardalan: Zagros Dağları'ndaki küçük Kürt krallığı.


Horasan ve Belucistan


Batı İran'ın büyük bölümünü zengin vadiler ve dağlar oluştururken, Doğu İran'ı çöller ve dağlar oluşturuyor. Bu sebeple çok sert iklime sahip. Horasan, kendisini içine alan imparatorluk zayıflamadıkça ona bağlı kalacaktır. Daha sert iklime sahip ve daha verimsiz olan Belucistan ise ,oyunun kapsadığı dönemin çoğunluğunda, çeşitli kabileler ile bağımsız kalacaktır.
Bölgede eyalet sayısı arttırıldı. Dolaylı olarak bu bölgeyi kontrol altına almak Art of War'dan öncesine göre daha zorlu.

Herat ve Kabil gibi gelişen şehirlere ev sahipliği yapan bölge. Afganistan, bulunduğu konuma göre daha zengin bir bölge.
Europa Universalis IV'ün geçtiği zaman aralığında bu bölge, Babür ve Dürrani İmparatorlukları tarafından, Hindistan ve İran'ı işgal etmede başarılı bir şekilde üs olarak kullanıldı.
Art of War'da yenilenen harita, Afganistan'ı doğu ile batı arasında iyi bir üs olarak kullanmanın üzerinde duruyor. Khyber ve Bolan'ın Hindistan'a ulaşımdaki önemini göstermek için iki bölge arasına boş arazi olan (Wasteland) Süleyman Dağı eklendi.Yazar:Darknight
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2014, 18:24:46 Gönderen: PiriReis »
 

Çevrimdışı Furkovic

Kürtlerinki Hanedan krallık..

İntel Core i7-4790 3.6 ghz // Sapphire AMD R9290 4 gb // Msi Z97 GAMİNG 3 // Corsair V.8gb 1600 mhz //Xigmatek talon 750watt//http://i.hizliresim.com/JEnJWB.jpg
 

Çevrimdışı jurnal

Kimse bana bunun Kürt olduğunu iddia etmesin. evil*

Uydurdular mı acaba krallık ismini. Hiçbir şey çımıyor.
 

Çevrimdışı Furkovic

Kimse bana bunun Kürt olduğunu iddia etmesin. evil*

Uydurdular mı acaba krallık ismini. Hiçbir şey çımıyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aishanids
http://en.wikipedia.org/wiki/Annazids

Edit; Buldum;
http://en.wikipedia.org/wiki/Ardalan


Tarihte o isme yakın kürt hanedanlıkları ama o isimde bir hanedanlık yok büyük ihtimal ya bölgenin ismi yada bu ikisinin birleştiği bir isim..
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2014, 00:21:24 Gönderen: Furkovic »

İntel Core i7-4790 3.6 ghz // Sapphire AMD R9290 4 gb // Msi Z97 GAMİNG 3 // Corsair V.8gb 1600 mhz //Xigmatek talon 750watt//http://i.hizliresim.com/JEnJWB.jpg
 

Çevrimdışı Darkrad

Güzel çeviri, klavyene sağlık :)
 

Çevrimdışı Ömer

Çeviri için teşekkürler.
Bu arada;
Ardala değil Ardalan.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri
 

Çevrimdışı Annibal

Hala Azerbaycan adında bir vilayet var. Orayı Tebriz yapmak gerekiyor.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Fire

Çeviri için teşekkürler 1. günlük türkçesi geldimi göremedimde
 

Çevrimdışı Hertzoflar

bişey diyecemde bu art of war'da exented timeline oynanmaz türkiyeki topraklar çok karışık mesela al raqqa günümüz türkiye sınırlarımızın çok içinde
Silence is the best response to a fool..
 

Çevrimdışı Gustav Adolf

Extended Timeline'da harita farklı değil mi zaten?
 

Çevrimdışı Augustinus

« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2015, 14:57:14 Gönderen: Vatikan Müftüsü »
 

 

EUIV - Art of War: Geliştirici Günlükler

Başlatan PiriReis

Yanıt: 0
Gösterim: 3478
Son İleti 30 Ağustos 2014, 18:20:58
Gönderen: PiriReis
EUIV-Geliştirici Günlüğü 3:Askeri İşbirliği,Ticari Ürünler ve Batı Afrika

Başlatan TirollüDoruk

Yanıt: 30
Gösterim: 6494
Son İleti 31 Ekim 2014, 13:59:04
Gönderen: podtavsan
EUIV-Geliştirici Günlüğü 4: Ordu Üreteci, Yer Değiştiren İsyancılar ve Çin!

Başlatan TirollüDoruk

Yanıt: 7
Gösterim: 3071
Son İleti 19 Ekim 2014, 16:54:57
Gönderen: Altheir33
Eu4-AoW Geliştirici Günlüğü 5:Diplomasi, Katolikler, Güneydoğu Asya ve Endonezya

Başlatan TirollüDoruk

Yanıt: 17
Gösterim: 2359
Son İleti 21 Ekim 2014, 23:17:34
Gönderen: ynskoroglu
Eu4 Geliştirici Günlüğü - 10 Eylül

Başlatan Ecdad Computer

Yanıt: 9
Gösterim: 1631
Son İleti 11 Eylül 2015, 22:37:51
Gönderen: Altheir33
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.