Gönderen Konu: 1985 Sovyetler Birliği Sonun Başlangıcı  (Okunma sayısı 6361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ardabeg

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
1985 Sovyetler Birliği Sonun Başlangıcı
« : 22 Ocak 2015, 17:03:37 »

Ülke:Sovyetler

Bayrak:

Mod:Turning Point

Patch:1.03

Yıl:1985

Evet arkadaşlar Sovyetler'in yıkılışıyla ilgili bir senaryo açmak istedim.Modu güzel buldum ve sizlerle de paylaşmaya karar verdim.Tarihi eventlerle güzel bir hikaye olacağını umuyorum.

Çevrimdışı Ecdadı Türk

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: 1985 Sovyetler Birliği Sonun Başlangıcı
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2015, 17:13:28 »
Başarılar.

Çevrimdışı ardabeg

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2015, 18:45:31 »
Başarılar.

Teşekkür ederim.Arkadaşlar hikayeye yarın başlamayı düşünüyorum.

Çevrimdışı Gustav Adolf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ardabeg

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2015, 17:13:06 »
@Gustav Adolf

Teşekkür ederim.

1.BÖLÜM:DEĞİŞEN DÜNYA ŞARTLARINDA SOVYETLER

1985 yılına geldiğimizde dünyada birçok şey değişmişti.Artık insanlar yenilik özgürlük ve demokrasi istiyordu.Totaliter rejimlere karşı tahammülü kalmamıştı.Ve Sovyetler her geçen gün daha da yoruluyordu.Brejnev'in ölümüyle birlikte son 5 yıl siyasi istikrarsızlıklarla geçirilmişti.Doğu Almanya'da sürekli huzursuzluk hali vardı.Romanya Çavuşesku diktatörlüğünden hoşnut değildi.Bulgaristan'da halk baskıcı rejime karşı her fırsatta protestolarını dile getiriyordu.Macaristan Sovyetler'e karşı ilk kez isyan bayrağını açan ülkeydi 1956'da.Çekoslavakya ise insanların akıllarında hala 1968 vardı.Bütün bunların üzerine Sovyetler 1979'da Afganistan'ı işgale başlayınca artık çok zorlu bir yükün altına giriyordu.Sovyetler'de değişimin ayak sesleri geliyordu ve bu değişim parçalanmayı mı birleşmeyi mi sağlayacaktı ?

Genel Harita:

Yönetim Kadrosu:

Afganistan'ın durumu:

Almanya'nın durumu:

En zorlu sınavı Afganistan'da verecekti Sovyetler.Alınacak herhangi bir başarısızlık ülkeyi uçurumun eşiğine getirebilirdi.

1.BÖLÜM'ÜN SONU
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2015, 17:16:36 Gönderen: ardabeg »

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Beğenildi: 6 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2015, 18:16:04 »
Takip.

Çevrimdışı ALERHATE

Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı Gustav Adolf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2015, 18:20:17 »
İslamcı teröristleri fındık fıstık ezer gibi ez tbrk*
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2015, 03:59:40 Gönderen: Gustav Adolf »

Çevrimdışı Probang

« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2015, 18:32:51 »
İslamcı teröristleri böcek gibi ez tbrk*
Niye başka canlılar değilde böcek. Çimleri ezer gibi ezsin. Böceklere karşı garezin mi var?
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı RedGuard

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2015, 20:05:39 Gönderen: RedGuard »

Çevrimdışı ardabeg

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Şubat 2015, 22:29:34 »
Mesajlarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar bu bölümde Afgan Savaşı  ağırlıklı olacak.

2.BÖLÜM SOVYETLER SAVAŞIN AĞIRLIĞINI HİSSEDİYOR

Dünya kamuoyu tarafından Sovyetler şiddetle kınanmıştı 1979 yılında.Ancak Brejnev kararını vermişti ve bu yoldan artık geri dönülemezdi.1985 yılına geldiğimizde Sovyet kayıpları hızla artıyor ve iç huzursuzluğun sinyallerini veriyordu.Ordu ve hükümet tarafından karar verilmişti ne olursa olsun bu savaşın bitirilmesi lazımdı.

