Bağlanılan Hatırlatmalar

• Project Reagan (Yeni Paradox Oyununun Kod Ad: 25 Haziran 2012 - 01 Temmuz 2012

Gönderen Konu: East vs West (Project Reagan)  (Okunma sayısı 29377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Amiral

• Sekban
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
Ynt: East vs West (Project Reagan)
« Yanıtla #60 : 04 Temmuz 2012, 23:59:44 »
A. History'de geçen sene oynanan Vic I multisi:

Oyun hâlâ oynanıyor.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:06:55 Gönderen: Amiral »
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 05 Temmuz 2012, 00:03:49 »
Sanırım bu eventlarla akış konusunda benim bildiğim en iyi örneklerden biri mod33. Gayet başarılı bir şekilde tarihi veya alternatif yollardan (Belçika'da Nazi Partisi'nin kontrolü sağlaması, Stalin'in yerine Trotsky'nin geçmesi vs. vs.) oynanış deneyimi sunuyordu. Vanilla oyunlara göre aldığım zevk daha fazlaydı ve genelde kendini tekrar etmeyen ve değişik gelişmeler olan oyunlar oynamıştım...

Kesinlikle. Örnek vermek gerekirse mod 33'te tüm oyunlarınızda Almanya'da Naziler yerine Komünistleri tercih edebilirsiniz gelen event sonucu, ama hiçbir oyununuzda bunun etkisi aynı olmaz. Kimi zaman komünist Almanya olursunuz, kimi zaman Komi olursunuz ama aynı anda müttefikler savaş açar, kimi zaman Naziler iç savaş çıkarır, kimi zaman Naziler yönetime el koyar komiler iç savaş çıkarır...

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #62 : 05 Temmuz 2012, 00:27:16 »
AI yazmak da event yazmak aslında. Mesela Ageod'da generic AI var. Basit manevraları ve saldırı düzenleyebiliyor. Bu AI çoğu oyundakine göre fena değil. Fakat bir de bu generic AI'ya  eventler ekleniyor. 1000'lerce satırlık kod. Ki bu kodların bir kısmı oyunda eğer alternatif bir seçenek veya opsiyon seçilirse saçma sapan yapay zeka hamleleri olmasın diye. AGeod oyunları genelde temelinde aynı olduğu için generic AI bile kurtarıyor. Fakat Paradox oyunlarının yapısı birbirinden farklı.
Paradox oyunları alternatif tarih yazmaya zorunlu. 60-400 sene arası büyük zaman dilimlerinde geçen oyunlarda makul mantıklı tarihsel gelişimler az olur. Oyunda bir kere ucu açık diplomasi var. Bu oyun mekaniklerini iyi kurmakla ilgili bir şey değil. Eğer opsiyonlar çok kısıtlanırsa sıkıcı oyun olur. EU2'nin bir modu vardı. Güzel tarihsel bir moddu fakat sıkıcıydı. Paradox'un yolu belli. Oyun konusunda tavsiyelerim olabilir. ;D
 Ageod oyunları bölümünde hikayesini yazdığım oyun tarihsel gerçekçiliğe uygun fakat kesinlikle bir tarafın kazanması için çaba sarfeden bir oyun değil. Tarihsel olarak o savaştaki mağlup eğer oyunda o savaşı zorda olsa kazanabiliyor ise işte bu alternatif tarih. Ama hiç savaşa girmiyorsa sandbox oyun olur benim anladığım. Böyle zaman aralığında geçen ucu ucuna kazanılan bir çok savaş var bunlardan iyi alternatif tarih yazılabilir.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:28:46 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 05 Temmuz 2012, 00:38:27 »
Annibal

Ben de sana gülüyorum. Yahu Alternatif tarih Avrupa'da başlı başına bir türdür. Milyonlarca dolar harcayıp film yaparlar. Seriler halinde kitap yazarlar. Hatta amatör yazarlar bile vardır ki, Alternative History forumunda bunların dünyalarını görebilirsin. Senin bunu küçümsemen sonra da benim sadece küçük bir örnek olsun diye verdiğim bir misale burun kıvırman da ayrıca komik.

Alternatif bir dünya yaratamayacaksak ne diye oyunu oynuyoruz?

