Bağlanılan Hatırlatmalar

• Project Reagan (Yeni Paradox Oyununun Kod Ad: 25 Haziran 2012 - 01 Temmuz 2012

Gönderen Konu: East vs West (Project Reagan)  (Okunma sayısı 28635 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
East vs West (Project Reagan)
« : 25 Haziran 2012, 22:29:02 »
Project Reagan 2 Temmuz 2012'de duyurulacak olan yeni Paradox oyununun geçici adı. Arsenal of Democracy takımı ile beraber geliştiriyorlar. 2013'ün ilk yarısında çıkması hedefleniyor.

Alıntı yapılan: Johan
Project Reagan is the temporary name of our new game which we are doing together with BL-Logic (the team behind Arsenal of Democracy). We are extremely excited about this project, which is being developed on Clausewitz and we aim for a release in the first half of 2013.

At Monday 2nd July 2012, at 15.00 CET we'll announce the real name of the project and a quick description..
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?616223-So-what-is-this
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2012, 19:05:05 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Project Reagan
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2012, 22:35:05 »
Bu arada söyleyeyim, Reagan kod adı nedeniyle Soğuk Savaş oyunu olacağına dair bir ipucu verilmiş değil. Paradox'un tüm oyunlarının kod isimleri ABD başkanlarından seçiliyormuş.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2012, 22:40:08 »
Yine Armageddon üstüne iki yeni Hitler, Mussolini fotoğrafı koyup oyun diye satarlar. :) Üstelik oyunun yapayzekası eski oyunlar kadar bile olmaz. Neyse, daha çok var çıkmasına.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2012, 22:40:38 »
Clausewitz motoruna yapılıyor, Europa değil.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Haziran 2012, 22:43:22 »
Az önce linke girebiliyordum şimdi giremiyorum. :) Tuhaf. :)

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2012, 22:46:29 »
Paradoxplaza'da böyle bir problem var. Yeni forum açıldığında giremeyebiliyorsunuz. Log out yapıp tekrar gir.

Çevrimdışı Barış

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Salvador Allende
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Haziran 2012, 22:54:58 »
Pek umutlu değilim ama bakalım. :D
yaşasın örgütlü mücadelemiz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Haziran 2012, 22:58:47 »
HoI4 diyorum ben de.

Çevrimdışı Spartan

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Haziran 2012, 23:00:20 »
HoI3'e ek paket geliyor HoI4 olacağını sanmam.
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/

Çevrimdışı Barış

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Salvador Allende
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2012, 23:06:55 »
HoI4 diyorum ben de.
Aynen.HOI 3'den umudumu kestin.

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Haziran 2012, 23:07:24 »
HOI4 öncesi ara oyun çıkarırlar bence.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2012, 23:23:16 »
Bence herhangi bir oyunun devamı olmayacak. Bambaşka bir soluk gelecek. :P

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #12 : 25 Haziran 2012, 23:23:48 »
Sengoku gibi gelmesin de...  :shifty:
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Haziran 2012, 23:55:08 »
Aod2 veya Mundi'nin devamı mı acaba 4 ekip geliştiriyorsa eğer...  :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Haziran 2012, 01:56:44 »
AoD ne ola ki? AoD bir kere doğru düzgün tamamlanmamış bir oyun. DH zaten map dosyası dışında değişiklik yok.(Var da oyunu berbat etti.) Bu adamlar EU dışında özenerek oyun yapmaz. Ama onu da yapamaz. :) (bkz: Magna Mundi Faciası) HoI4 olacak gibi bu oyun.

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 26 Haziran 2012, 03:16:03 »
Ne bekliyordun ki tarihin en iyi oyun olmasını mı??? Bence ortalamanın çok üstünde bir oyundu.Dh duyurulduğunda ise daha büyük etki yarattı çünkü kimse mod yapımcılarının bu kadar iyi bir oyun yapmasını beklemiyordu.Magna Mundi ise dh faciyasının(Aod göre vasat bir oyundu)önüne geçip mod yapımcıları tekrar eski noktasına taşıyacaktı.O da iptal edildi.Bl-logic o motorla yapacağı oyunlar

Hoi-Eu3(Mundi'nin devamı)-Vic tarzından bu üçlemenin arasında veya ileri noktasında harita bazlı bir oyun yapabilir.Bildiğim kadarı ile projede bütün paradoxçuklar var çok az bir ihtimalle de olsa bu üçlemenin dışına çıkılabilir.Paradox oyun yapma veya yeni fikirler ortaya çıkarma yeteneğini kaybetmiş olabilir ama sen Paradox ruhunu kaybetme...  :smoking:
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Temmuz 2012, 12:19:41 »
 Bakalım...
All day and all of the night!

Çevrimdışı Barış

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Salvador Allende
    • Profili Görüntüle
East vs. West - A Hearts of Iron Game! (Project Reagan)
« Yanıtla #17 : 02 Temmuz 2012, 16:10:00 »
East vs. West - A Hearts of Iron Game!
 We are very proud to reveal our mystery project, “Project Reagan”, by announcing the upcoming game: East vs. West - A Hearts of Iron Game!

The game will be a Grand Strategy/Wargame set during the Cold War era - 1946-1991. The game is being developed by BL-Logic in close cooperation with Paradox Development Studio. We want to recreate the political and military tension between the Eastern Bloc and the West, since we at Paradox Development Studio have long felt that a Cold War era game is missing from our lineup. So when BL-Logic – the creators of Arsenal of Democracy – presented their game concept based on the Clausewitz engine, we felt that it was a perfect match.

As the 1950’s approach, the arms race intensifies and the world fears World War III as the US and USSR fight for global dominance. Guide your country through this dangerous historical era with all means direct and conventional, nuclear or indirect, via diplomacy, espionage and economy.

Yes, we are teasing you and not revealing much
 The game is very early in development and we will tell you much more when we enter alpha later this fall! So be on the look out!

Özet: Arsenal of Democracy takımı bu oyunu yapıyor. 1946-1991 yılları arasında sürecek.Tema Soğuk Savaş.Sovyet-Amerikan düşmanlığı ana fikir.
« Son Düzenleme: 02 Temmuz 2012, 16:19:32 Gönderen: Barış »

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Temmuz 2012, 16:29:52 »
Obaa, Soğuk Savaş bambaşka olur.

İnşallah ballandırıp ballandırıp çıktıktan sonra elimize rezalet bir oyun vermezler.

Çevrimdışı Bartu

• (Kaptan)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 02 Temmuz 2012, 16:34:23 »
İyi oyun olacak gibi. Galiba modlar dışında soğuk savaş konulu tek oyun.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 02 Temmuz 2012, 16:42:02 »
Supreme Ruler'ın Soğuk Savaş konusunda bende yarattığı hayal kırıklığının ardından, iyi bir haber oldu bu. Umarım güzel bir iş çıkarırlar...
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 02 Temmuz 2012, 16:43:08 »
Bir de DH'den, AoD'den veya HoI3'ten geçiş için özellik eklerlerse dadından yinmez. 8|

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

« Yanıtla #22 : 02 Temmuz 2012, 17:08:30 »
Pratik olayını ekleseler yeter.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Temmuz 2012, 19:15:10 »
Supreme Ruler'ın Soğuk Savaş konusunda bende yarattığı hayal kırıklığının ardından, iyi bir haber oldu bu. Umarım güzel bir iş çıkarırlar...

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 02 Temmuz 2012, 21:58:03 »
HoI harp oyunu. Soğuk Savaş gibi istihbarat ve diplomasi ağırlıklı bir dönemi yansıtmakta başarılı olamayacaktır. O yüzden zannediyorum ki hayalî bir Üçüncü Dünya Savaşı olabilir.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 03 Temmuz 2012, 00:13:58 »
Bence sağlam Alternatif Tarihler yaratıp oyunu çıkarsınlar. Mesela, SSCB'nin Londra ve Paris'e nükleer yağdırması. :)
Bir de bakanlar eksik ve yanlış olmaz inşallah. En sevmediğim şey.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
Project Reagan
« Yanıtla #26 : 03 Temmuz 2012, 13:46:51 »
Soğuk Savaş dönemi ilginç olacak. Zira modları pek iyi olmuyor. Malum, HOI savaş oyunu.

« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2012, 13:50:45 Gönderen: Amiral »
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Barış

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Salvador Allende
    • Profili Görüntüle
Ynt: East vs West (Project Reagan)
« Yanıtla #27 : 04 Temmuz 2012, 17:41:09 »
Bu arada söyleyeyim oyun HOI3/Vic2/CK2 yani Clausewitz Motoruna yapılıyor.

« Yanıtla #28 : 04 Temmuz 2012, 17:49:26 »
Ne Clausewitzmiş be...

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 04 Temmuz 2012, 18:39:53 »
Bu arada söyleyeyim oyun HOI3/Vic2/CK2 yani Clausewitz Motoruna yapılıyor.
Ben bu sebeple HoI4 demiştim ama eğer bu motorun özelliği olan sandbox şeklinde yapacaklarsa yapmasınlar. Oynayan olmaz. Kaç kişi hiçbir event vs. olmadan Soğuk Savaş oynamak ister.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 04 Temmuz 2012, 18:43:05 »
Eu3 sandbox şekline en yakın Paradox oyunu ve de en başarılısı.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 04 Temmuz 2012, 19:14:07 »
Çok kişinin oynaması en başarılı olduğunu göstermez. Soğuk Savaş gibi bir konu seçiliyorsa sandbox türü oyun yapılmamalı. VicII'de n'olduğunu gördük. HoI2 gibi 1914 - 1992 arası bir oyun yapsalar tadından yenmez.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 04 Temmuz 2012, 19:14:46 »
'sandbox' dediğiniz şey ne oluyor?

Çevrimdışı Barış

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Salvador Allende
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 04 Temmuz 2012, 19:19:50 »
Senaryo kesin sınırlar içinde blirtilmemiş, oyuncunun kaderini kendi kendine çizdiği oyunlara deniyor.İstediğin şeyi yapabiliyorsun, istediğin yere gidebiliyorsun.Minecraft,Terraria gibi.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 04 Temmuz 2012, 19:22:41 »
Ucu açık. Herhangi bir ksıtlama yok. Başlangıçta güzel gibi dursa da yapay zeka yetmediği için saçma sapan şeyler oluyor. Örneğin, altın kaynayan Meksika yerine gidip Sahra Çölü sömürgeleştiriliyor. Bunun için ben de her event iyice kurgulanmalı ve iyi bir oyun hazırlanmalı diyorum. Fakat Paradox'taki bu yeni politika ile bunu yapmaları zor.

Mesela Vic : Rev'de 1914 senaryosunda Osmanlı ile isterseniz 1.DS'de İngiltere ve Fransa ile müttefik olabiliyorsunuz ama bunun karşılığında da ülkede ayaklanmalar başlıyor. Bu şekilde alternatif tarihler kurulabilir. Mesela Küba Krizi anlaşmayla çözülmez ve nükleer silahlar konuşur. :)
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 19:26:03 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 04 Temmuz 2012, 19:31:18 »
Event'lara boğulacağına düzgün AI yap, gitsin altın olan yere sömürge kursun. Ancak detay seviyesi bunu zorlaştırıyor olabilir bu yüzden yeterli AI geliştiremiyorlardır. Event olacaksa mümkün olan en az sayıda olmalı ve alternatif yönelimlerle uyumsuz olmamalı.

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #36 : 04 Temmuz 2012, 19:48:36 »
Her devleti oynama imkanı olunca oyun zaten otomatikman sandbox oluyor.  ;)
Bu yeni oyun çok uzun bir soğuk savaş dönemi anlatacaksa zaten tarihsel olması çok zor ve gerekte yok. Genelde tarihsellik üzerine yapılan oyunlar operasyonel strateji ve kısa tarih aralıklarını kapsıyor. Soğuk savaş sadece küba krizinden ibaret değil belki onbinlerce event lazım ki kim uğraşır.
Pride of nations(1850-1920) böyle bir tarihsel işleyişe uygun  olmasına rağmen oyuncular çok sıkıldı ve oynanışta kısıtlandıklarını düşündüler.

EU3'te paradox çok doğru şeyler yaptı. Sandbox olması ve aynı zamanda yapay zekaya tarihi event vererek az çok tarihsel tablo ortaya çıkarmaya çalıştı. Bir amacı'da AI'ya yön vermekti. Ama oynanışı çok kısıtlamadan. Bence de önemli olan yapay zeka bu tür oyunlarda.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 04 Temmuz 2012, 19:56:06 »
HOI türü bir oyun hazırlayan başka bir şirket olsa çok güzel olur.(belki de vardır ben bilmiyorum hiç denk gelmedim)

Paradoxun diğer oyunlarını bilmiyorum ama HOI daki YZ çok kötü. Buna özellikle Shogun 2 yi oynadıktan sonra karar verdim yani şu CA yapsa böyle bir oyun dadından yenmez.(Rome 2 den çok büyük beklentim var YZ olarak)

Vanilla HOI3 çıktı bir sürü insan para verdi aldı ama bu oyun ftm ile oynanır oldu ve bunun için de iki yeni ek paketden de para kazandılar.  :thumbsdown:

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 04 Temmuz 2012, 20:18:35 »
Fatih Pasha'nın tanıttığı operasyonel  oyunlar var onları deneyebilirsin.  YZ gayet gelişmiş durumda
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 20:18:53 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 04 Temmuz 2012, 20:22:12 »
Fatih Pasha'nın tanıttığı operasyonel  oyunlar var onları deneyebilirsin.  YZ gayet gelişmiş durumda

Onları gördüm, bayağı emek harcanmış güzel oyunlara benziyorlar ancak oynayabilmek için de zaman verip çözmek gerekiyor.(çok ayrıntılı) Ben Vic2 yi bile oynayıp alışmaya üşeniyom :)

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 04 Temmuz 2012, 20:24:33 »
Benim tek çözemediğim oyun CK2 İngilizce sözcük bilgin iyi olması gerekiyor bu yüzden çözemedim. Şuan indiriyorum kafaya koydum oynayıp azıcık anlayamaya çalışacağım.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 04 Temmuz 2012, 20:25:59 »
Arkadaşlar, bu forumda bunu binlerce kez açıkladım ama sanırım hiçbiriniz alternatif tarih kavramına aşina değilsiniz. İsterseniz VicII çıkmadan önce (Paradoxplaza'da) açılan fikir konularına bir bakın o zaman demek istediğimi anlarsınız.

Oyun zaten 45 sene gibi bir süreyi kapsayacak. 1946 - 1991. Bu süre çok da uzun bir süre değil. Vic : Rev 100 seneyi kapsıyor.

Her devleti oynama imkanı olunca sandbox olur diye bir şey yok. Her devletin oynandığı ama EU ve VicII tipi sandbox olmayan bir sürü oyun var.

Zaten tarihsel olsun demedim.

Zaten sadece Küba krizinden ibaret demedim. Evet bir sürü event olmalı. Evet paradox kısa zamanda oyun çıkarıp sonra da 20 tane DLC piyasaya sürmeden rahat edemeyeceği ve bu yolla oyuncuları daha iyi düdükleyeceği için kimse uğraşmaz. Eskiden uğraşıyordu. (Vic : Rev ki kimsenin beğenmediği oyunda Truva Kazılarına ilişkin event dahi yazılmıştı.)

EU'daki tarihsel tabloyu gördük. Kusura bakmayın ama EU kadar overrated bir oyun görmedim.

HoI'deki yapay zekaya laf edip TW'deki yapay zekayı beğenenlere de şaşıyorum.

CA bu oyunu yapamaz. Çünkü CA büyük kitlelere hitap eden bir firma. Paradox ise yeni yeni büyük kitlelere hitap ediyordu. Paradox son yıllarda kendi sadık takipçileri yerine daha fazla ama pek de sadık olmayan hatta takipçi bile olmayan bir topluluğa hitap etme uğraşında. Ama büyük hata içindeler. Eskiden Paradox'un bir sloganı vardı : EA oyununu alırsın 2 saat oynar bıkarsın, ama Paradox'u yıllarca oynarsın. Son çıkan oyunlara yarım saat dahi tahammül edemedim.

Benim demek istediğimi anlamak için önce Alternatif Tarih kavramıyla haşır neşir olun. AT demek sallama bir tarih demek değildir.

Paradox'un son oyunlarında örneğin 1946'dan başlıyorsa oyun, o zamana kadar olmuş her şey yok sayılıyor. Sadece sınır böyle çiziliyor. Haydi şimdi sen karar ver ne yapacağına deniliyor. Halbuki, bu olayların bir arka planı var. Bu arka plan da oyun süresince yapacaklarımızı zorlaştırmalı ya da kolaylaştırmalı.

Mesela Stalin ölünce SSCB daha ılımlı bir çizgiye gitme event'i seçilirse Küba Krizi de doğmaz. Bu da bir alternatif tarih yaratır. Mesela Kıbrıs'a müdahalede Yunanistan bize savaş açabilir. Bunun gibi event silsilesi sayesinde mantıklı alternatif tarihler oluşur. SSCB'nin 1946'da Honduras'a savaş açması alternatif tarih değil, saçmalıktır.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 20:33:50 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 04 Temmuz 2012, 20:51:24 »
Anatole haklısın 45 sene çok uzun bir süre değil ve haklısın soğuk savaş oyununda event ile oyuncu yönlendirilebilmeli ve çok haklısın ki paradox oyunun çıkışının uzaması pahasına emek harcayarak yarım yamalak birşey yerine -YZ çok iyi olmasa bile- bütün bakanları,subayları,kaynakları,ülkelerin güç dengeleri düzgün ayarlanmış bir oyun çıkarmalı ve artık oyunu oynanabilir yapmak için de dlc satmamalı.

Ancak,

CA bu oyunu yapamaz--Bence çok bile iyi yapar :) TW ye harcadıkları zamanın yarısını harcasalar şaheser çıkarabilirler çünkü grafik dertleri olmayacak.

HoI'deki yapay zekaya laf edip TW'deki yapay zekayı beğenenlere de şaşıyorum--TW demedim özellikle isim verdim Shogun 2 Total War. Gerçekten bir tek ben mi böyle düşünüyorum? Öyle böyle değil bayağı bir fark var bence.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 04 Temmuz 2012, 20:52:06 »
Anatole kesinlikle haklısın. Ben son zamanlardaki Paradox oyunlarının o alternatif tarih anlayışını pek desteklemiyorum. Yani tamam yer yer güzel olabilir ama ben kütük gibi savaş aç, barış yap, ekonomiyi geliştir, teknolojiye aban mantığından sıkılmaya başladım. Bazı oyunlarda bu mantık kaçınılmaz ve yapıldığında göze batmıyor mesela CK2. Bu oyuna çok fazla tarihi event ekleyemezsin, herşeye gebe bir oyun.

Demek istediğim uzun soluklu Paradox oyunlarında tarihi eventlar biraz abes kaçar, gereksiz olur. Ama Victoria, HoI veya şimdi tartıştığımız Soğuk Savaş temalı görece kısa zaman dilimini kapsayan oyunlarda tarihi arkaplanı yansıtacak eventların olmaması çok saçma. Mesela Victoria II'dan bahsedeyim, Osmanlı ile oynarken en azından bir Mısır meselesinin olmasını isterdim. Ama onu bırakın Amerikan İç Savaşı'nın çıkmadığı oyunlar bile gördüm.

