Bağlanılan Hatırlatmalar

• Crusader Kings 2 : 08 Nisan 2012 - 10 Nisan 2012

Gönderen Konu: Crusader Kings 2 Ödüllü Bilgi Yarışması Sona Erdi  (Okunma sayısı 3971 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kyrafionn

• Godhlauss
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle

Yarışmanın Formatı:
1-Yarışmada 3 adet soru sorulacaktır. Bu 3 soru, direkt olarak oyunun konu aldığı dönemlerle ilgili olacaktır.
2-Yarışmayı 3 soruyu en kısa sürede bilen kullanıcı kazanacaktır. Eğer 3 soru bilemeyen olursa 2 soru üzerinden değerlendirilecektir. Ancak sadece 1 soru bilinirse yarışma tekrar edilecektir.
3-Yarışmaya, dileyen herkes katılabilir.
4-Mesajlarını editleyenlerin yanıtı geçersiz sayılır.
5-Yanıtların değerlendirilmesi işlemi soruyu soran site yöneticisi tarafından yapılacaktır.
6-Site yönetimi yarışma şartları ve sonuçları ile ilgili değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
7-Bu 3 soru, 9 Nisan Pazartesi 20.00'da bu başlık üzerinden duyurulacaktır ve yine bu başlık üzerinden değerlendirilecektir.

Ödül, bir adet Crusader Kings 2 CD-Key olacaktır.

Not:Konuya yeni mesaj geldiğinde mesaj atmanızı engelleyen sistem profil ayarlarından kapatılabilmektedir. Yarışmada atacağınız mesajın yoğun mesaj trafiği nedeniyle engellenmemesi için bu seçeneği kapatmanızı tavsiye ederim.

1. Soru:
İlki M.S 12. yüzyılda olmak üzere, aralarında bir asırdan uzun bir süre bulunan iki ayrı dönemde, bir Norman krallığın himayesine girmiş Akdeniz adası hangisidir ve bu adanın ikinci Norman himaye döneminin ilk lordu kimdir? Ayrıca günümüzde bu adanın nüfusu 250 binin altındadır. - Cevaplandı.

2. Soru:
İspanya'nın Müslümanlar tarafından fethedilmesinden sonra müslüman olan ve Yukarı Ebro Vadisi'ni X. yüzyılın başlarına kadar idare eden Vizigot asilzade ailesinin adı nedir? (Müslüman olduktan sonraki adları)

3. Soru:
Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu'nun iç siyasi yapısı günümüzde ki siyasi sistemlerin hangisiyle benzeşmektedir( yönetim bakımından), imparator nasıl ve kimler tarafından seçilirdi, Haçlı seferleri sırasında ölen imparator kimdir, nerede ve hangi sefer sırasında ölmüştür? - Cevaplandı.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2012, 07:22:15 Gönderen: Ömer »
-İnançsızlık-

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
Ynt: Crusader Kings 2 Ödüllü Bilgi Yarışması
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2012, 21:46:09 »
Test mi olacak, klasik mi?

Bakma öyle :snore:
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: Crusader Kings 2 Ödüllü Bilgi Yarışması
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2012, 21:09:28 »
20:00'da başlayacak demiştik ama bir problem çıktı sanırım. Neyse daha fazla geciktirmeden ilk soruyu yazıyorum:

İlki M.S 12. yüzyılda olmak üzere, aralarında bir asırdan uzun bir süre bulunan iki ayrı dönemde, bir Norman krallığın himayesine girmiş Akdeniz adası hangisidir ve bu adanın ikinci Norman himaye döneminin ilk lordu kimdir?

Edit: Tarih düzeltme
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2012, 21:12:44 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
Ynt: Crusader Kings 2 Ödüllü Bilgi Yarışması (İlk soru geldi!)
« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2012, 21:13:53 »
Kıbrıs, ilk lordu da Gui (veya Guy) de Lusignan.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2012, 21:19:09 »
Herkesin tek yanıt hakkı vardır. Bu uyarıyı senin mesajından sonra yaptığım için Bersun, senin bir hakkın daha var.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Ernst Gatza

• (Luftwaffle)
  • Sipahi
  • *
  • Better dead than orangered!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Nisan 2012, 21:54:43 »
Malta, Nicolso de Candia
eh neyse hilesiz oynarım artık ne yapıyım

Çevrimdışı plue

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Nisan 2012, 21:58:37 »
kıbrıs 12. yılda  İngiltere Kralı I. Richard 1 sonra tapınak şövalyeleri sonra  Lüzinyanlı Guy

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2012, 22:14:29 »
Soru 2; Ortaçağ'da Haçlı Seferlerinin yöneltildiği temel 3 bölgeyi ve bu seferlerin herbirine kim veya kimlerin önderlik ettiğini sayın. Hangileri başarılı hangileri başarısız olmuştur?
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2012, 22:14:59 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2012, 22:23:57 »
-Filistin, Kutsal Topraklar
-İstanbul
-K.Afrika (İskenderiye, Tunus)

İlk haçlı seferi başarılıdır ve Kutsal Topraklr alınmıştır. Amacından çıksa da 4.sü de başarılıdır ve İstanbul alınmıştır. Geri kalanlar ise sonuç itibariyle sonuçsuzdur. Altıncı seferde de birçok toprak ele geçirilmiştir.