Tarih başka türlü de cereyan edebilirdi. Evet o ultimatomu kabul etseydi savaş çıkmazdı. Çünkü o ultimatom zaten savaş sonunda elde edilebilecek her şeyi kapsıyordu. Bu durumda tarih daha farklı cereyan edecekti. Etmemiş olması bunun üzerine düşünmememizi gerektirmez.

Bir diğer mesele de şudur ki, 40 sene içinde yaşananlar zaten sınırlıdır. Victoria'da Brest Litovs üzerine 6 - 7 çeşit event var. Ve bu eventlerin hiç biri yenisini doğurmuyor. Yani sürekli dallanan budaklanan bir ağaç değil.

Bir olay en fazla 3 - 4 event silsilesi doğurur. Sandığınız gibi bir olaydan 5 event ondan da 5 = 25 ondan da 5 = 125 şeklinde olmayacaktır.

AI insan gibi hareket edemez. En fazla yazılan kodlara uygun saldırı yapar.
Vic II hiç oynadınız mı bilmiyorum. İspanya habire Fas'a dalar. Fransa Cezayir'e, Sicilya Girit için savaş açar. İspanya'nın bir de Adana fantazisi var. :) Bundan başka da oyunda aksiyon yok.
Beğenilmeyen Vic I AAR'lerine bakın. Mesela Türkiye, Ermenistan'ın bağımsızlığını tanımayıp savaş açınca Birleşik Krallık da Türkiye'ye savaş açmıştı. Ya da Almanya 1849 gibi birlik sağlamıştı.

Eğer oyunların tarihsel alt yapısı olmayacaksa bir harita çizelim sadece olsun bitsin. Hatta bence bütün ülkerin güçlerini de aynı yapalım ki daha da sandbox olsun. :)
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:47:21 Gönderen: Anatole France »
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #64 : 05 Temmuz 2012, 00:42:00 »
Ama hiç savaşa girmiyorsa sandbox oyun olur benim anladığım.
Sandbox, önceden belirlenmiş hiç bir şeyin olmaması demek. Mesela EU3 sandbox'a yakın bir oyun ancak onun da önceden belirlenmiş içerikleri var. Örneğin Protestanlık'ın belli bir tarihte doğması ve yayılmaya başlaması önceden belirlenmiş bir olay ve sandbox'a aykırı.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 00:43:38 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #65 : 05 Temmuz 2012, 00:56:16 »
Gerçekçi? Neye göre kime göre? Öyle olaylar silsilesi yaratırsın ki ABD bugün müslüman bir ülke bile olabilir alternatif tarihe göre. Alternatif tarihte olaylar silsilesini mantıklı oluşturduğun vakit milyonlarca mantıklı senaryo üretebilirsin. Fakat benim bahsettiğimi anlamadınız siz. Bu işin felsefesine derinden girmek istemiyorum zira hakkında sayfalar yazılabilir. Ben alternatif diye bir şeyin olmadığını söylüyorum. Başka türlüsü mümkün olsa zaten tarih başka yazılırdı. Avusturya ültimatom vermese I. Dünya Harbi çıkmazdı demenin gerçekçilikle bağdaşır bir tarafı yok. Öyle bir ihtimal olsa tarih o şekilde ilerlerdi zaten. Ha buna alternatif tarih diye kitap yazarsın, film çekersin, oyun yaparsın ama tarihte "fakat", "keşke" gibi bağlaçlarla yorum yapamazsın. Oyunları elbette oynayacağız çünkü bunun adı oyun. Aynı şeyleri yapacak olsaydık zaten adı oyun değil tarih dersi olurdu.

@Anatole
"Tarih başka türlü de cereyan edebilirdi. Evet o ultimatomu kabul etseydi savaş çıkmazdı. Çünkü o ultimatom zaten savaş sonunda elde edilebilecek her şeyi kapsıyordu. Bu durumda tarih daha farklı cereyan edecekti. Etmemiş olması bunun üzerine düşünmememizi gerektirmez."

Yarın evden okula farklı bir rotayla gidersem bu bütün evrenin gidişatını bile değiştirebilir. Komik olma lütfen. Önce tarih felsefesini öğren, daha sonra gül zira önce gülenler aptal görünür. Henüz tarih felsefesinden kastettiğimi şeyi bile kavrayamamışsın ve yorum yapmaya çalışıyorsun. "Tarihte başka türlüsü olsa zaten o şekilde gelişirdi" Bu tek cümle dahi olayı kavramanı sağlayacaktır, yeteri kadar düşünürsen tabi.