Ordunun durumu kötüydü ve çok az birliği vardı.Afgan Mücahitleri sürekli saldırı içindeydiler.Merkezi Afgan Yönetimi çok zor durumdaydı ve toprakları sürekli savaş alanıydı.Savaşı bir an önce bitirme kararı alan Sovyet yönetimi harekete geçti Çin sınırındaki birliklerini ve Kafkasya'daki askerlerini  Afganistan Cephesi'ne çağırdı.Bu sırada 5 Yıllık Kalkınma Planı'nı kabul ediyoruz.

Savaş sürerken kayıplarımız hızla artıyordu.

Ek kuvvetler gelene kadar ilerleme kaydetmemiz gerekiyordu ve Zaranj'a doğru saldırıya geçtik.

Ve üzücü bir haber geliyor.Chernenko vefat etti.Yerine Mihail Gorbachev geliyor ve yeni liderin ne yapacağı merak konusu.

Durumumuz yavaş yavaş iyileşiyor.

Baya ilerleme kaydettik.Ek kuvvetlerin gelmesiyle savaş kesin olarak bitecek gibi gözüküyor.

Afganistan Cephesi'ndeki birliklerimiz

Saldırı hızlı bir şekilde devam ediyor.

Ve Çin sınırında bekleyen birliklerimiz de desteğe geldi.Savaşın bu noktasında da işler lehimize gidecek.

Perestroyka'yı teşvik ediyoruz.Bu sistem Brejnev tarafından 1979 yılında önerilmişti ve devlet başkanımız tarafından destekleniyor.Bu reformlarla amacımız devlet mekanizmasını hantallığından kurtarmak ve ekonomiyi biraz serbestleştirerek devlet bütünlüğünü korumak.

Afgan Cephesi'nde yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz.Büyük ilerleme kaydettik.

Birliklerimiz hızla saldırıya geçiyor.Artık Mücahitler köşeye sıkıştı.

Ve savaştan zaferle ayrılıyoruz.Afgan Yönetimi'nin güvenliği sağlayamayacağını düşünerek toprakları kendi kontrolümüze alıyoruz.Savaşın bitişiyle Sovyetler biraz olsun rahatlıyor.Fakat şimdi daha büyük sorunlarla mücadele edeceğiz ve reformlar yapmamız gerek.

1985 Yılı Zafer Kutlamaları:

http://www.youtube.com/v/rHomETco0MI&fs=1&wmode=transparent
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2015, 11:39:03 Gönderen: ardabeg »

Çevrimdışı Malt

« Yanıtla #11 : 01 Şubat 2015, 22:33:08 »
Sırf haritası yüzünden bu moda ısınamamıştım, şimdi oynayasım geldi. Takipteyim.
Si vis pacem, para bellum.

Çevrimdışı ardabeg

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Şubat 2015, 22:39:15 »
Sırf haritası yüzünden bu moda ısınamamıştım, şimdi oynayasım geldi. Takipteyim.

Teşekkür ederim.Güzel bir mod bence baya event hazırlamışlar.Tarihsel gerçekçiliğe uygun.

Çevrimdışı RedGuard

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Şubat 2015, 23:18:35 »
Takip

Çevrimdışı ReckLess

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Şubat 2015, 00:50:36 »
Takip ediyorum. Bu modu plazada görmüştüm, ben de haritasından dolayı indirmedim. Biraz alakasız ama WIF modunu da tavsiye ederim.
Başarılar bu arada.

Çevrimdışı Heinz Guderian

• Achtung,Panzer! | CKII
  • Bölüm Moderatörü
  • *
  • Beğenildi: 6 kere
  • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 02 Şubat 2015, 01:58:52 »
İyi bir savaş olmuş.Bu arada Hindistan görüntü kirliliği yapıyor.

Çevrimdışı Re-Doom

• Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2015, 02:34:54 »
İslamcı teröristleri çimleri ezer gibi ez tbrk*

Niye çimler? Sana bir şey mi yaptılar ? Zararsız canlılar . Ne isterki bir insan çimlerden ? Zavallı canlılar savunanı da yok ezin durun. Ayıp.Hem çimlere basmak ayıp bir şey. Çimi ezmesinde fıstık fındık ezsin.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2015, 02:35:26 Gönderen: Re-Doom »
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı Tiranın oğlu

• (fwif)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 02 Şubat 2015, 03:10:35 »
Devam güzel gidiyor.

Bu arada fındıklara dokundurtmam sizi gidi pis faşikler.  >:(

Çevrimdışı ardabeg

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Şubat 2015, 13:47:47 »
Takip

Teşekkür ederim.