Soğuk Savaş temalı bir oyunda benim beklediğim tarihi bir event akışı ve bu eventlarda seçeceğimiz durumlara göre yeni event ağaçlarının ortaya çıkması. Eğer yine o serbest anlayışı yaparlarsa biz ne yapacağız bu Soğuk Savaş oyununda? ABD ile başlayıp sıkıntıdan Kanada'ya falan saldıranlar mı olacak piyasada? Bence Paradox biraz olsun eski mantığına dönmeli, şuan için mod desteği benim gibi tarihi akış arayan oyuncular için biraz olsun idare ediyor. Ama iyi modlar da gün geçtikçe daha az çıkmaya başlıyor. Ama tabi alternatif oyunları sevenler için event ağaçsız ve daha az araştırma ve emek isteyen oyunlar da yapımcıların işine geliyor. Zaten sanıyorum benim gibi düşünen Paradox severler iyice azaldı. Yeni kadro firmaya daha çok para kazandırıyor ve yapımcılar da onlara yöneliyor malesef... :no:

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 04 Temmuz 2012, 21:07:34 »
Eventlar oyunu şartlandırıyor. Mesela Amerikan İç Savaşı'ndan bahsettin. Bu iç savaş hiç olmayabilir, farklı bir şekilde doğu batı diye de bölünebilir ya da 2 değil 5 devlet iç savaşta mücadele eder. Bu şekilde sayısız alternatif var ve hepsi için event yazmak imkânsız birşey. Event ile gerçekleşen olaylar oyun motorunun kaldıramayacağı türden şeyler. Bu olayları oyun motoruna entegre etmelerinden yanayım. Mesela HoI'de İspanya iç savaşı suni bir savaşken Eu:Rome'da dinamik bir iç savaş görüyoruz, her an çıkabiliyor ve hangi vilayetlerin isyana katılacağı önceden bilinmiyor, tarihi bilinmiyor..vs

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 04 Temmuz 2012, 21:21:29 »
Mesela Vic I'de Çin, "uncivilized nation". Tarihsel olarak 1900'lerde "civilized nation" oluyor. Ancak oyuncu sağlam politikalar izleyerek 1853'te ülkesini great power yapabilir, bunun önü açık. Ya da İtalya, tarihsel olarak 1861'de kuruluyor. Ama doğru politikalarla 1841'de kurabilirsiniz. Sonra da zaten 3-5 tane event geliyor İtalya'ya. Tarihsel olarak ilerlemeseniz de olur. Bu yüzden Victoria I alternatif tarihe çok uygun bir oyun. Ama VIP modunda direkt tarihsel olarak gittiği için alternatif tarih olmuyor ve oyun sanki bir tarih dersi gibi ilerliyor. ;D Diğer oyunların da Vic I gibi olması lazım.

Tabii CK 2 ve EU: Rome'u bunların dışında tutuyorum; çünkü bu oyunlar karakter odaklı.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 21:23:16 Gönderen: Amiral »
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 04 Temmuz 2012, 21:44:27 »
Eventlar oyunu şartlandırıyor. Mesela Amerikan İç Savaşı'ndan bahsettin. Bu iç savaş hiç olmayabilir, farklı bir şekilde doğu batı diye de bölünebilir ya da 2 değil 5 devlet iç savaşta mücadele eder. Bu şekilde sayısız alternatif var ve hepsi için event yazmak imkânsız birşey.
Bizim de dediğimiz şey şu, Amerikan İç Savaşını doğuran tarihsel olaylar vardır.

Bu savaş üstünden değil de mesela 1.DS üstünden gidelim. 1.DS savaşını doğuran şartlardan biri Avusturya - Sırbistan çekişmesi. O meşhur ultimatomu Sırbistan kabul etseydi savaş çıkmayacaktı. Oyunda Sırbistan bu ultimatomu kabul edebilir. Buna itirazı olan yoktur. İşte buyrun bir alternatif tarih çıktı bile.

Fakat, son yıllarda bu motorla yapılan oyunlar şöyle işliyor : Avusturya - Sırbistan arasındaki olaylar sanki hiç yaşanmamış gibi. Bu sebeple hiç 1.DS çıkmıyor. AI çok yetersiz olduğu için gidip mesela Avusturya - Necid savaşı çıkıyor.
Halbuki alternatif tarih oluşacaksa bu yukarda anlattığım şekliyle oluşmalı.

Biraz daha tarihe bağlılık belli bir çizgiden devam etmeli oyun.

Paradox şu an tüm tarihi oyunlarını EU gibi dizayn etme peşinde.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 04 Temmuz 2012, 21:55:46 »
EU dediğimiz oyun neredeyse 400 yıllık bir süreyi kapsıyor. Sandbox bu oyun için iyi bir seçenek olabilir zira o kadar süre başka türlü oynanmaz.

Ama bahsettiğimiz oyun 40 senelik bir dönemi kapsıyor.

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 04 Temmuz 2012, 22:01:54 »
Anatole ile hemfikirim. Bizde alternatif tarih ile fantezi arasındaki fark hâlâ öğrenilemedi.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 04 Temmuz 2012, 22:05:05 »
Gerçekçi olmakta fayda var. Alternatif tarihi eventlarla yapmaya kalkarsanız bunun sonu yok. Çok büyük emek isteyen birşey. Ve sürekli kendini tekrar eden bir oyun elde etmiş olursunuz.

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #50 : 04 Temmuz 2012, 22:11:28 »
Alternatif tarih ve sandbox oyun üzerine belki 5 sayfa yazı yazılabilir fakat genel anlamda birbirlerine karışan kavramlar. Mutlaka Paradox Plaza'da iyi tartışmalar vardır.

Mesela son örnek. Çinin sağlam politikalar izleyebilmesi için Afyon savaşları ve Boxer ayaklanmasının olmaması gerekir. Bu olayları tetikleyen diğer olayların tarihtede olmaması gerekir. Bir yerde okumuştum Çin devleti bu savaşları pek okullarında okutmuyormuş ki yeni nesil çinliler eziklik hissetmesin diye. Ben açıkçası bu olayların olmadığı oyunda Çin'i oynamam.  ;)

Bence genel olarak 45 sene oyun yapmak biraz sıkıntılı. 300 sene yaparsın sandbox olur,Sadece 2. dünya savaşının oyunun yaparsan alternatif tarih olur. Bu 45 seneyi çözemedim. ;) En son AGeod tarafından dizayn edilen Napoleon Campaigns 2, 10 seneyi kapsayan bir oyun olacaktı ve biraz da tarihi veyahut alternatif tarih üzerine bir oyun olacaktı. Sonra bu projeyi Paradox tamamen kendi üzerine aldı ve dediki bu oyun biraz daha "Europa Universalis" tarzı bir oyun olacak. Bu iyi bir haber değil.

Anatole France: Anlattığın 1. dünya savaşı ile ilgili olayların bir kısmı Ageod WW1'de var. Hatta İngilizler Osmanlı İmp'luğuna gemileri verseydi 1.Dünya savaşına Türkiye girermiydi veyahut neticesinde Ermeni sürgünleri olurmuydu(Bu eventi söyledim değiştirdiler),  Lenin daha evvel yönetimi ele geçirseydi vesaire vesaire..  bunlar alternatif tarih ve oyunda var.
Fakat oyunda  Türkiye 1. Dünya savaşına  her şartta giriyor fakat  biraz daha geç girebiliyor.  ALmanların yanında savaşa girmez ise o oyun alternatif tarih değil sandbox olur zaten fikrimce.

« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 22:13:47 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 04 Temmuz 2012, 22:15:39 »
Eventsiz de çoğu şeyin gerçekleşmesine imkan yok. AI dediğin şey saldırıların istikametini, geliştirilecek techleri, iyi ve kötü geçinelecek ülkeleri, neyin  ne kadar üretileceğine karar verir. O da nasıl yazılmışsa öyledir.
Eventsiz ve decisionsuz ateşkes ve barış antlaşması yapamazsınız. Hangi ülkenin kime ne zaman saldıracağını ayarlayamazsınız. Tarihsel antlaşma ve paktları icra edemesiniz, bazı ülkeler arasında olması gereken şeyleri oldurtamazsınız.
Gerekli emek verilirse on farklı alternatif tarih kombinasyonuna göre de event yazarsınız. Event yazmak kadar kolay bir iş yok, Kaiserreich gibi bir modda bile onlarca alternatife uygun event var.
Ayrıca senin dediğin şey de alternatif tarih değil fantezi. Alternatif tarihlerde makul olan birkaç tanesini alır oyuna korsun. Amerikan iç savaşı mesela, üç ihtimal var: USA zaferi, white peace, CSA zaferi. Bunlar dışında bir alternaif tarih makul değildir. Yok efendim Texas CSA'ya katılmasaydı ne olurdu vs. Bu kadar fanteziye hem gerek yok hem gerçekçi değil.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 04 Temmuz 2012, 22:35:28 »
Diyelim ki Amerikan İç Savaşı için 10 tane alternatif tarih event'ı yazıldı. Amerika'nın doğusunu Britanya, batısını Rusya ilhak etse, ABD de ortada küçük bir devlet olarak kalsa bu 10 event boşa gider. Böyle bir ortamda iç savaş bekleyemezsin. Böyle bir ABD Britanya'nın vasalı da olabilir.

Oyunda zaman ilerledikçe ihtimaller ağaç gibi dallanıp budaklanacaktır. İlk yıllarda 3-5 alternatif olay tasarlarsın ancak sonraki 10 yılda bunların her biri 3-5 alternatif olay çıkartır, bu şekilde devam ederek binlerce, belki de onbinlerce event yazmak gerekir. Bu kadar emek sarfedilmez, hadi diyelim sarfedildi oyuna tekrar başladığında aynı şeylerle karşılaşırsın ve kısa bir süre sonra oyun sıkıcı hale gelir.

Amerikan İç Savaşı örneğine devam edelim. Diyelim ki iç savaş sırasında diğer büyük devletler araya girdi ve ABD resmen ikiye bölündü. Bu senin bahsettiğin üç ihtimalden biri. Peki bundan sonra ne olacak? Alternatif tarih eventleri ile oyunun çekiciliğinin devam etmesi gerekli. 3-5 event da buraya yazıldı. Bunlardan birinde örneğin CSA İttifak devletlerine katılarak Alman safına geçiyor. USA'nın buna tepkisi de yine event ile olacaktır. Ya pasif kalacak, ya İtilaf devletlerine katılacak..

Sonuç itibariyle her devlete 60-70 yıllık bir süreyi kapsayacak bir oyunun eventlar ile yürütülmesi çok zor. Eventler ya başta olacak ve oyunun büyük kısmı yine eventsiz geçecek, ya da birbirleri ile uyumsuz olmaması gereken onbinlerce event yazılacak.

2. Dünya Savaşı kısa bir süreyi kapsadığından çok sayıda evente ihtiyaç duyulmuyor. HoI2'de zaten Almanya'ya 1940'tan sonra event gelmiyordu. Oyunda eventlar 4 yılı zor kotarabiliyor.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 22:35:59 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 04 Temmuz 2012, 23:15:51 »
Vic için konuşursak mesele zor fakat imkansız değil. Ben otursam tek başıma haftada 100'den fazla event de yazabilirim. Yani Paradox 10 adamını sadece event&decision işine ayırsa o on kişi 10 günde binlerce event de yazabilir.

Senin dediğin Rusya'nın Amerika'dan toprak alması ve İç Savaş'a karışması "gerçekçi" bir alternatif tarih değil çünkü o sırada Rusya hem Kırım Savaşı'nın yaralarını sarıyor hem de Alexander'ın reformlarıyla uğraşıyordu. O sırada Amerikan İç Savaşı'na kimin nasıl müdahale edebileceği de tarih araştırmalarına bakılarak karar verilir. Fanteziden şu ülke girer bu ülke çıkar demek alternatif tarihin gerçekçiliğine gölge düşürüyor.
Diğer devletlerin karışması ancak tarihin alternatif çizgide ilerlemeye başlamasından sonra olabilir. Yani büyük devletler anca CSA kayda değer bir başarı alınca karışabilir. Mesela:
1. USA, savaşı kazanır ve CSA ilhak olur(gerçek tarihî çizgi).
2. CSA, USA savaşı yıllarca sürer, iki taraf da yenişemez ve:
2.1. İngiltere CSA yanında savaşara girer ve:
2.1.1 CSA-USA white peace yapılır ve USA CSA'yı tanır.
2.1.2 CSA USA'yı ilhak eder.
2.2 İki taraf müdahale olmadan white peace yapar.
3.  CSA USA'yı iyice sıkıştırır ve:
3.1. İngiltere araya girer ve iki taraf arasında CSA'nın avantajlı olduğu bir barış yapılır.
3.2  İngiltere doğrudan müdahale eder, USA CSA'ya toprak verir ve kendisi de İngiltere uydusu olur.

Şimdi yukarıda verdiğim gibi birkaç mantıklı kombinasyon olursa event yazmak zor değil. Ayrıca bir event tek bir durumda da gerçekleşmez. Senin dediğin CSA-Almanya ittifağına gelirsek. Bu ittifakı sağlayacak event hem örneğimde 2.alternatif de hem de 3.alternatif de gerçekleşebilir. Yani ayrı ayrı event yazmana gerek yoktur. USA'nın tepkisi eventi de iki durumda da geçerli olabilir, trigger satırına eklenecek fazladan iki üç cümle meseleyi hallediyor.
Oyuna başladığında tekrar aynı şeylerle karşılaşmazsın ki. Dediğim gibi üç ihtimal yazdım yukarı ve bunların her seferinde farkı birisi gerçekleşir. Dallanıp budaklanınca bazı eventler boşa gitmiş olur ama başka ihtimal oluna da bu sefer o eventler aktif, başkaları inaktif olur.

Alternatif tarih de her olayda olmamalı ayrıca. Amerikan İç Savaşı'nda CSA'nın kazanması kuvvetle muhtemeldi bence, veya I.DS'ında Almanya'nın Marne'ı kazanması ihtimali hiç de zayıf değil. Ama kalkıp 1895'te Rusya'da Bolşevikler devrim yapsaydı veya Osmanlı Cumhuriyete geçse gibi ihtimaller çok çok düşük hâliyle inandırıcı da değil.

Peki senin dediğin gibi eventleri kaldırsak ne olacak? Yani eventlerin yapamadığını AI'nin yapmasına imkan yok. Belki öyle bir AI yazılabilir ama inan öyle bir AI yazmak, yüzlerce eventten mürekkep bir alternatif tarihler event ağacından kat be kat zor olacaktır.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 04 Temmuz 2012, 23:21:23 »
AI yazmak tabi eventlere göre daha zor olur ancak bir kere yazarsın ve onu bir çok oyunda, ek pakette kullanabilirsin. Ayrıca ihtimallerin sayısı eventler gibi sınırlı olmaz. Harita değişse, tarih aralığı değişse, AI bunlara uyar ama eventler bu gibi değişikliklerde baştan yazılması gerekir.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 23:21:52 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #55 : 04 Temmuz 2012, 23:41:21 »
Bazen gülüyorum. Cidden alternatif tarih mi konuşuyorsunuz. Avusturya ültimatom vermese savaş çıkmazmış. Tarihte herşey başka türlüsü mümkün olmadığından öyle olmuştur. Böyle paralel evrenlerde kendi özel dünyalarınızı yaratıp, Paradox bunları uygulamayınca şöyle sapıttılar, böyle başarısız oldu demek ne de kolay. Biraz zorlayın belki ileride üniversitelerimizde alternatif tarih bölümleri kurarsınız. Bir de bunun üzerinden ciddi ciddi kafa yoruyorsunuz, inanılacak gibi değil. Bu tarz oyunların doğasında var alternatif tarihlerin oluşması. Hicaz gider Amerika'da koloni kurar. Siz sandbox veya başka isimler taksanız da bu da alternatif tarihtir. Oyun mekanikleri düzgün oturtulduğu takdirde zaten oyunun kendisi böyle saçma işlere izin vermeyecektir. Paradox'un üzerinde kafa yorması gereken asıl mesele de budur.
« Son Düzenleme: 04 Temmuz 2012, 23:42:51 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 04 Temmuz 2012, 23:43:03 »
AI yazmak tabi eventlere göre daha zor olur ancak bir kere yazarsın ve onu bir çok oyunda, ek pakette kullanabilirsin.
Eventleri de ek paketlerle geliştirebilir, o eventlere yeni ağaçlar ekleyerek yeni alternatifler ekleyebilirsin. Hattâ ek paketten önce modcular da seve seve yazabilir. Kaldı ki event yazmak oldukça basitken AI yazmak oldukça zordur. Çoğu HoI modlarında eksik olan AI'dir, çünkü AI yazacak adam zor bulunur lâkin eventi bu forumdaki herhangi birisi bile rahatlıkla yazabilir laf aramızda çok kişiye event yazmayı da öğretmişliğim de vardır.  :P  İş AI'ye kalsa onlarca AI dosyası olması gerekir (tek dosya olursa gerek yapımcılar gerekse modcular satıların içerisinde boğulur). O onlarca AI dosyasını birbirine bağlayan da eventlerdir bu arada.

Ayrıca ihtimallerin sayısı eventler gibi sınırlı olmaz.
Sınırlı derken her seferinde tek düze de gelişmeyecek ki. Önceki mesajımdaki örnekten gideyim. 1.1.1 şeklinde de gidebilir 1.1.2, 1.2.1, 3.1.2 vs. şeklinde kombinasyonlarla gidebilir. Yani ilk seferde üç, sonra o üç ihtimal kendi arasında üçer ihtimale bölünürse 9 farklı ihtimal ortaya çıkıyor. Sonra o ihtimaller içerisinde CSA-Alman ittifağını olması/olmaması ihtimali doğruyor vesaire, sürekli alternatif tarih çizgiler değişiyor. Yani bir 50 yıllık tarih çizgisinin birebir aynı gerçekleşme ihtimali de %1'lere kadar düşüyor. Hülâsa alternatif bol.

Harita değişse, tarih aralığı değişse, AI bunlara uyar ama eventler bu gibi değişikliklerde baştan yazılması gerekir.
Eventte tekrar yazılması gerekmez. Dediğim gibi CSA'nın hayatta olduğu 50 farklı ihtimalde bile CSA-Alman ittifağının olup olmaması eventi gelebilir. Ayrıca "AI bunlara uyar" kısmı asıl problemli yer. AI insan değil ki karar versin, AI dediğin şey de senin belirlediğin sınırlar içerisinde seçim yapıyor, tıpkı eventler gibi. Dolayısıyla 1000 ihtimal olsa her birinde AI ona göre bir karar veremez. İttifak, savaş, barış gibi diplomatik meseleleri "düşünerek" belirleyemez ki. Event olursa mevcut "trigger"a göre seçim yapar. Böylece yaptığı seçimlerde durumlara göre gerçekçi olur. AI'de bunları yazmaya kalksan trigger eklemen gerekir. Eee komut, trigger, seçenek ekleyince yazdığın şey cismen event oldu zaten, ismen AI kalır.

