Gönderen Konu: I.Dünya Savaşı strateji oyunu.'Strategic Command World War I: The Great War'  (Okunma sayısı 14757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cfka

 • Azab
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
1917'de Rusya'da kesin olarak devrim oluyor mu? Yoksa National Morale durumuna mı bağlı? Bir de merak ettim diyelim Fransa'yı mağlup ettik oyunda bunlarla ilgili surrender eventları var mı?
 

Çevrimdışı Baris

Oyunda ulusal moral belli bir seviyenin altına düştüğünde belli eventler var. Campaiign oyunun açılış ekranında script menüsünden eventler gözüküyor. Rusya için first,second revolution misal. Fakat ulusal moral çok düşmeden devrim olmuyor. Rusya'da devrim olduğunda ALmanya'da etkileniyor, bolşevik akımlar güçleniyor vs..üretim düşüyor. Oyun tarihsel fakat direk körü körüne tarihsel değil. Fakat tabiki Osmanlı için Sinusi ve Arab revolt eventleri her oyunda çıkıyor.

Herhangi bir ülke %1 ulusal moralin altına düştüğünde teslim oluyor. Teslim olunca birliklerin o ülke sınırından çekiliyor. Oyunun campaign açılış ekranında yazdığı gibi eğer sadece başkentler ele geçirilirse minor victory ve eğer aynı ittifaka dahil iki major devletin morali 0 olursa major victory oluyor.

Sırplar dediğin gibi biraz teslim olması zor ve çok uğraştırıyor.. Belgrad ele geçirilse dahil Niş ve Üskübe başkenti taşıyorlar. Oyunun başında Ruslar yıldırım hızıyla Avusturya-Rus sınırındaki Silesia madenlerine saldırdığından oraya savunma hattı kurmak ve öncelik vermek  önemli. Bulgarlar savaşa girdiğinde tekrar Sırplara saldırı düzenlemek daha mantıklı. Oyun diplomatik dengeler açısından mükemmel.

Düzenleme: Düzeltiyorum Sinusi eventi tarihi seçenek ve şart değil. Belli bir ekonomik yatırım karşılığında Trablusgarptaki arap aşiretler Osmanlıya milis olarak yardım ediyor.
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2013, 09:04:40 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı cfka

 • Azab
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
An itibariyle yeni bir oyuna başlıyorum(1914 Call to Arms senaryosu). Gelişmeleri ara ara buradan yazacağım, hem oyunu merak eden arkadaşlar görmüş olur hem de Barış gibi tecrübeli arkadaşların yardımıyla ben de öğrenmiş olurum. Daha önceleri iş-güç sebebiyle 5-6 Turn oynayıp kapatmıştım bir türlü adam akıllı uğraşamadım şu oyunla, bunda savaşın sonunu getirmeyi planlıyorum. Zorluk seviyesi Beginner olarak ayarladım.

Tarihsel planların aksine ben savaş planımı farklı kurguladım. İlk aşamada Alsace-Lorraine'de, dar cephe hattında olabildiğince az kuvvetle savunma yaparak tasarruf ettiğim kuvvetleri doğuya ve Sırbistan cephesine paylaştırmayı düşünüyorum. Dolayısıyla Belçika'ya saldırmayacağım. Temel hedefim İtalya savaşa girmeden,Sırbistan'ı safdışı bırakmak. Bu sayede hem Avusturya-Macaristan kuvvetlerini İtalyan cephesinde kullanabilirim, hem de Bulgaristan üzerinden Anadolu'ya yardım ulaştırabilirim..Çünkü Osmanlı'nın mevcut endüstrisi ve seferberlik hızıyla Alman yardımı olmadan,Doğu'da fazla tutunabileceğimi düşünmüyorum. Daha önceki oyunlarda gördüğüm kadarıyla Ruslar ani taarruzlarla bir anda Trabzon ve Erzurum'un kapısına dayanıyor. Sırbistan yenilene kadar Kuzey-Doğu Cephesi'nde savunmada kalıp, Sırbistan'ı teslim aldıktan sonra Ruslar'a üç cepheden saldırarak NATİONAL MORALE'i düşürüp devrimi erkenden tetiklemek istiyorum.(oyunda bu mümkün mü emin değilim)(tabi bir de Rus Devrimi'nin Almanya'ya etkisi ne boyutta olacak, orası da önemli)

