Gönderen Konu: World of Tanks | Rehber  (Okunma sayısı 22426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Quaim

  • Kral
  • *
  • İleti: 4758
  • Faber est suae quisque fortunae
    • YokÖyleBişi Blogum
World of Tanks | Rehber
« : 25 Nisan 2011, 23:21:37 »
Arkadaşlar burada, gerek oyun içinde gerek resmi forumlarda gerek ise diğer forumlarda öğrendiğim ve duyduğum bilgilerden hazırladığım bir rehberi paylaşacağım.


Öncelikle tankların Tank Destroyerların ve SPG'lerin genel özellikleriyle başlayalım.


Tank nedir? Nerede kullanılır?


Tank, Bildiğimiz, tareti hareket eden ağır zırhlı araçlardır. Kullanım alanı her şarta uygundur. İsterseniz pusarsınız iserseniz haritayı turlarsınız. Kısacası tank, oyunun en geniş alanlara yayılabilen türüdür. Zırhı ortalama olarak her bölgede birbirine yakın değerlere sahiptir. Fakat arka kısmı ön ve yan kısımlara göre daha zayıftır.

Tank Destroyer nedir? Nerelerde kullanılır?

Tank destroyer, adındanda anlaşılacağı gibi tankları imha için geliştirilen, yüksek ateş gücüne sahip araçlardır. Taretleri hareket edemez. Bu yüzden ateş etmek için aracı döndürmeniz gerekir. Bu açıdan bakınca bu bir dezavantaj. Ancak ateş gücü yüksek olduğundan bu açığını kapatıyor. Zırhı, ön kısımda çok güçlüdür. İleri seviyelerde buna, yapısal olarak mermileri sektirmeside eklenince gerçekten çok ölümcül olabilirler. TD iseniz işin püf noktası doğru yerlerde pusmak ve düşmanın gelmesini beklemektir.


SPG nedir? Nerede kullanılır?


SPG, ikinci dünya savaşında tanklara karşı kullanılmamıştır. Fakat oyunda oda vardır ve çok önemli bir unsurdur. Spg'ler diğer türlerden farklı olarak yukarıdan ateş ederler. Bir nevi Mortar. Bu yüzden bunlarda avantaj vardır. Ateş güçleri yüksektir. Fakat zırhları çok zayıftır. Yakınına gelen bir tank, çoğu durumda sonları anlamına gelir. Bu nedenle bir SPG çok iyi bir yere saklanmalıdır ve düşmanlarını avlamalıdır. Radyo geliştirmeleri çok önemlidir.Genel terimlerTier
: Tier tank seviyesi anlamına gelir. Tier 1 tanklar: T1 Cunningham, Leichtetraktor, MS-1'dir.
Loltraktor: Oyun boyunca bunu bol bol duyacaksınız büyük ihtimalle. Loltraktor, Alman birinci seviye tankı olan Leichtetraktor'ün takma adıdır.
HE: Patlayıcı mermilerdir. Yangın çıkartırlar. Bu mermiler, özellikle kendinizden yüksek tier tanklarda, tank destroyerlarda ve SPG'lerde işe yarar.
AP: Armor piercing yani zırh delici mermiler, Tank destroyerların ön tarafında ve yüksek tier tanklara karşı etkilidir. Tank destroyerlarda bunları kullanabilir.
GL & HF: Good Luck and Have Fun anlamına gelir. İyi şanslar ve eğlenmenize bakın. Bazen GH şeklindede görülebilir. Good Hunting anlamına gelir. İyi avlanmalar.
Camping: Pusmanın genel adıdır. Yüksek tier tankların arasındaki düşük tier bir tank, eğer pusuyorsa pek sevilmez.
Spot: Gördüğünüz bir düşman tankını bazen tek gören siz olabilirsiniz. Bu tankı, tüm dostlarınızada göstermek için tanka nişan alarak "T" tuşuna basılması gerekir. Buna Spot etmek denir.
Scout: Gözcülük anlamına gelir. Bunun yapılabilmesi için mümkün olduğunca hızlı bir tank, karşı tarafın tanklarına doğru yol almalı ve gördüğü tanklara nişan alaran onları spot etmelidir.
Exp: Biraz MMORPG oynayan herkesin bileceği gibi EXP, experiance, yani deneyim demektir. Bunun puan türündeki karşılığı budur.
Money-Maker: Para basan tanklardır. Maç başına yüksek gelir getirirler. M4 Sherman bu tanklardandır. Bol para getirir.
Eazy8: Amerikan M4A3E4 tankının kısa adıdır.
Paper Hull: Zırhı ince olan tanklar için kullanılır.