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 04 Temmuz 2012, 23:49:40 »
Bazen gülüyorum. Cidden alternatif tarih mi konuşuyorsunuz. Avusturya ültimatom vermese savaş çıkmazmış. Tarihte herşey başka türlüsü mümkün olmadığından öyle olmuştur. Böyle paralel evrenlerde kendi özel dünyalarınızı yaratıp, Paradox bunları uygulamayınca şöyle sapıttılar, böyle başarısız oldu demek ne de kolay. Biraz zorlayın belki ileride üniversitelerimizde alternatif tarih bölümleri kurarsınız. Bir de bunun üzerinden ciddi ciddi kafa yoruyorsunuz, inanılacak gibi değil. Bu tarz oyunların doğasında var alternatif tarihlerin oluşması. Hicaz gider Amerika'da koloni kurar. Siz sandbox veya başka isimler taksanız da bu da alternatif tarihtir. Oyun mekanikleri düzgün oturtulduğu takdirde zaten oyunun kendisi böyle saçma işlere izin vermeyecektir. Paradox'un üzerinde kafa yorması gereken asıl mesele de budur.
Benim anlamadığım da bu. Paradox oyunlarında ülkeleri yönetirken bizzat tarihi değiştirerek kendiniz alternatif tarih yapmanıza rağmen altenatif tarih'in kendisinden nefret etmeniz.
Ciddi ciddi kafa da yorulur, en azında LOTR gibi fantastik dünyalardan daha mantıklı ve "inancıdırcı" bir türdür. Ki batıda alternatif tarih bir edebî türdür. Ciddi ciddi ciltlerce yazılan seriler vardır(Turtledove gibi). 
Alternatif tarih'de doğası gereği sonsuz ihtimal vardır, bu sonsuz ihtimaller içerisinden "gerçekçi" ve "inandırıcı" olanlar seçilir ve onlar oyuna konur. Bizim tartıştığımız da bu ve bu'nun nasıl sağlanabileceği.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 04 Temmuz 2012, 23:57:13 »
Alternatif Tarih Türkiye'de "Türkiye tüm Dünya'yı alırdı" diye anlaşıldığından böyle oluyor. Ama ABD'de alternatif CSA kitapları var. Alternatif Tarih düşündüğüz gibi bir olay değil. Bazen ben de gülüyorum. :P

Annibal, senin dediğin, "LORT çok saçma" gibi birşey oluyor.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:14:27 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 04 Temmuz 2012, 23:59:22 »
Sanırım bu eventlarla akış konusunda benim bildiğim en iyi örneklerden biri mod33. Gayet başarılı bir şekilde tarihi veya alternatif yollardan (Belçika'da Nazi Partisi'nin kontrolü sağlaması, Stalin'in yerine Trotsky'nin geçmesi vs. vs.) oynanış deneyimi sunuyordu. Vanilla oyunlara göre aldığım zevk daha fazlaydı ve genelde kendini tekrar etmeyen ve değişik gelişmeler olan oyunlar oynamıştım...

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #60 : 04 Temmuz 2012, 23:59:44 »
A. History'de geçen sene oynanan Vic I multisi:

Oyun hâlâ oynanıyor.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:06:55 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 05 Temmuz 2012, 00:03:49 »
Sanırım bu eventlarla akış konusunda benim bildiğim en iyi örneklerden biri mod33. Gayet başarılı bir şekilde tarihi veya alternatif yollardan (Belçika'da Nazi Partisi'nin kontrolü sağlaması, Stalin'in yerine Trotsky'nin geçmesi vs. vs.) oynanış deneyimi sunuyordu. Vanilla oyunlara göre aldığım zevk daha fazlaydı ve genelde kendini tekrar etmeyen ve değişik gelişmeler olan oyunlar oynamıştım...

Kesinlikle. Örnek vermek gerekirse mod 33'te tüm oyunlarınızda Almanya'da Naziler yerine Komünistleri tercih edebilirsiniz gelen event sonucu, ama hiçbir oyununuzda bunun etkisi aynı olmaz. Kimi zaman komünist Almanya olursunuz, kimi zaman Komi olursunuz ama aynı anda müttefikler savaş açar, kimi zaman Naziler iç savaş çıkarır, kimi zaman Naziler yönetime el koyar komiler iç savaş çıkarır...

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #62 : 05 Temmuz 2012, 00:27:16 »
AI yazmak da event yazmak aslında. Mesela Ageod'da generic AI var. Basit manevraları ve saldırı düzenleyebiliyor. Bu AI çoğu oyundakine göre fena değil. Fakat bir de bu generic AI'ya  eventler ekleniyor. 1000'lerce satırlık kod. Ki bu kodların bir kısmı oyunda eğer alternatif bir seçenek veya opsiyon seçilirse saçma sapan yapay zeka hamleleri olmasın diye. AGeod oyunları genelde temelinde aynı olduğu için generic AI bile kurtarıyor. Fakat Paradox oyunlarının yapısı birbirinden farklı.
Paradox oyunları alternatif tarih yazmaya zorunlu. 60-400 sene arası büyük zaman dilimlerinde geçen oyunlarda makul mantıklı tarihsel gelişimler az olur. Oyunda bir kere ucu açık diplomasi var. Bu oyun mekaniklerini iyi kurmakla ilgili bir şey değil. Eğer opsiyonlar çok kısıtlanırsa sıkıcı oyun olur. EU2'nin bir modu vardı. Güzel tarihsel bir moddu fakat sıkıcıydı. Paradox'un yolu belli. Oyun konusunda tavsiyelerim olabilir. ;D
 Ageod oyunları bölümünde hikayesini yazdığım oyun tarihsel gerçekçiliğe uygun fakat kesinlikle bir tarafın kazanması için çaba sarfeden bir oyun değil. Tarihsel olarak o savaştaki mağlup eğer oyunda o savaşı zorda olsa kazanabiliyor ise işte bu alternatif tarih. Ama hiç savaşa girmiyorsa sandbox oyun olur benim anladığım. Böyle zaman aralığında geçen ucu ucuna kazanılan bir çok savaş var bunlardan iyi alternatif tarih yazılabilir.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:28:46 Gönderen: Baris »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 05 Temmuz 2012, 00:38:27 »
Annibal

Ben de sana gülüyorum. Yahu Alternatif tarih Avrupa'da başlı başına bir türdür. Milyonlarca dolar harcayıp film yaparlar. Seriler halinde kitap yazarlar. Hatta amatör yazarlar bile vardır ki, Alternative History forumunda bunların dünyalarını görebilirsin. Senin bunu küçümsemen sonra da benim sadece küçük bir örnek olsun diye verdiğim bir misale burun kıvırman da ayrıca komik.

Alternatif bir dünya yaratamayacaksak ne diye oyunu oynuyoruz?

Tarih başka türlü de cereyan edebilirdi. Evet o ultimatomu kabul etseydi savaş çıkmazdı. Çünkü o ultimatom zaten savaş sonunda elde edilebilecek her şeyi kapsıyordu. Bu durumda tarih daha farklı cereyan edecekti. Etmemiş olması bunun üzerine düşünmememizi gerektirmez.

Bir diğer mesele de şudur ki, 40 sene içinde yaşananlar zaten sınırlıdır. Victoria'da Brest Litovs üzerine 6 - 7 çeşit event var. Ve bu eventlerin hiç biri yenisini doğurmuyor. Yani sürekli dallanan budaklanan bir ağaç değil.

Bir olay en fazla 3 - 4 event silsilesi doğurur. Sandığınız gibi bir olaydan 5 event ondan da 5 = 25 ondan da 5 = 125 şeklinde olmayacaktır.

AI insan gibi hareket edemez. En fazla yazılan kodlara uygun saldırı yapar.
Vic II hiç oynadınız mı bilmiyorum. İspanya habire Fas'a dalar. Fransa Cezayir'e, Sicilya Girit için savaş açar. İspanya'nın bir de Adana fantazisi var. :) Bundan başka da oyunda aksiyon yok.
Beğenilmeyen Vic I AAR'lerine bakın. Mesela Türkiye, Ermenistan'ın bağımsızlığını tanımayıp savaş açınca Birleşik Krallık da Türkiye'ye savaş açmıştı. Ya da Almanya 1849 gibi birlik sağlamıştı.

Eğer oyunların tarihsel alt yapısı olmayacaksa bir harita çizelim sadece olsun bitsin. Hatta bence bütün ülkerin güçlerini de aynı yapalım ki daha da sandbox olsun. :)
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:47:21 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 05 Temmuz 2012, 00:42:00 »
Ama hiç savaşa girmiyorsa sandbox oyun olur benim anladığım.
Sandbox, önceden belirlenmiş hiç bir şeyin olmaması demek. Mesela EU3 sandbox'a yakın bir oyun ancak onun da önceden belirlenmiş içerikleri var. Örneğin Protestanlık'ın belli bir tarihte doğması ve yayılmaya başlaması önceden belirlenmiş bir olay ve sandbox'a aykırı.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:43:38 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #65 : 05 Temmuz 2012, 00:56:16 »
Gerçekçi? Neye göre kime göre? Öyle olaylar silsilesi yaratırsın ki ABD bugün müslüman bir ülke bile olabilir alternatif tarihe göre. Alternatif tarihte olaylar silsilesini mantıklı oluşturduğun vakit milyonlarca mantıklı senaryo üretebilirsin. Fakat benim bahsettiğimi anlamadınız siz. Bu işin felsefesine derinden girmek istemiyorum zira hakkında sayfalar yazılabilir. Ben alternatif diye bir şeyin olmadığını söylüyorum. Başka türlüsü mümkün olsa zaten tarih başka yazılırdı. Avusturya ültimatom vermese I. Dünya Harbi çıkmazdı demenin gerçekçilikle bağdaşır bir tarafı yok. Öyle bir ihtimal olsa tarih o şekilde ilerlerdi zaten. Ha buna alternatif tarih diye kitap yazarsın, film çekersin, oyun yaparsın ama tarihte "fakat", "keşke" gibi bağlaçlarla yorum yapamazsın. Oyunları elbette oynayacağız çünkü bunun adı oyun. Aynı şeyleri yapacak olsaydık zaten adı oyun değil tarih dersi olurdu.

@Anatole
"Tarih başka türlü de cereyan edebilirdi. Evet o ultimatomu kabul etseydi savaş çıkmazdı. Çünkü o ultimatom zaten savaş sonunda elde edilebilecek her şeyi kapsıyordu. Bu durumda tarih daha farklı cereyan edecekti. Etmemiş olması bunun üzerine düşünmememizi gerektirmez."

Yarın evden okula farklı bir rotayla gidersem bu bütün evrenin gidişatını bile değiştirebilir. Komik olma lütfen. Önce tarih felsefesini öğren, daha sonra gül zira önce gülenler aptal görünür. Henüz tarih felsefesinden kastettiğimi şeyi bile kavrayamamışsın ve yorum yapmaya çalışıyorsun. "Tarihte başka türlüsü olsa zaten o şekilde gelişirdi" Bu tek cümle dahi olayı kavramanı sağlayacaktır, yeteri kadar düşünürsen tabi.

@Amiral
LOTR bir alternatif tarih/evren değil, fantastik tarih/evren. İkisi farklı şeyler. Ermayla armut bile değiller; elmayla düdüklü tencere resmen.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 05 Temmuz 2012, 01:00:08 »
Gerçekçi? Neye göre kime göre? Öyle olaylar silsilesi yaratırsın ki ABD bugün müslüman bir ülke bile olabilir alternatif tarihe göre. Alternatif tarihte olaylar silsilesini mantıklı oluşturduğun vakit milyonlarca mantıklı senaryo üretebilirsin.
Benim de vurgulamaya çalıştığım şey bu.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 05 Temmuz 2012, 01:20:36 »
Annibal, bu kadar kibirli olma. Merak etme bu forumda okuyan tek kişi sen değilsin. Bu forumda derin meseleler üstüne kafa yoran tek sen değilsin. Bizler de okuyoruz. Bizler de kafa yoruyoruz. Bu meseleyi laf ebeliği ile şahsi bir kavgaya çevirmenin lüzmu yok.

Biz de okuyoruz ve okuduklarımızdan senin sandığın gibi tarihte başka ihtimaller olsaydı vuk'u bulurdu diye düşünmüyoruz. Geçmişte yapılan bir hamle daha farklı şekillerde yapılsaydı başka bir dünya yaratırdı. Senin okul rotanı değiştirmen tarihi değiştirmez elbette. Biz de zaten bir adamın rotasını değiştirmesinden bahsetmiyoruz. Olmuş olayların farklı yönlerini de görüp olabilecekleri tahmin etmeye çalışıyoruz. Senin mantığınla HoI'de Almanya hep kaybetmeli, hep aynı tarihlerde aynı savaşlar olmalı, hep aynı senaryo dönmeli. O zaman neden insalar HoI'de Almanya ile oynuyor?

Oyunun sıkıcı olmaması için de verilecek tepkiler için AI yazılıyor.

Sizin de anlamadığınız şey şu ki, ABD 1914'te başlayan bir senaryoda Müslüman olamazdı. Olması ihtimal dahilindedir ancak bu ihtimal o kadar küçüktür ki ihmal edilebilir. Ancak, Sırbistan'nın verilmiş bir ultimatomu kabul etmesi kabul edilebilir bir ihtimaldir.

EU gibi bir oyunla bunu karşılaştırıyorsunuz. EU çok geniş bir aralıktadır. Fakat bu oyun öyle değil. Eğer 1399 - 1453 arası bir oyun yapılsa bu oyun da bizim dediğimiz sistemle yapılabilirdi.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 01:27:37 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #68 : 05 Temmuz 2012, 01:29:06 »
Alıntı yapılan: Anatole France
Senin mantığınla HoI'de Almanya hep kaybetmeli, hep aynı tarihlerde aynı savaşlar olmalı, hep aynı senaryo dönmeli. O zaman neden insalar HoI'de Almanya ile oynuyor?

Alıntı yapılan: Annibal
Öyle bir ihtimal olsa tarih o şekilde ilerlerdi zaten. Ha buna alternatif tarih diye kitap yazarsın, film çekersin, oyun yaparsın ama tarihte "fakat", "keşke" gibi bağlaçlarla yorum yapamazsın. Oyunları elbette oynayacağız çünkü bunun adı oyun. Aynı şeyleri yapacak olsaydık zaten adı oyun değil tarih dersi olurdu.

Alıntı yapılan: Anatole France
Biz de okuyoruz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 05 Temmuz 2012, 01:31:24 »
Annibal, Bu meseleyi laf ebeliği ile şahsi bir kavgaya çevirmenin lüzmu yok.

Biz burada bie şey kanıtlama çabasında değiliz. Fikirlerimizi sunuyoruz. Böyle saldırgan mesajlarla bir yere varılmıyor bu forumda. Hala öğrenemediniz.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 01:33:59 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 05 Temmuz 2012, 01:32:15 »
Annibal, bu kadar kibirli olma. Merak etme bu forumda okuyan tek kişi sen değilsin. Bu forumda derin meseleler üstüne kafa yoran tek sen değilsin. Bizler de okuyoruz. Bizler de kafa yoruyoruz. Bu meseleyi laf ebeliği ile şahsi bir kavgaya çevirmenin lüzmu yok.

Biz de okuyoruz ve okuduklarımızdan senin sandığın gibi tarihte başka ihtimaller olsaydı vuk'u bulurdu diye düşünmüyoruz. Geçmişte yapılan bir hamle daha farklı şekillerde yapılsaydı başka bir dünya yaratırdı. Senin okul rotanı değiştirmen tarihi değiştirmez elbette. Biz de zaten bir adamın rotasını değiştirmesinden bahsetmiyoruz. Olmuş olayların farklı yönlerini de görüp olabilecekleri tahmin etmeye çalışıyoruz. Senin mantığınla HoI'de Almanya hep kaybetmeli, hep aynı tarihlerde aynı savaşlar olmalı, hep aynı senaryo dönmeli. O zaman neden insalar HoI'de Almanya ile oynuyor?

Oyunun sıkıcı olmaması için de verilecek tepkiler için AI yazılıyor.

Sizin de anlamadığınız şey şu ki, ABD 1914'te başlayan bir senaryoda Müslüman olamazdı. Olması ihtimal dahilindedir ancak bu ihtimal o kadar küçüktür ki ihmal edilebilir. Ancak, Sırbistan'nın verilmiş bir ultimatomu kabul etmesi kabul edilebilir bir ihtimaldir.

EU gibi bir oyunla bunu karşılaştırıyorsunuz. EU çok geniş bir aralıktadır. Fakat bu oyun öyle değil. Eğer 1399 - 1453 arası bir oyun yapılsa bu oyun da bizim dediğimiz sistemle yapılabilirdi.
Anatole, Annibal'in söylediğini yanlış yorumlamışsın. Alternatif tarihi küçümsemiyor. (Eventlerle) sınırlandırılmasını küçümsüyor ki benim de bahsettiğim bu. Alternatif tarih yıllar ilerledikçe dallanmaya başladığında en umulmadık şeyler mantıklı hale gelebilir. Eventlar ile bir yere kadar gidebiliriz ki bunun teknik sorunlarından yukarıda bahsettim. Paradox bunu farketti ve sandbox'a ağırlık vermeye başladı. Eskiden AI zayıftı ve eventler ile oyunu daha ilginç kılmaya çalışıyorlardı, artık AI gelişti, ileride daha da gelişecek. Sizin istediğiniz geriye gitmek.

Bu arada Annibal birşey söylüyorsa bilgisi vardır ki söylüyordur. Aksi bir olasılık düşünülemez. ;)

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #71 : 05 Temmuz 2012, 01:32:58 »
Olması gerektiği kadar gerçekçi. Aslında oyunlarda gerçekçiliği konuşurken veya düşünürken diğer oyun örneklerine bakmak lazım. Paradox oyunları farklı.
"Revolution under siege" oyunu senaryo dizaynı aşamasında Rusya'daki tarih öğrencileri,asistanlar ve sanırım bir kaç tarih bilgisi olan gönüllü tarafından tarihsel araştırması ve savaş düzeni çıkarıldı. John Tiller'in operasyonel strateji yapan geliştirici ekibin bir kısmı profesör gerçek hayatta. Oyunun oynandığı haritalar bölgenin çekilmiş fotoğraflarından. Savaş düzeni ayrıca bir profesyonel araştırma. Bu araştırmayı yapanlar bir kısmı eski subaylar. Bu oyunlar operasyonel strateji boyutunda olduğu için devletlerarası alternatif tarih yaratmıyor ki belli olmaz belki kelebek etkisi yaratır. Ama bu alternatif tarih yorumu MBA gerektirmez.
Burda tartışılması gereken bence  Role-playing denen kavramın oyuncular tarafından  ne kadar benimsendiği. Yani kendini o ülkenin o komutanın tarihte yerine koymak ve gerçekçi savaş düzeni ,ekipmanla oyunda daha iyisini yapmak.  Yoksa tankı tüfeği üret git saldır düşmana o da bir tarz.

Bir örnek de "Gary Grisby war in the east". Oyun 1941 deki barbarasso harekatıyla başlıyor. İlk 1-2 sene veyahut kış şartları bastırana kadar ilerliyorsun ve sovyetler yavaş yavaş toparlanıp saldırıya geçiyor. İstediğin kadar iyi oyuncu ol Sovyetler Berlin'e yaklaşacak 1944'te çünkü tarihsel şartlar var. Ama oyunda Victory Point sistemi de var. Yani ne kadar yaklaşabildiği önemli. bu oyun nasıl?
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 01:33:49 Gönderen: Baris »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 05 Temmuz 2012, 01:39:17 »
Baris, senin dediğin gibi oyunlar istemiyoruz. Bizim istediğimiz oyun HoI2: Arma Mod33 Historical Mod gibi bir oyun. Oynayan anlar ne demek istediğimi.

Ömer: İşte o AI o kadar gelişmiyor. VicII'deki rezaleti gördük. Üstelik bunlar dönem oyunları. Yani, o dönemin atmosferi yansıtılmalı. EU'da 1399'da başlayınca evet Timur'un 1800'de Avrupa'da olması mantıksız değil, ancak ABD'nin Portekiz'e 1946'da savaş açması (emin olun olacak böyle saçmalıklar) mantıksız.

Oluşan hava yüzünden sanki biz hiç ucu açık bir şey olmasın istiyoruz gibi bir şey çıkıyor. Fakat bizzat bunu isteyen biziz. Yalnızca yukarda açıkladığım gibi ihtimaller dahilinde olsun bu.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 01:42:25 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 05 Temmuz 2012, 01:39:48 »
Alternatif tarihi küçümsemiyor.

Bazen gülüyorum. Cidden alternatif tarih mi konuşuyorsunuz. Avusturya ültimatom vermese savaş çıkmazmış. Tarihte herşey başka türlüsü mümkün olmadığından öyle olmuştur. Böyle paralel evrenlerde kendi özel dünyalarınızı yaratıp, Paradox bunları uygulamayınca şöyle sapıttılar, böyle başarısız oldu demek ne de kolay. Biraz zorlayın belki ileride üniversitelerimizde alternatif tarih bölümleri kurarsınız. Bir de bunun üzerinden ciddi ciddi kafa yoruyorsunuz, inanılacak gibi değil.

