Gönderen Konu: Dota 2 (Defence Of The Ancients 2 ) Rehberi  (Okunma sayısı 576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hertzoflar

  • Yeni Çeri
  • *
  • İleti: 181
    • Profili Görüntüle
Dota 2 (Defence Of The Ancients 2 ) Rehberi
« : 25 Mayıs 2017, 20:47:13 »

                                                                                                                     
 


                                                                                                                                                                                                    DOTA 2 NEDİR ?

Dota 2 adını, gerçek zamanlı strateji oyunu olan Warcraft 3 modu olan Defense of the Ancients'tan almaktadır. Bu modda 5'er kişiden oluşan 2 takım, birbirini alt edip karşı takımın üssünü yok etmeye çalışır. Bir çok gerçek zamanlı stratejinin (RTS) aksine, Dota'da her bir oyuncu tek bir karakteri kontrol eder, adeta mini bir rpg tadında oyun içerisinde topladığı altınlarla kendine güçlü eşyalar satın alır ve seviye atlayarak güçlenir.

Hepimiz Valve'yi biliriz.. Half-life,Counter-Strike, Left 4 Dead, Team Fortress gibi oyunları ile meşhur olan dev firma, Steam dijital platformu ile oyun dünyasında öncü firmalardandır. Dota-Allstars firmasının baş tasarımcısı IceFrog Valve için projeyi yönetmekte, Dota-Allstars (yani bir çoğunuzun bildiği anlamıyla Dota) sahip olduğu 100+ hero, map ve daha becerikli bir oyun motoru ile Dota 2'ye aktarıldı. Buna ek olarak oyun içi ses iletişimi, Valve serverlarının devasa gücü, Disconnect olan oyuncunun yerini dolduracak botlar ve tabiki inanılmaz derecede gelişmiş grafikleri Dota 2'nin yenilikleri olarak sıralayabiliriz. Oyun içi seslendirmeler, ve heroların bazı durumlara verdikleri adeta doğal reaksiyonlar oyunu daha da keyifli hale getiriyor.


                                                                                                                                                                                   DOTA 2 HARİTASI VE SİMGELER

                                                                                                       Kırmızı ve Yeşil Kareler ve yuvarla küçük noktalar : Haritada gördüğünüz kırmızı kareler düşman, yeşil kareler ise dost kulelerdir.Bu kulelerin seviyesi ve gücü Ana bölgenize yaklaştıkça artar (Tier 1 ,Tier 2 ,Tier 3 gibi ).O karelerden biraz daha küçük duran kareler ise kışlalarınızdır.

Kışlalar (barracks): Kışlalar 3. seviye kulelerin ardında bulunur. Bir tanesi menzilli bir tanesi yakın dövüş yaratıkları çıkartır.Bir Kışlanın yıkılması halinde rakip takımın yaratıkları daha güçlü olur.Eğer bütün kışlalarınız yıkılırsa yaratıklar dahada güçlü olur bunlara "mega creep" adı verilir. Hem boyut olarak daha büyüktürler, canları ve hasarları da önemli ölçüde artar.

Antik yapı (ancient, throne): Tüm kulelerin ve kışlaların gerisindedir. Ulaşılması en güç yapıdır. Kuleler yıkılmadan bu yapıya saldıramazsınız. Kendini savunamaz ancak yüksek cana sahiptir. Aynı zamanda düşükte olsa can yenileme oranına da sahiptir. Haritada Ana bölgelerin ortasında duran şekil antik yapıdır.

Tarafsızlar (neutrals): Eğer yakınından geçerseniz veya saldırırsanız size karşılık verirler. Sizi bir süre kovalayabilirler. Her 60 saniyede bir doğarlar ancak görüş sınırınızın içinde olmamaları gerekmektedir. Herkese düşmandırlar yani ayırt etmeden saldırırlar. Bazı tarafsızların da kendine özel yetenekleri (skill) vardır. Bazı kahramanlar (chen, enchantress vs.) bu yaratıkları kendi tarafına çekebilir. Aynı zamanda helm of the dominator satın alırsanız her kahraman ile bir yaratığın kontrolünü ele alabilirsiniz. Ölene kadar sizin tarafınızda ve kontrolünüzde olur, başka bir yaratık üzerinde kullanırsanız ilk yaratık ölür.Haritada turuncu üçgenlerle gösterilirler.

Kadim yaratıklar (ancients): Tarafsızlar ile temel olarak aynıdırlar ancak daha güçlü yaratıklardır. Öldürüldüklerinde daha fazla para ve deneyim sağlarlar.

