Gönderen Konu: Günlük EU4 - Geliştirme Günlüğü - 01 Mayıs 2018  (Okunma sayısı 1898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

EU4 - Geliştirme Günlüğü - 01 Mayıs 2018
« : 02 Mayıs 2018, 14:19:24 »

Herkese merhaba!

Bu hafta Hindistan haritasında olacak değişiklikleri ve kuzeydeki altiçeriğin devamını anlatacağım. Bu düzenlemeler halen geliştirilmekte olan 1.26 Yamasının bir parçası olacak.

1444'te KUZEY HİNDİSTAN

Cradle of Civilization ile birlikte kuzey Hindistan'ın jeopolitiği Timur Devleti'nin hamlesine bağlı şekillenmekte, 1398'te Delhi'yi istila etmeleri kıtayı oldukça etkilemişti, o dönemde Delhi kıtanın kuzeyinin (güneyde onlara bağlıydı ancak Bahmani Padişahı ülkeyi fiilen kendisi yönetiyordu) büyük başkentiydi. Haber vasallara ulaştığında Bengal, Jaunpur, Malva, Gujarat, Pencap ve Multan valileri derhal kendi iktidarlarını ilan ettiler. 1444'te Timur öldü ve oğlu Şah Ruh ölmek üzere, güçlü istilanın etkisi de sonlanmak üzere ve yerel iktidarlar pozisyonlarını sağlamlaştırdılar. Seyyidler kendileri için Delhi'yi fethettiler ve Delhi İmparatorluğu mirasını üstlendiler.

1.26'da, hem ilk başta hem de oyunun ileri evrelerinde bu çeşitliliğin oyuna yansıması için türlü düzenlemeler yapıldı. Bunun yanısıra daha sonra kurulacak olan ülkeler ve onların isyancıları (Sikkim, Rajkot ve Mangapur) da ayrı ele alacağımız bir konu.

Pencap, Multan ve Delhi
*1

Timur 1398'te Hindistan'dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Multan'dan sorumlu olan valiler kendi iktidarları için Delhi'yi ele geçirdi. Seyyid hanedanlığını yarattılar ve daha sonra Tuhlak hanedanının yerel egemenliklerine son verip Delhi İmparatorluğu'nu ilan ettiler.

Delhi'nin kaybedilmiş topraklarını geri kazanmak çok zor bir kuramdı, ancak rakiplerinin gülünç hataları bunu biraz daha kolaylaştırdı. Pencap Seyyid egemenliğinin bir parçası oldu ve soylu ailelerin yaşadığı bir şehir oldu.

1444'te Pencap'ın iddialı bir yerel diktatörü vardı: Bahlul Lodi (ismini Behlül olarak okuyabilirsiniz). Bölgedeki güç odağı soyluları birleştirdi ve onlarla birlikte liderliği almak için Delhi'ye yürüyebilir.

1.26 yamasında Delhi'de Pencap birlikleri aracılığıyla gerçekleşen ve Bahlul Lodi (4/5/6) komutasında olan bir isyan gerçekleşecek. İsyanı kabul etmek veya hiç gerçekleştirmemek ilgili devletlerin (Delhi/Pencap) elinde bir karar olacak.

1444'teki yeni ülkeler:

Pencap: Delhi'nin bir tebaası.
Sirmur: 11. Yüzyıla uzanan köklü geçmişiyle bir dağ krallığı.
Kumaon: 8. Yüzyıla dayanan bir Rajput dağ krallığı.

Hindistan Ganj Ovası ve Nepal
*2

Ganj ovasının iç bölgesi dünyanın en yoğun nüfuslu alanlarından birisi, 1444'te de, günümüzde de. Çoğu zaman büyük Hint imparatorluklarında istihdam ve ticaretin kalbi olmuştur. Bu nedenle Jaunpur Valisinin Şark Sultanı olduğunu ilan etmesi Delhi Sultanlığı'na çok ağır bir darbe olmuştu.