Takip ediyorum. Bu modu plazada görmüştüm, ben de haritasından dolayı indirmedim. Biraz alakasız ama WIF modunu da tavsiye ederim.
Başarılar bu arada.

Bence de haritasında sıkıntı var fakat tarihi olayları çok güzel şekilde yansıtmışlar oyunda.Teşekkür ederim öneriniz için o moda da bi bakacağım.

İyi bir savaş olmuş.Bu arada Hindistan görüntü kirliliği yapıyor.

Teşekkür ederim.Öyle bir durumu var Hindistan'ın.

Devam güzel gidiyor.

Bu arada fındıklara dokundurtmam sizi gidi pis faşikler.  >:(

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı ardabeg

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 02 Şubat 2015, 14:24:37 »
Arkadaşlar bu bölümde sizi 1985 yılında çekilen Rocky 4'e götüreceğim.Ara bölüm olarak düşündüm.Sık sık böyle şeylere atıfta bulunmayı düşünüyorum.

ARA BÖLÜM: ROCKY SOVYETLER'E GELİYOR.

Tüm bu karışık olaylar içinde spor dünyasından da haber gelmişti.İvan Drago Apollo Creed'i nakavt etmişti ve tüm Amerika şoka girmişti.Herkes şaşkınlık içerisindeydi.Bunların içinde eski ağırsiklet boks şampiyonu Rocky Balboa da dahil.Herkes İvan Drago'yu konuşuyordu.Bu olay memleket meselesi haline gelmişti.Sovyetler artık her alanda güçlü olmak istiyordu.Rocky Balboa rövanş maçı isteğinde bulundu ve bunu kabul ettik.

Rocky'in uçağı Rusya'ya iniş yapmıştı ve Rocky artık yeni bir dünyaya geliyordu.En zor maçına şimdi çıkacaktı.Spor salonunda değil dağ evinde,çiftlikte çalışıyordu.Yük arabasıyla antrenman yapıyordu.

Sporcumuz İvan Drago ise desteğimiz altında son modern antrenman salonunda çalışıyordu.Destek veriyorduk çünkü onu Sovyetler'in sembolü olarak görüyorduk.

Maç günü gelip çatmıştı.İki taraf da kendine göre en iyi imkanlarla hazırlanmıştı.Sporcumuza tamamen güveniyorduk.O bizim sembolümüzdü.

Maça Sovyetler Birliği Milli Marşı'yla başlıyoruz.Muhteşem bir giriş hazırlıyoruz çünkü İvan Drago bunu haketmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=tHNcAZYPY_E

Nihayet iki boksör yan yana geldi.Aradaki güç farkı belli oluyordu fakat bu yanıltıcı olabilirdi.

Ve maç başladı.İlk başlarda Rocky'nin hezimetiyle sonlanacak gibi gözüküyordu zira İvan Drago sağlı sollu yumruklarla üzerine geliyordu.Bu yumruklara dayanılamazdı fakat Rocky demir gibiydi.

Ve birden Rocky ayağa kalktı ve vazgeçmeyeceğini söyledi.Herkes şaşırmıştı.Rocky İvan Drago'yu maçın başından beri ilk defa sarsmıştı yumruklar geliyordu ve İvan Drago köşeye sıkışmıştı.

Savaş başlamıştı.Rocky de artık gücünü gösteriyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=xH4UwdS5sPE

Tüm dünyanın gözleri önüne iki ağırsiklet boksör ringde adeta savaşıyordu.Böylesine bir maç Joe Frazier-Muhammed Ali'nin Filipinler'in başkenti Manilla'da oynanan yüzyılın maçından beri görülmemişti.

Ve artık final raundu gelmişti.Bu noktada artık her şey geride kalmıştı.İki boksör de artık farklı bir alemdeydi.Bu maç çok ayrı ve özeldi.

https://www.youtube.com/watch?v=2XOg4ktTDAg

Savaşı Rocky kazanmıştı.Fakat maçın sonunda yaptığı konuşma hepimizi etkilemişti.Ben değişebiliyorsam siz de değişin diyordu.Bu çok anlamlı bir şeydi.Bu maçta kaybeden biz olabilirdik fakat çoğu şeyi kazandık.Bu konuşmayı ayakta alkışlıyoruz.

ARA BÖLÜM SONU

« Son Düzenleme: 08 Şubat 2015, 19:58:31 Gönderen: ardabeg »