 

Çevrimdışı Baris

Mükemmel. Oyunundan resimleri bekliyorum.
Genel olarak operasyon planı güzel. Ekleme olarak her bir birimden "strenght" puanı eksildiğinde dahil ulusal morali etkiliyor. Ve ayrıca Osmanlı ve Rusya'nın başlangıç ulusal moralleri oldukça düşük ona dikkat etmek lazım. Oynadığım oyunda mezapotamya ve filistin bölgesini İngilizler ele geçirdi fakat diğer bölgeler kontrolümde. Ama Osmanlı imp. ulusal moral %4. Dediğin gibi Avusturya-ALman birliklerinin bir şekilde Anadolu ve filistin bölgesine takviye yapması lazım. Bu da bir anlamda Bulgaristan'ın mutlaka bir an evvel ittifaka katılması ve Sırbistan'ın erken düşmesini gerektiriyor.

Oynadığım oyunda Fransızlar genel olarak 1917 martına kadar çok ilerleyemedikleri halde Almanya'nın ulusal morali düşüktü. Bunu tetikleyen nedenlerden biri norveç, isveç ticaretini baltayan Rus filoları ve Almanların çok asker kaybetmesi ; fakat  yapımcısı biraz ALmanya'nın ulusal moralini yamayla arttırabiliriz demişti. Bu da aklında olsun.
En son 1917 nisan ayında "Zimmermann Telegram" eventi geldi. Buda ABD'nin savaşa resmen girmesi demek. Fakat bu event ALmanya'yı oynayan oyuncunun "restricted warfare" i çok kullanmasıyla ilgili. Arada ABD ticaret hattına saldırı düzenleyen denizaltıları başka bölgeye kaydırmak gerek. Oyun tam bir denge üzerine kurulduğundan dezavantajı ise bu sefer Almanya ticareti baltayamadığı için ulusal moral kazanamıyor.
 

Çevrimdışı cfka

 • Azab
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
Hocam resimler için hangi programı kullanıyorsun? Fraps nedense çalışmadı bu oyunda?
 

Çevrimdışı Baris

Fraps çalışmadığı  zaman oyunu ve fraps programını tekrar açıp kapatıyorum fakat nedense hiç bir şekilde  diplomasi ve araştırma arayüzünün screenshot'ını alamıyorum. Onun için printscreen tuşuyla word veya excel'e yapıştırmak lazım ama oda uğraşılacak iş değil fazla zahmetli.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2013, 12:14:41 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı cfka

 • Azab
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
Oyunda 6 Kasım 1915'e kadar geldim. Fraps sorunlu olduğu için resim ekleyemiyorum fakat oyundaki gelişmelerden biraz bahsedeyim. Oyunun gidişatını anlayabilmek için Fog of War'ı kaldırmak suretiyle ara ara ufak bir hile yaptım.

Daha önceki planlarıma uygun olarak ilk aşamada Sırbistan sınırındaki mevcut birliklere ek olarak 2 kolordudan oluşan Avusturya-Macaristan 2.Ordusu'nu ve Von Kluck kumandasındaki 5 kolurduyu Sırbistan'ın fethi için görevlendirdim. Batı'da cepheyi genişletmeyerek 3 orduyla Alsas-Loren'de savunma yaptım, burada Fransız ve İngilizler ciddi kayıplar verdiler. Doğu'da savaşın ilk aylarında Doğu Prusya'yı Memel haricinde elimde tutttum, 1914 sonlarında Varşova önlerine geldim, Galiçya'da ise 1915'e kadar Ruslar savaşın ilk aylarından başlayarak uzun süre Przeymsl ve Lemberg'i kuşattılar fakat alamadılar. Bu arada Ekim ayında savaşa giren Osmanlı ile Doğu Cephesi'nde savunmada kaldım, Ruslar kış geçtikten sonra iki kolorduyla Van'a yürüyeşe geçtilerse de şehri savunmayı başardık. Van'daki Ermeni ayaklanması da bastırıldı. (Neden bilmyiorum, Sarıkamış üzerinden saldırmadılar.Sayıca üstün olmalarına rağmen ciddi bir tehdit yaratamadılar.) İngilizler 7 Kasım'da Adana'ya çıkarma denemesi yaptılar, başarısız oldular. Ani bir saldırıyla Kanal'ı geçip, Mısır'a yürümek istedim, ben de başarılı olamadım. Fakat yinede Kanal'daki sayı üstünlüğümü koruyorum.