1444'te Sharqi (Şarkî) hanedanının durumu iyiye gidiyor. Jaunpur'un başkenti, kültür ve sanatın bozulmaması nedeniyle "Hindistan'ın Şiraz'ı" olarak anılıyor. Jaunpur politik olarak yalnızca bağımsızlığını korumakla yetinmedi, çoğu zaman saldırganca bir tutumla Delhi kentlerine saldırdı.

Kuzeydoğuda Nepal olarak bilinen diyar, sayısız küçük krallığa bölünmüştü ve gerçekteki oyunda canlandırabileceğimizden katlarca fazlasıydı.

1444'te artık Nepal'de birçok farklı ülke var ve bunlar gerekli toprakları alabilirlerse alacakları bir kararla Nepal'i kurabilecekler ve daha da geniş alanlarda hak iddia edebilecekler.

İşte yeni ülkeler:

Doti: Bir Nepal ilçesi, yerel ülke.
Jumla: 22 Prenslik bölgesinde bir yerel ülke.
Dang: Tunsipur Şahanları tarafından yönetilen küçük bir Nepal krallığı.
Gorkha: 24 Prenslik bölgesindeki bir ülke.
Katmandu: Nepal'de geniş bir vadiye hükmeden Malla hanedanınca yönetilen bir krallık.
Limbuvan: Bağımsız ve küçük bir Budist krallığı.

Rajputana & Malva
*3

Rajputana ve Malva, Müslüman istilasından önce çok renkli bir bölgeydi. 1444'te burada bulunacak yeni ülkeler:

Kalpi: Malva Sultanlığı'na bağlı Müslüman bir tebaa.
Kalinjar: Şenderra hanedanı tarafından 9. yüzyıldan beri yönetilen küçük bir krallık.
İdar: Mahi nehrinin yakınında, Retüri yöresinden bir prenslik.

Gujarat, Kathivar ve Sind
*4

Gujarat Sultanlığı, kuzey Hindistan'daki en güçlü ülkedir.

1444'te Avrupalıların aç gözleri ile genişledikleri çok ufak şehir devletlerine de yer vereceğiz:

Jhalavat: Bağımsız bir Rajput krallığı, Jahla hanedanı tarafından yönetilir.
Palitana: Gohil hanedanı tarafından yönetilen bir Rajput krallığı.
Junadagh: Orta-batı Kathivar bölgesinde, Şudasama hanedanı tarafından yönetilen bağımsız bir Rajput krallığı.
Porbandar: Jetva hanedanı tarafından yönetilen bağımsız bir deniz krallığı.

Diğer Hint Değişiklikleri
*5

1.18'ten itibaren Hint ticari işleyişinde sorunlar gözlemlemiştik. Artık hepsi düzeldi!

Ticari değişiklikler şunları içeriyor:

Bengal şimdi, Doab'a ve Coromandel'e (eski Seylan) ticaret veriyor .
Doab hem besleyen Deccan ve Lahore .
Deccan Beslemeleri Coromandel ve Gujarat
Lahore Gujarat , Semerkant ve Pers besliyor .
Gujarat Hürmüz , Aden ve Zanzibar besliyor
Coromandel Gujarat , Aden ve Ümit Burnu'nu besliyor .

Gelecek hafta Bengal, Burma ve Tibet hakkında konuşacğım. Hindistan için hazırlanan yeni kurulabilir ülkelerden ayrıntılı olarak bahsetmeyi de ihmal etmeyeceğim. Görüşmek üzere!

1:

2

3:

4:

5:
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2018, 14:19:43 Gönderen: kerem1249 »
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Snykdel, Armagedon