@Amiral
LOTR bir alternatif tarih/evren değil, fantastik tarih/evren. İkisi farklı şeyler. Ermayla armut bile değiller; elmayla düdüklü tencere resmen.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 05 Temmuz 2012, 01:00:08 »
Gerçekçi? Neye göre kime göre? Öyle olaylar silsilesi yaratırsın ki ABD bugün müslüman bir ülke bile olabilir alternatif tarihe göre. Alternatif tarihte olaylar silsilesini mantıklı oluşturduğun vakit milyonlarca mantıklı senaryo üretebilirsin.
Benim de vurgulamaya çalıştığım şey bu.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 05 Temmuz 2012, 01:20:36 »
Annibal, bu kadar kibirli olma. Merak etme bu forumda okuyan tek kişi sen değilsin. Bu forumda derin meseleler üstüne kafa yoran tek sen değilsin. Bizler de okuyoruz. Bizler de kafa yoruyoruz. Bu meseleyi laf ebeliği ile şahsi bir kavgaya çevirmenin lüzmu yok.

Biz de okuyoruz ve okuduklarımızdan senin sandığın gibi tarihte başka ihtimaller olsaydı vuk'u bulurdu diye düşünmüyoruz. Geçmişte yapılan bir hamle daha farklı şekillerde yapılsaydı başka bir dünya yaratırdı. Senin okul rotanı değiştirmen tarihi değiştirmez elbette. Biz de zaten bir adamın rotasını değiştirmesinden bahsetmiyoruz. Olmuş olayların farklı yönlerini de görüp olabilecekleri tahmin etmeye çalışıyoruz. Senin mantığınla HoI'de Almanya hep kaybetmeli, hep aynı tarihlerde aynı savaşlar olmalı, hep aynı senaryo dönmeli. O zaman neden insalar HoI'de Almanya ile oynuyor?

Oyunun sıkıcı olmaması için de verilecek tepkiler için AI yazılıyor.

Sizin de anlamadığınız şey şu ki, ABD 1914'te başlayan bir senaryoda Müslüman olamazdı. Olması ihtimal dahilindedir ancak bu ihtimal o kadar küçüktür ki ihmal edilebilir. Ancak, Sırbistan'nın verilmiş bir ultimatomu kabul etmesi kabul edilebilir bir ihtimaldir.

EU gibi bir oyunla bunu karşılaştırıyorsunuz. EU çok geniş bir aralıktadır. Fakat bu oyun öyle değil. Eğer 1399 - 1453 arası bir oyun yapılsa bu oyun da bizim dediğimiz sistemle yapılabilirdi.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 01:27:37 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #68 : 05 Temmuz 2012, 01:29:06 »
Alıntı yapılan: Anatole France
Senin mantığınla HoI'de Almanya hep kaybetmeli, hep aynı tarihlerde aynı savaşlar olmalı, hep aynı senaryo dönmeli. O zaman neden insalar HoI'de Almanya ile oynuyor?

Alıntı yapılan: Annibal
Öyle bir ihtimal olsa tarih o şekilde ilerlerdi zaten. Ha buna alternatif tarih diye kitap yazarsın, film çekersin, oyun yaparsın ama tarihte "fakat", "keşke" gibi bağlaçlarla yorum yapamazsın. Oyunları elbette oynayacağız çünkü bunun adı oyun. Aynı şeyleri yapacak olsaydık zaten adı oyun değil tarih dersi olurdu.

Alıntı yapılan: Anatole France
Biz de okuyoruz
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 05 Temmuz 2012, 01:31:24 »
Annibal, Bu meseleyi laf ebeliği ile şahsi bir kavgaya çevirmenin lüzmu yok.