1915 baharında hala direnen Sırbistan'a karşı savaşı yoğunlaştırdım, yıpranmış Rus ordusuna karşı da geniş bir harekat başlattım.

Sırbistan'da 22 Mayıs'da Belgrad'dan sonraki başkent Nish'i aldım, Üsküp'e yürüyüşü başlattım. Sırbistan'ın teslim olması 28 Ağustos 1915'i buldu. Bu sırada İtalya savaşa girmişti. Sırbistan'ın tesliminden sonra da Bulgaristan bizim safımızda, Yunanistan karşı tarafta yerini aldı. Alman-Avusturyalı-Türk-Bulgar ortak saldırısıyla Selanik ele geçirildi. Karadağ ve Arnavutluk coğrafi konumlarından da yararlanarak direniyorlar.

Doğu Cephesi'nde ise; Memel kurtarıldı, Litvanya içlerine ilerleme başladı. Varşova düştü, Brest-Litovsk'a dayandım. Avusturyalılar da Galiçya'yı kurtardı, Ruslar Tarnopol ve Czernovitz'de direnmeye çalışıyorlar.

Fakat 23 Ekim'de beklenmedik bir gelişme oldu, Fransa Alsas-Loren'i geçemeyeceğini anlayınca Belçika'ya savaş ilan etti. Dolayısıyla Rusya'dan bazı birlikleri çekmek zorunda kaldım.

Mevcut durumu özetlersek;
- Özellikle Polonya ve Galiçya'da Ruslar çok büyük kayıplar verdiler, telafi edebileceklerini sanmıyorum. Rus cephesi çökmüş durumda. Hem sayısal, hem stratejik üstünlük tamamen bende.
- İtalyanlar Trento'yu alıp İnssbruck'a ilerlediler. Hem Sırbistan'dan hem de Doğu'dan getirdiğim yeni birliklerle orada durumu dengelemeyi umuyorum.
- Osmanlı'nın durumu şu anda gayet iyi, Ruslar beklediğim saldırıyı gerçekleştirmediler, Van üzerinden cılız bir saldırı gerçekleştirdilerse de başarılı olamadılar. Kış geçtikten sonra ben Kafkaslar üzerinden bir saldırı yapmayı planlıyorum. Basra'dan çıkan İngilizler Kut'ül Amare'yi ele geçirdiler. Süveyş'de ise durum lehime. Çanakkale cephesi açılmadı.
- Fransızlar'ın Belçika'ya beklenmedik saldırısı, beni baya şaşırttı. Başarılı olurlarsa savaşın lehimde ilerleyen mevcut seyri değişebilir.
- İngilizler donanmamı neredeyse yok ettiler. Dolayısıyla ticaret yolları kesilmiş durumda, sıkıntı büyüyebilir. Almanya'nın ULUSAL MORAL'i 78.

Batı cephesinin genişlemesi planlarımı değiştirdi, gelecek aylarda Rusya'ya öldürücü darbeyi vurmayı planlıyorum. Aksi halde üstünlüğü yitirebilirim.

Beginner'da açtığımdan olsa gerek oyun kolay geldi. Bir de şöyle bir şey var. Bilgisayar çok fazla sayıda HQ üretmiş. Yapay zeka sorunu mu yoksa var mı bir bildiği..  ???
 