Çevrimdışı Göktürk Gökbörü

• Yeni Çeri
  • *
  • ~~ Böri Şad ~~
    • Profili Görüntüle
Ynt: EU4 - Geliştirme Günlüğü - 01 Mayıs 2018
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2018, 15:17:38 »
Uzak doğu ve Hindistan coğrafyası beni oyun oynarken aşırı derecede yoruyor. Bitmek bilmeyen savaşlar ve bir bölgeden diğer bölgeye geçerken gereken zaman insanı çileden çıkarıyor. Her hafta geliştirme günlüklerini paradoxplazada takip ediyordum bir an paradoxfan öldü falan zannetmeye başlamıştım. Demek ölmemiş :) Anladığım kadarıyla Hindistanla alakalı bu geliştirme ve genişletmeden bir tek ben memnun olmadım.
O Romalılar siz değil misiniz ki on dille konuşursunuz ve herkesi aldatırsınız.Siz Romalılar niçin bizim elçilerimizi Kafkaslar üzerinden Bizans'a götürüyorsunuz ve "Roma'ya gidilecek başka yol yoktur" diyorsunuz. Yani biz, yollar geçilmez, her taraf arızalı, dağlık taşlık zannedelim de Roma İmparatorluğu'na hücum etmeyelim mi? Böyle düşüneceğimizi mi sanıyorsunuz? Fakat biz Dinyeper Nehri'nin nerede bulunduğunu, Tuna'nın nereye aktığını, Meriç'in nereden geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bize tabi olan kavimlerin Roma'ya nereden girdiklerini de çok iyi biliyoruz. Sizin kaleleriniz bizim için sır değildir..'' Batı Göktürk Hakanı İstemi Yabgu..''

Çevrimdışı Furkan 65

« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2018, 16:32:14 »
Ben sevdim şahsen, galiba bu özellikler ücretsiz olarak gelecekti?
Artık demir almak günü gelmişse zamandan
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2018, 18:12:33 »
Bence çokta ihtiyaç yoktu ama bilmiyorum ben şahsen çok sevemedim çünkü Zaten karmaşık olan bu coğrafyayı karmaşıklaştırmak Ming oyuncularına bir nimettir zaten Ming'in gücünü bilmeyen her halde yoktur diyorum.

Çevrimdışı Furkan 65

« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2018, 18:29:31 »
Yeni fark ettim Sikkim İsyancıları eklenecekmiş.
Artık demir almak günü gelmişse zamandan
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #5 : 02 Mayıs 2018, 20:32:49 »
Sikkim kadar isyan çıkaran olmayacak her halde  ;)

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2018, 22:50:34 »
Hindistan geliştirmesi güzel olacak. Hindistan'da çok kolay süper güç olunabiliyor.

Çevrimdışı Winchester 34

« Yanıtla #7 : 08 Mayıs 2018, 09:42:36 »
Bence çokta ihtiyaç yoktu ama bilmiyorum ben şahsen çok sevemedim çünkü Zaten karmaşık olan bu coğrafyayı karmaşıklaştırmak Ming oyuncularına bir nimettir zaten Ming'in gücünü bilmeyen her halde yoktur diyorum.
Ming patlıyor ki bir sürü devlet bölüyor.

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Yönetici
  • *
  • Beğenildi: 42 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2018, 14:32:56 »
Ming'in patladığını mandeta of heavenden beri bir kez gördüm.
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2018, 14:33:21 Gönderen: Agnostik »

Çevrimdışı SameTR

• Müsellem
  • *
  • Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Mayıs 2018, 17:16:26 »
Ming'in patladığını mandeta of heavenden beri bir kez gördüm.
Multi hariç onu da görmedim. Onlarca oyun ama hep dim dik bir Ming!!
Sanma şahım   herkesi sen    sadıkhane      yar olur

Herkesi sen   dostum sandın  belki ol      ağyar olur

Sadıkhane     belki ol       alemde        dildar olur

Yar olur      ağyar olur     dildar olur   serdar olur.

Çevrimdışı FlorianGeyer

• Müsellem
  • *
  • Beğenildi: 2 kere
  • Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Mayıs 2018, 19:19:25 »
Hocam Sikkim'e birşey eklemişlermi

Umarım büyütmüşlerdir :)
Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Gerçek önder, savaşmadan kazanan önderdir.

SUN TZU

Hindistan:Çin seni başını alırım
Çin:Sen Sikkim'in başını alırsın

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Revanchism

Çevrimdışı Dutchy

« Yanıtla #11 : 02 Haziran 2018, 15:32:33 »
Sikkim zaten büyük değil miydi yeterince?  evil* evil*

Çevrimdışı Fernweh

« Yanıtla #12 : 02 Haziran 2018, 16:13:02 »
Yeter. :fpalm: