Gönderen Konu: Paradoxfan Forum Kuralları  (Okunma sayısı 805 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

Paradoxfan Forum Kuralları
« : 16 Mart 2018, 12:15:10 »
Forum Kuralları


Önsöz

Paradox oyunları hayranları olarak oyunlarımızdan daha çok keyif almak, üyelerimize bilgi sunmak, oyunları ve tarihi sevdirmek üzere bu siteyi kurduk. Site içerisindeki istikrarı ve adaleti sağlamak da bizim yetki ve sorumluluğumuzdadır. Bu kuralları da site içerisindeki huzuru sağlamak ve çatışmayı önlemek amacıyla oluşturduk.


Paradoxfan Ekip Üyeleri Sorumlulukları

1.  Forumun genel düzeninin korunmasını sağlamak
2.  Üyelerden gelen öneri ve şikayetleri cevaplamak
3.  Ceza gerektiren durumlarda vakit kaybetmeden Paradoxfan Ceza Yönetmeliğine göre yaptırım uygulamak
4. İçerik üretiminin ve forum kullanımı sürekliliğinin devamının sağlanması
5. Takım Yapısı konusunda belirtilmiş olan diğer görevleri yerine getirmek


İstenmeyen davranışlar

1 - Hakaret ve Sataşma
1a - Bir kesim tarafından kutsal sayılan olgulara ve bir dine hakaret edilemez, bu olgularla alay edilemez.
1b - Türkiye tarafından resmen tanınmış bir ülkeye, o ülkenin tanınmış kişilerine, o ülkenin ulusal ve tarihi değerlerine hakaret edilemez.
1c - Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya burada ikamet eden tanınmış kişilere, ülkenin ulusal ve tarihi değerlerine, kendisinden bağımsızlık elde ettiği Osmanlı İmparatorluğu ülkesine ve bu ülkenin tanınmış kişilerine ve ulusal değerlerine hakaret edilemez.
1d - Bir üyeye rahatsız etme amacıyla kişisel ileti göndererek, ileti gönderdiği konu üzerinden veya forumun bir başka özelliği kullanılarak sataşılamaz.
1e - Bir üyeye alenen veya doğrudan hakaret edilemez. Argo sözcükler kullanılamaz. Bir üye ile onu ima edici şekilde hakaret amacıyla alay edilemez.
1f - Forum Ekibi Üyelerine görevleri dolayısıyla hakaret edilemez veya alay edilemez.
1g - Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret etmek, kendisini karalamak ve alenen aşağılamak kesinlikle yasaktır. 5816 Nolu Kanun'a da eleştiri yapılamaz.

2 - Dünya Değerlerine Saldırı ve Propoganda
2a - Forumda bir cemaati, kutsal kitabı veya öyküsü bulunan, din olarak ifade edilen bir inanışı yaymaya yönelik misyonerlik çalışması yapılamaz.
2b - Türkiye Cumhuriyeti tarafından terör/suç örgütü olarak tanınan hiçbir örgüte sempati barındıran iletilere izin verilmez.
2c - Herhangi bir siyasi partinin açıkça propogandası yapılamaz. Gerekmedikçe "Ben X Partisine oy vereceğim" gibi sözler sarf edilemez.
2d - Soykırımlara, Katliamlara ve bunları yaptıran kişi ve/veya oluşumlara sempati barındıran iletilere izin verilmez.
2e - Nobel ödülü almış kişilere nefret veya taciz barındıran iletiler yüksek bir cezaya maruz kalır.

3 - İçerik Yönetimi
3a - Cinsiyetçi, yalnızca yetişkinlere yönelik ve müstehcen içeriklere izin verilmez.
3b - Toplumsal ahlak değerleriyle uyuşmayan içerikler Yönetim Kurulu kararıyla silinebilir.
3c - Forumda paylaşılan içerik bir başka siteden alıntılandıysa mutlaka kaynağı belirtilmelidir.
3d - Anlamsız, sahte ve gereksiz içeriklere izin verilmez.

4.   Forum Kullanımı
4a - Özel bir durum olmadığında; aynı konuya kendi gönderdiği iletiden başka bir ileti gönderilmemesine rağmen bir saat geçmeden ikinci bir ileti göndermek yasaktır.
4b - Aynı isimli veya aynı amaçlı konuyu birden çok defa açmak yasaktır.
4c - Konuları forum kültüründen uzak bir sohbet-mesajlaşma alanına çevirmek yasaktır.
4d - Konu başlığını ("acil, lütfen yardım" gibi) bilgilendirici olmayan sözcüklerle açmak yasaktır.
4e - İletileriniz veya konularınızda Türkçe imlâ kurallarına dikkat etmelisiniz.
4f - Forum dili Türkçe'dir. Özel bir durum olmadığında; Türkçe olmayan iletiler gönderilmemelidir. Oyunlara özel yabancı dil terimler ve uluslararası bölümler kuralın kapsamına girmemektedir.
4g - Çok düşük sayıda karakter barındıran iletiler göndermek ("+1", ":d", "tek cümlelik yanıtlar" buna örnektir) yasaktır.
4h - Özel bir durum olmadığında; Son iletisi 180 günü geçmiş konulara yeni ileti göndermek yasaktır. Bu kural Paradox Interactive Türkiye Ekibi üyelerine karşı uygulanmaz.

5. Reklam ve İzinsiz Tanıtım
5a - Forumda Paradox Interactive oyunları ile alakası bulunmayan sitelerinizin tanıtımını yapmanıza izin verilir. Bunun için Global Moderatörler'den izin almalısınız.
5b - Paradox Interactive oyunlarına yönelik resmi olmayan hiçbir sitenin veya sosyal medya sayfasının tanıtımı yapılamaz, site bağlantısı paylaşılamaz.
5c - Mülga (02/08/2018)
5d - Totalwar Türkiye, Oyunfest ve Assassins Creed 1092 isimli siteler bu kurallardan muaftır, her zaman bağlantıları paylaşılabilir.

6. Tartışma Etiği
6a - Tartışmalar sırasında "Hakaret ve Sataşma" başlığındaki ihlalleri yapmanız iki katı ceza almanıza yol açar.
6b - Tartışılan konudan sapıp konu ile alakası olmayan bir olayı veya özneyi tartışmaya açmak yasaktır.
6c - Tarih tartışmalarında görüşünüzü 'kabul ettirmeye/dayatmaya' çalışmayın. Üst düzey seviyede bir tartışma ortamından sapmayın.
6d - Haberler bölümünde ikili tartışma çıkarmak, ikili tartışmayı alevlendirmek, siyasi tartışmalarda diğer üyelere imalı olarak sataşmak yasaktır.
6e - Tartışma olması muhtemel bölümlerde Ekip Üyeleri kavgaya dönüşmesi olası iletileri silmeye yetkilidir. Bu işlemleri ileti sahibi kullanıcıya bildirmeden yapabilirler.

7. Telif Hakları
7a - Forum bölümlerinde konu açarak veya ileti göndererek ücretli olarak satılan bir içeriğin ücret ödemeden edinilmiş -korsan- hâlini paylaşmak yasaktır.
7b - Telif hakları ile korunan herhangi bir görsel/metin içeriği paylaşmak yasaktır. Hak sahibinin bildirimi üzerine içerik forumdan silinir.
7c - www.paradoxfan.com alan adında yayınlanmış bir içeriği sitemizdeki bağlantısını paylaşmadan başka bir sitede yayınlamanız yasaktır. Bu kuralın ihlalinde hakkınızda adlî işlemler başlatılabilir.
7d - Paradoxfan Yönetimi gerekli gördüğü koşullarda www.paradoxfan.com alan adında yayınlanmış bir içeriğin sitemizdeki bağlantısını paylaşarak alıntılanmasını da yasaklayabilir ve içeriği koruma altına alabilir. Bu tür bir yasak olduğunda içerik konusuna "hiçbir koşulda alıntılanamaz" ibaresi kırmızı ve kalın yazı ile eklenecektir. Böylesi açık bir ihtara rağmen korunan içeriğin alıntılanması durumunda içeriğin paylaşıldığı sitenin yönetimine durum bildirilir. İçerik yine de silinmezse içeriği yabancı sitede paylaşan (paylaşımın yapıldığı sitede kayıtlı olan) üye ve içeriğin paylaşıldığı sitenin yasal sahibi hakkında adlî işlemler başlatılır.
7e - Forumda ileti gönderen ve bir başka yöntemle içerik paylaşımında bulunan herkes, bu içeriklerin Paradoxfan Yönetimi tarafından haber vermeksizin tamamının yada bir kısmının kullanılabileceğini veya değiştirilebileceğini kabul etmiş olmaktadır.

8. Beğeni Kullanımı

9. Forum Birliğinin Korunması

Yapılacak İşlemler

1 - Yukarıdaki davranışların ortaya çıktığı durumlarda ilgili mesajlar ve konular silinebilir. Ekip Üyelerinin takdirine göre konular kilitli olarak yayında tutulabilir.
2 - Paradoxfan Uyarı Yönetmeliğine göre uyarılması gereken üye, ihlal ettiği kuralın karşılığı kadar uyarılır. Bazı durumlarda Uyarı Erteleme verilebilir.
3 - Paradoxfan Uyarı Yönetmeliğine göre yasaklanması gereken üyeler forumdan süreli veya sürekli olarak uzaklaştırılabilirler.
4 - Türk Ceza Kanunu’na göre internette suç olan eylemlerin tamamı bu site içerisinde de yasaktır. Bu eylemleri işleyenler forumdan uzaklaştırılır. Gerektiğinde üye hakkında adlî işleme başvurulabilir.
5 - Uyarı ve Uzaklaştırma işlemlerinin icrasında Türk Medeni Kanunu Başlangıç maddeleri dikkate alınır.
6 - Bir üyenin foruma giriş yaptığı İnternet Protokol (İP) adresleri ve foruma kayıtlı olduğu e-posta adresi Türkiye Cumhuriyeti kolluk güçleri olan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'na talep edilmesi halinde 7 iş günü içinde verilecektir.


Hazırlayan: kerem1249
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2018, 22:45:16 Gönderen: kerem1249 »
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı kerem1249

Türk Ceza Kanunu [Forum Kurallarına dahil]
« Yanıtla #1 : 16 Mart 2018, 12:15:32 »
TÜRK CEZA KANUNU
   Kanun No. 5237
Kabul Tarihi : 26.9.2004
BİRİNCİ KİTAP
Genel Hükümler

BİRİNCİ KISIM
Temel İlkeler, Tanımlar ve Uygulama Alanı


BİRİNCİ BÖLÜM
Temel İlkeler ve Tanımlar


   Ceza Kanununun amacı
   MADDE 1. - (1) Ceza Kanununun amacı; kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzen ve güvenliğini, hukuk devletini, kamu sağlığını ve çevreyi, toplum barışını korumak, suç işlenmesini önlemektir. Kanunda, bu amacın gerçekleştirilmesi için ceza sorumluluğunun temel esasları ile suçlar, ceza ve güvenlik tedbirlerinin türleri düzenlenmiştir.

Devamı: http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html
« Son Düzenleme: 16 Mart 2018, 12:20:59 Gönderen: kerem1249 »
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı kerem1249

Profil Yönetimi Şartnamesi
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2018, 12:16:52 »
Avatar Kuralları
- Dışarıdan link olarak konulan avatarların maksimum boyutu 1mb olmalıdır.
Not: Avatar olarak seçtiğiniz resmi 120x120 pikseli aşmamak üzere yeniden boyutlandırın ve png olarak kaydedin. Bu küçük boyutlarda png jpg'ye göre daha az yer kaplıyor.

İmza Kuralları
- İmzalarda bulunan yazı karakteri 12 puntodan büyük olamaz.
- İmzalara flash, video, müzik eklenemez.

Avatar ve İmzalarda forum kurallarına aykırı içerikler yayınlanamaz.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2018, 12:21:27 Gönderen: kerem1249 »
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı kerem1249

Türk Medeni Kanunu [Forum Kurallarına dahil]
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2018, 17:44:17 »
TÜRK MEDENİ KANUNU
   Kanun No. 4721
Kabul Tarihi : 22.11.2001
BAŞLANGIÇ

A. Hukukun uygulanması ve kaynakları
   MADDE 1. - Kanun, sözüyle ve özüyle değindiği bütün konularda uygulanır.
Kanunda uygulanabilir bir hüküm yoksa,  hâkim, örf ve âdet hukukuna göre, bu da yoksa kendisi kanun koyucu olsaydı nasıl bir kural koyacak idiyse ona göre karar verir.
Hâkim, karar verirken bilimsel görüşlerden ve yargı kararlarından yararlanır.