Çevrimdışı Baris

Güzel. operasyonel planın anlatımı çok iyi.  ;)

Belçika'yı işgal edip endüstrisine el koymak ve cephe genişliği sağlamak bir yöntem. Diğer yöntem de anlattığın gibi nasıl olsa sıkışık cephede işe yaramayacak birlikleri reserv niyetine kullanmaktansa bir an evvel cephe savaşına sokmak için Sırbistan'a göndermek. Belçika'ya savaş açmamanın bir eksisi bazen HQ birliklerinin dar bir alandan geçişi zor olabiliyor ve çok öne atılan süvari birlikleri ve kolordular ikmalsiz kalabiliyordu. Ben öyle bir taktiği ilk oynadığım Pbem oyunda uygulamıştım. Rakip ve ben oyunda çok tecrübesiz olduğum için Paris'in bir hex kadar yakınına kadar bile geldim. Fakat artık Marne mucizesi gibi bir şey oldu herhalde ki aynı tarihsel olarak geri çekilmek zorunda kaldım. Sonra 1915 mayısında Berlin düşmüştü.  Oyunda organizayon,moral ve ikmal çok önemli.
 Fakat hızlı ve yavaş ilerleme de dengeli olmalı. Çok yavaş ilerlendiğinde bu sefer İngiliz sefer birlikleri yavaş yavaş Fransa kıyılarına çıkıyor.

Varşova'nın düşmesi iyi olmuş. Benim de yeni öğrendiğim şeyi açıklayayım. Varşova ve yakınlarında 4 adet birlik bekletildiğinde ALmanya'nın ulusal morali artıyormuş. Onun dışında Brest-Litovsk önemli bir şehir.

Benim Pbem oyunumda da rakibim pek sarıkamış üzerinden saldıramadı. Oraya çok biriktim ve level 3 hendek kurdum. Fakat güneyde neredeyse Hatay'a yaklaştı. Eleşkirt, Van ulusal moral değeri olan şehirler ve hala kontrolümde fakat diğer ulusal moral puanı olan Bağdat ve Damascus 'ın yanında kaybettiğim 14 kolordu benim ulusal morali %8'e indirmişti.
Fransa'nın belçika'ya savaş ilan etmesi ilginç gerçekten. Bulgaristan ve Osmanlı ile Sırpların sıkıştırılması da güzel. Bazen duruma göre Yunanlılar İttifak devletlerine katılabiliyor.
Bana göre Almanya'nın biraz daha denizaltıya ihtiyacı var ki en azından "unrestricted warfare" yapıp moral kazansın. Seninde belirttiğin üzere benim pbem oyunda da farklı bir şey olmamıştı. Rus-Fransız ve İngiliz donanması çok güçlü. Hele Rusların tarihsel olarak Alman donanmasından  çekindiği düşünülürse biraz ayar lazım.

Yapay zekaya karşı senaryolar dışında call to arms campaign'inde oynamadım. Fakat benim bildiğim bazı şehirlere yaklaştığında bedava "detachment" birlikleri beliriyor(Ve belki bazen HQ'larını yok ettiğinde bedavadan HQ alıyorlar ama emin değilim). Aynısı bazen oyuncu için de geçerli bazı stratejik şehirler tehdit edildiğinde. Fakat yapımcısı bu birliklerin yapay zeka tarafından kesinlikle saldırı amaçlı kullanılmadığını söylemişti. Genel alarak tavsiye edilen yapay zeka ayarlarında experience bonusu vermek gerekir deniyordu. Breakthrough ek paketi ile yapay zeka daha iyi deniyor ama o oyunu oynamadım.

Bence bu hikayeyi resimlerle desteklesen şahane hikaye olur. Devamını beklkiyorum.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2013, 15:52:05 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı cfka

 • Azab
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
Yunanistan'da iç savaş gibi bir event gelmişti. Bunun sonucunda tarafını belirliyor olabilir.