Biz burada bie şey kanıtlama çabasında değiliz. Fikirlerimizi sunuyoruz. Böyle saldırgan mesajlarla bir yere varılmıyor bu forumda. Hala öğrenemediniz.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 01:33:59 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 05 Temmuz 2012, 01:32:15 »
Annibal, bu kadar kibirli olma. Merak etme bu forumda okuyan tek kişi sen değilsin. Bu forumda derin meseleler üstüne kafa yoran tek sen değilsin. Bizler de okuyoruz. Bizler de kafa yoruyoruz. Bu meseleyi laf ebeliği ile şahsi bir kavgaya çevirmenin lüzmu yok.

Biz de okuyoruz ve okuduklarımızdan senin sandığın gibi tarihte başka ihtimaller olsaydı vuk'u bulurdu diye düşünmüyoruz. Geçmişte yapılan bir hamle daha farklı şekillerde yapılsaydı başka bir dünya yaratırdı. Senin okul rotanı değiştirmen tarihi değiştirmez elbette. Biz de zaten bir adamın rotasını değiştirmesinden bahsetmiyoruz. Olmuş olayların farklı yönlerini de görüp olabilecekleri tahmin etmeye çalışıyoruz. Senin mantığınla HoI'de Almanya hep kaybetmeli, hep aynı tarihlerde aynı savaşlar olmalı, hep aynı senaryo dönmeli. O zaman neden insalar HoI'de Almanya ile oynuyor?

Oyunun sıkıcı olmaması için de verilecek tepkiler için AI yazılıyor.

Sizin de anlamadığınız şey şu ki, ABD 1914'te başlayan bir senaryoda Müslüman olamazdı. Olması ihtimal dahilindedir ancak bu ihtimal o kadar küçüktür ki ihmal edilebilir. Ancak, Sırbistan'nın verilmiş bir ultimatomu kabul etmesi kabul edilebilir bir ihtimaldir.

EU gibi bir oyunla bunu karşılaştırıyorsunuz. EU çok geniş bir aralıktadır. Fakat bu oyun öyle değil. Eğer 1399 - 1453 arası bir oyun yapılsa bu oyun da bizim dediğimiz sistemle yapılabilirdi.
Anatole, Annibal'in söylediğini yanlış yorumlamışsın. Alternatif tarihi küçümsemiyor. (Eventlerle) sınırlandırılmasını küçümsüyor ki benim de bahsettiğim bu. Alternatif tarih yıllar ilerledikçe dallanmaya başladığında en umulmadık şeyler mantıklı hale gelebilir. Eventlar ile bir yere kadar gidebiliriz ki bunun teknik sorunlarından yukarıda bahsettim. Paradox bunu farketti ve sandbox'a ağırlık vermeye başladı. Eskiden AI zayıftı ve eventler ile oyunu daha ilginç kılmaya çalışıyorlardı, artık AI gelişti, ileride daha da gelişecek. Sizin istediğiniz geriye gitmek.

Bu arada Annibal birşey söylüyorsa bilgisi vardır ki söylüyordur. Aksi bir olasılık düşünülemez. ;)

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #71 : 05 Temmuz 2012, 01:32:58 »
Olması gerektiği kadar gerçekçi. Aslında oyunlarda gerçekçiliği konuşurken veya düşünürken diğer oyun örneklerine bakmak lazım. Paradox oyunları farklı.
"Revolution under siege" oyunu senaryo dizaynı aşamasında Rusya'daki tarih öğrencileri,asistanlar ve sanırım bir kaç tarih bilgisi olan gönüllü tarafından tarihsel araştırması ve savaş düzeni çıkarıldı. John Tiller'in operasyonel strateji yapan geliştirici ekibin bir kısmı profesör gerçek hayatta. Oyunun oynandığı haritalar bölgenin çekilmiş fotoğraflarından. Savaş düzeni ayrıca bir profesyonel araştırma. Bu araştırmayı yapanlar bir kısmı eski subaylar. Bu oyunlar operasyonel strateji boyutunda olduğu için devletlerarası alternatif tarih yaratmıyor ki belli olmaz belki kelebek etkisi yaratır. Ama bu alternatif tarih yorumu MBA gerektirmez.
Burda tartışılması gereken bence  Role-playing denen kavramın oyuncular tarafından  ne kadar benimsendiği. Yani kendini o ülkenin o komutanın tarihte yerine koymak ve gerçekçi savaş düzeni ,ekipmanla oyunda daha iyisini yapmak.  Yoksa tankı tüfeği üret git saldır düşmana o da bir tarz.