İlk sefere Avrupa'dan birçok kral önderlik etmiştir. Bir de Pierre Lermite gibi gönüllü toplayıcılar var. Bizans'tan da imparator Alexios Komnenos var.
İkincisinde aklıma gelen ilk isim Friedrich Barbarossa, zamane Svabya Dükü.
Üçüncüsünde Aslan yürekli Richard.
Dördüncüye Monferrat Markuezi Boniface, Blois kontu Louis, Enrico Dandolo ve II. Isaac komuta ediyor.
Beşinciye Antakyalı Bohemond, Avusturya Dükü Leopold, Roma İmparatoru Friedrich komuta ediyor. Kıbrıs kralı Hugh falan da sayılabilir.
Altıncıya II. Friedrick ve Hermann von Salza Alman tarafından, Ibelinli John ve Kıbrıslı I. Henry de Akdeniz'den geliyor.
Yedincide IX. Louis en ünlüsü, Fransa Kralı
Sekizinciye yine aynısı komuta ediyor. Anjou'lu Charles'de var, Napoli veya Sicilya düküydü.
Dokuzuncuda Prens Charles, Anjou'lu Charles, Bohemond aklıma ilk gelenler.

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Nisan 2012, 22:27:51 »
Bersun önemli bir hataya düştün malesef doğru kabul edemeyeceğim.

Evet arkadaşlar cevapları alalım.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Nisan 2012, 22:30:28 »
Evet, fark ettim. Okuldaki Sosyal Bilgiler dersinin azizliğine uğradım.

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Nisan 2012, 22:36:45 »
Soru 3; Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu'nun iç siyasi yapısı günümüzde ki siyasi sistemlerin hangisiyle benzeşmektedir( yönetim bakımından), imparator nasıl ve kimler tarafından seçilirdi, Haçlı seferleri sırasında ölen imparator kimdir, nerede ve hangi sefer sırasında ölmüştür.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Nisan 2012, 22:46:00 »
Çok kazık soruyorsun, Allah kimseye senin gibi tarih hocası vermesin. :D

Günümüzdeki sistemlerle birebir eşleştiremeyeceğim ama federatif diyebiliriz sanırım. Özerk olan ama imparatora karşı sorumlu olan yöneticiler. İmparatorun üzerlerindeki yetkisi sınırlandırılmış.

Seçime gelince. Reichstag imparatorluğun meclisi gibi. Bu adamlar imparatora bağlı. Üç bölüme ayrılmış. İlk bölüm elektörler bölümü. Bu bölümdekiler imparatoru seçmek için oy kullanıyor. İkinci bölüm prensler bölümü. Bu bölüm iki kısma ayılmış. İki kısım da bir elektör yerine geçiyor.

I. Friedrich üçüncü haçlı seferi sırasında Anadolu'da bir nehirde boğularak ölmüş. Önceki sorudaki hatalarımdan biriydi. Frederick Barbarossa üçüncü seferi yönetti.

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Nisan 2012, 22:51:24 »
Kazıktan ziyade googledan cevaplanamayacak ve üzerinde düşünülmesi gereken sorular soruyorum, keşke ilkinide ben sorsaydım  :P

Arkadaşlar nerdesiniz yahu, key dağıtıyoruz 1 kişi yanıt veriyor :(
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2012, 22:56:21 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

• Paşa
  • *
  • Einhärjar
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Nisan 2012, 23:16:13 »
Federatif sistem. İmparator 7 elektörden en çok oy alandan seçilirdi. Frederick Barbarossa Göksü Irmağında 3. Haçlı seferinde öldü.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 09 Nisan 2012, 23:19:02 »
İlk soruya ilave cümle;

1. Soru: İlki M.S 12. yüzyılda olmak üzere, aralarında bir asırdan uzun bir süre bulunan iki ayrı dönemde, bir Norman krallığın himayesine girmiş Akdeniz adası hangisidir ve bu adanın ikinci Norman himaye döneminin ilk lordu kimdir? Ayrıca günümüzde bu adanın nüfusu 250 binin altındadır.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Nisan 2012, 23:19:30 »
Biz bir daha cevap veremiyoruz değil mi?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 09 Nisan 2012, 23:21:07 »
1. soruya verebilirsin, çünkü ilave yaptım.

Çevrimdışı Anatole France

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Nisan 2012, 23:29:09 »
Cerbe Adası I. Roger.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Nisan 2012, 23:31:45 »
Ada Malta.

Sicilya'nın Norman kontu Roger ilk olarak 11. yy sonunda adada Norman hakimiyetini kuruyor. Ardınan Sicilya'da, dolayısıyla Malta'da yönetim Hohenstaufen handeanına geçiyor. Ta ki İngiltere Kralı III. Henry'nin oğlu Edward Crouchback Sicilya tahtına 1254'te oturana kadar. Adadaki ikinci Norman hakimiyetinin ilk ve tek lordu.

Bu da yanlışsa yapacak bir şey yok artık. ;D

edit: Crouchback Plantagenet hanedanına mensupmuş. Norman değil yani.
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2012, 00:34:54 Gönderen: Ömer »