Gönderen Konu: Günlük EU4 - Geliştirici Günlüğü - 12 Mart 2019  (Okunma sayısı 431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bbjx

EU4 - Geliştirici Günlüğü - 12 Mart 2019
« : 14 Mart 2019, 01:09:14 »

Herkese iyi geceler dün yayınlanan 12 Mart Geliştirici Günlüğü'nü ana hatlarıyla aktarmaya çalışacağım.

Bu geliştirici günlüğünü 2 farklı bölümde anlatmaya çalışacağım.

1-Kutsal Roma İmparatorluğu içerisinde harita değişiklikleri hedefleri

2-Kutsal Roma İmparatorluğu içerisinden Örnekler

1-Kutsal Roma İmparatorluğu İçerisinde Harita Değişiklikleri Hedefleri
(aç/kapa)

Peki ya ne yapacaklar Avrupa'ya ? Ya da ne yapmayı düşünüyorlar ? (Bu kısmı birebir almayı uygun gördüm çünkü ana fikri veren kısım burası)

1-Free City statüsündeki şehirler yaklaşık Frankfurt gibi gözükecek şekilde küçülecek ve bu da diğer tek şehirli devlerin Free City'lerden ayırt edilmesi sağlanacak.

2-Bahsedilen tek şehirli devletler(OPM's) Free City'lerden belirgin olarak daha büyük gözükecek.

3-Yeni şehirlerin eklenmesinden kaynaklı Almanya bölgesinde bir gelişim yükselmesi bekleniyor fakat bu gelişimin 1.28 yaması ile karşılaştırıldığında çok önemli ölçüde artmaması hedefleniyor.

4-Avusturya,Bohemya ve Burgonya gibi major devletlerin gelişmişliklerini arttırmaktan kaçınacaklar.

5-Bu gelecek olması muhtemel olan yeni gelişmişlik seviyeleri nispeten daha güçsüz ve ya yeni devletlere eklenmesi daha uygun görünüyor.

6-Gerçeklik için bir çok ülkenin bölünmesi gerekse de oynanabilirlik için küçük,orta ve büyük güçlerin arasındaki dengenin gözetilmesi gerekli.

7-Yeni ülkeler eklenmesi istenen bir durum olsa da başlangıçta Liberty Desire %50'den az olması gerekmekte.Eğer bu orantısız olarak vassalın sahibi olan devleti güçlendirmeye yol açacaksa böyle olmaması daha iyi bir seçenek.

8-Eklenebilecek yüzlercesi olsa bile bağımsız tek şehirli devletler eklenmemesi gerekiyor.Sadece Free City statüsü verilebilir.Aksi takdirde eklenmek için gerçekten geçerli sebebi yoksa bu durumdan kaçınılması gerek.

9-Bitişik olmayan sınırlardan uzak durulmalı.Aksi takdirde askeri geçiş izni gibi bir çok sorunla karşılaşılacak.

10-Şehirler arasındaki sınırlar gözle görünür olmalı.

11-Göze güzel görünmeli.Şehirler bölgeler ve ülkeler arasındaki sınırları estetik açıdan da düşünülmesi gerekmekte.

2-Kutsal Roma İmparatorluğu içerisinden Örnekler
2.1.   Güney Almanya

Bavyera,tarihsel açıdan 1444 yılında siyasi birliğini tamamlamamıştı.Bu da demek oluyor ki Bavyera bölünecek.Ne kadar devlet ortaya çıkacağı kesin değil.Buna rağmen bölgenin gelişmişliği komşuları Avusturya ve Bohemya ile karşılaştırıldığında sönük kalıyor bu yüzden bu bölgeye muhtemel bir iyileştirme gözüküyor.

Daha kuzeydeki Swabia bölgesinde daha fazla Free City,Nispeten büyük olan Wurttemberg şehrini bölmek ve isviçre için de bir konfederasyon yapısı düşünülmekte ki bunu daha iyi yansıtabilmek için İsviçre Konfederasyonu için "Government Type" düşünülmekte.Ve ayrıca Alp dağları arasındaki geçitlerin düzenlenmesi düşünülüyor.

2.2.   Kuzey Almanya

Evet,yukarıyı ayrıntılı olarak anlattım fakat bu kısımda yeni denilecek bir şey yok.KRİ içinde denge sağlamak için Silesia,Pomerania gibi devletlerin bölünmesi,bazı tek şehirli devletlere yeni şehirler eklenerek dengelenmeye çalışılması düşünülmekte.Söz konusu bir Saksonya'yı bölme durumu var fakat pek olası gözükmüyor dengeler açısından.

Hollanda ve çevresine gelindiğinde buraya yönelik pek büyük değişiklikler görünmüyor.Bazı şehirlerin kültürü değiştirilebilir.Bir ya da daha fazla yeni şehir eklenebilir.

Not mahiyetinde bir şey belirtmek istiyorum.Haritaya yönelik değişiklikler açısından bu son geliştirme günlüğü.Sonraki hafta görev ağaçlarındaki olası değişiklikleri yayınlayacaklar.Haritalardan ziyade bu açıkçası benim de merak ettiğim bir günlük.

« Son Düzenleme: 14 Mart 2019, 04:00:04 Gönderen: Bumin »
Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız,
Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti,
Cehennemler kudursa, ölmez nigâhbanıyız.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: kerem1249, battle4royal

Çevrimdışı kerem1249

Tam anlamadım ama değişiklikler 1 nolu resimdeki gibi olacaksa, çok fazla vilayet ekleyecekler demektir.
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Çevrimdışı bbjx

Tam anlamadım ama değişiklikler 1 nolu resimdeki gibi olacaksa, çok fazla vilayet ekleyecekler demektir.

Hayır hocam sadece alttaki 2 harita için yazdıklarım geçerli ilk harita Voltaire's Nightmare adlı modun başlangıç haritası.DD yayınlayan arkadaş böyle bir şeyin asla olmayacağını söylemek için koymuş.
Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
Tufanları gösteren, tarihlerin yâdıyız,
Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti,
Cehennemler kudursa, ölmez nigâhbanıyız.

Çevrimdışı kerem1249

Hayır hocam sadece alttaki 2 harita için yazdıklarım geçerli ilk harita Voltaire's Nightmare adlı modun başlangıç haritası.DD yayınlayan arkadaş böyle bir şeyin asla olmayacağını söylemek için koymuş.
:D O zaman pek sansasyonel şeyler yok. Tam okumadım kafam dağınık bugünlerde, kusura bakma dostum.
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.