« Yanıtla #74 : 05 Temmuz 2012, 01:41:19 »
Battle of Yöneticis :O

Çevrimdışı The Courier

• (Berke Han)
  • Sekban
  • *
  • Yoldaş Yasin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 05 Temmuz 2012, 01:45:13 »
Yöneticiler birbirine girdi forumun sonu yakındır.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 05 Temmuz 2012, 01:54:05 »
Yöneticiler birbirine girdi forumun sonu yakındır.

Daha kötülerine şahit olmuştum. Müsterih olunuz... :D

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 05 Temmuz 2012, 01:56:53 »
Konuya açıklık getirmek istiyorum. Alternatif tarih hiç kimsenin karşı olduğu birşey değil, zira oyunlar bu yüzden var. Kendi tarihinizi yapıyorsunuz. Bir_dost ve Anatole'nin savunduğu şey gerçekçi alternatif tarihler. Bunun için de eventleri öneriyorlar. Ben event sisteminin artık geride kaldığını düşünüyorum. Artık AI gelişiyor ve geliştikçe de daha mantıklı davranacak. Zayıf AI'li Europa Engine oyunlarında sıkça rastladığımız, önceden belirlenmiş alternatif tarih eventleri şu an nostaljik bir şekilde birçok kişi tarafından geri istenmekte ancak devir AI devri. Paradox da mantıklı olan adımları attı, sandbox ağırlık kazanıyor. En ideal oyun tamamen sandbox olandır.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 05 Temmuz 2012, 01:57:44 »
Medenice konuşuyoruz, kim kime girmiş ki?

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 05 Temmuz 2012, 01:58:35 »
Biz muhafazakarlar olarak sandbox'a karşıyız. :P

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 05 Temmuz 2012, 02:00:52 »
Annibal çok sinirlisin. Azıcık bir sakin ol yahu. Siz bilmiyonuz olm ben biliyom diyen ulusalcılar gibisin :D Bu adamla gerçek hayatta konuşsak üstümüze falan atlar herhalde. :P

Bizim Fransızca hocasının üstüne salacağım seni. :P
-Uncle Junior

« Yanıtla #81 : 05 Temmuz 2012, 02:02:03 »
8 reactionarist regiment(s) rise up in revolt in Paradoxfan(plaza) :P

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #82 : 05 Temmuz 2012, 03:55:15 »
Benim bahsetmek istediğimi anlamıyorsunuz ki... Madde madde yazıyorum:

1- Ben alternatif tarih teorilerine karşıyım. 'Ama', 'fakat', 'şayet', 'keşke' gibi kelimelerle başlayan tarih teorileri konuşmanın hiçbir değeri yok. Olmamış şeyler üzerinden bu kadar kafa yormanın kimseye bir faydası yok. Bu işin mantığı bunu gerektirdiği için de gülüyorum çünkü yapacak başka bir şey yok. Ciddi ciddi bazı sorulara cevap arayanlar var. Bu kadar işsiz olmamalı insan. Hobiyse hobi ama dünyanın en boş hobisi. Alternativ History sitesi = İşsizler kahvehanesi. Kahvehanede hergün memleketi kurtaran adam da alternatif tarih yazıyor.

2- Paradox oyunlarının varoluşu zaten alternatif tarihe dayanıyor fakat bunlar forumda konuşulduğu gibi "Almanya II. Dünya Savaşı'nı kazansa ne olurdu?" şeklinde iddialı önermeler içermiyor. Oyun bu, farklı senaryolar görerek eğleniyoruz işte. Oyunu oyun yapan da bu. Bunu söylediğim halde bana bu argümanla cevap verme zahmetine giriyorsunuz. Misal Almanya ile savaşı kazanıyoruz, belki dünyayı fethediyoruz ama bunun üzerinden bilimselmişçesine alternatif modeller üretmiyoruz. Şahsen ben yapmıyorum en azından. Sıkıntı, sizin kendinizce mantıklı gördüğünüz birkaç senaryonun oyuna nasıl olur da eklenmemiş olması.

3- Yanılgıda olduğunuz bir başka mesele de birkaç önemli hadiseyi göz önüne alıp ona göre birkaç alternatif senaryo belirlemek istemeniz. Ben de buna karşı diyorum ki tarihi oluşturan olaylar çok katmanlıdır. Biraz matematik ile ilgilenen biri olasılık hesaplarından iyi anlar. Bırakın yüzleri, belki binlerce senaryo üretebilirsiniz. Olaylar silsilesini doğru kurguladıktan sonra herşey mantıklıdır zira I. Dünya Savaşı'nın çıkmayabileceğine inanan bir bünye müslüman bir ABD'ye ya da Türkleşmiş bir Japonya'ya da ihtimal vermelidir. Fazla mı uçuk? Kime göre, neye göre?. 15 yılı kapsayan bir oyunda da bu ihtimal hesapları gayet fazladır çünkü ayrıntı seviyesi yüksektir. Paradox bu işi minimalize etmiş, siz birazcık genişletmekten bahsediyorsunuz. Gölü denize çevirmekten bahsediyorsunuz halbuki ihtimaller okyanus kadar.

4- Yukarıda saydığım husulardan dolayı Can'a katılıyorum, zaten aşağı yukarı aynı şeyleri ifade ediyoruz. Bir oyunda her ihtimali düşünerek event yazamazsınız. Bunlardan hiçbirinin gerçekleşmeyeceği bir durum da muhakkak söz konusu olacaktır. Bu durumda bütün eventler boşa gidecektir zira hepsi belli olaylar zincirinin gerçekleşmesine bağlı olacak şekilde tetiklenmiştir. Birkaç mantıklı ihtimal mi? Evet Paradox bunu yapar, fazladan iki-üç oyun daha oynarsınız hepsi bu. Tarih yaşanmışları yazar, alternatif tarihi ise siz zihninizden yazıyorsunuz.

5- Son olarak, Barış'ın dediği gibi, zannediyorum AGEOD oyunları çok daha gerçekçi. İlla gerçekçi alternatif senaryolar arıyorsanız AGEOD belki çözüm olabilir zira Paradox'un oyuncuyu şartlandırmaktan ziyade serbest bırakmayı ve her ihtimale açık kapı bırakmayı tercih ettiği bir gerçek. Bu politikayı değiştireceklerini de zannetmiyorum.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 04:14:17 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #83 : 05 Temmuz 2012, 04:15:11 »
Bir de bir soru sorayım: Sizce I. Dünya Harbi çıkmasa Rusya'da devrim olur muydu? Bu soruya çok kısa bir yanıt verirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 05 Temmuz 2012, 09:57:13 »
Bir de bir soru sorayım: Sizce I. Dünya Harbi çıkmasa Rusya'da devrim olur muydu? Bu soruya çok kısa bir yanıt verirseniz sevinirim.

Hayır.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 05 Temmuz 2012, 11:07:30 »
Alıntı
1- Ben alternatif tarih teorilerine karşıyım. 'Ama', 'fakat', 'şayet', 'keşke' gibi kelimelerle başlayan tarih teorileri konuşmanın hiçbir değeri yok. Olmamış şeyler üzerinden bu kadar kafa yormanın kimseye bir faydası yok. Bu işin mantığı bunu gerektirdiği için de gülüyorum çünkü yapacak başka bir şey yok. Ciddi ciddi bazı sorulara cevap arayanlar var. Bu kadar işsiz olmamalı insan. Hobiyse hobi ama dünyanın en boş hobisi. Alternative History sitesi = İşsizler kahvehanesi. Kahvehanede hergün memleketi kurtaran adam da alternatif tarih yazıyor.

Alternative History sitesinin yaş ortalaması belli. İşsizler kahvehanesi falan değil. Son derece bilgili insanlar var. Her sevmediğimiz ya da ilgilenmediğimiz şeyle ilgilenen insanlara işsiz diyeceksek, bana göre de mod yapımcılığı işsizlik oluyor senin demene göre.

Her gün memleketi kurtaran adamın yazdığı alternatif tarihle, bilgili bir adamın yazdığı alternatif tarih bir olur mu? Hatta Edebiyat da boş iş. Günümüzde ipini koparan kitap çıkarıyor.

Oyunu eğlenmek için oynuyoruz, alternatif tarihle de eğlenmek için uğraşıyoruz. İkisini bir arada görmek bizim için güzel olur.

Biz zaten EU 3'te mantıklı alternatif tarih olsun demiyoruz. 400 yılık oyunda bunu aramak olmaz. Ama HOI'de Almanya komünist olsun. O dönemdeki komünistlerin söylemlerine bakarak eventlar hazırlansın ve Almanya'daki komünist rejim bu şekilde ilerlesin. Ya da İtalya 61'de kurulmasın, daha erken kurulmasının yolu açılsın. East vs West tarihsel olarak gitmesin, alternatif senaryolar olsun. Küba Krizi'nde savaş çıksın, Yunanistan Türkiye'ye saldırsın, Kore Savaşı komünistlerin kesin galibiyetiyle bitsin.

Bunların devamını getirmek zor değil. Mao Kore Savaşı'nda Çin olmasaydı, SSCB'nin birşey yapamayacağını düşünüyordu. Çünkü en büyük kaybı Çin vermişti, hatta Mao'nun oğlu da bu savaşta ölmüştü. Eğer Kore Savaşı'nı komünistler kazansaydı, Mao'nun arası SSCB'yle daha erken bozulacaktı. Bunun da devamını 3-5 eventla getirirsin. Kimse yapımcılardan kitap yazmasını beklemiyor.

Bu arada alternatif tarihle karşıt fikrin düşüncelerini de öğrenirsiniz. Yani, "Almanya'da komünistler başa geçseydi" sorusu, Almanya'daki komünistlerin ne söylediklerini, ne hedeflediklerini araştırmaya iter.

MOD 33 en sevilen modlardan biri olduğuna göre, pek de boş bir iş değil. Oyunda aynı olaylardan sıkılan oyuncuyu farklı maceralara atan, mantıklı bir mod. Kaiserreich modu da keza öyle.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 11:09:58 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #86 : 05 Temmuz 2012, 11:49:45 »

Eğer Rus-Japonya savaşı sonrası gelişen 1905 ayaklanmalarında Çarlık rejimi baskıcı olmak  yerine  demokratik meclisi sözde değil özde tanısaydı 1. Dünya harbinde SR,menşevik,bolşevik hareketler bu kadar güçlenmezdi ki sosyal demokrat hükümet ve meclis de devrim sayılır o günün monarşik devlet yapısına göre. Ama bolşevikler  halk desteği almamasına rağmen sayıları çok az olan işçi ve asker sınıfı ile devrim yapabiliyor ise nedeni savaştan hoşnut olmayan askerler ve savaşın işçi sınıfı üzerinde artı olarak getirdiği yıkım. Ama savaş olmasa da yine devrim olurdu kanımca. Ayrıca iç savaşsız,kansız sosyal-demokrat devrim olurdu. Zaten iç savaşta bir tek Amiral Kolchak monarşi yanlısı idi.
------------------------
Anatole France: aslında ben Ageod oyunlarını tavsiye etmiştim. Diğer oyunlar hem gereğinden fazla komplike hemde uzun oynanış süreleri olduğu için ancak gerçek tutkunları ve sabır gösterenler oynayabilir. Ama Ageod oyunları ne çok komplike ne de basit oyunlar. Dengesi çok iyi. Özellikle Ageod WW1 alternatif gerçekçilik çizgisini güzel yakalamış bir oyun. Birde genel olarak tekrar oynanabilirliği çok yüksek oyunlar. Aslında oyunda oyuncuya kısıtlama yok operasyonel anlamda çünkü sayısız taktik ve strateji var. Fakat az devletle oynanabilmesi genel Paradox oyunlarına alışmış olanların fikirlerini negatif etkiler. Bence bu oyunlar bu foruma renk getirir hem AAR anlamında hemde çok Pbem turnuvalar düzenlenir.

"Revolution Under Siege" de Drang Nach Osten diye bir senaryo varki iyi bir gerçekçi alternatif tarih algılaması üzerine kurulmuş. 1922'de Bolşevikler iç savaşı kazanmış ve ALmanya bolşeviklere 20 sene evvelden barbarasso harekatını düzenliyor. BU alternatif tarih senaryosuna göre  savaş uzadığı vakit ALmanya'da komünist ayaklanmalar meydana geliyor. İlginç bir senaryo.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 11:51:09 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 05 Temmuz 2012, 13:27:08 »
1- Ben alternatif tarih teorilerine karşıyım. 'Ama', 'fakat', 'şayet', 'keşke' gibi kelimelerle başlayan tarih teorileri konuşmanın hiçbir değeri yok. Olmamış şeyler üzerinden bu kadar kafa yormanın kimseye bir faydası yok. Bu işin mantığı bunu gerektirdiği için de gülüyorum çünkü yapacak başka bir şey yok. Ciddi ciddi bazı sorulara cevap arayanlar var. Bu kadar işsiz olmamalı insan. Hobiyse hobi ama dünyanın en boş hobisi. Alternativ History sitesi = İşsizler kahvehanesi. Kahvehanede hergün memleketi kurtaran adam da alternatif tarih yazıyor.

Geçiniz efendim faydası yok ayaklarını. Alternatif tarih yapmak için kuvvetli bir tarih bilgisi gerekir. Adam alternatif tarih yapak için gerçek tarihi araştırmak ve öğrenmek zorunda kalıyor, sadece bu da değil tarihe yön veren amilleri de araştırmak zorunda kalıyor. Yani bol keseden şöyle olur böyle diye sallamıyor, ona alternatif tarih değil fantezi deniyor zaten, bizim karşı çıktığımız da bu.
Ciddi ciddi cevap da aranır. Yahu adam zevk alıyorsan sanane ki? Alternatih tarih en nihayetinde bir düşünce faaliyetidir, bir kurgudur. Şiir yazmak, bilim kurgu romanı yazmak, oyun oynamak ne kadar boş işse bu da o kadar boş iştir. Senin bu argümanınla ben de "J.R.Tolkien ne boş adammış, salak herif boşu boşuna yeni bir dünya yeni bir dil filan kurmuş gezegendeki yüzmilyonlarca aptal da bunu konuşuyor" diyebilirim. Bu kadar rasyonel ve faydacıysan niye alternatih tarih temalı oyunları oynuyorsun hatta ileri gidip mod filan yapıyorsun? "zevk alıyorum, vakit geçsin" diyorsan biz de alternatif tarihin kendisinden zevk alıyoruz kardeşim. Bunun işsizlikle de alakası yok, gülünecek bir durumu da yok. Ayrıca rahatlıkla alternatif tarih kurgularının bilim-kurgu ve fantastik-kurgulardan da daha öğretici ve düşündürücü olduğu söylenebilir. Sen alternatif tarihe kıl oluyorsun diye bu faaliyeti aşağılamak hakkına da sahip değilsin, mesajlarındaki tezyifkâr ifadelerden vazgeç.
2- Paradox oyunlarının varoluşu zaten alternatif tarihe dayanıyor fakat bunlar forumda konuşulduğu gibi "Almanya II. Dünya Savaşı'nı kazansa ne olurdu?" şeklinde iddialı önermeler içermiyor. Oyun bu, farklı senaryolar görerek eğleniyoruz işte. Oyunu oyun yapan da bu. Bunu söylediğim halde bana bu argümanla cevap verme zahmetine giriyorsunuz. Misal Almanya ile savaşı kazanıyoruz, belki dünyayı fethediyoruz ama bunun üzerinden bilimselmişçesine alternatif modeller üretmiyoruz. Şahsen ben yapmıyorum en azından. Sıkıntı, sizin kendinizce mantıklı gördüğünüz birkaç senaryonun oyuna nasıl olur da eklenmemiş olması.

Yahu tabiî eklenecek. HoI2'de Almanya, Britanya'yı işgal ediyor, hiç birşey olmuyor. Rus-Alman savaşı onyıllarca sürebiliyor bir şey olmuyor. Çünkü event yok, decision yok. Buradaki olayların sonuçları da birer alternatif tarihtir. Almanya, Britanya'yı işgal etse ne olurdu diye düşünürüz çünkü oyunda böyle bir şey olunca hiçbir şey olmuyor Paradox'un sorumsuzluğu yüzünden.

4- Yukarıda saydığım husulardan dolayı Can'a katılıyorum, zaten aşağı yukarı aynı şeyleri ifade ediyoruz. Bir oyunda her ihtimali düşünerek event yazamazsınız. Bunlardan hiçbirinin gerçekleşmeyeceği bir durum da muhakkak söz konusu olacaktır. Bu durumda bütün eventler boşa gidecektir zira hepsi belli olaylar zincirinin gerçekleşmesine bağlı olacak şekilde tetiklenmiştir. Birkaç mantıklı ihtimal mi? Evet Paradox bunu yapar, fazladan iki-üç oyun daha oynarsınız hepsi bu. Tarih yaşanmışları yazar, alternatif tarihi ise siz zihninizden yazıyorsunuz.
Önceki mesajlarımı okusaydın aynı alternatif çizginin gerçekleşme ihtimalinin %1'e düşebildiğini kadar görürdün. Bunu eventlerle halletmenin de zor olmadığını söyledim. Kusura bakmayın ama HoI2 ve türevlerinin modlamasına vakıf değilken kalkıp ahkâm kesiyorsunuz. Fazladan iki üç oyun değil onlarca farkı alternatif oynarsınız, kaldı ki her alternatifi farklı bir ülke ile oynadığınızda farklı oyun sayısı yüzlerce olur. Ben burada EU3 gibi sandbox olması mecburî oyunlardan bahsetmiyorum. HoI2 ve türevleri gibi kısa dönemli oyunlardan bahsediyorum, görece daha uzun dönemli East vs. West de HoI temelli bir oyun olduğu için yazıyorum zaten. Ha Vic2 gibi görece daha uzun eventsiz oyunların da dandik AI'leri sayesinde ne olduğunu gördük:

Demek istediğim uzun soluklu Paradox oyunlarında tarihi eventlar biraz abes kaçar, gereksiz olur. Ama Victoria, HoI veya şimdi tartıştığımız Soğuk Savaş temalı görece kısa zaman dilimini kapsayan oyunlarda tarihi arkaplanı yansıtacak eventların olmaması çok saçma. Mesela Victoria II'dan bahsedeyim, Osmanlı ile oynarken en azından bir Mısır meselesinin olmasını isterdim. Ama onu bırakın Amerikan İç Savaşı'nın çıkmadığı oyunlar bile gördüm.

Soğuk Savaş temalı bir oyunda benim beklediğim tarihi bir event akışı ve bu eventlarda seçeceğimiz durumlara göre yeni event ağaçlarının ortaya çıkması. Eğer yine o serbest anlayışı yaparlarsa biz ne yapacağız bu Soğuk Savaş oyununda? ABD ile başlayıp sıkıntıdan Kanada'ya falan saldıranlar mı olacak piyasada? Bence Paradox biraz olsun eski mantığına dönmeli, şuan için mod desteği benim gibi tarihi akış arayan oyuncular için biraz olsun idare ediyor. Ama iyi modlar da gün geçtikçe daha az çıkmaya başlıyor. Ama tabi alternatif oyunları sevenler için event ağaçsız ve daha az araştırma ve emek isteyen oyunlar da yapımcıların işine geliyor. Zaten sanıyorum benim gibi düşünen Paradox severler iyice azaldı. Yeni kadro firmaya daha çok para kazandırıyor ve yapımcılar da onlara yöneliyor malesef... :no:

3- Yanılgıda olduğunuz bir başka mesele de birkaç önemli hadiseyi göz önüne alıp ona göre birkaç alternatif senaryo belirlemek istemeniz. Ben de buna karşı diyorum ki tarihi oluşturan olaylar çok katmanlıdır. Biraz matematik ile ilgilenen biri olasılık hesaplarından iyi anlar. Bırakın yüzleri, belki binlerce senaryo üretebilirsiniz. Olaylar silsilesini doğru kurguladıktan sonra herşey mantıklıdır zira I. Dünya Savaşı'nın çıkmayabileceğine inanan bir bünye müslüman bir ABD'ye ya da Türkleşmiş bir Japonya'ya da ihtimal vermelidir. Fazla mı uçuk? Kime göre, neye göre?. 15 yılı kapsayan bir oyunda da bu ihtimal hesapları gayet fazladır çünkü ayrıntı seviyesi yüksektir. Paradox bu işi minimalize etmiş, siz birazcık genişletmekten bahsediyorsunuz. Gölü denize çevirmekten bahsediyorsunuz halbuki ihtimaller okyanus kadar.

