Sağlığınız için #evdekalın.

Gönderen Konu: Günlük EU4 - Geliştirme Günlüğü - 08 Mayıs 2018  (Okunma sayısı 1202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

  • Investigator
  • Yönetici
  • Profesör Doktor
  • *
  • İleti: 4277
  • Beğenildi: 292 kere
  • Kalbimiz İdlib'te, Mehmetçik ile...
    • Kerem1249 Blogu
EU4 - Geliştirme Günlüğü - 08 Mayıs 2018
« : 08 Mayıs 2018, 14:17:26 »

Selamlar, hoşgeldiniz!

Bu 1.26 yamasında Europa Universalis IV harita düzenlemeleriyle ilgili üçüncü ve son geliştirme günlüğü olacak. Bu sefer dikkatimizi kuzey ve doğuya çevireceğiz. Hindistan'dan biraz uzaklaşıp, 1444'te Burma'da durumun nasıl olduğunu görmek ve daha sonra Bengal ve Tibet'e daha yakından bakmak için geri dönerek başlayacağız.
Önceki günlüklerde Güney Hindistan ve Kuzey Hindistan'da yapılan değişiklikleri ele aldık.

Hindistan'da bu yama döneminde neler yapılacağı tekrardan söz edilecek bir başka konu.

Burma
*1

Bugün dikkatimizi doğuya İravadi vadisine ve Burma bölgesine taşıyoruz. Neredeyse 500 yıl boyunca, Pagan Krallığı tarafından Burma'nın denetimi sağlanmıştı, ancak on üçüncü yüzyılın sonunda, Yuan hanedanı, tekrarlanan istilalar sonucunda Pagan iktidarını tahrip etmişti. 1444'te Pagan'ın mirası, Theravada Budizminin yerleşik bir varlığı biçiminde yaşamakta, ancak bölge, büyük ölçüde, bir zamanlar Pagan'ın vassalı olan çeşitli Shan Eyaleti devletlerine bölünmüştür.
Son 80 yılda Burma Krallığı, eski krallığın devletçilik geleneğini kullanarak bir şehir devleti inşa eden, eskisine göre oldukça zayıflamış olan Pagan Manastırını ele geçirmeye çalıştı.
Ava, kısa bir süre önce Shan'ın verasetini üstlenmek istedi, ancak bunu yaparken konfederal ordularla işbirliğinde olduğundan bölgede çeşitli bağımsız ülkeler yer alacak.
Her ne kadar Ava birliği sağlamak istese de, 16. yüzyıla kadar Taungu küçük krallığının tüm bölgeyi bir kez daha birleştireceği ve dikkatini Güney Doğu Asya ve Hindistan'a yönelteceği söylenemezdi.

Burma bölgesi 1.26 yamasında EU4 takım üyesi @neondt tarafından şekillendirildi! Ava'nın krallığı bölgeyi şekillendirmeyi hedefleyecek, bundan dolayı birçok yeni eyalet ve general bölge ülkelerine eklendi.

Burma'nın ayrık doğasını daha da vurgulamak için, artık iç kısımda Chengdu'dan gelen ve Bengal'e giden ticaret akışı Burma'da birleşiyor ve Burma kültür grubu Tibet kültürleri grubundan ayrıldı.

Hükümet için, henüz duyurulmamış DLC'den itibaren, Güneydoğu Asya'daki Burmalı ülkeler için mevcut olan bir “Mandala” hükümet reformu da olacaktır.

1444'te Yeni Eklenen Ülkeler:

Kale: Çin dağlarından başlayan ve Arakan dağlarına uzanan bu küçük krallık Ava'nın haraç kestiği bir ülke.
Mong Mao: Ming Çin'ine yakın olan ufak bir Shan Eyaleti krallığı.
Mong Nai: Ava'ya haraç ödeyen ve Ming Çin'ine yakın bir Shan Eyaleti krallığı.
Mong Pai: Ava ve Lang Na ile sınırları bulunan ve Ava'ya haraç ödeyen bir Shan Eyaleti krallığı.
Prome: Ava ve Pegu Krallıklarına komşu olan ufak bir Burma Krallığı. Ava'nın haraçgüzarı olarak başlar.
Hsipaw: Ava'nın yukarı doğusunda bir Shan Eyaleti krallığı. Ava'nın haraçgüzarı olarak başlar.

Bengal & Yukarı Burma
*2

Bengal, 1444'te Kuzey Hindistan'ın çoğu gibi, Delhi sultanatından kopmuş bir devletler bütünüdür. Diğer saltanatların çoğunun aksine, Bengal çoğu zaman hem özerk hem de isyankâr olan bir bölgedir. İlyas Şah Hanedanlığı, şehrin Timur'a düşmesinden 50 yıl önce, Delhi ile olan bağlarını kopardı ve Ganj ağzı çevresinde güçlü bir devlet krallığı oluşturduğundan beri hüküm sürdü.

Kuzeyde, Assam'ın Ahom krallığı, son 200 yıl boyunca Brahmaputra vadisine hakim oldu. Ahom hanedanının kökleri Mong Mao'ya aittir ve yerel yönetimlerin yerini, yerel nüfusun hızlı bir “Ahomizasyonu” yürütülürken, güneydoğu Asya'da tarım ve idare yöntemlerini de geliştirdi. Uzaktaki kuzey tepelerde, Sudiya'nın eski krallığı hâlâ sürüyor ama Assamlılara ya da gerçekten Burma'ya karşı direnme kabiliyeti artık sınırlı.