Bir örnek de "Gary Grisby war in the east". Oyun 1941 deki barbarasso harekatıyla başlıyor. İlk 1-2 sene veyahut kış şartları bastırana kadar ilerliyorsun ve sovyetler yavaş yavaş toparlanıp saldırıya geçiyor. İstediğin kadar iyi oyuncu ol Sovyetler Berlin'e yaklaşacak 1944'te çünkü tarihsel şartlar var. Ama oyunda Victory Point sistemi de var. Yani ne kadar yaklaşabildiği önemli. bu oyun nasıl?
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 01:33:49 Gönderen: Baris »

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 05 Temmuz 2012, 01:39:17 »
Baris, senin dediğin gibi oyunlar istemiyoruz. Bizim istediğimiz oyun HoI2: Arma Mod33 Historical Mod gibi bir oyun. Oynayan anlar ne demek istediğimi.

Ömer: İşte o AI o kadar gelişmiyor. VicII'deki rezaleti gördük. Üstelik bunlar dönem oyunları. Yani, o dönemin atmosferi yansıtılmalı. EU'da 1399'da başlayınca evet Timur'un 1800'de Avrupa'da olması mantıksız değil, ancak ABD'nin Portekiz'e 1946'da savaş açması (emin olun olacak böyle saçmalıklar) mantıksız.

Oluşan hava yüzünden sanki biz hiç ucu açık bir şey olmasın istiyoruz gibi bir şey çıkıyor. Fakat bizzat bunu isteyen biziz. Yalnızca yukarda açıkladığım gibi ihtimaller dahilinde olsun bu.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 01:42:25 Gönderen: Anatole France »

Çevrimdışı bir_dost

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 05 Temmuz 2012, 01:39:48 »
Alternatif tarihi küçümsemiyor.

Bazen gülüyorum. Cidden alternatif tarih mi konuşuyorsunuz. Avusturya ültimatom vermese savaş çıkmazmış. Tarihte herşey başka türlüsü mümkün olmadığından öyle olmuştur. Böyle paralel evrenlerde kendi özel dünyalarınızı yaratıp, Paradox bunları uygulamayınca şöyle sapıttılar, böyle başarısız oldu demek ne de kolay. Biraz zorlayın belki ileride üniversitelerimizde alternatif tarih bölümleri kurarsınız. Bir de bunun üzerinden ciddi ciddi kafa yoruyorsunuz, inanılacak gibi değil.

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

« Yanıtla #74 : 05 Temmuz 2012, 01:41:19 »
Battle of Yöneticis :O

Çevrimdışı The Courier

• (Berke Han)
  • Sekban
  • *
  • Yoldaş Yasin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #75 : 05 Temmuz 2012, 01:45:13 »
Yöneticiler birbirine girdi forumun sonu yakındır.

Çevrimdışı Emperor

• Sekban
  • *
  • The Mad Baron
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 05 Temmuz 2012, 01:54:05 »
Yöneticiler birbirine girdi forumun sonu yakındır.

Daha kötülerine şahit olmuştum. Müsterih olunuz... :D
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 05 Temmuz 2012, 01:56:53 »
Konuya açıklık getirmek istiyorum. Alternatif tarih hiç kimsenin karşı olduğu birşey değil, zira oyunlar bu yüzden var. Kendi tarihinizi yapıyorsunuz. Bir_dost ve Anatole'nin savunduğu şey gerçekçi alternatif tarihler. Bunun için de eventleri öneriyorlar. Ben event sisteminin artık geride kaldığını düşünüyorum. Artık AI gelişiyor ve geliştikçe de daha mantıklı davranacak. Zayıf AI'li Europa Engine oyunlarında sıkça rastladığımız, önceden belirlenmiş alternatif tarih eventleri şu an nostaljik bir şekilde birçok kişi tarafından geri istenmekte ancak devir AI devri. Paradox da mantıklı olan adımları attı, sandbox ağırlık kazanıyor. En ideal oyun tamamen sandbox olandır.

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 05 Temmuz 2012, 01:57:44 »
Medenice konuşuyoruz, kim kime girmiş ki?

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 05 Temmuz 2012, 01:58:35 »
Biz muhafazakarlar olarak sandbox'a karşıyız. :P