Biz de biliyoruz bir hadisenin farklı cereyen etmesi sonucu doğabilecek yeni olaylar silsilesinin sonsuz olduğunu. Bunu alternatif tarihle ilgilenen herkes biliyor zaten, asıl sen alternatif tarih severler hakkında büyük bir yanılgı içerisindesin.
I.DS'nın çıkmamasından murad Sırbistan yüzünden çıkmamasıdır, Anatole'ün verdiği örnek Sırbistan'la alakalıdır. Buradaki mesele I.DS hiç çıkmazdı değil nasıl ve ne şekilde çıkardı olmalıdır. Burada da bir sürü ihtimal vardır, yazar bu ihtimallerden mantıklı ve "inandırıcı" bulduğu bir veya birkaç tanesini kullanır.
I.DS'nin çıkmaması, Amerika'nın müslümanlaşması veya Türkleşmiş Japon demişsin, ama alternatif tarihin hangi olayın farklı cereyan etmesiyle başladığını belirtmediğin için verdiğin misaller havada kalıyor. 15 yılı kapsayan oyun derken HoI2'yi kasteddin sanırım, efendim 1936'daki içtimaî, siyasî, iktisadî amiller bellidir, bunlara göre olabilecek mantıklı ve "inandırıcı" olaylar vardır. Sen 1914 yılında I.DS'nın çıkmamasıyla Türk Japonya ve Müslüman Amerika'yı aynı ihtimal ve inandırıcılıkta görüyorsan şey demiyorum.

Bir oyunda her ihtimali düşünerek event yazamazsınız. Bunlardan hiçbirinin gerçekleşmeyeceği bir durum da muhakkak söz konusu olacaktır. Bu durumda bütün eventler boşa gidecektir zira hepsi belli olaylar zincirinin gerçekleşmesine bağlı olacak şekilde tetiklenmiştir. Birkaç mantıklı ihtimal mi? Evet Paradox bunu yapar, fazladan iki-üç oyun daha oynarsınız hepsi bu. Tarih yaşanmışları yazar, alternatif tarihi ise siz zihninizden yazıyorsunuz.

Buna da cevap vermiştim. Konu HoI temelli bir Soğuk Savaş oyunu olduğu için bal gibi olabileceğini söyledim. Bence siz bize event'leri tasfiye edebilecek bir AI göstermeye bakın. Zira Vic2'te gördük nasıl bir facia yaşandığını. Adamlar AI'de Vic1'in bile gerisine düştüler. Ayrıca event yazılamaz demeden önce Mod33 ve Kaiserreich gibi modların event ağaçlarına bakın ve HoI2 biraz modlamasıyla iştigal edin, o zaman event yazmak mümkün değil mi tartışmasını o vakit teknik bir seviyede tartışırız.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 05 Temmuz 2012, 13:31:35 »
Yahu şu tartışmanıza karşı değilim güzel gidiyorsunuz. Her şey iyi hoş tamam ama bunu neden bu konuda yapıyorsunuz ? , yetkililer mesajları başka bir konuya aktarabiliyor yeni konu açılır oraya aktarılır oradan tartışmaya devam edilir. Bu oyun üzerinden alternatif tarihi tartışıp sayfalar dolusu çöp biriktirmemiş oluruz hem.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #89 : 05 Temmuz 2012, 13:55:54 »
Yazdıklarımı okumadan yanıt verecekseniz zahmet etmeyin. Çünkü karşı olmadığım argümanları kullanarak yanıt veriyorsunuz. Tarihte herşey başka türlüsü mümkün olmadığı için öyle olmuştur. Herhangi bir tarihçiye "eğer" ile başlayarak tarih konuşulup konuşulmayacağını sorun. Önce benim gibi gülecektir, sonra benim yanıtımı verecektir. Size göre her türlü ihtimal mevcuttur, Almanya komünist de olabilirdi, I. Dünya Savaşı da çıkmayabilirdi vs... Fakat tarih felsefesi buna ters düşüyor. Tarih konuşuyorsanız önce bunu bilmeniz lazım. Başka türlüsü mümkün olsa zaten tarih öyle yazılırdı. Sayfalar dolusu felsefe yaparak kafanızı bulandırmak istemiyorum. Alternatif tarihi bilgili insan yapsa ne olur? İşin felsefesi buna aykırıyken istediği kadar bilgili olsun. Yaptığı şey boş bir uğraştır. Olmamışlığı bir kenara bırakın, bahsedeceği ihtimallerin hiçbirinin ihtimali dahi yoktur tarih felsefesine göre, zira tarih zaten o yönde inkişaf etmiştir. Onun bahsettiği ihtimal varolsaydı zaten tarih başka türlü yazılmış olurdu.

Yine yazdıklarımı okumamakta ısrar ediyorsunuz. Ne diyorum ben? Bu oyunların varoluşu alternatif tarihi gerektiriyor. Bu kadar kitap, film, oyun eğlence amacıyla üretiliyor. Fakat nasıl ki bir roman her olayı ihtiva edemezse oyunlar da edemez. Bu oynadığımız oyunlarda tarihi meydana getiren sosyal, ekonomik ve politik dinamiklerin tamamı var mı? Yok. O halde üreteceğiniz her teori yanlış olacaktır. Eksik denklemlerle sonuca ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bir kimse her türlü dinamiği hesaba katarak bir alternatif teori üreteceğini söylerse bekliyorum. En az binlerce sayfa yazması gerekir. Öyle iki satır yazıyla şu olsa savaş çıkmazdı demek, kusura bakmayın ama kahvehanedeki adamın teorisinden bir fark yaratmıyor. Meselenin anlamsızlığından ise bir önceki paragrafta zaten bahsettim. Bunlar ortadayken bakın ne kadar bilgili alternatif tarih üretiyoruz demek de ne oluyor. Oyunlar ise bu meselenin dışındadır zira misalen oyunda komünistlerle savaşı kazanıp "bakın aslında şöyle olsa dünya komünist de olabilirmiş" diyebiliyor musunuz? Demezsiniz, güzel bir alternatif senaryo gerçekleşti der geçersiniz, bunun üzerinden bilimsel yorumlar yapmaya kalkmazsınız zira dediğim gibi bu oyunlar tarihi meydana getiren her dinamiği içermiyor.

Oyun konusunda da bunu ifade etmeye çalışıyorum. Bir olay üç farklı alternatif olay üretir. Daha sonra bu üç farklı olay da üçer farklı olay üretir ve bu böyle gider. Alın size binlerce senaryo. Kaldı ki hiçbirinin gerçekleşmeyeceği bir dördüncü senaryo meydana gelirse bu durumda bütün eventler boşa gider. HOI2 ve türevlerinin modlamasına da vakıfım, teknik meseleler hakkında da konuşabilirim. Bu oyuna bir adet mod yapmışlığım dahi var ve bu işin zorluklarını da biliyorum. Mod33 ve Kaiserriech bu açlığınızı gideriyorsa zaten yeni çıkacak oyunda da modculardan benzer bir iş bekleyebilirsiniz, Paradox'a bu kadar yüklenmenin anlamı yok. Adamların politikası belli.

« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 13:58:16 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #90 : 05 Temmuz 2012, 14:25:46 »
Biz burada tarih konuşmuyoruz, alternatif tarih konuşuyoruz. Niye tarihçiye gidip eğer sorusu soralım. Alternatif Tarih'i yazanlar tarihçiler değil, tarihe hakim olan edebiyatçılar. Alternatif Tarih bilim değidir, ama tarih bir bilimdir. Alternatif Tarih'i bilim olarak ele alman çok saçma. Alternatif Tarih'te olabilecek olayları ele alarak nasıl bir dünya şekillenirdi diye cevap veririz. 60 yılında 14'ler iktidarı ele alsaydı ne olurdu? Önce Türkeş'in söylemlerine bakarsın, hedefleri nedir, ne değildir? Ne düşünüyordur, nasıl bir yönetim bizleri bekliyordu? "Görünümüzü batılı, ruhumuz İslam, ışığımız Türçülüktür" diyen, komünizme son derece karşı, devletçiliği savunan bir adam. Eğer sen bu adamı komünist yanlısı, Stalin hayranı bir adam yaparsan bunun Alternatif Tarih'le alakası olmaz, bunu bil. Bu adamı komünist yapan ve yazan bir adam tarihten bir haberdir.

Mustafa Armağan da yazıyor, Murat Bardakçı da. İkisi de tarihçi değil, gazeteci. Üstelik Murat Bardakçı'nın "şöyle bir durum bizleri beklerdi" gibisinden cümleler kurduğunu görürsünüz. Özellikle 80 darbesi muhabbeti açıldığında "millet birbirini kesmeye devam ederdi" der, darbeyi savunur. Neden? Barış semadan inmeyeceğine göre, bunu kestirmek zor olmasa gerek. Alternatif Tarih de budur işte. Almanya'da komünistler başa gelseydi böyle olurdu. Liberal ekonomi izleyecek değiller ya. Bunu tarih bilgisi olan biri, HOI'de ekonomiyi central planning olarak ayarlar, iş biter. Bu kadar basit işte.

Ya da İlber Ortaylı, Atatürk olmasaydı İzmir'i alamazdık demişti Fatih Altaylı'nın programında.

Sen sadece tarih okumayı seviyorsan oku da millete gülüyorum deme. Bir de bırak şu ben bilirim, ben tarihçiyim havalarını. Biz de HT izliyoruz, rahat ol. Keşkelerle tarih konuşulmaz diyen de İlber, onu da biliyoruz.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 15:17:18 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 05 Temmuz 2012, 14:27:11 »
Tarihte herşey başka türlüsü mümkün olmadığı için öyle olmuştur.
Kardeşim biz de bunu biliyoruz. Hattâ Marx bu sözü söylemeden evvel de bizim halkımız "olmuş öleceğe çare bulunmaz", "her şey olacağına varır", "kaderde böyle yazmış elden bir şey gelmez" gibi sözlerle de söylediği için tarih felsefesi okumadığım hâlde bilirim.
Zaten biz de "olurdu" demiyoruz, "olsaydı, ne olurdu" diye düşünüyoruz. Tamamen farazî bir şey bu, gerçek olduğunu kim söyledi? Veya bunun tarih olduğunu? Alternatif tarih bir kurgu'dur, bu kadar basit. Kurgu özgürdür, yazar özgürdür. Bilim-kurgu filmlerinde bilimle alakası olmayan uyduruk bilimsel teorileri kullanılıyor, kimse buna "kardeşim bu bilim'e de bilim felsefesine de uygun değil, gerçekte böyle şey olmaz saçmalık" demez. Zira bu bilim-kurgu'dur, bilim değildir. Alternatif tarihte de bu böyledir, bu işle meşgul birisi bunu gerçek tarihle bir tutmuyor. Zaten bilim-kurgu'nun bu kadar sevilmesinin nedeni "bilim" gibi güvenilir bir kaynaktan besleniyor gözükmesidir, bizim neznimizde de alternatif tarih, gerçek tarihten beslendiği için değerlidir. Zamanda yolculuk konulu bilim kurgu filmlerinden etkilnen birisi nasıl kuvantum, kurt deliği vs. gibi teorileri araştırıp bilgileniyorsa, alternatif tarihle ilgilenen birisi de tarih araştırabilir.

Oyun meselesinde fikrimi yazdım, mod konusuna elirsek IC'a mod yaptığını şimdi hatırladım, kusura bakma unutmuşum. Lâkin beğenmediğiniz o event sistemi de gene HoI tabalı oyun olan DH'a çok gelişti, haberiniz olsun. 3 ihtimalin dışında 4.bir ihtimal oluşmasını ortadan kaldırdığımız için 4.ihtimal gerçekleşmez ve eventlerin hepsi çöpe gitmez. Amerikan İç Savaşı için konuşursak iç savaşın çıkması veya çıkmaması gibi iki ihtimal ve her iki ihtimale uygun event ağaçları vardır. Üçüncü bir ihtimal "çıkar ya da çıkmaz" dışında üçüncü bir olasılık yoktur. Benzer örnekleri daha derine indirebilirim. Uzatmaya lüzum görmüyorum, bu konuda anlaşamayacağımız belli.

Paradox zaten kafasının dikine gidip tribünlere oynamadığı için Vic1 de HoI2 ve türevleri de modsuz veya editsiz oynanamıyor. Paradox biraz özenli olsaydı seve seve orijinal oyunlarını alırdım. Bugün PP'da bile modlu AAR sayısı, modsuz AAR sayısından fazla HoI2 ve türevlerinde. Hattâ alternatif tarih modlarının bile geçtiği oluyor.

« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 15:50:59 Gönderen: bir_dost »

Çevrimdışı kyrafionn

• Godhlauss
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 05 Temmuz 2012, 15:16:02 »
Ben de bir_dost ve Anatole France'e katılıyorum bu konuda.

Evet, güzel bir YZ olsa, dinamik hareket etse ve bunu yaparken mantıklı olabilseydi dinamik bir oyun işleyişi daha iyi olurdu. Ancak böyle olmuyor ki, Paradox bunu beceremiyor.

Anatole'nin dediği gibi Vic2'ye bakın. Sürekli saçma sapan şeyler oluyordu oyunda. Tarihi event ise oyunda yok denecek kadar azdı. YZ de iyi olmadığı için bu neye yol açtı? 1. Dünya Savaşı gibi oyunun konu aldığı dönemde gerçekleşen en önemli olay diyebileceğimiz bir savaş oyuna yansımadı. Bana sorarsanız Paradox 1. Dünya Savaşı'nı eklemeyi göze alamadı. O dinamik oyun işleyişi Almanya'nın kurulmasını bile sağlayamazken, 1. Dünya Savaşı öncesi o karmaşayı nasıl yansıtacaktı? Ama Amerikan İç Savaşı eklendi. Çünkü henüz oyunun başlarıydı, ve YZ oyunu o kadar batıramazdı. Ek paket diye de çıkarttılar, ek paket de ayrı fiyaskoydu da o başka konu.

Bana kalırsa Paradox üşeniyor. Bu kadar. Eskisi gibi çalıştıklarını düşünmüyorum.Victoria hakikaten muhteşem bir oyundu. Tarihi oyunlar eventlerle daha güzel. Ancak alternatif tarihi oluşturabilecek seçenekler de eventlere eklenmeli.
-İnançsızlık-

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 05 Temmuz 2012, 15:23:18 »
İstediğiniz tarihi olaylar oyunda olmayınca oyunu batırıyor demek doğru değil. AI öyle karar veriyor, biz de isteriz daha gelişmiş bir AI olsun ancak bu bir anda olacak birşey değil. PI'nın kapasitesi belli. Eventler ile oyunu gerçekçi ilerlemesini sağlamak geçmişte kaldı. Buna geri dönmek mi yoksa daha iyi bir AI için çalışmak mı mantıklı? Eventlerin dezavantajlarını tekrar yazmayacağım. Şu kadar söyleyeyim ki eventler oyun düzeyinde bakıldığında İngilizce'de game-breaking adı verilecek türden suni eklentilerdir. Asla yeterli sayıda event yapılamaz ve buna harcanan emek verimsizdir. AI'ya harcanacak emek ise oyun motoruna yapılacak tüm oyunlara, haritalara, senaryolara uygun olacak ve sınırsız alternatif tarih imkânı verecektir. İstediğiniz şey resmen gericilik. ;D

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 05 Temmuz 2012, 15:30:28 »
.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 15:34:28 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 05 Temmuz 2012, 15:35:19 »
Geleceğe yatırım yapıyordur. İlerde değerlenir Adana , eskiden buralar bağ bahçeymiş portakal bahçesiymiş sonradan değerlenmiş

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 05 Temmuz 2012, 15:41:17 »
.
Very hard mı o? Genelde birçok oyunda zor seviyeler "bilgisayara avantajlı", hattâ "hileli" olur ;D , bunu da oyunu aşırı zorlaştırmak için yaparlar (Neden ki? YZ zorlaştırmak yetersiz mi kalıyor burada?); ama normalde oyunun dinamiğine aykırı bir olay (yanılmıyorsam teknolojileri arasında 50 seviye fark olmadığı sürece 10:1 oranında üstünken yenilmek oyunun yapısına aykırıydı) "sık sık" karşılaşılan bir olay ise durup düşünmek lazım "Ben bir canavar mı yarattım?" diye.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 15:44:54 Gönderen: unonimus »

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 05 Temmuz 2012, 15:48:32 »
Tamam işte, AI öyle gelişmiş olmuyor, demek istediğim bu. Annibal kendisi diyordu, EU'nun yz'si iyi değil, verdiği bonuslarla oyunu zorlaştırıyor diye.

Küfür edip kaçacağım şimdi ha. ;D :disappointed:
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 15:49:09 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 05 Temmuz 2012, 15:58:13 »
Konu epey dağıldı. Ben tekrar yazmaya gerek görmüyorum ve bir_dost'un cevaplarının fikirlerimi tümüyle ihtiva ettiğini de belirteyim. Annibal bizim burada tarih üzerinden konuştuğumuzu zannederek bize cevap veriyor. Halbuki, bizler zaten defaatle söylediğimiz gibi tarihi altyapısı mevcut ve tarihi çizginin üstünden yahut yanından yürüyen bir oyun istiyoruz. Bunun da "dandik" Paradox AI'si ile olamayacağını bunun yerine event sisteminin kurulması gerektiğine inanıyoruz. Şimdi okuma zahmetine gireceklere bir örnek vereceğim.

-Avusturya için : -Ultimatom ver (buna % 97 şans yazarsınız)
                  -Ultimatom verme (buna da % 3 şans yazarsınız)

Bunun dışında herhangi bir event yazmak mümkün mü? Mümkün diyen beri gelsin. Mesela, Avusturya Sırbistan'a kızıp Honduras'a savaş açar mıydı? Matematik olarak, evet açardı. Fakat bu o kadar küçük bir ihtimal ki. Göz ardı edilebilir. Yahu, ben lisedeki kıt matematiğimle limit konusunu hatırlamanızı istiyorum. "O kadar yaklaşmıştır ki, o küçük pay gözardı edilebilir."
Buna da tarih bilgimizle karar vereceğiz. Yani, tarihe biraz aşina olan biri bilir ki, Avusturya'nın Honduras'a savaş açması imkansız dahi değil hatta muhaldir. Muhal ile imkansız arasındaki farkı felsefe ve lisana aşina olanlar hemen idrak edecektir.
İşte bu imkansızlıkları bu oyuna getirmenin mantığı nedir?
İmkanı olan olayları event halinde yazacağız. Bu yapıldı. Bu en azından denendi ve başarılı da oldu. Event ile kurulacak bir alternatif tarihe AI ile ulaşmak için Paradox'un çok daha ileri gitmesi gerekecek ki, gidemiyor işte. Bizim isteğimiz ikinci bir VicII faciası yaşanmasın.