1.26 yamasında Ganj ve Brahmaputra boyunca Bengal ve çevresi daha fazla il ve daha yüksek bir ayrıntı düzeyi ile genişletilmiştir. Kuzey Bengal için bir Kochi kültürü eklendi ve mevcut Kochi kültürü birincil olmuştur. Lhasa ve daha birçok yeni ticari akış Burma'ya eklendi.

Burma coğrafyasının stratejik doğasını genişletme fırsatını da değerlendirdik. Yukarı Burma vadilerinde gezinme tehlikelerini daha iyi göstermek için, iller ve atık alanlar şeklinde daha fazla derinlik uygulandı. Ming'in Burma'yı ve sonra da Hindistan'ı istila edeceği durumu önceki yamalarda karşılaşılan bu tuhaf durum ortadan kaldırıldı. Hindistan'daki ihtilaf ağını genişletmek isteyen girişimci bir Çin devletini kapsayacak çok daha fazla toprak olacağı anlamına geliyor ve Burma'da.

Manipur, Arakanlı dağları boyunca bir kapı olarak konumunu koruyor ve tarihsel olarak Shan devletleri ve Hint tepe ülkelerinin şaşırtıcı derecede güçlü ve güçlü bir düşmanı olarak oynadıkları rolü oynayabilir.

1444'te Yeni Yürütülebilir Ülke:
Mong Kawng - Üst Burma vadilerini kontrol eden Shan Eyaleti devleti, kuzeydeki Tibet bölgesi ve batıda Assam'ın kuzeydoğusundaki Sadiya krallığı ile komşudur.

Tibet
*3

1444 Tibet'inin gücü güneydeki Phagmodrupa Hanedanı ve Yarlung Vadisi ötesindeki Rinpungpa Hanedanında toplanıyordu (Oyunumuzda U-Tsang).

1444'te Yeni Eklenen Ülkeler:

Phagmodrupa - Orta ölçekli bir Tibet Krallığı. Güney Ü-Tsang'da bulunur.

1.26 yamasında yeni (karar alarak) kurulabilir ülkeler:


Delhi - Hindistan'da Sultanlık kavramının merkezi Delhi. Kuzey Hindistan'daki Delhi Sultanlığı Emperyal başkenti kontrol altında tutan devlet tarafından canlandırılabilecek.
Nepal - Nepal Krallığı, bölgenin merkezi bölümlerini elinde tutan ülkece kurulabilecek. Bölgenin büyük çoğunluğunda hak iddiasına sahip olunabilecek ve Nepal fikirleri ülkede uygulanacak.
Nagpur - Nagpur Hanedanı Marathi hanedanıyla ünlüdür.
Pencap - Ufak bir Pencap vilayeti, tüm Pencap vilayetlerini alırsa Pencap fikirlerine sahip olabileceği Pencap Krallığı'nı kurabilecek.
Deccan - Hindistan genelinde egemenliği tesis edebilen ülkeler den olan Babür İmparatorluğu'nun öncülü olan Deccan Sultanlığı'nı kurabilirsiniz.
Marathalar - Bir Hindû devleti olan Maratha Devleti tüm Marathi kültürüne sahip vilayetleri kontrol eden ülke tarafından kurulabilecektir.
Rajputana - Birçok prensliğin ele geçirilmesiyle Rajputana Krallığı kurulabilecektir.

Son olarak, Baharat ve Hindistan'ı kurmak son derece zorlaştırıldı. 1.26 yayınlandığında 'Masters of India' başarını almak hayli zor olacak.


*1


*2


*3
 

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

Çok büyütmüşler benim gibi Hindistan ve çin bölgelerine genişlemeyi sevmeyenler için tamamıyla bir facia.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''
 

Çevrimdışı serdengecti1

Nee yoksa daha güçlü ve geniş toprakları bir ming mi? Lanet olası federaller
 

Çevrimdışı serdengecti1

Mingi kaldirsinlar sana gore  8|
Birisi ming olmayan bir mod yapsa iyi olacak.Harita'da o bölge okyanus olmalı
 

 

EUIV-Geliştirici Günlüğü 3:Askeri İşbirliği,Ticari Ürünler ve Batı Afrika

Başlatan TirollüDoruk

Yanıt: 30
Gösterim: 6668
Son İleti 31 Ekim 2014, 13:59:04
Gönderen: podtavsan
EUIV-Geliştirici Günlüğü 4: Ordu Üreteci, Yer Değiştiren İsyancılar ve Çin!

Başlatan TirollüDoruk

Yanıt: 7
Gösterim: 3147
Son İleti 19 Ekim 2014, 16:54:57
Gönderen: Altheir33
Eu4-AoW Geliştirici Günlüğü 5:Diplomasi, Katolikler, Güneydoğu Asya ve Endonezya

Başlatan TirollüDoruk

Yanıt: 17
Gösterim: 2448
Son İleti 21 Ekim 2014, 23:17:34
Gönderen: ynskoroglu
Eu4 Geliştirici Günlüğü - 10 Eylül

Başlatan Ecdad Computer

Yanıt: 9
Gösterim: 1731
Son İleti 11 Eylül 2015, 22:37:51
Gönderen: Altheir33
EU4 - Geliştirici Günlüğü - 17 Eylül

Başlatan Ecdad Computer

Yanıt: 0
Gösterim: 897
Son İleti 19 Eylül 2015, 00:03:41
Gönderen: Ecdad Computer
Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.