Açıkçası Fransa'nın Belçika'nın tarafsızlığını ihlal edeceğini düşünmemiştim, bilseydim böyle olacağını Fransa üzerine yoğunlaşırdım. Ayrıca coğrafi şartlar, ikmal koşulları gibi sebepler dolayısıyla ne kadar asker yığarsanız yığın Sırbistan işgali pek kolay olmuyor. Keza Sırbistan'ın dar cephe hattına çok fazla yığınak yapmak da anlamsız.Ben 1915'e kadar Sırbistan'ı teslim almayı öngörmüştüm, olmadı.

1916'ya kadar Ortadoğu'da Osmanlı'nın sayısal üstünlüğü var. Daha sonra İngiliz takviye kuvvetleri Basra'ya ulaşıyor ve Bağdat yolu açılıyor neredeyse.

Dolayısıyla ben stratejimi kurarken yanlış yaptığımı anlıyorum. Rusya'yı kısa sürede savaşdışı bırakmak düşüncesi pek doğru değil. Uçsuz bucaksız toprakları ve mevsim koşulları onlar için doğal savunma sağlıyor. Rus cephesi çökse bile Rusya içlerine ilerlemek zaman alıyor. 1916'ya gelindiğinde İngiliz takviye kuvvetleri hem Batı'da, hem de Ortadoğu'da tamamen yerleşmiş oluyorlar. E tabi donanmanın yetersizliği sorunu da var. Böyle olunca Merkez Kuvvetler olarak insiyatifi kaybediyoruz. Ayrıca Arap İsyanı da Osmanlı'nın belini büküyor. Bence İttifak Devletleri için 1915 yılı çok kritik. Hem geniş anlamda hem de cephe bazında operasyonel kararları doğru vermek gerekiyor. Oyunda bu hakikaten önemli.
Ben daha genel stratejileri sevdiğim için uzun senaryosu ilgimi çekti, cephe üzerinden daha askeri stratejiler üretmeyi sevenler için oyun daha spesifik senaryolar da sunuyor.(Balkan Savaşları, Kut-ül Amare Kuşatması da dahil)

Oyun aslında detaylı kararlar vermeyi gerektirse de, bu tür diğer oyunlara göre kolay gibi. Mantığını kavramak çok fazla zaman almıyor, ama ustalaşmak için biraz tecrübe gerekiyor bence. Özellikle şu forumda pek çok kişinin beğeneceği ve rahatlıkla oynayacağı bir oyun. Fakat fiyatı biraz yüksek ilginin az olmasının bir sebebi de bu olsa gerek. Gerçi hakkını veriyor, oyun süresi de oldukça uzun. Bir yılı oynamak benim en azından 6-7 saatimi aldı.

İlerleyen süreçte resim de koyacağım Barış.
Bu arada bu PBEM nasıl oluyor? Daha önce hiç oynamadım PBEM yoluyla, teknik olarak soruyorum yani.
Bir de bu tarz önerebileceğin oyunlar var mı? Pride of Nations'ı gördüm burada önerir misin?
 

Çevrimdışı Baris

İkmal ve birliklerin HQ'ya  yakınlığı çok önemli. Özellikle harita üzerindeki bir turdaki manevra mesafeleri çok gerçekçi. Bir tur duruma göre 1-2 haftalık zaman dilimini kapsıyor yanlış hatırlamıyorsam.  Sırbistan'ın  ve Osmanlı imp.'luğunun doğu cephesi savunmasına arazi yardım ediyor o yüzden ruslar gemiyle Trabzon'a çıkarma yapmaz ise problem yok. Ayrıca Alp dağları da İtalyan hücumuna karşı doğal savunma zeminini oluşturuyor. Oyunun campaign bölümü bunları simule etmesi açısından oldukça başarılı. Italya uzunca bir süre dağları aşamamıştı 1. DS'ında. Zaten özetlemişsin.