Kaldı ki biz AI gelişmesin demiyoruz. Fakat, AI gelişirken neden event sistemi kalksın? Ömer'in verdiği örnekleri de doğrusu ben kabullenmiyorum. Doğru bulmuyorum. Çünkü, söylediğin gelişmişlikte AI mümkün olmuyor işte, görüyoruz.

Hatırlatmakta fayda var, biz burada tarih felsefesi yapmıyoruz yahut tarih konuşmuyoruz. Oyunun nasıl işlemesi gerektiği üzerine kafa yoruyoruz.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 16:43:08 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 05 Temmuz 2012, 16:17:44 »
 Benim için nasıl sağlandığı önemli değil ama Paradox Firması şu oyundaki saçmalıkları düzeltsin  gbr*

Çevrimdışı zibartan

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 05 Temmuz 2012, 16:38:59 »
Ben daha bu başlığı yeni gördüm ve inanılmaz heycanlandır. Sonunda soğuk savaşı konu alan bir paradox oyunu hemde HOI3 motoruyla geliyor çok güzel. SRCW yi saymıyorum çünkü o bir battlegoat yapımı yan şirket. Fakat benim bu oyunda görmek istediğim asıl olay ekonomik gelişme yani bir devlet bölgesel güç olsa bile kendi çabaları ile kendini süper güç yapabilmeli ekonomik ve sanayi olarak güçlenebilmeli. Hele 46-91 arası kadar uzun bir dönem için ekonomi çok geniş ve ayrıbtılı olmalı. Keşke SW'daki gibi ülkedeki kaynaklara yatırım yapıp mesela Türkiye de petrol çıkarabilsek. Yada general sayımızı artırabilecek seçenekler olsa.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 05 Temmuz 2012, 17:37:53 »
Benim de merak ettiğim kısım şu ki oyun tam olarak nasıl olacak? Yani HoI3 gibi savaş tabanlımı olacak yoksa Vic2 gibi ekonomi tabanlı mı? Bence ikisi de az miktarda ancak diplomasi ve istihbaratın çok ayrıntılı bir şekilde ele alınması lazım. İşin içine diplomasi girince çok güzel bir YZ lazım. Ancak çok güzel bir YZ de olmayacağı için bu oyuna event şart.

Bu arada hayalimdir ki 1936,38,39.. gibi bir sürü senaryo olacağına Münih antlaşması ile başlayan bir senaryo olsa ve bu senaryoda biri tam tarihi(eventlarla 2. DS) biri de sandbox şeklinde ikiye bölünse çok tatlı olur.1936-1948, 12 sene fazla HoI için bu sürede fanteziye kayıyor.Bahsettiğim tam tarihi mod ile bütün ülkeler o dönemdeki halleri ile gösterilebilir ve böylece 2. DS yi tam olarak yansıtan bir oyun yapılabilir ve isteyenler için ucu açık da bir senaryo olur.

Ama tabi paradox böyle yapmasa da küsmem yani :) sadece para tuzağı kurmasalar yeter.

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 05 Temmuz 2012, 17:58:19 »
Asla yeterli sayıda event yapılamaz ve buna harcanan emek verimsizdir. AI'ya harcanacak emek ise oyun motoruna yapılacak tüm oyunlara, haritalara, senaryolara uygun olacak ve sınırsız alternatif tarih imkânı verecektir. İstediğiniz şey resmen gericilik. ;D
Ömer "event yazıcı" olmak için pilot eğitimi gibi bir eğitim gerekmiyor ki verimsiz ve emek kaybı olsun. Bu forumda çok kişiye event yazmayı öğretmişliğim var, 4 sene evvel kıt İngilizce'mle didine öğrenmiştim ki şimdi ortalama İngilizcesi olan birisi bile bir günde rahatlıkla event yazmayı öğrenir. Paradoxplaza binasındaki hademelerine bile bu işi emanet etse binlerce event yazılabilirler emin ol. 
İstediğim şey gericilik, çünkü ilerisi aydınlık görünmüyor.. Yani öyle bir anlatıyorsun ki Paradoxplaza çalışanları harıl harıl AI geliştiriyor da artık sadece eventler AI'lere köstek oluyormuş gibi bir havan var.
Kardeşim Paradox'un HoI2 ve türevlerinde kullandığı AI sisteminde bile AI yazabilen modcu sayısı bile nadir değil enderdir. Günlerce kurcalaman ve deneme yanılmayla kontrol etmen gerekir. Mevcut AI kimin nereye saldıracağını, paketten kurtulmayı, uçak ve gemileri efektif kullanmayı bile beceremiyor, sırf bu yüzden Paradox, AI'ye bir sürü "hile"li avantaj verdi. Combat meselesini bile halledemeyen bir AI nasıl ateşkes ve barış antlaşması yapabilecek mesela?

DH için konuşalım, 1918'de Fransa ile Almanlar'ı ezdin. Event de yok, nasıl Versay'ın hükümlerini uygulatacaksın? Yapabileceğin en fazla EU3'teki gibi para ve province değişimi içeren bir barış olur.
Alıntı
Almanya, mecburi askerliği kaldırıyor, en çok 100 bin kişilik bir ordu bulundurmak yetkisine sahip oluyordu. Ayrıca, Almanya denizaltı ve uçak da yapamayacaktı. Bütün gemilerini de İtilaf Devletlerine teslim edecekti. Almanya, ödeme kabiliyetinin çok üstünde bir tamirat borcu ile de yükümlü tutuluyordu.

Buradaki hükümlerin hepsini event komutlarıyla yapabilirsin(HoI'deki event komut ve trigger'ları ve decision sisteminin gelişmişliğini anlatmayacağım tek tek).
Fransa AI'si Almanya AI'sine bunlardan hangisini yaptırabilir? Sonundaki tamirat borcunu EU3'teki bilmemkaç altın düka almak gibi düşünebilirsin. Peki diğerleri?
"AI gelişir onları da yapar" diyorsan nasılını da açıkla ki ikna olmalım. Kılıçdaroğlu da işsizliği çözeceğim diyor ama nasılından bahsetmiyor, aynı o hesap.
Ayrıca event olmasın da tarihsel gitmesin istiyorsun ama çoğunluk senin gibi düşünmüyor bence. Pearl Harbour'u veya Barbarossa Harekâtı'nı göremeyeceksem ne yapayım ben öyle WW2 oyununu.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 05 Temmuz 2012, 18:28:01 »
Keşkelerle tarih konuşulmaz diyen de İlber, onu da biliyoruz.

Adamın sıra arkadaşı beyler. :P

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 05 Temmuz 2012, 18:47:53 »
Flood olacak ama konu Mod33 ile de ilgili giderken event sisteminin istenirse nasıl geliştirilebileceğine değinen birkaç anımı paylaşayım.

-Almanya ile Danzig'e kadar tarihsel gittim. O sırada dünyada olan gelişmeleri anlatmayacağım. Neyse efendim, Danzig için de tarihsel şıkkı seçtim. Polonya vermeyi reddetti. Sonra bana gelen eventte bir de "baskıyı arttır" gibisinden bir şık vardı. Seçtim. Daha sonra diğer ülkelere gelen eventlere de bakarken Amerika Venedik'te bir konferans yapmak istedi. İtalya, BK, Fransa, ben, SSCB ve Japonya'ya katılma-katıl eventi geldi. Polonya'ya gelmedi. Daha sonra davet edilmedikleri için konferansa katılan devletlerle ilişkileri geriledi Polonya'nın.

Konferans sonucu da ne olsa beğenirsiniz? :P ABD ve müttefik baskısıyla Polonya Danzig'i terk etti. 2. Dünya Savaş çıkmadı. En azından 1939'da.

1940 senesi Sovyetler Besarabya'yı isteyince Romanya benim kapımı çaldı, gelen eventle girdim Sovyetler'e. Müttefikler de bana girdi. Bakın, 2. DS başladı işte. Ne oldu? Savaşın başlangıç olayları değişti, tarih ilerlediği için ve Benelüks, Fransa, Polonya tarafımdan daha önce bitirilemediği için SSCB karşısında ilerlemek şöyle dursun topraklarımı bile zar zor savundum vesaire.

Sanırım benimle hemfikir olan arkadaşların event ağırlıklı oyundan tek beklentileri bu gibi senaryolar. Yanılıyor muyum?

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 05 Temmuz 2012, 18:54:29 »
Flood olacak ama konu Mod33 ile de ilgili giderken event sisteminin istenirse nasıl geliştirilebileceğine değinen birkaç anımı paylaşayım.

-Almanya ile Danzig'e kadar tarihsel gittim. O sırada dünyada olan gelişmeleri anlatmayacağım. Neyse efendim, Danzig için de tarihsel şıkkı seçtim. Polonya vermeyi reddetti. Sonra bana gelen eventte bir de "baskıyı arttır" gibisinden bir şık vardı. Seçtim. Daha sonra diğer ülkelere gelen eventlere de bakarken Amerika Venedik'te bir konferans yapmak istedi. İtalya, BK, Fransa, ben, SSCB ve Japonya'ya katılma-katıl eventi geldi. Polonya'ya gelmedi. Daha sonra davet edilmedikleri için konferansa katılan devletlerle ilişkileri geriledi Polonya'nın.

Konferans sonucu da ne olsa beğenirsiniz? :P ABD ve müttefik baskısıyla Polonya Danzig'i terk etti. 2. Dünya Savaş çıkmadı. En azından 1939'da.

1940 senesi Sovyetler Besarabya'yı isteyince Romanya benim kapımı çaldı, gelen eventle girdim Sovyetler'e. Müttefikler de bana girdi. Bakın, 2. DS başladı işte. Ne oldu? Savaşın başlangıç olayları değişti, tarih ilerlediği için ve Benelüks, Fransa, Polonya tarafımdan daha önce bitirilemediği için SSCB karşısında ilerlemek şöyle dursun topraklarımı bile zar zor savundum vesaire.

Sanırım benimle hemfikir olan arkadaşların event ağırlıklı oyundan tek beklentileri bu gibi senaryolar. Yanılıyor muyum?
Bende bunları yazmak için girmiştim konuya.
+1
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 05 Temmuz 2012, 19:56:51 »
Bunun gibi o kadar çok örnek var ki. Event ağacı diye bahsettiğiniz şey zaten çok dallı budaklı değil. Yapımcıları o kadar zorlamayacaktır. Çünkü, ABD'ye gökten Müslümanlık inse diye bir event ve bunun üstünden bir alternatif tarih yazılmayacağını hepimiz biliyoruz. ABD için yazılacak event savaş gir , kapalı destek ver, hiç karışma şıklarından ibaret olacaktır.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 05 Temmuz 2012, 20:03:41 »
Paradox Interactive'den iyi biliyorsunuz, bravo. ;D

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 05 Temmuz 2012, 20:09:23 »

Paradox'un tüm oyunlarını oynamış fanlar olarak bizce olması gerekenleri söyledik. Sizin zorunuza giden nedir, ya da böyle saygısızca ve alay edercesine mesajlar atmaya iten şey nedir anlamadım?
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 20:10:22 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

Çevrimdışı kyrafionn

• Godhlauss
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 05 Temmuz 2012, 20:10:04 »
Son oyunlarına bakarak, böyle de diyebiliriz aslında.
-İnançsızlık-

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #110 : 05 Temmuz 2012, 20:10:19 »
Biz burada tarih konuşmuyoruz, alternatif tarih konuşuyoruz. Niye tarihçiye gidip eğer sorusu soralım. Alternatif Tarih'i yazanlar tarihçiler değil, tarihe hakim olan edebiyatçılar. Alternatif Tarih bilim değidir, ama tarih bir bilimdir. Alternatif Tarih'i bilim olarak ele alman çok saçma. Alternatif Tarih'te olabilecek olayları ele alarak nasıl bir dünya şekillenirdi diye cevap veririz. 60 yılında 14'ler iktidarı ele alsaydı ne olurdu? Önce Türkeş'in söylemlerine bakarsın, hedefleri nedir, ne değildir? Ne düşünüyordur, nasıl bir yönetim bizleri bekliyordu? "Görünümüzü batılı, ruhumuz İslam, ışığımız Türçülüktür" diyen, komünizme son derece karşı, devletçiliği savunan bir adam. Eğer sen bu adamı komünist yanlısı, Stalin hayranı bir adam yaparsan bunun Alternatif Tarih'le alakası olmaz, bunu bil. Bu adamı komünist yapan ve yazan bir adam tarihten bir haberdir.

Mustafa Armağan da yazıyor, Murat Bardakçı da. İkisi de tarihçi değil, gazeteci. Üstelik Murat Bardakçı'nın "şöyle bir durum bizleri beklerdi" gibisinden cümleler kurduğunu görürsünüz. Özellikle 80 darbesi muhabbeti açıldığında "millet birbirini kesmeye devam ederdi" der, darbeyi savunur. Neden? Barış semadan inmeyeceğine göre, bunu kestirmek zor olmasa gerek. Alternatif Tarih de budur işte. Almanya'da komünistler başa gelseydi böyle olurdu. Liberal ekonomi izleyecek değiller ya. Bunu tarih bilgisi olan biri, HOI'de ekonomiyi central planning olarak ayarlar, iş biter. Bu kadar basit işte.

Ya da İlber Ortaylı, Atatürk olmasaydı İzmir'i alamazdık demişti Fatih Altaylı'nın programında.

Sen sadece tarih okumayı seviyorsan oku da millete gülüyorum deme. Bir de bırak şu ben bilirim, ben tarihçiyim havalarını. Biz de HT izliyoruz, rahat ol. Keşkelerle tarih konuşulmaz diyen de İlber, onu da biliyoruz.
İlber mi? Adam sanki askerlik arkadaşın, önce biraz saygılı ol. Bunu sadece İlber Ortaylı demiyor, söylediğim gibi herhangi bir tarihçi sana aynı cevabı verecektir. Benim güldüğüm gibi emin olun onlar da güler çünkü bu işin bir mantığı yok. Bilimin temeli sistematik olmasına dayanır. Alternatif tarih astroloji gibi birşey, sistematiği yok. O yüzden entertainment olarak kalmaya devam edecektir. Benim güldüğüm insanların niye bunla ilgili film, oyun ürettiği değil sizin hangi kafayla bunları ciddi ciddi konuştuğunuzdur. Ayrıca HT izlemiyorum, televizyonu dahi nadir açıyorum.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 20:11:55 Gönderen: Annibal »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 05 Temmuz 2012, 20:11:11 »
Hem HoI hem de Victoria'da AI dışında event dosyasından diğer pekçok dosyaya kadar bir sürü şey editledim. Evet, event yazmak zor değil. Ve event ağacı da dallı budaklı değil. Zaten bunu PI değil, sen iddia ediyorsun.  hdrdn*

Japonya Türk olacakmış, ABD müslüman olacakmış  gbr* gibi saçma sapan önerilerle geliyorsunuz. Böyle bir kafayla event yazarsan evet sonsuz tane imkan var. asg*

Sizin istediğiniz zaten bu. Japonya'yı Türkiye sömürsün. Portekiz gitsin Sibiryayı alsın. Bohemya ana yurdunu korumayıp Urallara dalsın. EU'de görüyoruz saçmalıkları. Siz bunları mantıklı bulup, AI'dir ne yapsa yeridir ve doğrudur diyorsunuz ama Sırbistan'ın o tarihi ultimatomu kabul etme fikrini uçuk buluyorsunuz.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #112 : 05 Temmuz 2012, 20:13:39 »
O zaman buyurun girişin bu işe. Hadi bakalım öyle birşey yapın ki beni de utandırın.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 05 Temmuz 2012, 20:13:54 »
İlber mi? Adam sanki askerlik arkadaşın, önce biraz saygılı ol. Bunu sadece İlber Ortaylı demiyor, söylediğim gibi herhangi bir tarihçi sana aynı cevabı verecektir. Benim güldüğüm gibi emin olun onlar da güler çünkü bu işin bir mantığı yok. Bilimin temeli sistematik olmasına dayanır. Alternatif tarih astroloji gibi birşey, sistematiği yok. O yüzden entertainment olarak kalmaya devam edecektir. Benim güldüğüm insanların niye bunla ilgili film, oyun ürettiği değil sizin hangi kafayla bunları ciddi ciddi konuştuğunuzdur. Ayrıca HT izlemiyorum, televizyonu dahi nadir açıyorum.
Bizim anlayamadığımız da senin bu konuya Hegel gibi dalman. :)

Kim dedi bilim diye? :) Hala anlamdığın şey biz burada oyun konuşuyoruz. Tarih felsefesi yapmıyoruz. Senden başka da bu konuyu böyle gören yok.

Not:Buradaki kimse tarihte eğer keşke olur demedi. Eğer dediğimiz an tarih biter ve alternatif tarih başlar. Tıpkı, zaman makinesi ile geçmişe giden filmlerin "bilim-kurgu" olması gibi.

Denildiği gibi, bu edebiyat ve fantazinin bir koludur. En makul ayarlar yapılır ve alternatif tarih akar.

Event olmadığı zaman, ordu bas, savaş aç, toprak takas et sisteminden oyun kurtulamaz.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 20:16:51 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 05 Temmuz 2012, 20:15:52 »
Burada birbirinizi yeyip bitireceğinize. PP'de atsanız bu mesajları çok daha faydalı olur.Sonuçta oyunları biz yapmıyoruz onlar yapıyor ve burada ki görüşümüzü takip ettiklerini sanmıyorum kendi forumları var iken.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #115 : 05 Temmuz 2012, 20:15:57 »
Ben başkasının yazdığı başka bir mesaja cevap veriyorum. Yaptığım alıntıyı üşenmeden okursan yazdığım cevabın mantıksız olmadığını görürdün.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 05 Temmuz 2012, 20:18:43 »
Paradox'un tüm oyunlarını oynamış fanlar olarak bizce olması gerekenleri söyledik. Sizin zorunuza giden nedir, ya da böyle saygısızca ve alay edercesine mesajlar atmaya iten şey nedir anlamadım?
Saygısızca mı? Siz bu meseleyi çok ciddiye aldınız herhalde. Hayat memat meselesi gibi mi bakıyorsunuz olaya anlamadım.

Yeterli matematik bilgisi olmayınca böyle oluyor anlaşılan.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 20:18:58 Gönderen: Ömer »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 05 Temmuz 2012, 20:19:43 »
Burada birbirinizi yeyip bitireceğinize. PP'de atsanız bu mesajları çok daha faydalı olur.Sonuçta oyunları biz yapmıyoruz onlar yapıyor ve burada ki görüşümüzü takip ettiklerini sanmıyorum kendi forumları var iken.
Biz kimseyi yemiyoruz. Bazen inatla savunmadığımız fikirlerin en yılmaz muhafızlarıymışız gibi muamele görmemizden ötürü tansiyon artıyor olablir. Ama yine de nezaket elden bırakılmadan tartışmaya çalışıyor.

PP'de benim üyeliğim yok. Zaten ben de event sistemi vs. sandbox oyun mevzuyla ilgili ilk fikirlerimi dediğim gibi vicII çıkmadan önce muhtelif forumlarda açılan konularda yazılanlarla oluşturdum. Yani bu tartışmaların alası orada yapılıyor.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 05 Temmuz 2012, 20:24:05 »

Yahu, bir event kaç event peşinden getirir sorusu için matematik profesörü mü olmalı?
Bilgisayarımda bir sürü alternatif tarih modu yüklü. Merak etme, senin sandığın kadar karışık event sistemleri yok.