Devamı: http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k4721.html
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2018, 17:45:43 Gönderen: kerem1249 »
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı kerem1249

8. Beğeni Kullanımı
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2018, 17:47:35 »
8a - Forum Kurallarına uyulmadan gönderilmiş bir iletiyi beğenmek yasaktır.
8b - Karşılıklı beğenileşme yapmak ve haksızca beğeni sayısını arttırmak veya buna kalkışmak yasaktır.
8c - Övgü hak etmediği herkes tarafından anlaşılır bir iletiyi beğenmek yasaktır.
8d - Bir iletiyi şartlı olarak beğenmek veya bunu teklif etmek yasaktır.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı kerem1249

9. Forum Birliğinin Korunması
« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2018, 22:38:52 »
9a - Forum ile ilgili olumsuz görüşlerinizi ve şikayetlerinizi aşağıdaki usule göre bildirebilirsiniz;
1) Kısa ve önemsiz şikayetleri Global Moderatörlere yapmalısınız.
2) Görece önemli ve gerekli şikayetleri Yöneticilere yapmalısınız.
3) Aciliyeti bulunan, forum düzenini ve bütünlüğünü yakından ilgilendiren durumları İtiraz Dairesi birimine bilet göndererek bildirmelisiniz.
Forumla ilgili kasıtlı olmayan olumsuz düşüncelerini üyeleri topluluktan soğutmaya yarayacak biçimde paylaşan üyeler uyarılırlar.
9b - Forum aracılığıyla tanıdığınız bir üyeye forumdışı bir platformdan Paradox Interactive oyunları ile alakalı olup resmi olmayan sitelerin tanıtılması yasaktır.
9c - Forumun kendisinin, Yöneticilerinin veya İmtiyaz Sahibinin karalanması; bu suretle üyelerin forumdan soğumasını sağlayan davranışlar yapılamaz.
1) İhlal bilinçsiz olarak veya başkasının etkisiyle yapılırsa yapan kişi uyarılır.
2) İhlal kasten yapılırsa yapan kimse 100 Uyarı Puanı ile cezalandırılır.
3) İhlalin aynı üye tarafından birden çok kez kasten yapılması halinde üye forumdan kalıcı olarak uzaklaştırılır, yeniden kayıt yapması önlenir.
4) Ekip Üyeleri bu ihlalin yapılmasını önleyici her türlü tedbiri alır, ihlalden etkilenenleri doğru yönde bilgilendirir.
9d - Forumun kendisinin, Yöneticilerinin veya İmtiyaz Sahibinin hakkında forumdışı platformlarda karalama faaliyetleri yapıldığı tespit edilirse yapan kişi forumdan ve foruma ait olan her türlü forumdışı ağdan uzaklaştırılır. Bu ortamlara tekrar dönmesi engellenir.
1) Bu kural kapsamında verilen uzaklaştırmaya rağmen karalamanın foruma ait olmayan ortamlarda sürdürülmesi halinde, ilgili ortamlardan bunun yapılmasının önlenmesi ve yapan kullanıcının yasaklanması istenebilir.
2) Bu kural kapsamında verilen uzaklaştırmaya rağmen karalamanın sürdürülmesi halinde yapan kullanıcı hakkında Türk Ceza Kanunu hükümlerince suç duyurusunda bulunulur.
3) 2 sayılı fıkrada belirtilen durumdaki kullanıcının Türkiye ve KKTC dışında bir ülkede yerleşik bulunması durumunda ilgili ülkenin ceza yasalarına göre kovuşturma istemiyle adalet kurumlarına başvurulur.

Kaldırılan Kurallar
1: "5" sayılı başlığın "C" maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2018, 22:47:26 Gönderen: kerem1249 »
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~