Hiç exp/para kasamıyorum ne yapmalıyım?

Exp kasamamk bazı tankların kötü yanıdır. Ne yaparsanız yapın yinede exp kasamazsınız ve tank seviyesi atlayamazsınız. Neyseki bazı arkadaşların buna uygun çözümleri var. Baktınız ki exp alamayacaksınız. O zaman iki planımızvar. Birincisi hayata kalmak. Bu planı gerçekleştirebilmek için bir yerde saklanmanız gerekebilir. Baktınız sağ kalamayacaksınız. Dost tanklar birer birer dökülüyor. Sizde çıkın ve yapabildiğiniz kadar çok Spot yapın. Böylece bunlardan exp kazanabilirsiniz. Ölseniz bile en azından takımınıza yararınız dokunur.

Aynı durum para gelmeyen tanklar içinde geçerlidir. Ek olarak hayata kalmak, olabildiğince az hasarla kurtulmak, sizi fazla masraftan kurtaracağı için kazanacağınız parada artacaktır.

Diğer taktik için ise birden fazla tank lazımdır. 5 adet tank bu taktiği uygulamak için uygundur. Para kasmak için bu taktiği kullanabilirsiniz. Tek tek girip tanklarınızla scout yapacaksınız. Büyük ihtimalle ilk dakika içerisinde öleceksiniz ve tankınız, maç bitmeden gelmeyecek geri. Bu yüzden 5 civarında tankınız olması sizin için yararlı. Durmadan bunu yaparak hızla para kasabilirsiniz.


Kimin neye göre avantajı var?

Alman Tankları: Çoğu kişinin seçtiği tanklardır. İkinci dünya savaşında ün yapan Alman tankları, ünlerine yakışır bir şekilde oyunada yansıtılmış. Kalın zırhları ve yüksek ateş güçleriyle düşmanı alt etmekte çok iyiler. Fakat düşük hızları nedeniyle kolay yem olma dezavantajlarıda var.  Heavy tankları gayet sağlam. Medium tankları ise orta mesafelerde çok iyİ olmasına rağmen yakın mesafede çuvallayabiliyorlar. Almanlar, tek başına takımını savunabilecek oyuncular için idealdir. Eğer benim için hız önemli değil, aksiyona sonradan girsemde olur. Yeter ki oyunu çevirme gücüne sahip olayım diyorsanız Almanlar size göre.


Sovyet Tankları: Sovyetler, hem bana göre hem de çoğu oyuncuya göre oyunun en iyileri. Sovyet tankları, gerek zırhlarının eğimli yapısı gerekse kalınlığı nedeniyle hiç kolay av olmuyorlar ve mermiler zırhlarından çok sekiyor veya pek zarar veremiyor. Hızları genel olarak yüksek ve ateş güçleri fena değil fakat gerek odaklanma süreleri gerekse odaklanma oranları düşük olduğundan dolayı uzak mesafede pek işe yaramayan tanklar oluyorlar ancak yakın mesafede görürseniz kaçmanız şiddetle tavsiye edilir. Sovyet medium tankları, oyunun en iyi medium tankları. Özellikle T-54, çok az damage alıyor ve çok büyük belalara neden oluyor. Ayrıca oyunu çevirme yeteneğinede sahip tanklardır.


ABD Tankları: ABD tankları, Alman ve Sovyet tanklarının ortasındadır her açıdan. Çoğunun zırhı sovyetlerden iyi fakat Almanlardan kötüdür. Hızlarıda Almanlardan fazla fakat Sovyelerden düşüktür. Ateş güçleri yüksektir ve her mesafede iş yapabilir tanklardır. ABD medium tanklarından Pershing, oyunun en sevilen tanklarındandır ve çok güçlüdür. Heavy tank olan T-29 ise çoğu oyunda oyunu değiştiren ank olmuştur ve düşmanı tekbaşına harap edebilecek bir tanktır.