Oyun aslında detaylı kararlar vermeyi gerektirse de, bu tür diğer oyunlara göre kolay gibi. Mantığını kavramak çok fazla zaman almıyor, ama ustalaşmak için biraz tecrübe gerekiyor bence. Özellikle şu forumda pek çok kişinin beğeneceği ve rahatlıkla oynayacağı bir oyun. Fakat fiyatı biraz yüksek ilginin az olmasının bir sebebi de bu olsa gerek. Gerçi hakkını veriyor, oyun süresi de oldukça uzun. Bir yılı oynamak benim en azından 6-7 saatimi aldı.

İlerleyen süreçte resim de koyacağım Barış.
Bu arada bu PBEM nasıl oluyor? Daha önce hiç oynamadım PBEM yoluyla, teknik olarak soruyorum yani.
Bir de bu tarz önerebileceğin oyunlar var mı? Pride of Nations'ı gördüm burada önerir misin?

Evet oyun mekaniği olarak komplike değil. Fakat diğer savaş oyunu tarzı oyunlarda görülen senaryo bilgisi çok gerektiriyor rakibe karşı başarılı olmak için. Bazı detaylar manual'da yazmıyor.  Özellikle 1915 yılına girildiğinde cepheler genişliyor ittifaklara yeni devletler katılıyor ki bu tür oyunları pbem olarak oynadığın zaman en ufak stratejik kararlarının etkisini görebiliyorsun ve oyundan müthiş zevk alıyorsun. Ki araştırma,diplomasi ve birlik üretme seçimlerin sonucu savaşın seyirine etkileri oldukça belirgin. Bu oyun bile Paradox oyunlarında sözde olduğu  varsayılan fakat aslında hiç olmayan stratejik derinliğinin çok ötesinde.

Tespitine gelecek olursam haklı tarafı var fakat daha önemli sebebi artık tur-bazlı oyunların tercih edilmiyor oluşu. Real-time tarzı hızlıca oynanan strateji oyunları daha revaçta. İkinci neden ise bu tür oyunları oynayan kesim dünyada biraz yaşça ve bilgisiyle entellektüel kesimden sayılıyor. Bu oyun ve tavsiye edeceğim oyunlardan olan AGeod oyunlarını(forumda bir bölüm o oyunlara ait) oynayan kesimin büyük bölüm 35-60 yaş arası. Öyle bir anketleri vardı.  ;)

Zurnanın koptuğu yerde bir de John Tiller ustanın 'Panzer Campaigns" serisi var. Daha çok taktiksel boyutta oyunlar. Eski Talansoft ve Operational Art of war benzeri.  Misal schiffen planı'nı 1400 adet birlikle gerçekleştiriyorsun. France'14 oyununda  böyle bir maceraya pbem olarak girmiştim fakat müthiş zaman istiyor. Fakat arada orta boyuttaki senaryolarını pbem oynarım. Burdan çok oyuncu çıkıyor. Bir kaç AAR'de var.
http://www.theblitz.org/message_boards/forumdisplay.php?fid=11
 Tarihsel gerçekçiliği ön planda ve bir nevi PC'deki savaş oyunculuğunun temel direği oyunlar. Fakat bunların hepsi tur bazlı.
Pride of nations dışındaki her Ageod oyunu öneririm. Ageod oyunları iyi bir başlangıç olur.

Strategic command ww1'da ALmanya'yı seçeceksen Pbem'i işaretliyorsun turu oynadıktan sonra next turn'a basıp ana menüye dönüyorsun. Daha sonra Pbem klasörü altındaki dosyayı rakibin e-mail adresine gönderiyorsun. Burdaki ana centilmenlik kuralı bir turu bir kaç defa yüklememen lazım. Rakip turu oynadıktan sonra sana gönderdiği dosyayı bir kere yükleyip turu tamamlayıp next turn'e basman lazım. Bunun mantığı deneme yanılma mantığıyla turunu oynama diye.


 

Çevrimdışı Baris

1917 haziranda ilk tank birlikleri. Fransız piyadesi topçu destekli saldırısında Lüksemburg'u geri aldı.. Alman hattı Stutgard'a doğru cepheyi genişletilecek sızmalara karşı. Arkada reserv birlik bırakılmayacak çünkü Ruslar Danzig üzerine doğru yeni dalga  harekat başlattı. Bütün birlikler batı cephesinde çizgi hattı oluşturup hendek kazmaya başlayacak. Alman sanayisinin bir kısmı işçi isyanlarından dolayı verimlilik kaybı yaşamakta.