Siz her event için yeni bir dünya yaratılacak sanıyorsunuz. Öyle olmayacak. Dersim olayı Peru'yu etkilemeyecek. 1960 darbesinin Arjantin'le bir alakası olmayacak. Siz en iyisi Mod33'e bir göz atın.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 05 Temmuz 2012, 20:24:59 »

Hangi kafayla ciddi ciddi konuşutuğumuz mu? Sen hangi kafayla tarihi ciddi ciddi konuşuyorsan biz de o kafayla ciddi ciddi konuşuyoruz. Ya da Tolkien hangi kafayla kendi dünyasını yaratıyorsa, Arthur Bill neyin kafasını yaşayıp romanını yazıyorsa biz de o kafayla düşünüyoruz, kendi bilgimiz dahilinde. Tabii siz Annibal Hazretlerinden bilgimiz az, kusura bakmayın efendim. Mod 33'ü yapan adamlar da bu işi ciddi ciddi konuşuyor, alternatif tarih sitesindeki adamlar da ciddi konuşuyor. Eğer saçma bir fikir gelirse "o öyle olmaz, çünkü şu şu nedenler vardır" deyip güzel bir alternatif tarih senaryosu çıkarıyorlar.

O zaman buyurun girişin bu işe. Hadi bakalım öyle birşey yapın ki beni de utandırın.

Mod yapacak kadar işssiz bir adam değilim.

Bu arada ben alternatif tarih senaryosu üretmiyorum. Sadece Cumhuriyet Tarihi'yle ilgili birkaç karalama yapıyorum, onu da internette yayınlamıyorum. Zaten yayınlasam sadece burada yayınlardım ama burada da gördüm ki -başta site yöneticisi- alternatif tarihe karşı. Ama alternatif tarih üreten kişilerin senaryosunu okuyorum ve okurken zevk alıyorum.

Saygısızca mı? Siz bu meseleyi çok ciddiye aldınız herhalde. Hayat memat meselesi gibi mi bakıyorsunuz olaya anlamadım.

"PI'den iyi biliyorsunuz, bravo ;D ;D ;D" demek alaydır. Ya da "alternatif tarihle uğraşan işssizdir (çünkü ben uğraşmıyorum.)" demek, ya da "bu işle uğraşanlara sadece gülüyorum (çünkü ben bu işle uğraşmıyorum)" demek alay oluyor.

EQ düşüklüğü olunca böyle oluyor demek ki.

Bu bana tarihle uğraşmayan arkadaşlarımın "sen bunları okuyorsun da ne işine yarayacak olm" demesine benziyor.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 20:29:18 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #120 : 05 Temmuz 2012, 20:43:00 »
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?306579-The-fleur-de-lys-will-flouring-again-France-turns-fascist!&daysprune=-1

Bakın da utanın bre gafiller. :) Sevdiğim bir "alternatif tarih AARési"dir. Mod33'le yazılmıştır.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #121 : 05 Temmuz 2012, 20:44:06 »
Benim bu konuda yazdığım mesajları okuyun, anlamazsanız bir daha okuyun, anlamazsanız yine okuyun. Söylemek istediklerimi gerçekten anladıktan sonra bu konuyu tekrardan konuşabiliriz. Hala Tolkien'in alternatif tarih yazdığı faraziyesinden hareketle karşılık verilince yazacak doğru düzgün birşeyim de olmuyor. Üstelik ben site yöneticisi falan değilim, yazdığın birşey varsa yayınlarsın. Alternatif tarih karşıtları yorum yapmasın dersen ben de yapmam zaten. Benden yana çekincen olmasın. Olmamış şeyler üzerinden bu kadar kafa yorup senaryo üretebiliyorsanız bunu olumlu gördüğünüz bir amaç uğruna kullanıp event işine girmek bana o kadar da anlamsız bir iş gibi görünmüyor. "Bu iş yapılır, kolaydır, modcular bile yapıyor" diyorsunuz. O halde birkaç kişi toplanıp neden yapmıyorsunuz? Söz konusu oyun beklentilerinizi karşılamamış bir şekilde çıkarsa mesela, bu işe girişebilirsiniz.

@Anatole
Bütün hikayeler birer aternatif tarihtir, örneklemene gerek yoktu.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 20:45:32 Gönderen: Annibal »

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 05 Temmuz 2012, 20:51:06 »
 Benim anlayamadığım niçin gerginlik var? Herhangi bir taraf yanılabilir, ya da tezinin doğruluğunu ispatlayabilir ama hakaretler tartışmanın seviyesini düşürür.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 05 Temmuz 2012, 20:53:43 »
Bu arada ben alternatif tarih senaryosu üretmiyorum. Sadece Cumhuriyet Tarihi'yle ilgili birkaç karalama yapıyorum, onu da internette yayınlamıyorum. Zaten yayınlasam sadece burada yayınlardım ama burada da gördüm ki -başta site yöneticisi- alternatif tarihe karşı.
Hangi kafayla yazıyorsun, şu an aklının başında olduğundan şüpheliyim. Paradox oyunlarını oynayarak alternatif tarih yaratıyoruz. Benim buna karşı olduğumu nasıl söyleyebiliyorsun, çok tuhaf.

Konuya tekrar açıklık getirme vakti geldi sanırım. Oyun oynarken herkes alternatif tarih yapıyor ve bunu seviyor. Bir taraf alternatif tarih ihtimallerinin sonsuz olması nedeniyle bu işin AI tarafından yapılmasını istiyor, diğer taraf ise AI'yı yetersiz gördüğünden önceden belirlenmiş eventler şeklinde daha gerçekçi alternatif tarih sonuçlarının oluşacağını söylüyor.

Evet bu doğru, eventler ile kısa bir süre için belki daha gerçekçi tarih akışı elde edebilirsiniz. Europa Engine AI'si eventsiz oynanmaz bir haldeydi. Ancak Clausewitz Engine ile AI gelişti. Eu3 bunun en büyük örneği. Eventlar olmadan en başarılı Paradox oyunu oldu. Olması gereken de buydu. İngiltere'nin Gürcistan'ı fethetmesini gerçek dışı bulup oyunu kötülüyorsunuz. Öyle bir olaylar silsilesi olur ki bu en mantıklı sonuç olur. Eu3'te bazı ufak tefek hatalar giderilse çok daha gerçekçi bir hale gelebilir. Bana göre oyunda eksik olan şey ikmal menzili. Eğer böyle bir sistem olsaydı uzak denizaşırı yerlerde savaşmak çok daha zor olabilirdi ve 15. yüzyılda Anadolu, İngiliz ve İspanyollar tarafından ilhak edilmeyebilirdi. Oyunu modlayarak bile (eventsiz) bir takım iyileştirmeler elde etmek mümkün.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 05 Temmuz 2012, 20:59:30 »
Site yöneticisi derken Ömer'i kastettim. Senin "hikayen kötü olmuş" demen benim için bir şey değiştirmez ama "şu şu nedenlerle saçma olmuş" dersen bilakis sevinirim. Çünkü neden kötü olduğunu anlar, belki o kişi hakkında yeni bir bilgi alırım.

Anlattıklarının 4-5 kişinin anlamadığına inanıyorsan, bizim tekrar tekrar okumamız birşey değiştirmez.

Alıntı
Hala Tolkien'in alternatif tarih yazdığı faraziyesinden hareketle karşılık verilince yazacak doğru düzgün birşeyim de olmuyor.

Alternatif tarih yazdı demedim. Kendi dünyasını yarattığı için dedim; zira alternatif tarihte de kendi dünyamızı yaratıyoruz bir yerde. Hitler savaşı kazanmış ve otokrat yönetimler Avrupa'yı sallıyor. Böyle bir Dünya'da yaşayan genç bir muhalifin anılarını anlatan bir yazı. Alternatif Tarih ve bunun PP'de örneği vardı. Adam sosyal hayattan vs.. bahsediyordu.

Alternatif Tarih'te olabilecek olayları konuşursun. 60'ta, 14'lerin iktidara gelmesi olmayacak bir olay değildi.

Hangi kafayla yazıyorsun, şu an aklının başında olduğundan şüpheliyim. Paradox oyunlarını oynayarak alternatif tarih yaratıyoruz. Benim buna karşı olduğumu nasıl söyleyebiliyorsun, çok tuhaf.

Konuya tekrar açıklık getirme vakti geldi sanırım. Oyun oynarken herkes alternatif tarih yapıyor ve bunu seviyor. Bir taraf alternatif tarih ihtimallerinin sonsuz olması nedeniyle bu işin AI tarafından yapılmasını istiyor, diğer taraf ise AI'yı yetersiz gördüğünden önceden belirlenmiş eventler şeklinde daha gerçekçi alternatif tarih sonuçlarının oluşacağını söylüyor.

Evet bu doğru, eventler ile kısa bir süre için belki daha gerçekçi tarih akışı elde edebilirsiniz. Europa Engine AI'si eventsiz oynanmaz bir haldeydi. Ancak Clausewitz Engine ile AI gelişti. Eu3 bunun en büyük örneği. Eventlar olmadan en başarılı Paradox oyunu oldu. Olması gereken de buydu. İngiltere'nin Gürcistan'ı fethetmesini gerçek dışı bulup oyunu kötülüyorsunuz. Öyle bir olaylar silsilesi olur ki bu en mantıklı sonuç olur. Eu3'te bazı ufak tefek hatalar giderilse çok daha gerçekçi bir hale gelebilir. Bana göre oyunda eksik olan şey ikmal menzili. Eğer böyle bir sistem olsaydı uzak denizaşırı yerlerde savaşmak çok daha zor olabilirdi ve 15. yüzyılda Anadolu, İngiliz ve İspanyollar tarafından ilhak edilmeyebilirdi. Oyunu modlayarak bile (eventsiz) bir takım iyileştirmeler elde etmek mümkün.

Orda sinirlendiğim için yazdım. :P Yoksa senin Alt. Tarih bölümünde 1. Dünya' Savaşı'nı ittifak devletleri kazansaydı ne olurdu diye bir konu açmışsın. O kısmı şa'aptım, anlayın işte.

Benim anlayamadığım niçin gerginlik var? Herhangi bir taraf yanılabilir, ya da tezinin doğruluğunu ispatlayabilir ama hakaretler tartışmanın seviyesini düşürür.

Ben tartışmanın başında en ufak bir hakaret dahi etmedim ama Annibal "gülüyorum", "boş işlerle uğraşıyorsunuz" vb mesajlar atınca sinirlendim. Ömer'in "PI'dan daha mı iyi biliyorsunuz? ;D" mesajından sonra patladım. Her ne kadar sakin bir insan olsam da, sabır taşı değilim.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 21:03:39 Gönderen: Amiral »
-Uncle Junior

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 05 Temmuz 2012, 21:01:28 »
Evet, gerçek dışı buluyoruz. AI, en zayıf gördüğü ülkeye saldırmaktan ötesini yapmıyor.

Bu dediğin konuda zaten anlaşamıyoruz. Peki yeni soru sorayım, event olmadan tarihi altyapı nasıl kurulacak? Bu durumda ülkelere din, mezhep, ideoloji vs. binlerce şey eklenecek ve süper bir AI ile bunları analiz edip isyan etme, etmeme hakkı tanınacak. Yani, AI mezhep, ideoloji, sınıf veya milli şuura ulaşacak. :)

Bunun yerine tarihsel bir altyapı kurulur. Mesela 1984 yılında PKK event ile yaratılır. Revolt ve dissent eklenir. Türkiye'ye de içinde bağımsızlık da dahil hamle yapması için event gönderilir.

Biz de zaten milyarlarca event yazılsın demiyoruz. Belli olaylar yazılır. Bunun üstüne geliştirilmiş AI eklenir.

HoI AI'sini beğenmeyenler DAIM moduna bir baksın isterse. Demek ki modcular bile AI geliştirebiliyor. Paradox ise dürüst olursak her oyunu en çok para kazandığı EU gibi yapmaya çalışıyor.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 05 Temmuz 2012, 21:06:28 »
Uzun uzun birşeyler yazmıştım ama tam göndermeden önce gereği yok uzatmanın diyerek sildim yazdıklarımı. Ki bence gerçekten tartışmayı uzatmanın da alemi yok artık, herkes fikrini belirtmiş, kolay kolay da değişecek gibi durmuyor, ben de fikirlerimi belirtmiştim ama devamında tartışmadan uzak durmak istedim. Dediğim gibi zevk meselesi herkesin kendine göre doğruları var.

Uhhmm... Ama yine de event sistemi olsa iyi olurdu. :D

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 05 Temmuz 2012, 21:11:18 »
 Bugün herhalde arkadaşlarımızda gerginlik var, normalde iyi karakterli insanlar olduğunu düşünüyorum.

Konuya gelince AI matematiksel davranıyor ve herhangi bir mantık süzgeci geçirilemediği için saçmalıyor, bunu Eu3'ü oynayan herkes rahatça görür, zaten "Oyunlarınızda Gördüğünüz Garipler" adlı bir konu mevcut.   AI için bir bölge matematiksel değerlerden mevcuttur. Zaten görevler AI'i yönlerdirme için var. Burada benim şahsi fikrim bazı önemli ve kritik anların eventlarını yapmak. Bu eventler daha az süreli oyunlarda çok daha yararlı olacaktır. Nitekim bir ülkeyi dünyadan bağımsız ve sabit düşünemeyiz. Bunları oluşturmak için uçmaya gitmeye gerek yok; nitekim Osmanlı'da inkılap yapılınca event gelmeli, aynı şekilde uzak doğu ülkelerinde de atıyorum. Kolonicilik, askeriye herkese eşit avantajlarla sunulmamalı. Yoksa ortada "saçmalıklar" baş gösteriyor. Bunda hepimiz hemfikiriz sanırım, ama bunu sadece AI'ye yüklemek bana tam anlamıyla mümkün gelmiyor. 

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #128 : 05 Temmuz 2012, 22:33:46 »
Tahminen çok önemli tarihsel olaylar bir kaç alternatif event eklerler fakat gözden kaçan şu bence  arkadaşlar. Paradox senaryo dizaynı yapan bir firma değil. Son dönemlerde yaptığı, eventsiz bir şekilde oyun mekaniklerinin olabildiği kadar sandbox oyun şekliyle bile olsa tarihi tutarlılığı yakalamak.    Zaten bu büyüklükte global oyunlar için başka türlü olmaz. Her firmanın bir sınırı var. Herşeyi birarada yapmaya çalışna oyunlar başarılı olamaz. Dünyanın bir çok oyun firması biraraya gelse  alternatif bir sürü eventleri olan,önü açık diplomasisi olan ve bir de iyi bir yapay zekayı birbirine harmanlayamaz. Bunu denese bile bir oyun 5 belki 10 sene gecikmeli çıkar. ;) Hele Victoria dönemi.
Ben Ageod beta testlerden biliyorum. hem oyun dengesi olacak,hem alternatif tarihi olacak hemde yapay zeka bu eventlere uyum sağlayacak. 20 turluk bir senaryo bile 2-3 ay sürebiliyordu tamamlanması.
Ben Ömer'e katılıyorum devir gerçekten YZ devri. Paradox'un bence önemle üzerinde durması gereken ilk şey diplomatik YZ.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 22:34:30 Gönderen: Baris »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 05 Temmuz 2012, 22:38:16 »
Öyleyse, Afganistan İzlanda savaşını yaşadığınız bir Soğuk Savaş oyunu sizlere mübarek olsun. ;D ;)

Edit : Baris, dediğin şeyi yapmak 20 yıl almaz. Mod33 ekibi bile bizim dediğimiz kadar bir oyun yapabiliyorsa, paradox hayli hayli yapar. Çünkü, paradox firması yeni harita çizmeyecek. Yeni sınırlar bile çizmesine gerek yok. Çünkü zaten 1945 senaryosunu önceden yapmışlardı. Bunun dışında eski oyunlardaki bakanlara birkaç ekleme yapacaklar ki, bunu gönüllüler bile yapar. Hatta biz Türkiye için bakan vs. çalışmasını gönüllü bile yürütürüz. İş bile değil o. Kala kala o çok büyüttüğünüz event yazması kaldı. Eğer yazamıyorlarsa versinler parasını yazdırsınlar. Event yazamaz, bakanlar eksik, bayraklar ve tarihte pek çok eksik var... Eee ne işe yarar bu ekip? Yani sandığınız kadar zor değil. AI editleme işini de bıraksın DAIM modunu yapanlara. Bu oyunu mod yapımcıları ve paradox fanları yapsa emin olun bir sürü kişi bu oyunu orijinal alır.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 22:48:40 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #130 : 05 Temmuz 2012, 22:41:32 »
Barış,

peki Paradox'un o mükemmel YZ'yi yapması için daha kaç tane Victoria 2, kaç tane HoI3 geçecek söyler misin?

Paradox'un son zamanlarda yaptığı hiçbir oyun beklenilen etkiyi yapamadı. En azından Paradox, vaat ettiklerini sunamadı.

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 05 Temmuz 2012, 22:48:08 »

Son HoI2 türevi oyun olan DH için konuşursak evet biliyorum. Bence sen de biraz kurcalarsan neden AI yerine event savunduğumuzu anlarsın ve bizim gerekçelerimizle savunduğumuz fikirlere karşı "gerici misiniz, ona emek mi harcanır, Paradox'tan iyi mi biliyorsunuz, AI gelişecek hepsini halledecek" gibi basit iddialarla geçiştirmek yerine daha iyi argümanlarla gelirdin. Ortada bir event tecrübesi var ve bu tecrübe DH'da da sıçramalı evrim geçirip tarihe ve alternatif tarihe potansiyeli varken ve 100 senelik zaman dilimini kapsayan Vic2'nin Vic1'den ne kadar gerici pardon geri olduğu da ortadayken AI'nin parlak geleceğine iman yerine event sistemiyle uğraşmak daha iyidir diyorum ve son mesajımı da noktalıyorum.

Sen özetlemeler yapmışken ben de bi özet geçeyim: Biz AI geliştirilmesin demiyoruz, event'in AI'nin, en azından önümüzdeki birkaç sene boyunca eventlerin tamamen yerini almasını imkansız görüyoruz. Çok basit, eğer Versay antlaşmalarının hükümlerini AI, hiçbir event ve decision kullanmadan tamamen kendi sun'i zekasıyla yaparsa o zaman haklısınız diyip geçerim. Birkaç sene sonra HoI4 çıkar, bakalım o zaman da Stalin suez for Peace'siz, Defeat of France'sız AI oluyor olmuyor mu öğrenmiş oluruz.

Olmamış şeyler üzerinden bu kadar kafa yorup senaryo üretebiliyorsanız bunu olumlu gördüğünüz bir amaç uğruna kullanıp event işine girmek bana o kadar da anlamsız bir iş gibi görünmüyor. "Bu iş yapılır, kolaydır, modcular bile yapıyor" diyorsunuz. O halde birkaç kişi toplanıp neden yapmıyorsunuz? Söz konusu oyun beklentilerinizi karşılamamış bir şekilde çıkarsa mesela, bu işe girişebilirsiniz.
Sağolsun biz el atmadan bizden daha usta modcular el atacaktır Paradoxplaza'da. Tıpkı HoI2 ve DH'da olduğu gibi. Zaten ileri seviye İngilizce'm olsaydı mod takımlarından birisine seve seve girerdim ki dil konusunda zayıfım ne yazıkki. Neden yapmıyorsun meselesine gelirsek ben kendimi düşünüyorum ve oyundaki kendi ihtiyaçlarıma göre oyuna gereken müdahaleyi yapıyorum "public" bir amacım yok. Onu yapması gereken tonlarca hatayla oyun çıkarıp sonra da ek paketlerle hatalarını yamaya çalışarak milletten kazandığı paraları yiyen Paradox firması çalışanlarıdır.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 22:51:40 Gönderen: bir_dost »

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 05 Temmuz 2012, 23:04:16 »
Bu kadar yeter. :P
-Uncle Junior

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #133 : 05 Temmuz 2012, 23:16:42 »
Ömer'in dediği ikmal sistemi gibi birkaç mekanizma daha eklense zaten yapay zeka kendi yolunu bulur. Benim Il Principe modunda yapmaya çalıştığım tam olarak buydu. Örneğin herkesin şikayetçi olduğu bir konu olan iç deniz ülkelerinin kolonileşmesi olayını çözdüm. Yapay zekanın dağınık genişlemesi sorununu da çözdüm. Bunları yaparken yapay zeka kodlamadım event de yazmadım. Sabit yapay zeka kodlaması oyunda mevcut ama ne kadar işe yaradığından emin değilim. Ben oyunun sunduğu sınırlı olanaklarla bunu yapabildim, yapay zeka da pekala geliştirilebilir. Bu şekilde çok şikayet edilen Afganistan-İzlanda gibi garip savaşlar hiç çıkmaz. Bunun için binlerce event yazmaya gerek de kalmaz.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 23:17:35 Gönderen: Annibal »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 05 Temmuz 2012, 23:26:38 »
Sen belki HoI'ye yabancı olduğun için bilmezsin de bu oyunu EU ile karıştırmayın işte.
Mesela 1945'te Libya İngilizlerdeydi. Eğer event olmazsa oyun boyunca öyle olacak.  ;) Bu en basit bir örnektir. Daha bir sürü farklı örnek verebbilirim.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #135 : 05 Temmuz 2012, 23:31:45 »
Bağımsız mı olması gerekiyor?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 05 Temmuz 2012, 23:33:24 »
Bir_dost,
Basit iddia dediklerinin tümü gerçeklerdir. Malesef bazı şeyleri kavrayamamışsınız. Fikirleri basitleştirerek anlatmak bana göre bir maharettir, bunu fikrin kendisinin basit olduğu şeklinde yorumlamak, meseleyi karmaşıklaştırarak anlatmak maharet değil.