Roshan: Tarafsız yaratıkların en güçlüsüdür. Başlarda tek başına öldürmek neredeyse imkansızdır. Takım olarak saldırmak gerekir. Süreli büyü bağışıklığına sahiptir. Pasif başka yetenekleri de vardır. Öldüğünde geriye aegis of immortality (ölümsüzlük eşyası) bırakır. Bu eşyayı taşıyan kişi 5 dakika içerisinde ölürse, öldüğü yerde tekrar canlanır. Eğer 5 dakika içerisinde kahraman ölmezse can ve mana barlarını doldurup yok olur. Roshan 2. kez öldürüldüğünde aegis of immortalın yanında cheese (peynir) bırakır. Bu eşya kulanıldığına anında can ve mana barını doldurur. Ayrıca Roshan oyun ilerledikçe güçlenir. Zamanla hasar ve can kazanır. En güçsüz olduğu zaman oyunun başı, en güçlü olduğu zaman ise oyunun 45. dakikasıdır.Ortadaki nehrin sol üst yerinde kırmızı bir kaska benzeyen simgedir.

Rünler (runes): Rünler belirli bir süre çeşitli özellikler sağlar. Bottle (şişe) ile bir tane saklanabilir ancak iki dakika içerisinde kullanılmazsa otomatik olarak devreye girer.Rünler 2'si 2 takımında ormanlarında ortaya çıkar ve bu ikiside para 2 dakkada bir çıkarlar. Diğer rünler  ise nehirlerin sağ alt ve sol üst taraflarında 2 dk'da bir çıkarlar ve bu rünler size belli bir zaman boyunca Çifte hasar,büyü dolum süresi/mana azaltma,Hız,Görünmezlik ve yenileme gibi özellikler sağlarlar.

Gizli dükkan (secret shop): Bazı nadir eşyalar satın alabileceğiniz yerlerdir. Kurye yollayıp aldırabilirsiniz veya önünde durarak satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Haritada beyaz çadır olarak görünebilir. 
                                                                                                                                                      OYUN SIRASINDA BİLMENİZ GEREKEN BAZI TERİMLER

Son vuruş (last hit): Yaratıkları öldürmek için yapılan saldırının son vuruşunu niteler. Para kazanmanın püf noktasıdır. Eğer yaratık ölmeden önce en son siz vurursanız yani sizin vuruşunuzla ölürse size para kazandırır.

Reddetme (deny): Düşman kahramanın son vuruşu almadan önce kendi yaratığınızı öldürmenizdir. Böylece para kazanmasını önlemiş olursunuz. Dost kahramanları da deny edebilirsiniz. Bir tuşa basarak saldırırsınız (mesela "Q tuşu" + sağ fare tuşu), ayarlardan hangi tuş olduğuna bakabilirsiniz. Bunun için tek şart kahamanın veya yaratığın çok az canı kalmalıdır. Deny ettiğiniz creepler size %30 xp verir.

Kurye: Kurye satın almış olduğunuz eşyaları size getirir. Daha hızlı getirmesi için uçan kuryeye yükseltebilirsiniz. Ancak yükselttiğinizde hızlı getirmesi için üstündeki bot tuşuna basmanız gerekmektedir.

Gözler (wards): Görüş sağlayamadığınız yerleri görmek için kullanılır. İki tür vardır izleyici ve nöbetçi göz. İzleyici göz 7 dakika, nöbetçi göz ise 4 dakika sürer. İzleyici göz en basitinden rünleri takip etmek için kullanılır. Nöbetçi göz ise alanda gerçek görüş sağladığından görünmez karakterleri ortaya çıkarabilir. Gözler rakip takıma karşı görünmezdir.

İttirmek (pushing): İttirmek kulvardaki kuleyi yıkmak adına yaratıkların kesilmesidir. Kendi yaratıklarınıza destek olursunuz.

Ulti (ultimate): Ulti kahramanın en güçlü ve genelde 4. yeteneğidir. Çoğunlukla dolması nispeten uzun sürer ve daha çok mana ihtiyacı vardır.
Not: Rehberin bazı yerleri alıntı  ve bazı yerlerini bana aittir. Oyuna gelen güncellemelere göre editlenecektir.Okuduğunuz için teşekkürler.


Silence is the best response to a fool..
 

Çevrimdışı kerem1249

Ynt: Dota 2 (Defence Of The Ancients 2 ) Rehberi
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2017, 00:36:35 »
Derlemede ve güncellemede geçen emeğin için teşekkürler.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~