Osmanlı ve Bulgar orduları balkanlarda oldukça aktif fakat Osmanlı İmp.'luğu teslim olmak üzere zira Medine'den sonra bütün ortadoğu İngiliz birlikleri ve arap milislerinin kontrolünde Adana dahil.  Yunanistan ve ABD savaşa girdi.


Genel harita.


Tıklayınca büyür.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2013, 16:56:09 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Abdulhamid III

 • (lawgiverkhan)
 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 359
  • Profili Görüntüle
Demosunu indiriyorum. Anladığım kadarıyla oyun biraz zor. Oynayabilirsem ve beğenirsem oyunu alabilirim. Sitesinde 45$ diyor. Biraz pahalı gibi geldi.
 

Çevrimdışı Baris

Demosunu indiriyorum. Anladığım kadarıyla oyun biraz zor. Oynayabilirsem ve beğenirsem oyunu alabilirim. Sitesinde 45$ diyor. Biraz pahalı gibi geldi.

Genel olarak steam ve gamersgate dışında satılan ve bizzat yapımcının aracı sokmadan  sattığı  oyunlarda fiyatlar böyle. Bu oyunda ve buna benzer oyunlarda bazen dağıtımcılığı başka firmalar yapıyor fakat indirim oranları steam'deki gibi işlemiyor. Steam'de aşırı derecede firmaları indirime zorladığı için yapımcı steam'ı tercih etmiyor. Çünkü alıcı kitlesi belli. Ama kısa lafın özü hem tarihsel hemde dengeli oynanabilirlik sağlayan oyun(Pbem oynanışta)geliştirmesinin zor olduğunu ve  az çok doğru, makul  OOB(savaş düzeni) talep edildiği için oyun yapımında harcanan emek fazla. Özellikle tarihsel araştırma, geliştirilen oyun motoru ve tekrar oynanabilirliği olan bir senaryo geliştirmek maliyetli.   Aslında fiyatı normal. Gözü kapalı tavsiye edeceğim bir oyun. 2-3 campaign ve bir çok tarihi senaryo var. Özellikle rakiple tur bazlı Pbem oynanışı büyük avantaj.

Fakat demosunu oynamanı tavsiye ederim başta. Oldukça diyaloğa açık ve köklü bir yapım ekibi var ve oyunun yarı yolda bırakılma şansı yok. CFKA'nın dediği gibi bu forumda ilgi gören bir oyun olabilir o kadar karışık bir oyun değil.
 
 

Çevrimdışı unonimus

 • Ağır Süvari
 • *
 • İleti: 3153
 • Kinoshita Hideyoshi
  • Profili Görüntüle
Demosunu indiriyorum. Anladığım kadarıyla oyun biraz zor. Oynayabilirsem ve beğenirsem oyunu alabilirim. Sitesinde 45$ diyor. Biraz pahalı gibi geldi.
War in the East 90 dolar mı neydi :D .

gamersgate
Paradox'un farkı :) .
 

Çevrimdışı cfka

 • Azab
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
Oyunu öğrenmek Paradox oyunlarını öğrenmekten daha zor değil. Bence nispeten daha basit bir mantığı var. Ben genelde böyle hardcore stratejileri pek beceremem ama bunu rahat çözdüm. İmkanı olan arkadaşlara gerçekten öneririm, özellikle 1.Dünya Savaşı'na ilgi duyanlar mutlaka oynamalı.. Hem böyle gerçekçi savaş sistemi olan hem de HOİ deki serbestliği sağlayan bir oyun çıksa keşke.
Barış senin oyununda Rusya savaştan çekilince ne olacak çok merak ediyorum.( Ruslar savaşa devam ederse yenilgi ufukta gibi görünüyor). Bir de Doğu Prusya'daki ordunun akibeti ne oldu? Rakibin onları kuşatarak sağlam bir darbe vurdu herhalde sana?
 