Eventlerle doğacak alternatif sayısı YZ ile doğacak alternatiflerin yanında sayısal açıdan bir hiçtir. Bu birinci avantaj.
YZ'ye ayrılacak bütçe geleceğe de yatırımdır, aynı YZ farklı oyunlarda, haritalarda, dönemlerde kullanılabilir, bu ikinci avantaj.
Eventlerle oyunu asla stabil yapamazsınız, misal bir 2. Dünya Savaşı oyununda Almanya en çok sayıda evente sahip ülkedir, Almanya savaşa erken girip yerini misal veriyorum Bavyera ve Kuzey Alman Konfederasyonu diye iki devlete bıraksa yazılmış tüm eventler boşa gidecektir. Yerine geçen devletlerin sınırlarının ne olacağı yüzlerce farklı biçimde olabilir ve bu yüzlerce farklı biçim için ayrı ayrı eventler yazılması mümkün değildir. Eventlerle ilerleyen bir oyun ancak ve ancak yapımcının kurduğu çizgilerde ilerleyebilir. Bunun dışına saparsa eventsiz kalır. Eğer düz bir çizgide, yahut 3-5 farklı çizgide oynamak sizin için yeterliyse, oyunu her açtığınızda aynı şeyler olmasından hoşlanacaksanız siz bilirsiniz. Bu tekdüzelik ve sınırlı sayıda alternatif tarih çizgisi kısa sürede oyundan sıkılmaya sebep olmaması için devamlı farklı modlar denemek isteyeceksiniz ve HoI2'de olan da bu.

Bu arada Eu3 oynamayan kişiler savunuyor event sistemini. Ben hem Clausewitz hem de Europa Engine oyunlarını oynadığımdan aradaki farkları görebiliyorum. Eventler ile gelecek bonusları kaybetmemek için kendimi tarihi olaylara %100 uymak zorunda hissederek HOI oyunlarını oynadım. Onlarca kez aynı şeyleri yaparak oynadığımı hatırlarım. Eu3'te böyle bir sıradanlık yok.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 23:33:36 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 05 Temmuz 2012, 23:37:37 »
Eventlerle oynamanı bir dezavantajı da eventleri önceden bilmenin oyun tecrübesini tümüyle değiştirmesidir. HoI2'de Almanya ile ilk kez oyun açan biri eventlerin getireceği bonuslardan bihaber, savaşa erken girdiği vakit hiç event gelmiyordu hatırlayın.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 23:37:50 Gönderen: Ömer »

« Yanıtla #138 : 05 Temmuz 2012, 23:38:38 »
Eu3'te zaten tech grouplar var :P

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 05 Temmuz 2012, 23:40:47 »
Eventlerle oynamanı bir dezavantajı da eventleri önceden bilmenin oyun tecrübesini tümüyle değiştirmesidir. HoI2'de Almanya ile ilk kez oyun açan biri eventlerin getireceği bonuslardan bihaber, savaşa erken girdiği vakit hiç event gelmiyordu hatırlayın.

HoI2 event açısından başarılı bir oyun değildi ki :beam: Defalarca Mod33 örneği verildi burada.

İş bir yerden sonra zevkler ve renklere gidiyor aslında. Asıl sorun şu ki daha önce sorduğum soruyu tekrar etmek istiyorum; Paradox o yapay zekayı geliştirene kadar kaç tane Vic2 gibi fiyasko olacak, kaç oyun yüzlerine gözlerine bulaştırılmış şekilde çıkacak?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 05 Temmuz 2012, 23:47:48 »
HoI2 event açısından başarılı bir oyun değildi ki :beam: Defalarca Mod33 örneği verildi burada.
Mod33'teki çeşitliliği yeterli sanıyorsun ama değil. Onda da eventlara göre gidiyorsun, farkı daha fazla seçenek sunması ancak neticede aynı mantık. Bir kez event yolunun dışına çıktın mı yandın. Hangi event yolunun daha avantajlı olduğunu ise birden fazla kez oynayarak tecrübe ettiğinde daha başarılı oyunlar çıkartabiliyorsun. Geleceği önceden bilmeyi oyunu kazanmak açısından avantaj olarak görebilirsin ancak gelecekte ne olacağını bildiğin bir oyunu oynamanın nesi heyecan vericidir ki.

İş bir yerden sonra zevkler ve renklere gidiyor aslında. Asıl sorun şu ki daha önce sorduğum soruyu tekrar etmek istiyorum; Paradox o yapay zekayı geliştirene kadar kaç tane Vic2 gibi fiyasko olacak, kaç oyun yüzlerine gözlerine bulaştırılmış şekilde çıkacak?
O "fiyaskolar" olmadan gün ışığını bulamazsın. ;)

Ayrıca YZ ne kadar gelişirse gelişsin her zaman YZ'nin yapacağı bir anlaşmanın çok daha detaylısı eventler ile hazırlanabilir, bunun sonu yoktur.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 23:48:31 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #141 : 05 Temmuz 2012, 23:57:21 »
Öyleyse, Afganistan İzlanda savaşını yaşadığınız bir Soğuk Savaş oyunu sizlere mübarek olsun. ;D ;)

Edit : Baris, dediğin şeyi yapmak 20 yıl almaz. Mod33 ekibi bile bizim dediğimiz kadar bir oyun yapabiliyorsa, paradox hayli hayli yapar. Çünkü, paradox firması yeni harita çizmeyecek. Yeni sınırlar bile çizmesine gerek yok. Çünkü zaten 1945 senaryosunu önceden yapmışlardı. Bunun dışında eski oyunlardaki bakanlara birkaç ekleme yapacaklar ki, bunu gönüllüler bile yapar. Hatta biz Türkiye için bakan vs. çalışmasını gönüllü bile yürütürüz. İş bile değil o. Kala kala o çok büyüttüğünüz event yazması kaldı. Eğer yazamıyorlarsa versinler parasını yazdırsınlar. Event yazamaz, bakanlar eksik, bayraklar ve tarihte pek çok eksik var... Eee ne işe yarar bu ekip? Yani sandığınız kadar zor değil. AI editleme işini de bıraksın DAIM modunu yapanlara. Bu oyunu mod yapımcıları ve paradox fanları yapsa emin olun bir sürü kişi bu oyunu orijinal alır.

AI'ye belli devletlere karşı diplomaside parametreler konulur ama bilemiyorum tabi.
Şimdi  şöyle bir şey var belki Mod 33 ekibi bunu başardı ama modu bilmiyorum. Aynı örnekten gidersek  AGeod'aki modcular Amerikan iç savaşına Kentucky eventi ekledi. Tarihsel olarak Kentucky eyaleti arada derede kalmış olduğu için oyunda iç savaş başladığı zaman eyalet duruma göre Kuzey veya Güneye katılabiliyor. Daha çok kuzeye katılıyor fakat bunun bir çok parametresi var. Üzerinde 1 yılı aşkın uğraşılmasına rağmen bazıları bu modu Pbem oyun için beğenmedi. Fakat genelde beğenildi.  Ama AGeod yıllar sonra bu modu yamayla yapay zekada problem olmayacağını düşünerek oyuna ekledi alternatif senaryo başlığı altında. Bu oyunu oynayanların genel görüşü hele ABD'li ise hayatımın oyunu şeklinde ki gerçekten şahaser bir oyun. Ki oyun 6 senedir yamalanıyor. Burda bence bu eventleri paradox mod ekibi yapmalı. Ama eğer yapay zeka daha kötü hale gelirse ben oynamam. ;) Oynacağım alternatif tarihsel bir çok oyun var piyasada çünkü. Onun dışında beklentilerim:
1- Ageod moturunda Kurtuluş savaşı. Paradox'un yaptığından kat ve kat iyi olur.
2- Meksika devrimi
3- Paraguay savaşları (http://en.wikipedia.org/wiki/Paraguayan_War)
4- 1800-1900 arası çin

« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 23:58:36 Gönderen: Baris »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 06 Temmuz 2012, 00:00:29 »
Ageod'un tarzı değişik olabilir. Mod33 hikayeleri var onlara bakarak fikir sahibi olabilirsin.

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #143 : 06 Temmuz 2012, 00:23:52 »
HOİ2'yi biliyorum zaten mutlaka modu da güzeldir. Fakat senin AGeod oyunlarını bildiğinden emin değilim. Diyorum ki daha evvel AGeod harita projesi yayınlandı. Ki bu forumda bence kurtuluş savaşı ile ilgili çok dokümantasyon, tarihi komutanların portreleri ve biyografileri yayınlanabilir ve oyunun çıkması için çaba sarfedilebilir. Enerji bu oyun için olabilir ki çok tatmin edici bir oyun olur bundan eminim. Yoksa artık 2. dünya savaşıymış vs. artık gına geldi. Artık daha detay peşindeyiz ;)
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2012, 00:26:20 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 06 Temmuz 2012, 00:27:29 »
Baris hocam sana saygı duyuyorum. Şu AGeod oyunlarını tek başına tanıtmaya çalışıyor ve insanları bilgilendirmeye çalışıyorsun. Umuyorum şu oyunları boş bir zamanımda enine boyuna inceleyeceğim. :D

Çevrimdışı Medic

• Eski adım pccanavari
  • Sipahi
  • *
  • cCc colin reyiz cCc
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 06 Temmuz 2012, 00:41:13 »
Baris hocam sana saygı duyuyorum. Şu AGeod oyunlarını tek başına tanıtmaya çalışıyor ve insanları bilgilendirmeye çalışıyorsun. Umuyorum şu oyunları boş bir zamanımda enine boyuna inceleyeceğim. :D
Ageod oyunlarından World War 1'i denemiştim açıkcası hiç beğenmedim.Bu kadar karışık oyun mu olur.1 yılda öğrenemem bunu.O yüzden hiç sevmedim.Çok karışık oyun yapmanın bir lüzümü yok.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #146 : 06 Temmuz 2012, 02:02:49 »
Şu an Rise of Prussia'yı oynuyorum, şahane olmuş diyebilirim.
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2012, 02:03:02 Gönderen: Annibal »

« Yanıtla #147 : 06 Temmuz 2012, 02:10:02 »

Çevrimdışı fatih pasha

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 06 Temmuz 2012, 09:35:12 »
Oyunu görmeden yorum yapmak yanlış ama bu oyun motorunun Soğuk Savaş dönemini yansıtacağı konusunda şüphelerim var.

Soğuk Savaş oyunu isteyenler, Twilight Struggle'a göz atsınlar. Normalde boardgame idi ama yakında PC versiyou geliyor. Benim en sevdiğim ve herhalde en çok oynadığım boardgamedir. Soğuk Savaş ile ilgili yapılmış PC veya masaüstü oyunlar arasında en iyi oyun diyebilirim.

http://youtu.be/RREGJxtLjeE

http://boardgamegeek.com/boardgame/12333/twilight-struggle

"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı TheDoctor

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : 06 Temmuz 2012, 11:43:41 »
Rezalet olacak eminim.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #150 : 06 Temmuz 2012, 11:45:15 »
Oyunu görmeden yorum yapmak yanlış ama bu oyun motorunun Soğuk Savaş dönemini yansıtacağı konusunda şüphelerim var.

Soğuk Savaş oyunu isteyenler, Twilight Struggle'a göz atsınlar. Normalde boardgame idi ama yakında PC versiyou geliyor. Benim en sevdiğim ve herhalde en çok oynadığım boardgamedir. Soğuk Savaş ile ilgili yapılmış PC veya masaüstü oyunlar arasında en iyi oyun diyebilirim.

http://youtu.be/RREGJxtLjeE

http://boardgamegeek.com/boardgame/12333/twilight-struggle

Bu oyun savaş ağırlıklı mı ? yoksa ekonomi ve diplomasi mi ?

Çevrimdışı Medic

• Eski adım pccanavari
  • Sipahi
  • *
  • cCc colin reyiz cCc
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : 06 Temmuz 2012, 12:05:11 »

Çevrimdışı fatih pasha

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #152 : 06 Temmuz 2012, 13:31:47 »
Bu oyun savaş ağırlıklı mı ? yoksa ekonomi ve diplomasi mi ?

Diplomasi ağırlıklı. "Card driven" denilen, event kartlarıyla olayların geliştiği bir oyun. 110 ayrı tarihi event mevcut. Eventlerden bazıları:

"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

Çevrimdışı Kaan✰

• Global Moderatör
  • *
  • Can I talk to you for a moment?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #153 : 06 Temmuz 2012, 13:51:37 »
EAST vs. West Pre-Alpha Screenshot

;D
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2012, 13:52:34 Gönderen: CreativE™ »

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #154 : 06 Temmuz 2012, 14:13:53 »
Altıma kaçırdım gülmekten. Nereden buluyorsunuz yahu böyle esprileri?

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #155 : 06 Temmuz 2012, 14:55:17 »
AGeod oyunlarına başlamak için WW1 gold zor bir oyun. Hem kart sistemi var hemde üretim,araştırma ve muharebe. Ben bu oyunu şimdilik tavsiye etmem yeni başlayana. Ama "Rise of Prussia" hem dönemin atmosferi,müzikleri, kale kuşatmaları ve muharebeler açısından bence şu an AGeod'un en gerçekçi oyunlarından biri. Birde o dönem benim daha çok ilgimi çekiyor.  ;)

"Twilight Struggle" süper görünüyor. Benim defalarca oynadığım çok basit bir harita,kartlı event sistemi ve süper yapay zeka üzerine kurulan "Hannibal: Rome and Carthage in the Second Punic War" dan sonra soğuk savaşı daha büyük haritada  anlatan kart sistemli bu oyun mutlak favorim olur.  ;)

Birde Ageod WW1 ekibinin yaptığı savaş olmayan "Democracy under sige" kart oyunu çıkacakmış, ama pcye değil. Oyun aralığı 1933-1940
  https://sites.google.com/site/calvinuslab/democracy-under-siege
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2012, 14:59:07 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı mertksk

• Sipahi
  • *
  • Sega Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #156 : 09 Temmuz 2012, 11:30:55 »
hoı4 inş çıkmaz bugün indirdim daha hoı3 i
1938'de bir Türk ölümsüzlüğü buldu.

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #157 : 09 Temmuz 2012, 13:07:17 »

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Beğenildi: 5 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #158 : 09 Temmuz 2012, 18:38:26 »
Rezalet olursa bu Paradox'un gözden düşüşü olur.Açıkçası bu da TW serisi için iyi olur.

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #159 : 09 Temmuz 2012, 19:12:48 »
Yıl olmuş 2012 hala Paradox ile TW'yi karşılaştıran insanlar var. Te'llam ya.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #160 : 09 Temmuz 2012, 19:14:23 »
tbrk* Doğru tespit admin, verdim repini yakala.
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Probang

« Yanıtla #161 : 09 Temmuz 2012, 19:17:50 »
Artı 1(klavyede bu tuş yok :()
Gerçi bu iki firma ortak bir oyun yapsa tadından yenmez :D
tbrk* Doğru tespit admin, verdim repini yakala.
Vericek repi nerden buldun, fakir :(
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #162 : 09 Temmuz 2012, 19:53:37 »
O özel insanlardanım.Yeah.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #163 : 09 Temmuz 2012, 19:54:54 »
Bende verdim repini al buda repin.
http://www.youtube.com/watch?v=wDIUXK_j6zQ

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #164 : 09 Temmuz 2012, 20:00:14 »
Bu oyunun yapılamaması ne yönde etkiler Paradox'u ?
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2012, 20:04:46 Gönderen: Emperor Mustafa »

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #165 : 10 Temmuz 2012, 02:34:38 »
Oyunu yapacaklar sonra biz bu oyunu yaptık oynayın diyecekler bizde oynayacağız birbirinizi kırmanın alemi yok(Project Fictitious)...  :smoking:

West  :wall: :rifle: East

Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Deniz Ali

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #166 : 10 Temmuz 2012, 08:03:51 »
Paradox ile TW birbiriyle yarış halinde değil ki. :P

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #167 : 10 Temmuz 2012, 11:09:46 »
Paradox ile TW birbiriyle yarış halinde değil ki. :P
Olmaları garip olur zaten.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #168 : 10 Temmuz 2012, 11:46:58 »
Total War'un campaign modu Paradox oyunları ile karşılaştırılabilir.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #169 : 10 Temmuz 2012, 11:54:49 »
Total War'da ki muharebe içinde asker yönetme sistemi olsa Paradox tadından yenmez.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #170 : 10 Temmuz 2012, 12:06:15 »
TW ve Paradox oyunlarının birleşimi olarak nitelendirilebilecek bir oyun var aslında; Knights of Honor.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #171 : 10 Temmuz 2012, 12:09:08 »
1-Grafikleri nasıl?
2-Detaylı mı ?
3-Kaç lira?
4-Nerede satılır?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #173 : 10 Temmuz 2012, 12:25:37 »
Sağol.Bu oyunu Paradox mu yaptı çünkü haritası çok benziyor ?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #174 : 10 Temmuz 2012, 12:33:51 »
Paradox yapmadı, yayınladı.

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #175 : 10 Temmuz 2012, 12:49:58 »
Nasıl yani ?

Çevrimdışı Bartu

• (Kaptan)
  • Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #176 : 10 Temmuz 2012, 13:35:39 »
Total War serisini, CA'nın yapması; Sega'nın yayımlaması gibi.

Çevrimdışı Barış

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Salvador Allende
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #177 : 08 Ağustos 2012, 01:32:16 »
Geliştiricilere özel avatar...

Çevrimdışı ozaniel

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #178 : 14 Ağustos 2012, 23:16:25 »
Knights of Honor Paradox'a Total War'dan daha yakın değil bence. Total War serisine iyi bir alternatif( eski bir oyun olmasına rağmen) ama Paradox'a Total War kadar uzak.
Soğuk savaş temalı bir oyun ilginç olsa da benim merak ettiğim konu Amerika, SSCB ve Çin dışındaki devletlerle oynamasının ne kadar keyif vereceği. Bana göre Victoria'dan da daha ekonomi ve diplomasi ağırlıklı olacak ve savaş çok nadir gerçekleşecek( Ortadoğu ve Afrika ülkeleri haricinde).

Çevrimdışı hoimanyagi

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #179 : 22 Ocak 2013, 11:03:06 »
oyun hala çıkmadı