Unutulmaması gerekenlerKötü tank yoktur. Kasması zor tank vardır. Örneğin Hetzer bu tanklardandır.
Düşük tier tanklar, genelde az exp verir ve bu durum tier arttıkça değişir. Yüksek tier yüksek exp ve para getirir.
Tank upgradeleri çok önemlidir. Bunlar yapılmadan çoğu tank 5 para etmezdir.
Tankların yan tarafları ve arka tarafları zayıftır. Bu nedenle asıl hedefiniz bu bölgeler olsun.
Bir TD öldürmek için en iyi yöntem arkasına veya yanına geçerek hareketini durdurmak, böylece onu işe yaramaz hale getirmektir.
Hiç bir tankı küçümsemeyin. Ufak tanklar bile büyük işler başarabilir.
Hiç bir tankıda fazla büyütmeyin. Oyunu çevirebilecek tanklar bazen ilk dakikada patlayabilir.
En önemli şey ise bunun bir oyun olduğunu unutmayın. Arada bir bırakın oyunu. Çıkın dolaşın biraz hava alın. Kendinizi bilgisayara mahkum etmeyin.Ufak tefek tüyolar:


1- Karşınızdaki tanklar yüksek tier. Siz ise düşüksünüz ya da henüz onlara zarar verecek veya onları patlatacak seviyede değilsiniz. Ancak durarakta exp kazanamazsınız. O zaman sizin takımınızdaki yüksek tier bir tankın peşine takılın ve onun vurduğu tanka vurun. Burada önemli olan düşmanın sizi görememesidir. Eğer grülürseniz kolay av olarak ilk hedef siz olursunuz. Bunun için yapmanız gereken ya takip ettiğiniz tankın ardına saklanmak ya da düşman tank ateş ettikten hemen sonra çıkarak ateş etmek ardından tekrar saklanmaktır. Böylece düşman tankına siz vuracaksınız fakat onlar size vuramayacak.
2- Merminiz biti ve yüksek tier bir tanksınız. Düşmanlarınız ise sizden tier olarak ve boyut olarak küçük. Bu durumda yapmanız gereken şey, düşmanınızı ezmektir. Düşmanınız düşek tier bir tank ise birazdan parçalanır. Yükseks tierlarda bu pek işe aramaz ancak bazı maçlarda çok işe yarar.
3- Karşınızda bir TD var ve topunu size çevirmiş. Kaçmadan önce tek mermi atma şansınız olacaktır büyük ihtimalle. Bu şansınızı eğer rakibin canı yüksese paletine ateş ederek kullanın. Eğer şansınız var ise paleti parçalanacak ve TD biraz yan dönecektir. Şansınız daha fazlaysa sizi göremeyecek açıya dönebilir.Medium ve Heavy tanklar arasında ne fark vardır?

Arkadaşlar tech tree'ye bakan bir kişinin göreceği gibi aynı tierde hem medium hem de heavy tanklar vardır. Fakat bu tankların özelliklerini incelediğimiz zaman aralarında farklar olduğunu görürüz. Şimdi tek tek bu farkları inceleyelim.

Medium tanklar

 Zırhı Heavy'ye göre daha zayıftır fakat çoğu, eğimli yapıları nedeniyle mermileri daha çok sektirir veya damage almaz pek. Bu durumları bir nebze eşitler.
 Hızlıdırlar. Medium tanklar, heavy'lere oranla epey hızlıdır. Bu hız avantajı kendisini oyunlarda belli eder. Önemli görünmese bile hız, oyunda çoğu zaman her şeydir.
 Medium tankların çoğu money-maker'dır. Yüksek gelir getirirler. Ayrıca medium olmaları nedeniyle repair ücretleride heavy'lere oranla daha düşüktür.

Heavy tanklar

 Zırhları kalındır veçoğu durumda az damage alırlar. Fakat çoğunun zırh yapısı eğimli değildir. Buda medium ile durumu eşitlemektedir.
 Yavaştırlar fakat çoğu heavy tank, oyunun gidişatını değiştirebilir. Sonradan aksiyona dahil olabilirsiniz fakat emin olun buna değecek tecrübeler yaşayacaksınız.
 Para normal düzeylerde gelir. Zarar etmezsiniz çoğunda. Exp konusunda ise iyi bir oyuncu iseniz pek sıkıntı çekmezsiniz.
 Bana hangisi daha uygun nereden bileceğim?

Bu durum tamamen oyun yapınızla alakalıdır. Eğer "Ben hızlı oynarım arkadaş. Düşman bana bakamadan ben onun etrafında iki tur atarım. Silahımda iyi olacak ki rahat öldüreyim. Kolay öldürdükten sonra zırhım çok farketmez." diyorsanız medium tanklar tam size uygundur.

Ancak eğer "Ben ağır bile olsa aksiyona girdiğim zaman değişiklik aratmak isterim, karşımdakiler beni gördüğü zaman korksun isterim, zırhım güçlü olsun ve ateş gücüm yüksek olsun." derseniz heavy tanklar size göredir.


« Son Düzenleme: 26 Nisan 2011, 16:43:09 Gönderen: Quaim »
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.