Çevrimdışı Baris

Cfka, Bir anlamda serbestlik her oyunda farklı diplomatik seçimlerle farklı devletlerin ittifaka katılmasıyla sağlanabiliyor ve ilaveten araştırma& üretim seçimleriyle. Misal bu oynadığım oyunda Yunanistan itilaf devletlerine katıldı fakat diğer oynadığım oyunda Yunanistan ve Bulgaristan ittifak devletlerine katılmıştı. Ki ayrıca Romanya diğer oyunda savaşa girmedi hala. Bu oyunda HOI'daki gibi bir savaş öncesi hazırlık için bir zaman dilimi yok. Zaten Osmanlı İmp. balkan savaşından yeni çıktığı için fazla bir zamanı da yok. Genel olarak bu tür oyunların ortak özelliği savaşarak üretmek ve bir anda karmaşanın içine atılmak. Önemli bütün cepheler mevcut fakat  Belçika Kongo'su ve Doğu afrika'daki Fransız Alman muharebeleri de tarihsel olarak ilginç. Senaryo yerine ana campaign için alınsa mıydı tartışılabilir.

Bir ara farkında olmadan Çanakkale'yi kaybettim ve oldukça düşük olan ulusal moral sıfıra indi ve Osmanlı İmp. teslim oldu. Balkanlardaki bütün birlikler Trakya'ya çekildi ve Bulgarlar cephede Sırplar ve Romenlerle başbaşa kaldı. Daha da kötüsü Yunanlılar da balkanların kuzeyi Avusturya sınırına doğru ilerlemekte.
Daha da kötü bir şey söyliyeyim. Osmanlı İmp. teslim olduğunda Almanya ve Avusturya Macaristan'ın ulusal morali oldukça düştü. Resim göndereceğim.  ;)
« Son Düzenleme: 19 Mart 2013, 22:08:18 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Baris

Aralık ortalarında başlayan oyunun resmi olarak bitiş tarihi 20 Mart. Oyun tarihi olarak ise 17 Temmuz 1917.
Bitiş nedeni ise Osmanlı İmp. yenildiği için Almanya yenildi sayıldı.  :)
Savaştan çekilen müttefik ülkelerden dolayı diğer devletlerin de ulusal morali etkilenmekte ki bu sınırdaydı zaten.
Ulusal moral değerleri ve resimler aşağıda.Genel harita: İnglizler Kraliyet gemileri Orkney ve Shetland adalarından Norveç kıyılarına kadar ALman ticaretine ambargo uygulamakta. ABD savaşa katıldı fakat daha henüz Baltimore ve New Jersey kıyılarında yükleme yapmaktaydı ki... game over. 

Çevrimdışı velden39

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 464
 • Victoria 2 Hearts of Darkness Multisi
  • Profili Görüntüle
Oyunu tavsiye eder misin? Güzel ve "gerçekçi" bir taktik strateji oyununa benziyor.
 

Çevrimdışı Baris

Oyunu tavsiye eder misin? Güzel ve "gerçekçi" bir taktik strateji oyununa benziyor.

22 senelik spectrum'dan başlayan oyun serüvenime güvenerek diyebilirim ki taktiksek ve operasyonel bazda bu oyunun üzerine 1. DS oyunu çıkmadı. 
Hem araştırma,geliştirme hemde taktiksel boyutta savaş stratejisi sağlayan nadir oyunlardan biri. En önemlisi oldukça tarihsel fakat aynı zamanda serbest bir oyun.
Önce bir demosunu oynamakta fayda var tabi.

Bir diğer oyunum bundan farklı ilerledi onunda resimlerini göndereceğim.  ;)

 

Çevrimdışı pafnus

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 216
  • Profili Görüntüle
bu oyunu herhangi bir torrent sitesinde bulmak mümkün değil. 2013 yılındayız bu tür güzel oyunlarla kimse ilgilenmiyor.. yazıktır.